Jerycho M??odych 2012 w Pratulinie

Pod has??em „Kod mi??o??ci” 22 i 23 czerwca 2012
w Pratulinie nad Bugiem odby??o siÄ? Jerycho M??odych.
G??ównÄ? ideÄ? spotkania jest „burzenie murów”,
jakie odgradzajÄ? cz??owieka od Boga i bli??niego.
Nasz KSM wraz z ks. Rafa??em
równie?? bra?? udzia?? w tym spotkaniu.

„Jerycho” to rekolekcje pod go??ym niebem, okazja do medytacji, spowiedzi, spotkania z ciekawymi lud??mi, którzy do??wiadczyli „??ycia za murami” egoizmu, nieczysto??ci, wiÄ?zienia, niepe??nosprawno??ci, nienawi??ci, lÄ?ku i którzy si??Ä? do ich przezwyciÄ???enia odnale??li w Jezusie Chrystusie.

W spotkaniu wziÄ???o udzia?? ok. 2000 osób z diecezji siedleckiej. W pierwszym dniu m??odzi uczestniczyli w nabo??e??stwie pokutnym, wys??uchali ??wiadectw osób ze wspólnoty „Przymierze”, a tak??e wziÄ?li udzia?? w nocnym czuwaniu modlitewnym. Pierwszy dzie?? up??ynÄ??? pod znakiem b??ogos??awionej Karoliny Kózkówny – m??odej dziewczyny, która odda??a ??ycie broniÄ?c swojej czysto??ci. B??. Karolina jest patronkÄ? Ruchu Czystych Serc oraz Katolickiego Stowarzyszenia M??odzie??y. Jej obraz i relikwie towarzyszy??y uczestnikom „Jerycha”, inspirujÄ?c do modlitwy i refleksji.

Tematyka drugiego dnia koncentrowa??a siÄ? na s??uchaniu s??owa Bo??ego, pracy w grupach, modlitwie i Eucharystii. Dzie?? up??ynÄ??? pod znakiem mi??o??ci Jakuba i Racheli. PatrzÄ?c na tych biblijnych bohaterów uczestnicy „Jerycha” pytali siebie:
Czy jestem sta??y w mi??o??ci?
Czy traktujÄ? mi??o??Ä? jako umiejÄ?tno??Ä? budowania trwa??ej relacji z drugÄ? osobÄ?, czy raczej powierzchownie jako zaspokojenie moich potrzeb emocjonalnych i fizycznych?
Do jakich granic móg??bym siÄ? posunÄ?Ä? z mi??o??ci?
Czy mam ??wiadomo??Ä?, ??e to, co najpiÄ?kniejsze rodzi siÄ? w trudzie i cierpieniu?
Jak radzÄ? sobie z rutynÄ? i przyzwyczajeniem? Jaki trud podejmujÄ?, aby moja mi??o??Ä? nie przerodzi??a siÄ? w przyzwyczajenie?

Podczas „Jerycha” m??odzi mogli odkryÄ? piÄ?kno mi??o??ci, a tak??e znale??Ä? odpowied?? na pytanie, skÄ?d braÄ? si??Ä? by wytrwaÄ? w czysto??ci do ??lubu. O trudnej sztuce uczenia siÄ? mi??o??ci opartej na Chrystusie mówili m.in. Jakub i Justyna Wójcik – m??odzi ma????onkowie z dwojgiem dzieci oraz Piotr i Krystyna Janik, ma????onkowie, którzy sze??Ä? lat spÄ?dzili na misjach w Rosji. Du??ym zainteresowaniem m??odych cieszy??a siÄ? katecheza ks. Marka Ba??wasa, który uleg?? wypadkowi i porusza siÄ? na wózku inwalidzkim.

„- Kto?? patrzÄ?c na mnie mo??e pomy??leÄ? - biedny ksiÄ?dz, ??al go, szkoda jego zmarnowanego ??ycia. Ale prawda jest zupe??nie inna. Ja nie oczekuje od nikogo ??adnego wspó??czucia, ani lito??ci, oczekuje tylko mi??o??ci. I wszÄ?dzie tam, gdzie jestem, chcÄ? mówiÄ? o mi??o??ci Jezusa, o tym, ??e Bóg mnie kocha. Jak do??wiadczyÄ? Bo??ej mi??o??ci? Nic prostszego. Zapro?? Jezusa do swojego serca. Nikomu nie ??yczÄ? ??ycia na wózku. Gdy jest mi ciÄ???ko, to spoglÄ?dam na krzy??, bo mi??o??Ä? Jezusa na krzy??u siÄ? nie sko??czy??a. Wtedy widzÄ? jak bardzo Bóg mnie kocha i wszystko staje siÄ? mo??liwe. Chocia?? jestem przybity inwalidztwem do krzy??a, to z wielkÄ? rado??ciÄ? mogÄ? g??osiÄ?, ??e Pan Bóg mnie kocha. W moim krzy??u inwalidztwa do??wiadczam mi??o??ci Boga, tej mi??o??ci ukrzy??owanej” – mówi?? ks. Marek Ba??was, zachÄ?cajÄ?c m??odych do uczenia siÄ? odpowiedzialnej oraz czystej mi??o??ci.

Podczas Jerycha nie zabrak??o wystÄ?pu grup tanecznych. Odby?? siÄ? równie?? pokaz walki rycerskiej przygotowany przez grupÄ? Templariuszy z MiÄ?dzyrzeca Podlaskiego. Centralnym wydarzeniem sobotniego dnia by??o nabo??e??stwo
„7 + 7 = BWM”
, czyli bardzo wielka mi??o??Ä?, któremu przewodniczy?? Biskup Siedlecki Zbigniew Kiernikowski. Nabo??e??stwo rozpoczÄ???a procesja z ArkÄ? S??owa Bo??ego, przed którÄ? wykonany zosta?? wspólnotowy taniec. NastÄ?pnie przedstawiony zosta?? program artystyczny oparty na biblijnej historii Jakuba i Racheli. W czasie godziny ??wiadectw swoim do??wiadczeniem narzecze??stwa i dojrzewania do ma????e??skiej mi??o??ci dzielili siÄ? Beata i Marcin MÄ?drzy z Krakowa, Natalia i Karol z grupy ewangelizacyjnej „Odrobina nadziei”. O swoim nawróceniu opowiedzia?? równie?? znany aktor – Rados??aw Pazura.

W katechezie skierowanej do m??odych Biskup Siedlecki zwróci?? uwagÄ? na chrze??cija??skÄ? koncepcjÄ? ??ycia i mi??o??ci.

„– Cz??owiek mÄ?dry, ??yjÄ?cy zgodnie z zamys??em Boga, pozostaje m??ody a?? do ??mierci. Jakub, aby wej??Ä? we w??a??ciwÄ? relacjÄ? z RachelÄ?, potrzebowa?? prze??yÄ? g??Ä?bokÄ? przemianÄ?. Mi??o??Ä? jest darem dla tych, którzy sÄ? gotowi zaprzeÄ? siÄ? siebie i wej??Ä? w nawrócenie. Bóg uczy nas ??ycia i mi??o??ci przy okazji naszych pomy??ek. Ka??da pomy??ka jest b??Ä?dem. Im wcze??niej odkryjesz piÄ?kno ??ycia zgodnego z zamys??em Boga, unikniesz wielu niepotrzebnych pomy??ek. Jezus na krzy??u pozwoli?? przebiÄ? swoje serce, by kochaÄ? nas jako zraniony. On uczy nas mi??o??ci, która kosztuje ??ycie” – naucza?? KsiÄ?dz Biskup.

Po katechezie zosta??o wypuszczonych w niebo 25 go??Ä?bi dla upamiÄ?tnienia 25. rocznicy beatyfikacji b??. Karoliny. Koncert zespo??u „Love Story” zako??czy?? drugi dzie?? „Jerycha”.

Wszystkich nas jednoczy Chrystus oraz wiara w to, ??e mocÄ? s??owa Bo??ego i Eucharystii mo??na burzyÄ? mury biegnÄ?ce przez ludzkie serca. Wszyscy stanowiÄ? jedynÄ? w swoim rodzaju ArmiÄ? Jerycha – wspólnotÄ? ??ywego Ko??cio??a, w której m??odzi m??odym g??oszÄ? EwangeliÄ? - ??wiadectwem ??ycia, ??piewem i ta??cem.

Dodano: 24 Czerwiec 2012
Parafia Honorata - Jerycho M??odych 2012 w Pratulinie