??roda Popielcowa 10.02.2016r - Msza ??wiÄ?ta

Dzi??, w ??rodÄ? PopielcowÄ?, rozpoczyna siÄ? wielkopostna czterdziestodniowa droga, która doprowadzi nas do TriduumPaschalnego, bÄ?dÄ?cego pamiÄ?tkÄ? mÄ?ki, ??mierci i zmartwychwstania Pana, które sÄ? sednem tajemnicy naszego zbawienia. Wielki Post przygotowuje nas do tego tak wa??nego momentu, dlatego jest to okres «mocny», prze??omowy moment, który mo??e sprzyjaÄ? przemianie, nawróceniu ka??dego z nas. Wszyscy potrzebujemy siÄ? poprawiaÄ?, zmieniaÄ? na lepsze. Wielki Post pomaga nam, i dziÄ?ki temu pozbywamy siÄ? starych przyzwyczaje?? i leniwego oswojenia siÄ? z czyhajÄ?cym na nas z??em.
Dzisiejsza Ewangelia wskazuje elementy wÄ?drówki duchowej: modlitwÄ?, post i ja??mu??nÄ? (por. Mt 6, 1-6. 16-18). Wszystkie trzy wymagajÄ? tego, by nie ulec dominacji tego, co powierzchowne; tym, co siÄ? liczy, nie jest powierzchowno??Ä?; warto??Ä? ??ycia nie zale??y od aprobaty przez innych czy od sukcesu, ale od tego, co jest w nas.
  Pierwszym elementem jest modlitwa. Modlitwa jest si??Ä? chrze??cijanina i ka??dej osoby wierzÄ?cej. W s??abo??ci i krucho??ci naszego ??ycia mo??emy zwróciÄ? siÄ? do Boga z ufno??ciÄ? dzieci i wej??Ä? z Nim w komuniÄ?. W obliczu tak wielu ran, które sprawiajÄ? nam ból i które mog??yby uczyniÄ? twardym nasze serce, jeste??my wezwani, by zanurzyÄ? siÄ? w morzu modlitwy, które jest morzem bezgranicznej mi??o??ci Boga, aby zasmakowaÄ? Jego czu??o??ci. Wielki Post jest czasem modlitwy, modlitwy intensywniejszej, d??u??szej, gorliwszej, potrafiÄ?cej lepiej ogarnÄ?Ä? potrzeby braci; modlitwy wstawienniczej, by orÄ?dowaÄ? przed Bogiem w sprawie tak wielu sytuacji ubóstwa i cierpienia.
  Drugim znaczÄ?cym elementem drogi wielkopostnej jest post. Musimy uwa??aÄ?, by nie praktykowaÄ? postu formalnego, który w istocie nas «syci», bo sprawia, ??e czujemy siÄ? w porzÄ?dku. Post ma sens, je??li naprawdÄ? narusza nasze bezpiecze??stwo, a tak??e je??li wynika z niego jaka?? korzy??Ä? dla innych, je??li pomaga nam praktykowaÄ? styl Mi??osiernego Samarytanina, który pochyla siÄ? nad bratem w potrzebie i troszczy siÄ? o niego. Post zak??ada wybór wstrzemiÄ???liwego stylu ??ycia; ??ycia, które nie marnotrawi, ??ycia, które nie «odrzuca». Poszczenie pomaga nam w zaprawianiu serca do tego, co istotne, i do dzielenia siÄ?. Jest znakiem u??wiadomienia sobie i przyjÄ?cia odpowiedzialno??ci w obliczu niesprawiedliwo??ci, nadu??yÄ?, zw??aszcza wobec ludzi ubogich i prostych, i jest znakiem naszej ufno??ci, którÄ? pok??adamy w Bogu i w Jego Opatrzno??ci.
  Trzeci element to ja??mu??na: wskazuje ona na bezinteresowno??Ä?, poniewa?? w ja??mu??nie obdarowujemy kogo??, od kogo nie spodziewamy siÄ? niczego w zamian. Bezinteresowno??Ä? powinna byÄ? jednÄ? z cech chrze??cijanina, który ??wiadom tego, ??e wszystko otrzyma?? od Boga za darmo, to znaczy bez ??adnej zas??ugi, uczy siÄ? dawaÄ? innym za darmo. Dzi?? czÄ?sto bezinteresowno??Ä? nie nale??y do ??ycia codziennego, w którym wszystko siÄ? kupuje i sprzedaje. Wszystko jest obliczane i mierzone. Ja??mu??na pomaga nam prze??ywaÄ? bezinteresowno??Ä? daru, która jest wolno??ciÄ? od obsesji posiadania, od lÄ?ku przed utratÄ? tego, co siÄ? ma, od smutku cz??owieka, który nie chce dzieliÄ? siÄ? z innymi swoim dobrobytem.
Wielki Post, wraz ze swymi wezwaniami do nawrócenia s??u??y temu, by nas opatrzno??ciowo przebudziÄ?, otrzÄ?snÄ?Ä? z odrÄ?twienia, uchroniÄ? przed niebezpiecze??stwem postÄ?powania naprzód si??Ä? bezw??adu. Upomnienie, z jakim zwraca siÄ? do nas Pan przez proroka Joela, jest mocne i jasne: «NawróÄ?cie siÄ? do Mnie ca??ym swym sercem» (Jl 2, 12). Dlaczego mamy powróciÄ? do Boga? Poniewa?? w nas jest co?? niedobrego, w spo??ecze??stwie jest co?? niedobrego, w Ko??ciele, i potrzebujemy siÄ? zmieniÄ?, musimy dokonaÄ? prze??omu. A to nazywa siÄ? potrzebÄ? nawrócenia siÄ?! Po raz kolejny Wielki Post kieruje swoje prorockie wezwanie, aby nam przypomnieÄ?, ??e mo??emy dokonaÄ? czego?? nowego w sobie samych i wokó?? nas po prostu dlatego, ??e Bóg jest wierny, jest zawsze wierny, poniewa?? nie mo??e wyprzeÄ? siÄ? siebie, nadal jest bogaty w dobroÄ? i mi??osierdzie oraz zawsze jest gotowy wybaczaÄ? i zaczynaÄ? od nowa. Wyruszmy w drogÄ? z tÄ? dzieciÄ?cÄ? ufno??ciÄ?!
Papie?? Franciszek

Posypanie g??ów popio??em w naszej parafii

Dodano: 10 Luty 2016