Odwiedzin: 402039

TRIDUUM PASCHALNE - WIELKA SOBOTA - 7.04. 2012

Wielka Sobota to drugi obok Wielkiego Pi?tku dzie?? w Liturgii,
gdy Ko??ció?? nie sprawuje Mszy ??wi?tej.
W pe??nej skupienia ciszy trwamy przy Grobie Pa??skim,
rozwa??aj?c Tajemnice Chrystusowej M?ki.

W naszej parafii:

• adoracja przy Grobie Pa??skim od godz. 8.00.

B?OGOS?AWIE??STWO POKARMÓW

• w ko??ciele od godz. 8.00 – do godz. 15.00 co pó?? godziny
  • w Rakowiskach, Terebeli, Ciciborze Du??ym i Ma??ym o godz. 10.00

• spowied?? od godz. 15.00 do 17.00
  • WIGILIA PASCHALNA o godz. 20.00. Na odnowienie przyrzecze?? chrzcielnych przynie??my ??wiece
  • po Wigilii Paschalnej wznowienie adoracji przy grobie Pa??skim, adoracja przez ca??? noc

PROCESJA I MSZA ??W. REZUREKCYJNA
W NIEDZIEL? ZMARTWYCHWSTANIA O GDOZ. 6.00

WIELKA SOBOTA

Wielka Sobota jest dniem ciszy oraz rozwa??ania M?ki i ??mierci Chrystusa. Jest dniem oczekiwania. Milczenie tego oczekiwania przerwie celebracja liturgii Wigilii Paschalnej. Wigilia Paschalna jest najstarsz? i najwa??niejsz? ze wszystkich wigilii celebrowanych przez Ko??ció??. Jest uwa??ana za matk? wszystkich ??wi?tych wigilii i wszelkiej liturgii Ko??cio??a. Rozpoczyna ona obchód Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pa??skiego. Zgodnie z tradycj? ta noc powinna by? czuwaniem. Wierni – wed??ug s??ów Ewangelii – winni trzyma? w r?ku ??wiece i by? podobni do ludzi, którzy z t?sknot? oczekuj? swego Pana, aby gdy powróci, zasta?? ich czuwaj?cych i zaprosi?? do swego sto??u.

Przed Wigili? Paschaln? ko??czy si? adoracja przy Grobie Pa??skim. W ??wi?tyni zostanie wygaszone ??wiat??o, by mog??o zab??ysn?? na nowo podczas wniesienia ??wiat??a wielkanocnego, Pascha??u. Liturgia Wigilii Paschalnej obejmuje cztery cz???ci. Rozpoczyna j? LITURGIA ??WIAT?A. B??ogos??awi si? w niej nowy ogie??, który jest znakiem niegasn?cych pragnie?? Ludu Bo??ego, z wiar? trwaj?cego przy Chrystusie w doczesno??ci, aby uczestniczy? w Jego ??wiat??o??ci wiekuistej. Nast?pnie przygotowuje si? ??wiec? wielkanocn?, zwan? Pascha??em. Jest to symbol Chrystusa Zmartwychwsta??ego. Podczas wnoszenia pascha??u, kiedy Ksi?dz pierwszy raz og??osi: „??wiat??o Chrystusa” my odpowiemy: „Bogu niech b?d? dzi?ki”. Przy drugiej stacji, od Pascha??u ??wiece zapal? wszyscy uczestnicy Liturgii, którym p??omie?? pascha??u zostanie przekazany przez s??u??b? liturgiczn?. Natomiast przy stacji trzeciej ??wiat??o rozja??ni ca??? ??wi?tyni?. Wtedy nast?pi ??piew Or?dzia paschalnego, a po nim LITURGIA S?OWA, która zako??czy si? proklamacj? Ewangelii o zmartwychwstaniu Chrystusa. Trzeci? cz???? Wigilii Paschalnej stanowi LITURGIA CHRZCIELNA. Liturgia chrzcielna dope??ni si? odnowieniem przyrzecze?? chrzcielnych wszystkich uczestników tego zgromadzenia. Wreszcie b?dziemy uczestniczyli w LITURGI EUCHARYSTYCZNEJ, która stanowi szczyt Wigilii Paschalnej.

Dodano: 06 Kwiecień 2012
Parafia Honorata - TRIDUUM PASCHALNE - WIELKA SOBOTA - 7.04.  2012