NIEDZIELA MI?OSIERDZIA BO??EGO

Te dwa promienie oznaczaj? krew i wod?
blady promie?? oznacza wod?, która usprawiedliwia dusze;
czerwony promie?? oznacza krew, która jest ??yciem dusz...”

(Dzienniczek nr 299)

W II niedziel? Wielkanocy obchodzone jest w Ko??ciele Katolickim ??wi?to ku czci Bo??ego Mi??osierdzia ustanowione w 2000 r. przez papie??a Jana Paw??a II podczas kanonizacji ??w. Faustyny Kowalskiej. ??wi?to to zosta??o ustanowione w wyniku objawie?? mistycznych ??w. siostry Faustyny Kowalskiej (zm. 1938). Wed??ug nich sam Jezus Chrystus ???da?? ustanowienia tego ??wi?ta i da?? obietnice zwi?zane z nim. Poprzedza je nowenna do Mi??osierdzia, pocz?wszy od Wielkiego Pi?tku.

„On wywy??szony na krzy??u, w swojej niesko??czonej mi??o??ci ofiarowa?? za nas samego siebie – modli si? Ko??ció?? s??owami prefacji we Mszy o Naj??wi?tszym Sercu Pana Jezusa – z Jego przebitego boku wyp??yn???a krew i woda, i tam wzi???y pocz?tek sakramenty Ko??cio??a, aby wszyscy ludzie poci?gni?ci do otwartego Serca Zbawiciela, z rado??ci? czerpali ze ??róde?? zbawienia”. Na przebity bok, jako ??ród??o mi??osierdzia, wskazywa?? Chrystus, gdy mówi?? do ??w. Faustyny: „rana serca mojego jest ??ród??em niezg???bionego mi??osierdzia” (Dzienniczek nr 1190). Owa rana – przebity bok i serce, staje si? dla ca??ej ludzko??ci ??ród??em mi??osierdzia Bo??ego. Na znanym nam dobrze obrazie Jezusa Mi??osiernego „Jezu, ufam Tobie” z przebitego boku Chrystusa wyp??ywaj? promienie: blady i czerwony. Chrystus wyja??nia Faustynie, co one oznaczaj?, mówi?c:

„Te dwa promienie oznaczaj? krew i wod? – blady promie?? oznacza wod?, która usprawiedliwia dusze; czerwony promie?? oznacza krew, która jest ??yciem dusz...” (Dzienniczek nr 299).

Owo wyja??nienie odwo??uje si? do fragmentu z 1 Listu ??w. Jana (1 J 5,6) o Jezusie Chrystusie, który przyszed?? przez wod? i przez krew, a przede wszystkim do Janowego opisu m?ki Pa??skiej (J 19,34), wed??ug którego krew i woda wytrysn???y z przebitego boku Jezusa. W innym miejscu Dzienniczka Chrystus zach?ca: „niech korzystaj? z krwi i wody, która dla nich wytrys??a” (Dzienniczek nr 848). Szczególn? ??ask? za?? obiecuje Chrystus tym, którzy przyst?pi? do ?ród??a ??ycia w ??wi?to Bo??ego Mi??osierdzia. W Ko??ciele polskim ju?? od 1995 r., a w Ko??ciele powszechnym od roku 2000 niedziela ko??cz?ca oktaw? Zmartwychwstania Pa??skiego obchodzona jest jako Niedziela Mi??osierdzia Bo??ego. Zi??ci??y si? starania „Sekretarki Bo??ego Mi??osierdzia”, która wielokrotnie w swoim Dzienniczku mówi??a o tym ??yczeniu Chrystusa, aby druga niedziela wielkanocna by??a ??wi?tem Bo??ego Mi??osierdzia.

„Dusze gin? mimo mojej gorzkiej m?ki. Daj? im ostatni? desk? ratunku, to jest ??wi?to mi??osierdzia mojego. Je??eli nie uwielbi? mi??osierdzia mojego, zgin? na wieki. Sekretarko mojego mi??osierdzia, pisz, mów duszom o tym wielkim mi??osierdziu moim” (Dzienniczek nr 965).

Wybór tej niedzieli, jak i równie?? wyra??ne ??yczenie Jezusa, aby kap??ani g??osili kazania o mi??osierdziu Bo??ym, wskazuje jasno, ??e w planach Bo??ych istnieje ??cis??y zwi?zek mi?dzy tajemnic? Odkupienia a tym ??wi?tem. Przyst?puj?cym tego dnia do Komunii ??w., Chrystus obiecuje: „dost?pienia zupe??nego odpuszczenia win i kar” (Dzienniczek nr 300 i 699), czyli takiej ??aski, jak? otrzymujemy tylko w sakramencie chrztu ??wi?tego.

Formami kultu Bo??ego Mi??osierdzia s?: ??wi?to Bo??ego Mi??osierdzia, obraz Jezusa Mi??osiernego, Koronka do Bo??ego Mi??osierdzia, Godzina Mi??osierdzia.

Istota nabo??e??stwa zawiera si? w dwóch s??owach: ufno??? i mi??osierdzie. Ufno??? w mi??osierdzie jest absolutnie konieczna przy ka??dym akcie tego?? nabo??e??stwa. Wszystko to, co czynimy podejmuj?c jedn? z wymienionych powy??ej form modlitwy posiada wa??no??? i skuteczno??? jedynie wtedy, gdy jest wyrazem ufno??ci. Praktykowanie za?? mi??osierdzia wzgl?dem bli??nich poprzez czyn, s??owo i modlitw?, jest konieczne do skuteczno??ci nabo??e??stwa, czyli otrzymania przypisanych do niego ??ask. Tak wi?c te dwa warunki okre??laj? i sposób realizacji wszystkich form nabo??e??stwa. „Chwa??? nasz? jest krzy?? Pana naszego Jezusa Chrystusa – w Nim jest zbawienie, ??ycie i zmartwychwstanie nasze, przez Niego jeste??my zbawieni i oswobodzeni”. Or?dzie mesja??skie Chrystusa oraz ca??a dzia??alno??? w??ród ludzi ko??czy si? krzy??em i zmartwychwstaniem. W??a??nie w krzy??u i powstaniu z martwych objawia si? dla cz??owieka mi??osierdzie. W owym Misterium Paschalnym „Chrystus objawi?? Boga mi??osiernego w??a??nie przez to, ??e jako drog? do zmartwychwstania przyj??? krzy?? – pisze w encyklice Dives in misericordia Jana Pawe?? II, dlatego – kiedy pami?tamy o krzy??u Chrystusa, o Jego m?ce i ??mierci – wiara i nadzieja nasza koncentruje si? na Zmartwychwsta??ym” (DM 8).

Dodano: 14 Kwiecień 2012
Parafia Honorata - NIEDZIELA  MI?OSIERDZIA  BO??EGO