Odwiedzin: 402074

Patron naszej parafii

B??. Honorat Ko??mi??ski urodzi?? si? w BIA?EJ PODLASKIEJ 16 X 1829 r. jako drugi syn Stefana i Aleksandry z Kahlów. Mia?? jeszcze dwie m??odsze siostry. Wychowany w duchu religijnym, w okresie szko??y ??redniej w P??ocku zachwia?? si? w wierze. W czasie studiów w Warszawie pos?dzony o udzia?? w spisku w 1846 r. zosta?? aresztowany przez policj? carsk?. W celi wi?ziennej X pawilonu Cytadeli przeby?? ci???k? chorob? tyfusu i g???bokie do??wiadczenie wewn?trzne. Sam napisa?? o tym, ??e Jezus przyszed?? do mnie do celi wi?ziennej i ??agodnie do wiary doprowadzi??.
     W 1848 r. wst?pi?? do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Profesj? zakonn? z??o??y?? 21 XII 1849 r., a ??wiecenia kap??a??skie przyj??? 27 XII 1852 r. Od pierwszych lat kap??a??stwa przy??wieca??a mu idea, aby mo??na ludziom da? pozna? mi??o??? Bo???.      W latach 1853-1864 pracowa?? w Warszawie jako spowiednik, kaznodzieja, misjonarz ludowy. Propagowa?? ko??a ??ywego Ró??a??ca i III Zakon Franciszka??ski. W 1855 r. z grupy gorliwych niewiast przy wspó??udziale Czcigodnej S??ugi Bo??ej A. Truszkowskiej uformowa?? Zgromadzenie Sióstr ??w. Feliksa, a nieco pó??niej Siostry Kapucynki klauzurowe. W 1864 r., gdy w??adze carskie skasowa??y klasztory, O. Honorat razem ze swymi wspó??bra?mi zosta?? wywieziony do klasztoru w Zakroczymiu i tam poddany rozmaitym represjom. W tej niezwykle trudnej sytuacji zaufa?? ca??kowicie Bo??ej Opatrzno??ci mówi?c do wspó??braci, którym w??adze carskie proponowa??y emigracj?: „Tu nas Pan Bóg chce mie?, a wi?c tu pracowa? b?dziemy”. W odosobnieniu zaj??? si? najpierw gruntownym pog???bieniem w??asnego ??ycia wewn?trznego, co wyrazi?? w postanowieniu: „Chc? by? ??wi?tym z jak?kolwiek ofiar?”. W drugiej po??owie XIX w. Ko??ció?? w Polsce bardzo by?? prze??ladowany przez rz?dy carskie. Biskupi i kap??ani byli ograniczeni w swej dzia??alno??ci, a zakonnicy i zakonnice przez kasat? rozproszeni.
     O. Honorat u Boga szuka?? sposobu podtrzymania Ko??cio??a i pomocy swoim prze??ladowanym rodakom. KA??DEGO DNIA WIELE GODZIN PO??WI?CA? NA ADORACJ? NAJ??W. SAKRAMENTU I ROZWA??ANIE EWANGELII. Zrozumia??, ??e podobnie jak dotychczas winien po??wi?ca? si? pracy w konfesjonale, by formowa? ludzi duchowo.
     W ukrytym ??yciu Jezusa i Maryi w Nazarecie odnalaz?? wzór i pomys?? dla nowej formy zakonnego ??ycia ukrytego. Gorliwych penitentów i penitentki, objawiaj?cych powo??anie zakonne i ch?tnych wyjecha? za granic? gdy?? nowicjaty w kraju by??y zamkni?te, zach?ca?? do pozostania. Formowa?? z nich wspólnoty oparte o poszczególne grupy stanowe czy zawodowe.
      W ten sposób na ziemiach polskich O. HONORAT ZAPOCZ?TKOWA? NOW? FORM? ZAKONNEGO ??YCIA UKRYTEGO - BEZ HABITU I BEZ ODZNAK ZEWN?TRZNYCH. Z tej inicjatywy zrodzonej w konfesjonale rozwin???a si? sie? placówek opieku??czych, szkolnych, piel?gniarskich, ambulatoriów, domów schronienia, szwami i innych instytucji, która rych??o obj???a ca??y kraj. W latach 1855-1895 O. Honorat w Zakroczymiu, a od 1892 r. w Nowym Mie??cie nad Pilic? za??o??y?? 26 wspólnot religijnych,  z których uformowa??y si? liczne zgromadzenia zakonne. Obecnie jest ich 17, w tym 3 habitowe, 14 bezhabitowych, a w??ród nich 2 m?skie i 12 ??e??skich.
     Dzi?ki pionierskiej pracy O. Honorata s??usznie mo??na nazwa? prekursorem powo??ywanych dzi?? instytutów ??wieckich i propagatorem powszechnego powo??ania do ??wi?to??ci. Przez swoj? dzia??alno??? zakonotwórcz? wydatnie przyczyni?? si? do podtrzymania obecno??ci Ko??cio??a na ziemiach polskich pod zaborem rosyjskim. Pod koniec XIX w. honorackie zgromadzenia liczy??y oko??o 10 ty??. braci i sióstr, m??odych ludzi, m???czyzn i kobiet ??yj?cych idea??ami ewangelicznymi w swoim ??rodowisku. Wiele czasu po??wi?ci?? te?? B??. Honorat w klasztornym odosobnieniu pracy pisarskiej. Tworzy?? dzie??a o charakterze ascetycznym, które dopomaga??y ludziom do pog???biania ??ycia religijnego i codziennej pobo??no??ci. akon Kapucynów pod zaborem rosyjskim jemu zawdzi?cza swe ocalenie. Chocia?? z kwitn?cej przed kasat? prowincji pozostawa?? tylko jeden klasztor. O.Honorat nie straci?? nadziei i umacnia?? ni? wspó??braci. Ufno??? go nie zawiod??a, gdy?? przed ??mierci? doczeka?? si? odrodzenia Zakonu. Bóg do??wiadczy?? swego s??ug? wielu cierpieniami. Dokucza??y mu liczne choroby, ale mimo to aktywnie pracowa?? do ??mierci.
     Bezgraniczn? mi??o??ci? kocha?? Matk? Naj??wi?tsz? we wszystkich tajemnicach i na??ladowa?? jej cnoty. Jako Jej niewolnik w Niej pok??ada?? bezgraniczn? ufno??? i stale powtarza??, ??e przez Jej po??rednictwo otrzyma?? wszystkie ??aski. Warto w tym miejscu przypomnie?, ??e dzi?ki inicjatywie i wspó??pracy o. Honorata zosta??o ustanowione ??wi?to Matki Bo??ej Cz?stochowskiej, obchodzone po raz pierwszy 29 sierpnia 1906 r., a 15 sierpnia tego roku odby??a si? pielgrzymka narodowa, pomimo utrudnie?? ze strony zaborców.
       W pa??dzierniku 1916 r. o. Honorat powa??nie zachorowa??. ODSZED? DO PANA W POWSZECHNEJ OPINII ??WI?TO??CI 16 XII 1916 R. W 87 ROKU ??YCIA. Uroczysto??ci pogrzebowe odby??y si? 21 grudnia i by??y wielk? manifestacj?. Obecni na pogrzebie - jak równie?? wielu innych - byli przekonani, ??e umar?? cz??owiek ??wi?ty. Opini? t? podzielali nie tylko katolicy, ale nawet i ??ydzi. Pochowany zosta?? w katakumbach w Nowym Mie??cie. Naoczny ??wiadek opowiada?? o nim: ??ycie O. Honorata mog? okre??li? jednym zdaniem: „CHODZI? ZAWSZE Z BOGIEM". Fama ??wi?to??ci, jak i ??aski otrzymywane za jego wstawiennictwem, by??y przyczyn? wszcz?cia procesu beatyfikacyjnego , który zosta?? przeprowadzony w latach 1949-1988. OJCIEC ??W. JAN PAWE? II OG?OSI? GO B?OGOS?AWIONYM 16 PA?DZIERNIKA 1988 R. W RZYMIE NA PLACU ??W. PIOTRA w 10 rocznic? swego pontyfikatu i 159 rocznic? jego urodzin.

B?OGOS?AWIONY HONORACIE, PARTONIE NASZEJ PARAFII –

MÓDL SI? ZA NAMI…