Pomagamy MISJONARKOM w BOLIWII

S. Gabriela Chodzi??ska

ze Zgromadzenia Siostr
    Dominikanek Misjonarek
   Jezusa i Maryi pochodzi z Bia??ej Podlaskiej.

Siostry Dominikanki pos??ugujÄ?  w Oruro,
   w Boliwii od 2006 r.

MisyjnÄ? wspólnotÄ? tworzÄ?:

s. Gabriela, s. Joanna i s. Katarzyna.

S.Gabriela pos??uguje tam od 2008 roku.

Boliwia jest najbiedniejszym krajem Ameryki Po??udniowej. WiÄ?kszo??Ä? ludzi ??yje bardzo ubogo. MieszkajÄ? w domach, zbudowanych z cegie?? z gliny. JedzÄ? g??ównie ry?? i makaron. G??ównym po??ywieniem dzieci jest suchy chleb i ry?? na mleku.

Miasto Oruro po??o??one jest w Andach na wysoko??ci 3800 m n.p.m. Jest to miasto szare i ponure, brakuje w nim zieleni. Na takiej wysokosci powietrze jest bardzo rozrzedzone i brakuje w nim tlenu. SÄ? to warunki trudne dla europejczyka, ale nie dla tamtejszych mieszka??ców. Czerwiec i lipiec to dwa najzimniejsze miesiÄ?ce, kiedy w nocy temperatura mo??e spa??Ä? nawet do -20º C a w ciagu dnia bedzie +30 stopni. Orurenczycy nie majÄ? w domach ogrzewania. My musimy dogrzewaÄ? siÄ? piecykami elektrycznymi. CzÄ?sto nad ranem zamarza nam woda w rurach. Wieczorem nabieramy jej trochÄ? do termosu, ??eby rano mieÄ? czym umyÄ? zÄ?by i twarz.

Siostry zajmujÄ? siÄ? formacjÄ? grup liturgicznych, opiekujÄ? siÄ? ko??cio??em, odwiedzajÄ? chorych, prowadzÄ? modlitwy i nabo??e??stwa. KsiÄ?dz przyje??d??a do nas tylko w niedzielÄ? na MszÄ? ??w. Na co dzie?? w wielu dziedzinach musimy wiÄ?c go zastÄ?powaÄ?. Pod naszÄ? opiekÄ? jest 29 ministrantów (ch??opców i dziewczynek), 18 doros??ych lektorów i m??odzie??owa schola.

Prowadzimy katechezy dla dzieci przygotowujÄ?cych siÄ? do I Komunii ??w. oraz dla m??odziezy przygotowujacej sie do sakramentu bierzmowania a ponadto katechezÄ? oraz ro??ne  spotkania dla doros??ych. S. Gabriela pracuje jako zakrystianka. Prowadzimy te?? dwie ??wietlice ??rodowiskowe dla dzieci. Jedna na naszym podworku gdzie najm??odsi mogÄ? tam odrobiÄ? lekcje, pobawiÄ? siÄ?, pos??uchaÄ? o Panu Bogu i co?? zje??Ä?. Niektórzy jedzÄ? tam pierwszy posi??ek w ciÄ?gu dnia. Druga – diecezjalna - powstaje z zamys??em by przekszta??ci??a siÄ? w przysz??o??ci na dom dla dzieci ulicy.

Siostry pos??uguja w ko??ciele p.w. Bo??ego Mi??osierdzia. Kiedy dominikanki przyby??y do Oruro, na MszÄ? ??w. przychodzi??o tylko kilka osób. Dzi?? podczas ka??dej niedzielnej Eucharystii, zajÄ?te sÄ? wszystkie siedzÄ?ce miejsca. Prawdziwe oblÄ???enie ko??ció?? prze??ywa w ??wiÄ?to Mi??osierdzia Bo??ego. ??wiÄ?tynia wype??niona jest po brzegi, ludzie stojÄ? nawet na ulicy. Szerzac kult Mi??osierdza Bozego odwiedzamy rodziny z obrazem Chrystusa Mi??osiernego, opowiadamy o historii objawie??, uczymy odmawiaÄ? koronkÄ? do Mi??osierdzia Bo??ego i zostawiamy domownikom ró??a??ce.

Indianie majÄ? ogromny kult Matki Bo??ej i ??wiÄ?tych. Ich figury obnoszÄ? w procesjach i strojÄ? w piÄ?kne szaty. Inno??cia ich pobo??no??ci jest modlitwa dotyku. PodchodzÄ? do figury, a nawet tabernakulum przyk??adajÄ? i tak siÄ? modlÄ?.  Po zako??czonej modlitwie czÄ?sto wychodzÄ? z Ko??cio??a ty??em. To jest ich znak szacunku do Pana Jezusa, czy ??wiÄ?tych. Boliwijczycy kochajÄ? sie te?? w procesjach.

Oruro to miasto karnawa??u. ??wiÄ?towanie odbywa siÄ? w sanktuarium Matki Bo??ej, w Socavon. To tutaj, w karnawa??owÄ? sobotÄ? i niedzielÄ?, przybywajÄ?  grupy z ca??ej Boliwii. To drugi na ??wiecie karnawa?? po Rio. W sobotÄ? wszyscy ta??czÄ? dla Matki Bo??ej. Tancerze ubrani sÄ? w stare typowe india??skie stroje z kolorowymi pióropuszami. Gdy dochodzÄ? do sanktuarium, ??ciÄ?gajÄ? maski z twarzy i na kolanach podchodzÄ? pod obraz Maryi. Tam przez ca??y czas czeka na nich kap??an, który udziela b??ogos??awie??stwa. NastÄ?pnego dnia poszczególne grupy ta??czÄ? ju?? tylko dla ludzi i nie wchodzÄ? do sanktuarium.

Niewiele uda??oby siÄ? tam zdzia??aÄ?, gdyby nie wsparcie miedzy innymi takich instytucji jak Ad Gentes czy Miva Polska. Podczas urlopów tak??e prosimy o wsparcie w wielu parafiach. Wszystko dziÄ?ki ??yczliwo??ci proboszczów. W tym miejscu pragne tez podziekowaÄ? proboszczowi b??. Honorata ks. kan. Januszowi za ??yczliwo??Ä? i umo??liwienie mi powiedzenia kilku s??ów o naszej pracy oraz  proszenia o wsparcie materialne dla naszej dzialno??ci apostolskiej. My za?? w dalekiego Oruro bÄ?dziemy odwdzieczali sie modlitwÄ? ......

Que Dios les bendiga.

Dodano: 14 Lipiec 2012