N.C.M. - pierwszy dzie?? z reszty Twojego ??ycia . . .

Go??ciem specjalnym kwietniowego Nocnego Czuwania M??odych by?? ks. Marek Ba??was, kap??an diecezji w??oc??awskiej, który od dziewi?ciu lat porusza si? na wózku inwalidzkim. Fizyczne ograniczenia nie przeszkadzaj? mu w prowadzeniu duszpasterstwa m??odzie??y i osób niepe??nosprawnych.

W czuwaniu wzi???o udzia?? kilkaset m??odych osób. Przyjechali m.in. z Siedlec, Bia??ej Podlaskiej, Radzynia, ?ukowa, G?siorów, Krzeska, W??odawy, S??awatycz i Jab??onia. Tematem spotkania by??o zbawienie w Jezusie. Po krótkim wprowadzeniu wys??uchali??my konferencji ks. Marka Ba??wasa. Kap??an rozpocz??? j? od s??ów: „Dzi?? jest pierwszy dzie?? z reszty Twojego ??ycia… chyba, ??e jest to dzie?? Twojej ??mierci”. Przekonywa??, ??e ta noc mo??e wiele zmieni?, wystarczy tylko otworzy? si? na Jezus Chrystusa, który jest Bogiem ??ywym i obecnym. Potem go??? specjalny NCM da?? ??wiadectwo swego ??ycia.

Bez nóg, ale z sercem

Wszystko zacz???o si? w Licheniu od spotkania z niepe??nosprawnymi. Pragnienie s??u??by ludziom kalekim doprowadzi??o ks. Marka a?? do seminarium. - Kiedy na nich patrzy??em, znika??y wszystkie moje problemy. Oni nie potrafili samodzielnie je??? i funkcjonowa?. Niektórzy, oprócz tego, ??e je??dzili na wózku, byli te?? niewidomi. Pyta??em Boga „dlaczego?” Widzia??em, jak potrafili cieszy? si? ka??dym gestem, jak umieli radowa? si? ??yciem, mimo swojej niepe??nosprawno??ci – mówi??. Zwyczajne, kap??a??skie ??ycie przerwa?? w 2003 r. gro??ny wypadek samochodowy. Ks. Marek dozna?? z??amania kr?gos??upa. – Nie by??em w szoku, Bóg przygotowa?? mnie do tego poprzez wcze??niejszy kontakt z niepe??nosprawnymi. Szybko podzi?kowa??em, ??e zostawi?? mi sprawn? g??ow? i r?ce, które w kap??a??stwie s? bardzo potrzebne. Nogami nie mo??na si? zbawi?, ale sercem – przekonywa?? kap??an.

Oddawa? ??ycie

Ks. Marek mówi?? te?? o mi??o??ci w ??yciu cz??owieka.

– Mi??o??? wed??ug mojej definicji to pragnienie dobra dla drugiej osoby. Skoro mówi? do kogo?? „kocham ci?”, to znaczy, ??e jestem gotów odda? za niego ??ycie. Tego uczy nas Jezus. Pami?tajcie, ??e Bóg jest wszechmog?cy, ale mimo to, nie mo??e przesta? kocha?, bo wtedy zaprzeczy??by samemu sobie. Taka jest szalona mi??o??? Boga – t??umaczy??. Potem wyja??nia??, ??e mi??o??ci nie mo??na uto??samia? tylko z uczuciem, zakochaniem i seksem. Mi??o??? to decyzja, ona nie mo??e opiera? si? na grzechu. Swoje s??owa popiera?? wieloma przyk??adami z ??ycia m??odzie??y.

Wybiera? niebo

Na koniec kap??an przypomina??, ??e najwi?kszym wrogiem ka??dego cz??owieka jest grzech.

– Pami?taj, ??e albo ??yjesz z szatanem, albo z Jezusem, nie ma nic po??rodku, nie istnieje ??adna oboj?tna przestrze??. Z Bogiem jeste??my po???czeni cienkimi niteczkami, które przerywa grzech. Je??li b?dziecie ??yli bez Jezusa, nic wam nie wyjdzie. Pami?taj, ??e ka??dego dnia trwa walka o Twoj? dusz? – mówi?? ks. Marek. Potem przywo??ywa?? wstrz?saj?cy przyk??ad op?tanej dziewczyny uwik??anej w prostytucj?. Przestrzega?? przed ??wiadomym wyborem z??a. Na koniec da?? nam kilka wskazówek, jak dobrze przeprowadzi? rachunek sumienia.

Po pó??nocy wzi?li??my udzia?? we Mszy ??w. W kazaniu ks. ?ukasz Ka??aska zach?ca??, by??my nie zaprzepa??cili tego, co wynosimy z kode??skich czuwa??, by do??wiadczenie ??aski Bo??ej nie zosta??o w nas zniszczone w wyniku trudnych sytuacji w domu i szkole. Kap??an przypomina??, ??e Bóg objawia si? i mówi do nas tak??e w ci???kich chwilach i w ludziach, których nie zawsze darzymy sympati?. Wa??na jest nasza ch?? zmiany ??ycia.

- Cz??owiek ma trzy warstwy, centrum jest to, co stworzy?? w nas Bóg, potem jest grzech a na nim fasada, czyli to, co na zewn?trz. Ka??da warstwa przykrywa nast?pn?. Pami?taj jednak, ??e nie jeste?? chodz?cym grzechem i nie daj si? oskar??a? szatanowi. Nie odk??adaj mi??o??ci, nie czekaj nie wiadomo na co, zbawienie jest w tobie ju?? teraz. Grzech nie nale??y do naszej istoty, do naszego centrum. Jezus przedziera si? przez wszystkie warstwy i zna twoj? warto???. Pod warstw? grzechu jest co??, co warto kocha? – t??umaczy?? ks. ?ukasz.

Z Jezusem

Po Eucharystii obejrzeli??my pantomim?, przygotowan? przez m??odzie?? z Trzebieszowa. W poszczególnych scenach mogli??my zobaczy? swoje uwik??anie w grzech i zbawcz? moc Jezusa. Ostatnim punktem by??a adoracja Naj??wi?tszego Sakramentu, poprowadzona przez ks. M. Ba??wasa. Kap??an mówi?? o modlitwie i mi??o??ci. – Ka??dego dnia dostajemy pude??ko, które mo??emy wype??ni? dobrem lub z??em. Te pude??ka zostan? otwarte podczas s?du ostatecznego. Pami?tajcie o tym – przypomina?? kap??an. Wzywa?? do cz?stego uwielbiania Jezusa i do postawy kl?cz?cej, przez któr? mo??emy odda? najwi?kszy ho??d naszemu Bogu. NCM zako??czy??o si? kilka minut przed 4.00.

Dodano: 26 Kwiecień 2012
Parafia Honorata - N.C.M. - pierwszy dzie?? z reszty Twojego ??ycia . . .Parafia Honorata - N.C.M. - pierwszy dzie?? z reszty Twojego ??ycia . . .Parafia Honorata - N.C.M. - pierwszy dzie?? z reszty Twojego ??ycia . . .Parafia Honorata - N.C.M. - pierwszy dzie?? z reszty Twojego ??ycia . . .Parafia Honorata - N.C.M. - pierwszy dzie?? z reszty Twojego ??ycia . . .Parafia Honorata - N.C.M. - pierwszy dzie?? z reszty Twojego ??ycia . . .Parafia Honorata - N.C.M. - pierwszy dzie?? z reszty Twojego ??ycia . . .Parafia Honorata - N.C.M. - pierwszy dzie?? z reszty Twojego ??ycia . . .Parafia Honorata - N.C.M. - pierwszy dzie?? z reszty Twojego ??ycia . . .Parafia Honorata - N.C.M. - pierwszy dzie?? z reszty Twojego ??ycia . . .Parafia Honorata - N.C.M. - pierwszy dzie?? z reszty Twojego ??ycia . . .Parafia Honorata - N.C.M. - pierwszy dzie?? z reszty Twojego ??ycia . . .Parafia Honorata - N.C.M. - pierwszy dzie?? z reszty Twojego ??ycia . . .Parafia Honorata - N.C.M. - pierwszy dzie?? z reszty Twojego ??ycia . . .