Wigilia Niedzieli Mi??osierdzia Bo??ego 02.04.2016r

??wiÄ?ty Jan Pawe?? II by?? cz??owiekiem modlitwy, kontemplacji i czynu. By?? mistykiem s??u??by. Jezus Chrystus by?? jego najwiÄ?kszÄ? mi??o??ciÄ?, a ta mi??o??Ä? przyjmowa??a kszta??t niezmordowanej s??u??by Ko??cio??owi i ??wiatu. Stawa?? siÄ? wszystkim dla wszystkich. Dociera?? z DobrÄ? NowinÄ? do najdalszych zakÄ?tków naszego globu. (…) ??wiÄ?tego Jana Paw??a II mo??emy nazwaÄ? Papie??em Bo??ego Mi??osierdzia. Ten rys jego duchowo??ci oraz inicjatyw duszpasterskich przypomnia?? nam ostatnio Papie?? Franciszek w bulli Misericordiae vultus, og??aszajÄ?cej Nadzwyczajny Jubileusz Mi??osierdzia. „Nie mo??emy zapomnieÄ? – pisze Ojciec ??wiÄ?ty – o wielkim nauczaniu, które ??w. Jan Pawe?? II ofiarowa?? w swojej drugiej encyklice Dives in misericordia, które w ówczesnej epoce przysz??o tak niespodziewanie i zaskoczy??o wielu tematem, jaki porusza??o. […] ??wiÄ?ty Papie?? podkre??la?? zapomnienie tematu mi??osierdzia w kulturze naszych dni: »Umys??owo??Ä? wspó??czesna, mo??e bardziej ni?? cz??owiek przesz??o??ci, zdaje siÄ? sprzeciwiaÄ? Bogu mi??osierdzia, a tak??e dÄ???y do tego, a??eby samÄ? ideÄ? mi??osierdzia odsunÄ?Ä? ma margines ??ycia i odciÄ?Ä? od serca ludzkiego«” (n. 11). A przecie?? bez mi??osierdzia nasz ??wiat staje siÄ? jeszcze bardziej nieludzki. StÄ?d prorocze s??owa i decyzje ??w. Jana Paw??a II, by sprawÄ? Bo??ego mi??osierdzia i ludzkiego mi??osierdzia postawiÄ? w centrum ??ycia wspó??czesnego Ko??cio??a. (…) NiewÄ?tpliwie prorocze by??o podej??cie Jana Paw??a II do ??wiata ludzi m??odych. Ju?? w dniu inauguracji swego pontyfikatu nazwa?? ich nadziejÄ? Ko??cio??a i swojÄ? nadziejÄ?. Prorocza by??a jego inicjatywa organizowania ??wiatowych Dni M??odzie??y jako wielkiego ??wiÄ?ta wiary Ko??cio??a, odradzajÄ?cego siÄ? i odnawiajÄ?cego w ka??dym pokoleniu, w ka??dym ludzkim sercu zdobytym przez Chrystusa i dla Chrystusa. Jak??e nie podziÄ?kowaÄ? – dzi?? w tej bazylice – Ojcu ??wiÄ?temu Franciszkowi za decyzjÄ?, by??my z nim kolejny ??wiatowy Dzie?? M??odzie??y prze??ywali za rok w Krakowie! Otwieramy na o??cie?? drzwi Ojczyzny Jana Paw??a II. Otwieramy drzwi królewskiego miasta Karola Wojty??y, duchowej stolicy Bo??ego Mi??osierdzia. Otwieramy drzwi dla Piotra Naszych Czasów i dla rzeszy m??odych chrze??cijan. Chcemy dzieliÄ? siÄ? naszÄ? wiarÄ? i chcemy uczyÄ? siÄ? od nich entuzjazmu wiary. (…) Je??eli chcemy pozostaÄ? wierni dziedzictwu ??w. Jana Paw??a II, powinni??my odwa??nie kroczyÄ? drogÄ? mi??o??ci Boga i bli??niego, czyli drogÄ? ??wiÄ?to??ci. To codzienne zadanie, jakie staje przed ka??dym z nas.

Fragment homilii ks. kard. Stanis??awa Dziwisza wyg??oszonej podczas Mszy ??w. w Bazylice ??w. Piotra w pierwszÄ? rocznicÄ? kanonizacji Jana Paw??a II. 27.04.2015

Aposto??ka Bo??ego Mi??osierdzia, Sekretarka Jezusa Mi??osiernego, Prorok naszych czasów, wielki Mistyk, Mistrzyni ??ycia duchowego – to tytu??y, które najczÄ???ciej pojawiajÄ? siÄ? przy imieniu ??w. Siostry Faustyny Kowalskiej ze Zgromadzenia Matki Bo??ej Mi??osierdzia. Nale??y do grona najbardziej znanych i lubianych ??wiÄ?tych oraz najwiÄ?kszych mistyków w historii Ko??cio??a.
Ojciec ??wiÄ?ty  Jan Pawe?? II napisa??, ??e w wieku  wielkich totalitaryzmów Siostra Faustyna sta??a siÄ? rzeczniczkÄ? przes??ania, i?? jedynÄ? si??Ä? zdolnÄ? zrównowa??yÄ? ich z??o jest prawda o mi??osierdziu Boga. Jej „Dzienniczek” nazwa?? ewangeliÄ? mi??osierdzia pisanÄ? w perspektywie XX wieku, która pozwoli??a ludziom przetrwaÄ? niezwykle bolesne do??wiadczenia tych czasów. OrÄ?dzie to – powiedzia?? Ojciec ??wiÄ?ty Benedykt XVI – jest rzeczywi??cie g??ównym przes??aniem naszych czasów: mi??osierdzie jako Bo??a moc, jako Bo??a granica dla z??a ca??ego ??wiata.

Dodano: 02 Kwiecień 2016