Odwiedzin: 402022

Kryzys powo??a?? czy powo??anych?

Warto sprecyzowaÄ? znaczenie podstawowych pojÄ?Ä?, którymi pos??ugujemy siÄ?, gdy mówimy o powo??aniach w Ko??ciele i o ludziach powo??anych.

Trudno??ci i rozterki powo??anych

Je??li chodzi o powo??ania kap??a??skie czy powo??ania do ??ycia konsekrowanego, mo??na sprawdziÄ?, ilu kandydatów (alumnów, nowicjuszy, postulantek) zg??osi??o siÄ? w danym roku do domów formacyjnych. Nikt z nas nie jest natomiast w stanie stwierdziÄ?, ile faktycznie jest osób powo??anych. Raczej nigdy bowiem nie dzieje siÄ? tak, ??e wszyscy powo??ani odkrywajÄ? i realizujÄ? swoje powo??anie. Niektórzy zbyt ma??o pracujÄ? nad w??asnym rozwojem i zbyt niskie stawiajÄ? sobie wymagania, aby odpowiedzieÄ? na dar powo??ania. Innych z kolei od pój??cia drogÄ? powo??ania odciÄ?ga ??rodowisko, w którym ??yjÄ?: rówie??nicy, media, dominujÄ?ca ideologia, a nawet kto?? z bliskich. B??Ä?dne wiÄ?c jest wyra??enie „kryzys powo??a??”. Powo??ania to przecie?? dar od Boga, a Bóg nigdy nie jest w kryzysie! Nigdy te?? nie zapomina o powo??ywaniu kolejnych kandydatów do ma????e??stwa, kap??a??stwa czy ??ycia konsekrowanego. W kryzysie mogÄ? byÄ? natomiast niektóre osoby powo??ane, a nawet wiele z nich. W Europie – a w pewnym stopniu równie?? w Polsce – odnotowujemy obecnie kryzys powo??anych, i to nie tylko w odniesieniu do tych, którzy sÄ? powo??ani do kap??a??stwa czy ??ycia zakonnego, ale tak??e w odniesieniu do tych, którym Bóg proponuje ma????e??stwo i rodzinÄ?. Coraz wiÄ?cej jest w naszych czasach szlachetnych m??odych ludzi, którzy marzÄ? o za??o??eniu rodziny, ale nie znajdujÄ? dojrza??ych kandydatów na ma????onków. Fakt ten nie oznacza bynajmniej, ??e w przypadku jakiego?? pokolenia Bóg „zapomnia??” powo??aÄ? do ma????e??stwa odpowiedniÄ? liczbÄ? mÄ???czyzn czy kobiet, ??wiadczy natomiast o tym, ??e niektórzy – z w??asnej winy czy te?? z winy innych ludzi – do ma????e??stwa nie doro??li.

Kryzys… cz??owieka?

Przejawem naiwno??ci i magicznego my??lenia by??oby przekonanie, ??e m??odzi ludzie mogÄ? dorastaÄ? do ma????e??stwa i rodziny, kap??a??stwa czy ??ycia konsekrowanego na bazie samego tylko daru powo??ania, a zatem w oderwaniu od ??rodowiska, w którym ??yjÄ?, czy stylu wychowania, jakie otrzymujÄ? w rodzinie, szkole, parafii. Kryzys wielu rodziców i nauczycieli, negatywne oddzia??ywanie popularnych mediów, dominacja niskiej kultury i cywilizacji ??mierci – wszystko to ogromnie utrudnia m??odym ludziom rozwój na miarÄ? otrzymanego powo??ania. Powo??anie to zaproszenie do okre??lonego sposobu istnienia, które Bóg kieruje do ka??dego z ludzi. Jest ono na miarÄ? najwiÄ?kszych pragnie?? i aspiracji danej osoby, a jednocze??nie na miarÄ? mo??liwo??ci, jakie tkwiÄ? w ludzkiej naturze. Oczywi??cie na najwy??szÄ? miarÄ? tych??e mo??liwo??ci! Cz??owiek, dysponujÄ?cy zdolno??ciÄ? my??lenia i wolno??ciÄ?, sam decyduje o tym, czy i na ile uszanuje dar cz??owiecze??stwa, który Stwórca mu powierzy??. Pierwszym zadaniem cz??owieka jest dorastanie do bogatego cz??owiecze??stwa, gdy?? ka??da ??aska, jakÄ? Bóg nas obdarza – tak??e ??aska powo??ania – bazuje na naturze, którÄ? otrzymali??my w darze od Stwórcy. Im bardziej dziecko, nastolatek czy cz??owiek doros??y chroni i rozwija w sobie dar cz??owiecze??stwa, tym wiÄ?kszÄ? ma szansÄ? na to, by z wdziÄ?czno??ciÄ? przyjÄ?Ä? i wiernie realizowaÄ? propozycje, jakie Bóg do niego kieruje. W kryzysie sÄ? ci wszyscy powo??ani do ma????e??stwa, kap??a??stwa czy ??ycia konsekrowanego, którzy nie dorastajÄ? do pierwszego powo??ania – do bycia dojrza??ym i ??wiÄ?tym cz??owiekiem. W kryzysie sÄ? te?? niektórzy wychowawcy – rodzice, nauczyciele, ksiÄ???a, osoby konsekrowane – czyli ci, którzy sÄ? powo??ani do pomagania dzieciom i m??odzie??y w odkrywaniu i realizacji otrzymanego od Boga powo??ania. Kryzys powo??anych oraz kryzys osób towarzyszÄ?cych powo??anym to kryzys cz??owieka, to tak??e kryzys mi??o??ci, gdy?? wspólnym powo??aniem ka??dego z nas jest dorastanie do cz??owiecze??stwa po to, by kochaÄ?.

ks. Marek Dziewiecki

Dodano: 29 Kwiecień 2012
Parafia Honorata - Kryzys powo??a?? czy powo??anych?