Pomagamy MISJONARKOM w BOLIWII

S. Gabriela Chodzińska

ze Zgromadzenia Siostr
    Dominikanek Misjonarek
   Jezusa i Maryi pochodzi z Białej Podlaskiej.

Siostry Dominikanki posługują  w Oruro,
   w Boliwii od 2006 r.

Misyjną wspólnotę tworzą:

s. Gabriela, s. Joanna i s. Katarzyna.

S.Gabriela posługuje tam od 2008 roku.

Boliwia jest najbiedniejszym krajem Ameryki Południowej. Większość ludzi żyje bardzo ubogo. Mieszkają w domach, zbudowanych z cegieł z gliny. Jedzą głównie ryż i makaron. Głównym pożywieniem dzieci jest suchy chleb i ryż na mleku.

Miasto Oruro położone jest w Andach na wysokości 3800 m n.p.m. Jest to miasto szare i ponure, brakuje w nim zieleni. Na takiej wysokosci powietrze jest bardzo rozrzedzone i brakuje w nim tlenu. Są to warunki trudne dla europejczyka, ale nie dla tamtejszych mieszkańców. Czerwiec i lipiec to dwa najzimniejsze miesiące, kiedy w nocy temperatura może spaść nawet do -20º C a w ciagu dnia bedzie +30 stopni. Orurenczycy nie mają w domach ogrzewania. My musimy dogrzewać się piecykami elektrycznymi. Często nad ranem zamarza nam woda w rurach. Wieczorem nabieramy jej trochę do termosu, żeby rano mieć czym umyć zęby i twarz.

Siostry zajmują się formacją grup liturgicznych, opiekują się kościołem, odwiedzają chorych, prowadzą modlitwy i nabożeństwa. Ksiądz przyjeżdża do nas tylko w niedzielę na Mszę św. Na co dzień w wielu dziedzinach musimy więc go zastępować. Pod naszą opieką jest 29 ministrantów (chłopców i dziewczynek), 18 dorosłych lektorów i młodzieżowa schola.

Prowadzimy katechezy dla dzieci przygotowujących się do I Komunii św. oraz dla młodziezy przygotowujacej sie do sakramentu bierzmowania a ponadto katechezę oraz rożne  spotkania dla dorosłych. S. Gabriela pracuje jako zakrystianka. Prowadzimy też dwie świetlice środowiskowe dla dzieci. Jedna na naszym podworku gdzie najmłodsi mogą tam odrobić lekcje, pobawić się, posłuchać o Panu Bogu i coś zjeść. Niektórzy jedzą tam pierwszy posiłek w ciągu dnia. Druga – diecezjalna - powstaje z zamysłem by przekształciła się w przyszłości na dom dla dzieci ulicy.

Siostry posługuja w kościele p.w. Bożego Miłosierdzia. Kiedy dominikanki przybyły do Oruro, na Mszę św. przychodziło tylko kilka osób. Dziś podczas każdej niedzielnej Eucharystii, zajęte są wszystkie siedzące miejsca. Prawdziwe oblężenie kościół przeżywa w Święto Miłosierdzia Bożego. Świątynia wypełniona jest po brzegi, ludzie stoją nawet na ulicy. Szerzac kult Miłosierdza Bozego odwiedzamy rodziny z obrazem Chrystusa Miłosiernego, opowiadamy o historii objawień, uczymy odmawiać koronkę do Miłosierdzia Bożego i zostawiamy domownikom różańce.

Indianie mają ogromny kult Matki Bożej i świętych. Ich figury obnoszą w procesjach i stroją w piękne szaty. Innościa ich pobożności jest modlitwa dotyku. Podchodzą do figury, a nawet tabernakulum przykładają i tak się modlą.  Po zakończonej modlitwie często wychodzą z Kościoła tyłem. To jest ich znak szacunku do Pana Jezusa, czy Świętych. Boliwijczycy kochają sie też w procesjach.

Oruro to miasto karnawału. Świętowanie odbywa się w sanktuarium Matki Bożej, w Socavon. To tutaj, w karnawałową sobotę i niedzielę, przybywają  grupy z całej Boliwii. To drugi na świecie karnawał po Rio. W sobotę wszyscy tańczą dla Matki Bożej. Tancerze ubrani są w stare typowe indiańskie stroje z kolorowymi pióropuszami. Gdy dochodzą do sanktuarium, ściągają maski z twarzy i na kolanach podchodzą pod obraz Maryi. Tam przez cały czas czeka na nich kapłan, który udziela błogosławieństwa. Następnego dnia poszczególne grupy tańczą już tylko dla ludzi i nie wchodzą do sanktuarium.

Niewiele udałoby się tam zdziałać, gdyby nie wsparcie miedzy innymi takich instytucji jak Ad Gentes czy Miva Polska. Podczas urlopów także prosimy o wsparcie w wielu parafiach. Wszystko dzięki życzliwości proboszczów. W tym miejscu pragne tez podziekować proboszczowi bł. Honorata ks. kan. Januszowi za życzliwość i umożliwienie mi powiedzenia kilku słów o naszej pracy oraz  proszenia o wsparcie materialne dla naszej dzialności apostolskiej. My zaś w dalekiego Oruro będziemy odwdzieczali sie modlitwą ......

Que Dios les bendiga.

Dodano: 14 Lipiec 2012