S??owo na Niedziel? 31.01.2016r

EWANGELIA (?k 4,21-30)

Jezus odrzucony w Nazarecie

Pocz?tek Ewangelii wed??ug ??wi?tego ?ukasza.

W Nazarecie w synagodze, po czytaniu z proroctwa Izajasza, Jezus powiedzia??: „Dzi?? spe??ni??y si? te s??owa Pisma, które??cie s??yszeli”. A wszyscy przy??wiadczali Mu i dziwili si? pe??nym wdzi?ku s??owom, które p??yn???y z ust Jego. I mówili: „Czy?? nie jest to syn Józefa?”.
Wtedy rzek?? do nich „Z pewno??ci? powiecie mi to przys??owie: „Lekarzu, ulecz samego siebie; dokonaj??e i tu, w swojej ojczy??nie, tego, co wydarzy??o si?, jak s??yszeli??my, w Kafarnaum«”.
I doda??: „Zaprawd? powiadam wam: ??aden prorok nie jest mile widziany w swojej ojczy??nie. Naprawd? mówi? wam: Wiele wdów by??o w Izraelu za czasów Eliasza, kiedy niebo pozostawa??o zamkni?te przez trzy lata i sze??? miesi?cy, tak ??e wielki g??ód panowa?? w ca??ym kraju; a Eliasz do ??adnej z nich nie zosta?? pos??any, tylko do owej wdowy w Sarepcie Sydo??skiej. I wielu tr?dowatych by??o w Izraelu za proroka Elizeusza, a ??aden z nich nie zosta?? oczyszczony, tylko Syryjczyk Naaman”.
Na te s??owa wszyscy w synagodze unie??li si? gniewem. Porwali si? z miejsca, wyrzucili Go z miasta i wyprowadzili a?? na stok góry, na której ich miasto by??o zbudowane, aby Go str?ci?. On jednak przeszed??szy po??ród nich, oddali?? si?.

Oto s??owo Pa??skie.

Niedowierzanie

Zadziwienie czyj??? osob? mo??e przerodzi? si? w dwie zupe??nie ró??ne postawy. Mo??e to by? albo fascynacja przechodz?ca wr?cz w uwielbienie, albo sceptycyzm wynikaj?cy z wielu w?tpliwo??ci. Jezus, budz?cy przecie?? zadziwienie po dzi?? dzie??, spotyka?? si? z tymi dwoma postawami u ludzi. By??a fascynacja, która sprawi??a, ??e wiernie sz??y za Nim t??umy. S??uchali Go z podziwem, poniewa?? Jego s??owa stanowi??y now? nauk? z moc?. Ale by?? te?? sceptycyzm, niedowierzanie Jego s??owom i cudom. Ten drugi przypadek, znamienne, mia?? miejsce w Nazarecie. Sceptycyzm oraz lekcewa??enie rodzi??y si? z faktu, ??e jest to syn Józefa. Bardzo to smutne, ??e dobra znajomo??? Proroka budzi jedynie w?tpliwo??ci wzgl?dem Niego.

Chryste, Ty wzywasz, abym poznawa?? Prawd?, czyli Ciebie. Oby nigdy nic nie obudzi??o we mnie zw?tpienia w Ciebie. Pragn? wytrwa? przy Tobie i z podziwem s??ucha? Twojego s??owa.

Rozwa??anie zaczerpni?te z „Ewangelia 2016”
ks. Mariusz Szmajdzi??ski
Edycja ??wi?tego Paw??a