2 luty ??wi?to Ofiarowania Pa??skiego - Matki Bo??ej Gromnicznej.

2 lutego czterdziestego dnia po Bo??ym Narodzeniu Ko??ció?? katolicki obchodzi ??wi?to Ofiarowania Pa??skiego. Czyni to na pami?tk? ofiarowania przez Maryj? i Józefa ich pierworodnego syna, Jezusa, w ??wi?tyni jerozolimskiej. W polskiej tradycji jest to te?? ??wi?to Matki Bo??ej Gromnicznej.

Wed??ug Ewangelii Jezus, zgodnie z prawem ??ydowskim, jako pierworodny syn by?? ofiarowany Bogu w ??wi?tyni erozolimskiej.   Wtedy te?? starzec Symeon wypowiedzia?? proroctwo nazywaj?c Jezusa "??wiat??em na o??wiecenie pogan i chwa??? Izraela". Dlatego  ??wi?to to jest bogate w symbolik? ??wiat??a. W Jerozolimie, gdzie Ofiarowanie Pa??skie obchodzone by??o ju?? w IV w., odbywa??y si? zazwyczaj noc?  uroczyste procesje ze ??wiecami. Liturgiczn? dat? ??wi?ta wyznacza up??yni?cie czasu oczyszczenia Maryi po urodzeniu dziecka.

2 lutego przypada tak??e Dzie?? ??ycia Konsekrowanego. Siostry i bracia zakonni, podobnie jak Jezus w ??wi?tyni Jerozolimskiej, ofiarowuj? swoje ??ycie na wy???czn? s??u??b? Bogu.

EWANGELIA  (?k 2,22-32)

Ofiarowanie Jezusa w ??wi?tyni

Gdy up??yn???y dni oczyszczenia Maryi wed??ug Prawa Moj??eszowego, rodzice przynie??li Jezusa do Jerozolimy, aby Go przedstawi? Panu. Tak bowiem jest napisane w Prawie Pa??skim: „Ka??de pierworodne dziecko p??ci m?skiej b?dzie po??wi?cone Panu”. Mieli równie?? z??o??y? w ofierze par? synogarlic albo dwa m??ode go???bie, zgodnie z przepisem Prawa Pa??skiego.
A ??y?? w Jerozolimie cz??owiek, imieniem Symeon. By?? to cz??owiek prawy i pobo??ny, wyczekiwa?? pociechy Izraela, a Duch ??wi?ty spoczywa?? na nim. Jemu Duch ??wi?ty objawi??, ??e nie ujrzy ??mierci, a?? nie zobaczy Mesjasza Pa??skiego.
Za natchnieniem wi?c Ducha przyszed?? do ??wi?tyni. A gdy rodzice wnosili Dzieci?tko Jezus, aby post?pi? z Nim wed??ug zwyczaju Prawa, on wzi??? Je w obj?cia, b??ogos??awi?? Boga i mówi??:
„Teraz, o W??adco, pozwól odej??? s??udze Twemu w pokoju, wed??ug Twojego s??owa. Bo moje oczy ujrza??y Twoje zbawienie, które?? przygotowa?? wobec wszystkich narodów: ??wiat??o na o??wiecenie pogan i chwa??? ludu Twego, Izraela”.

Oto s??owo Pa??skie.

KOMENTARZ

Pe??nienie woli Bo??ej jest ??ród??em rado??ci

Tylko ca??kowite pos??usze??stwo wobec Bo??ej woli daje prawdziw? rado??? i pozwala doczeka? si? spe??nienia nadziei. Maryja i Józef wype??niaj? nakaz Prawa, id?c razem do ??wi?tyni. Tam dowiaduj? si?, ??e przyniesione przez nich Dzieci? jest zbawieniem i ??wiat??em przygotowanym dla wszystkich narodów. W domu Bo??ym us??yszeli razem t? radosn? wie???, któr? wcze??niej anio?? objawi?? im osobno w domowym zaciszu. Symeon, m?drzec prowadzony Duchem ??wi?tym, doznaje ju?? tu, na ziemi, rado??ci przebywania z Bogiem, którego dostrzega w Dzieci?ciu. Anna og??asza, jak niegdy?? prorokinie Izraela, zwyci?stwo i wyzwolenie ludu wybranego. Tej pe??nej rado??ci do??wiadczaj? w ??wi?tyni, do której cz??owiek przychodzi, by wype??ni? wol? Bo???.

Panie, który jeste?? ??wiat??o??ci? ka??dego cz??owieka, wpatruj? si? w Ciebie, aby nauczy? si?, jak wype??nia? wol? Ojca. Niech Duch ??wi?ty kieruje moimi krokami, abym doszed?? do rado??ci.

Rozwa??anie zaczerpni?te z „Ewangelia 2016”
ks. Mariusz Szmajdzi??ski
Edycja ??wi?tego Paw??a