S??owo na Niedziel? 04.09.2016 r.

EWANGELIA (?k 14,25-33)

Kto nie wyrzeka si? wszystkiego, nie mo??e by? uczniem Jezusa

S??owa Ewangelii wed??ug ??wi?tego ?ukasza.

Wielkie t??umy sz??y z Jezusem. On zwróci?? si? i rzek?? do nich: ”Je??li kto przychodzi do Mnie, a nie ma w nienawi??ci swego ojca i matki, ??ony i dzieci, braci i sióstr, nadto i siebie samego, nie mo??e by? moim uczniem.
Kto nie nosi swego krzy??a, a idzie za Mn?, ten nie mo??e by? moim uczniem.
Bo któ?? z was, chc?c zbudowa? wie???, nie usi?dzie wpierw, a nie oblicza wydatków, czy ma na wyko??czenie? Inaczej gdyby za??o??y?? fundament, a nie zdo??a??by wyko??czy?, wszyscy patrz?c na to zacz?liby drwi? z niego: »Ten cz??owiek zacz??? budowa?, a nie zdo??a?? wyko??czy?«.
Albo który król, maj?c wyruszy?, aby stoczy? bitw? z drugim królem, nie usi?dzie wpierw i nie rozwa??y, czy w dziesi?? tysi?cy ludzi mo??e stawi? czo??o temu, który z dwudziestu tysi?cami nadci?ga przeciw niemu? Je??li nie, wyprawia poselstwo, gdy tamten jest jeszcze daleko, i prosi o warunki pokoju.
Tak wi?c nikt z was, kto nie wyrzeka si? wszystkiego, co posiada, nie mo??e by? moim uczniem”.

Oto s??owo Pa??skie.

KOMENTARZ

By? uczniem Jezusa

Dzi?? s??yszmy bodaj??e najtrudniejsze s??owa zapisane w Ewangelii. Jak to bowiem mo??liwe, aby Jezus - Bóg, który jest Mi??o??ci?, móg?? postawi? jako warunek pój??cia za Nim nienawi??? wobec najbli??szych? Jak to mo??liwe, aby Ten, który powiedzia??: mi??uj bli??niego jak siebie samego, teraz kaza?? mie? samego siebie w nienawi??ci? Jakimi uczuciami ostatecznie ma kierowa? si? ucze?? Chrystusa? Czego ???da Jezus od swoich uczniów? Mi??o??ci niepodzielnej, bo ona nie znosi podzia??ów. Mamy mi??owa? Jezusa ca??ym sercem, umys??em i ze wszystkich si??. On pozostawi?? nam tego przyk??ad, gdy Maj?c w nienawi??ci samego siebie, wzi??? krzy?? i na nim skona??. W ten sposób pokaza??, ??e ten, kto wyrzeka si? wszystkiego, wszystko otrzyma.

Chryste, Bo??e, który jeste?? mi??o??ci?, Ty stawiasz wielkie wymagania tym, którzy pragn? i??? za Tob?, ale udzielasz jeszcze wi?kszej ??aski, aby by? do tego zdolnym. Mi??uj? Ci? z ca??ego serca.

Rozwa??anie zaczerpni?te z „Ewangelia 2016”
ks. Mariusz Szmajdzi??ski
Edycja ??wi?tego Paw??a