S??owo na Niedziel? 11.09.2016 r.

EWANGELIA  (?k 15,1-32)

Rado??? z nawrócenia grzesznika

S??owa Ewangelii wed??ug ??wi?tego ?ukasza.

Zbli??ali si? do Jezusa wszyscy celnicy i grzesznicy, aby Go s??ucha?. Na to szemrali faryzeusze i uczeni w Pi??mie: „Ten przyjmuje grzeszników i jada z nimi”.
Opowiedzia?? im wtedy nast?puj?c? przypowie???: „Któ?? z was, gdy ma sto owiec, a zgubi jedn? z nich, nie zostawia dziewi??dziesi?ciu dziewi?ciu na pustyni i nie idzie za zgubion?, a?? j? znajdzie? A gdy j? znajdzie, bierze z rado??ci? na ramiona i wraca do domu; sprasza przyjació?? i s?siadów i mówi im: «Cieszcie si? ze mn?, bo znalaz??em owc?, która mi zgin???a».
Powiadam wam: Tak samo w niebie wi?ksza b?dzie rado??? z jednego grzesznika, który si? nawraca, ni?? z dziewi??dziesi?ciu dziewi?ciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebuj? nawrócenia.
Albo je??li jaka?? kobieta, maj?c dziesi?? drachm, zgubi jedn? drachm?, czy?? nie zapala ??wiat??a, nie wymiata domu i nie szuka starannie, a?? j? znajdzie? A znalaz??szy j?, sprasza przyjació??ki i s?siadki i mówi: «Cieszcie si? ze mn?, bo znalaz??am drachm?, któr? zgubi??am».
Tak samo, powiadam wam, rado??? powstaje u anio??ów Bo??ych z jednego grzesznika, który si? nawraca”.
Powiedzia?? te??: „Pewien cz??owiek mia?? dwóch synów. M??odszy z nich rzek?? do ojca: «Ojcze, daj mi cz???? maj?tku, która na mnie przypada».
Podzieli?? wi?c maj?tek mi?dzy nich. Nied??ugo potem m??odszy syn, zabrawszy wszystko, odjecha?? w dalekie strony i tam roztrwoni?? swój maj?tek, ??yj?c rozrzutnie.
A gdy wszystko wyda??, nasta?? ci???ki g??ód w owej krainie i on sam zacz??? cierpie? niedostatek. Poszed?? i przysta?? do jednego z obywateli owej krainy, a ten pos??a?? go na pola, ??eby pas?? ??winie. Pragn??? on nape??ni? swój ??o???dek str?kami, którymi ??ywi??y si? ??winie, lecz nikt mu ich nie dawa??.
Wtedy zastanowi?? si? i rzek??: «Ilu?? to najemników mojego ojca ma pod dostatkiem chleba, a ja tu z g??odu gin?. Zabior? si? i pójd? do mego ojca, i powiem mu: Ojcze zgrzeszy??em przeciw Bogu i wzgl?dem ciebie, ju?? nie jestem godzien nazywa? si? twoim synem: uczy?? mi? cho?by jednym z najemników».
Wybra?? si? wi?c i poszed?? do swojego ojca.
A gdy by?? jeszcze daleko, ujrza?? go jego ojciec i wzruszy?? si? g???boko; wybieg?? naprzeciw niego, rzuci?? mu si? na szyj? i uca??owa?? go. A syn rzek?? do niego: «Ojcze, zgrzeszy??em przeciw Bogu i wzgl?dem ciebie, ju?? nie jestem godzien nazywa? si? twoim synem». Lecz ojciec rzek?? do swoich s??ug: «Przynie??cie szybko najlepsz? sukni? i ubierzcie go; dajcie mu te?? pier??cie?? na r?k? i sanda??y na nogi. Przyprowad??cie utuczone ciel? i zabijcie: b?dziemy ucztowa? i bawi? si?; poniewa?? ten mój syn by?? umar??y, a znów o??y??; zagin???, a odnalaz?? si?». I zacz?li si? bawi?.
Tymczasem starszy jego syn przebywa?? na polu. Gdy wraca?? i by?? blisko domu, us??ysza?? muzyk? i ta??ce. Przywo??a?? jednego ze s??ug i pyta?? go, co to znaczy. Ten mu rzek??: «Twój brat powróci??, a ojciec twój kaza?? zabi? utuczone ciel?, poniewa?? odzyska?? go zdrowego».
Na to rozgniewa?? si? i nie chcia?? wej???; wtedy ojciec jego wyszed?? i t??umaczy?? mu. Lecz on odpowiedzia?? ojcu: «Oto tyle lat ci s??u??? i nigdy nie przekroczy??em twojego rozkazu; ale mnie nie da??e?? nigdy ko??l?cia, ??ebym si? zabawi?? z przyjació??mi. Skoro jednak wróci?? ten syn twój, który roztrwoni?? twój maj?tek z nierz?dnicami, kaza??e?? zabi? dla niego utuczone ciel?».
Lecz on mu odpowiedzia??: «Moje dziecko, ty zawsze jeste?? przy mnie i wszystko moje do ciebie nale??y. A trzeba si? weseli? i cieszy? z tego, ??e ten brat twój by?? umar??y, a znów o??y??; zagin???, a odnalaz?? si?»”.

Oto s??owo Pa??skie.

KOMENTARZ

Mi??osierny Ojciec czeka

??wi?ty Jan Pawe?? II w encyklice Dives in misericordia napisa??: "Ten syn to poniek?d cz??owiek wszystkich czasów". Czytaj?c w tym roku ju?? po raz trzeci t? znan? przypowie???, spróbuj-my na miar? swoich mo??liwo??ci zastanowi? si?, to znaczy wej??? w siebie, i zrozumie?, ??e potrzebujemy nawrócenia. Patrz?c na m??odszego syna, powinni??my uwierzy?, ??e tak??e na nas czeka mi??osierny Ojciec, który wzruszy si? g???boko na widok naszej n?dzy i wyci?gnie r?ce, gdy zdecydujemy si? powróci? do Niego. I my otrzymali??my od Boga t? cz???? Maj?tku, czyli wolno???, która bardzo cz?sto prowadzi nas w dalekie strony, czyli daleko od Niego. Trwonimy j? wówczas, ??yj?c rozrzutnie w grzechu, przez co stajemy si? ??a??osnymi ??winio-pasami i niewolnikami grzechu.

Jezu, ufam Tobie. Pomó?? mi powsta? z grzechów, abym szczerze pragn??? powróci? do domu rodzicielskiego i nie zgin??? z n?dzy i g??odu. Niech doznam rado??ci z odnalezionego zbawienia.

Rozwa??anie zaczerpni?te z „Ewangelia 2016”
ks. Mariusz Szmajdzi??ski
Edycja ??wi?tego Paw??a