S??owo na Niedziel? 06.03.2016r

EWANGELIA (?k 15,1-3.11-32)

Przypowie??? o synu marnotrawnym

S??owa Ewangelii wed??ug ??wi?tego ?ukasza.

W owym czasie zbli??ali si? do Jezusa wszyscy celnicy i grzesznicy, aby Go s??ucha?. Na to szemrali faryzeusze i uczeni w Pi??mie: "Ten przyjmuje grzeszników i jada z nimi".
Opowiedzia?? im wtedy nast?puj?c? przypowie???:
"Pewien cz??owiek mia?? dwóch synów. M??odszy z nich rzek?? do ojca: »Ojcze, daj mi cz???? maj?tku, która na mnie przypada«. Podzieli?? wi?c maj?tek mi?dzy nich. Nied??ugo potem m??odszy syn, zebrawszy wszystko, odjecha?? w dalekie strony i tam roztrwoni?? swój maj?tek, ??yj?c rozrzutnie.
A gdy wszystko wyda??, nasta?? ci???ki g??ód w owej krainie i on sam zacz??? cierpie? niedostatek. Poszed?? i przysta?? do jednego z obywateli owej krainy, a ten pos??a?? go na swoje pola, ??eby pas?? ??winie. Pragn??? on nape??ni? swój ??o???dek str?kami, które jada??y ??winie, lecz nikt mu ich nie dawa??.
Wtedy zastanowi?? si? i rzek??: »Ilu?? to najemników mojego ojca ma pod dostatkiem chleba, a ja tu z g??odu gin?. Zabior? si? i pójd? do mego ojca, i powiem mu: Ojcze, zgrzeszy??em przeciw Bogu i wzgl?dem ciebie; ju?? nie jestem godzien nazywa? si? twoim synem: uczy?? mi? cho?by jednym z najemników«. Wybra?? si? wi?c i poszed?? do swojego ojca.
A gdy by?? jeszcze daleko, ujrza?? go jego ojciec i wzruszy?? si? g???boko; wybieg?? naprzeciw niego, rzuci?? mu si? na szyj? i uca??owa?? go. A syn rzek?? do niego: »Ojcze, zgrzeszy??em przeciw Bogu i wzgl?dem ciebie, ju?? nie jestem godzien nazywa? si? twoim synem«.
Lecz ojciec rzek?? do swoich s??ug: »Przynie??cie szybko najlepsz? sukni? i ubierzcie go; dajcie mu te?? pier??cie?? na r?k? i sanda??y na nogi. Przyprowad??cie utuczone ciel? i zabijcie: b?dziemy ucztowa? i bawi? si?, poniewa?? ten mój syn by?? umar??y, a znów o??y??; zagin???, a odnalaz?? si?«. I zacz?li si? bawi?.
Tymczasem starszy jego syn przebywa?? na polu. Gdy wraca?? i by?? blisko domu, us??ysza?? muzyk? i ta??ce. Przywo??a?? jednego ze s??ug i pyta?? go, co to znaczy. Ten mu rzek??: »Twój brat powróci??, a ojciec twój kaza?? zabi? utuczone ciel?, poniewa?? odzyska?? go zdrowego«.
Na to rozgniewa?? si? i nie chcia?? wej???; wtedy ojciec jego wyszed?? i t??umaczy?? mu. Lecz on odpowiedzia?? ojcu: »Oto tyle lat ci s??u??? i nigdy nie przekroczy??em twojego rozkazu; ale mnie nie da??e?? nigdy ko??l?cia, ??ebym si? zabawi?? z przyjació??mi. Skoro jednak wróci?? ten syn twój, który roztrwoni?? twój maj?tek z nierz?dnicami, kaza??e?? zabi? dla niego utuczone ciel?«.
Lecz on mu odpowiedzia??: »Moje dziecko, ty zawsze jeste?? przy mnie i wszystko moje do ciebie nale??y. A trzeba si? weseli? i cieszy? z tego, ??e ten brat twój by?? umar??y, a znów o??y??; zagin???, a odnalaz?? si?«".

Oto s??owo Pa??skie.

Kim jestem?

S??owa, które zadecydowa??y o wewn?trznej przemianie m??odszego syna, to: Zastanowi?? si?, a dok??adnie t??umacz?c: Do siebie samego wszed??szy. ??y?? on ci?g??ym pragnieniem zdobywania tego, co by??o na zewn?trz niego: wpierw ch?ci? posiadania ojcowskiego Maj?tku, poznawania dalekich stron, zdobywania, na koniec - zaspokojenia g??odu. Z chwil?, kiedy nie mia?? ju?? nic, nawet str?ków dla ??wi??, zmieni?? kierunek swoich d???e??. Wszed?? do swojego wn?trza i pozna??, kim jest. Zobaczy??, ??e jest synem, a wi?c ma ojca, który jest bogaty i dobry. Gdy to pozna??, zmieni?? kierunek swoich d???e??. Dlatego postanowi?? wróci? do domu. Tam przekona?? si?, ??e jego ojciec jest pe??en mi??osierdzia. I my mamy zastanowi? si?, aby w pe??ni wróci? do Boga Ojca.

Jezu, Dobry Pasterzu, wci??? poszukujesz zagubionych owiec i wyci?gasz r?k? do grzeszników. Spraw, bym pozna??, w jak bardzo dalekie strony grzechu zabrn???em, b???dz?c z dala od Ciebie.

Rozwa??anie zaczerpni?te z „Ewangelia 2016”
ks. Mariusz Szmajdzi??ski
Edycja ??wi?tego Paw??a