KSM

Katolickie Stowarzyszenie M??odzie??y jest obecne w naszej parafii od 4 listopada 2007 r.
– wtedy to odby??o siÄ? pierwsze spotkanie nowej wspólnoty.

Za?? 30 maja 2009 r. z rÄ?k J.E. Bpa Henryka Tomasika
otrzymali??my akt powo??ania nowego oddzia??u KSM i w??Ä?czenia go w struktury diecezjalne.
Pierwszym Asystentem naszego oddzia??u zosta?? ks. Rafa?? Kornilak.

Nasz oddzia?? KSM dzia??a bardzo prÄ???nie. Spotkania formacyjne odbywajÄ? siÄ? w ka??dy piÄ?tek i niedzielÄ?.
Jest to czas s??uchania konferencji, katechez, wspólnych rozmów,
a tak??e rozwa??ania S??owa Bo??ego podczas KrÄ?gu Biblijnego.
Ka??dego miesiÄ?ca uczestniczymy w Nocnym Czuwaniu M??odych w Kodniu.
Regularnie te?? bierzemy udzia?? w Pieszej Pielgrzymce Podlaskiej na JasnÄ? GórÄ?,
Jerychu m??odych , Hosanna Festival i innych ciekawych wydarzeniach.
Osoby, które odkry??y w sobie talent muzyczny chwalÄ? Boga w Scholi M??odzie??owej,
a ch??opcy s??u??Ä? przy o??tarzu jako lektorzy.
Centralnym punktem naszej formacji jest niedzielna Eucharystia.

Ka??dy chrze??cijanin powo??any jest do apostolstwa, wiÄ?c jako oddzia?? KSM
organizujemy w parafii okoliczno??ciowe czuwania przed Naj??wiÄ?tszym Sakramentem,
Wieczory Chwa??y, akcje charytatywne.
Bierzemy tak??e udzia?? w budowaniu okoliczno??ciowych dekoracji w naszej ??wiatyni,
a tak??e w wielu innych inicjatywach jakie pojawiajÄ? siÄ? w naszej parafii.
Dbamy tak??e o rozwój wspólnoty i zacie??nianie wiÄ?zi pomiÄ?dzy nami.
Organizujemy ogniska, grile, letnie wyjazdy na konie, oraz zimowe kuligi,
osiemnastkowe imprezy i sylwestrowe zabawy.

TrochÄ? o samym KSM-ie…

Katolickie Stowarzyszenie M??odzie??y jest organizacja zrzeszajÄ?cÄ? m??odych katolików, którzy pragna pog??Ä?biaÄ? swojÄ? relacjÄ? z Bogiem i budowaÄ? Królestwo Bo??e na ziemi. Posiada d??ugÄ? tradycjÄ? siÄ?gajÄ?ca poczÄ?tku XX wieku. Przez dziesiÄ?ciolecia burzliwe losy naszej Ojczyzny sprawi??y zawieszenie dzia??alno??ci KSM.

Jego odrodzenie nastapi??o w 1990 roku. Ojciec ??wiÄ?ty Jan Pawe?? II powiedzia?? Biskupom m.in.: „NiezbÄ?dny ??rodek formacji m??odych stanowiÄ? organizacje i ruchy katolickie. Jest ich dzisiaj coraz wiÄ?cej. Ze szczególnym za?? zadowoleniem powita??em WaszÄ? - Drodzy Bracia - decyzjÄ? dotyczÄ?cÄ? ponownego powo??ania do ??ycia Katolickiego Stowarzyszenia M??odzie??y, które ma bogatÄ? i piÄ?knÄ? tradycjÄ?.”

Do KSM-owiczów za?? mówi??: „Nie wstyd??cie siÄ? waszych idea??ów - wrÄ?cz przeciwnie, g??o??cie je i bro??cie ich! Liczy na was Chrystus, liczy na was Pani Jasnogórska, liczy na was Ko??ció??. Liczy na was i potrzebuje was Polska! W??a??nie jako KSM.”

KSM posiada specyficzna duchowo??Ä?. Jej streszczeniem jest tzw. 10 zasad KSM-owicza:

1. "Kochaj Boga, szerz Królestwo Chrystusowe w swojej duszy, w swej rodzinie i swym ??rodowisku".
2. "S??u?? czynnie Ko??cio??owi i Ojczy??nie".
3. "Kszta??Ä? swój umys??, swÄ? wolÄ?, swe serce".
4. "Szanuj swÄ? godno??Ä?, bÄ?d?? prawy i czysty".
5. "Pracuj chÄ?tnie, cudzÄ? pracÄ? szanuj, dÄ??? do sprawiedliwo??ci spo??ecznej".
6. "Szerz chrze??cija??skÄ? kulturÄ? ??ycia. BÄ?d?? uprzejmy, kole??e??ski, pomagaj chÄ?tnie bli??nim".
7. "ObowiÄ?zki spe??niaj sumiennie, bÄ?d?? karny i pos??uszny".
8. "Dbaj o zdrowie i sprawno??Ä? fizycznÄ?, uprawiaj Ä?wiczenia fizyczne, nie u??ywaj napojów alkoholowych".
9. "BÄ?d?? gospodarny, oszczÄ?dny, cudze dobro szanuj".
10. "BÄ?d?? sta??y w przekonaniach i wytrwa??y w dzia??aniu, pogodÄ? ducha nie?? w swe otoczenie".

Patronami KSM-u sÄ? ??w. Stanis??aw Kostka i b??. Karolina Kózkówna.

??wiÄ?tem patronalnym – Uroczysto??Ä? Jezusa Chrystusa Króla Wszech??wiata.

KSM posiada swoje zawo??anie, które ma ciÄ?gle przypominaÄ? o istocie naszej formacji:
„Przez cnotÄ?, naukÄ? i pracÄ? s??u??yÄ? Bogu i Ojczy??nie - Gotów?” odzew: „Gotów!”.

KSM-owiczem staje siÄ? osoba, która po odbyciu sta??u kandydackiego, z??o??y uroczyste przyrzeczenie

Uroczy??cie przyrzekam pracowaÄ? nad sobÄ?,
aby móc ca??ym ??yciem wiernie s??u??yÄ? Bogu, Ko??cio??owi i Polsce,
czyniÄ? dobrze ludziom, byÄ? dobrym cz??onkiem Katolickiego Stowarzyszenia M??odzie??y.

Zamel - Kolejne czuwanie w Kodniu z udzia??em KSM