Ojciec ??wiÄ?ty Benedykt XVI abdykuje

Publikujemy o??wiadczenie Ojca ??wiÄ?tego

Najdro??si Bracia,
zawezwa??em was na ten Konsystorz nie tylko z powodu trzech kanonizacji, ale tak??e, aby zakomunikowaÄ? wam decyzjÄ? o wielkiej wadze dla ??ycia Ko??cio??a. Rozwa??ywszy po wielokroÄ? rzecz w sumieniu przed Bogiem, zyska??em pewno??Ä?, ??e z powodu podesz??ego wieku moje si??y nie sÄ? ju?? wystarczajÄ?ce, aby w sposób nale??yty sprawowaÄ? pos??ugÄ? PiotrowÄ?. Jestem w pe??ni ??wiadom, ??e ta pos??uga, w jej duchowej istocie powinna byÄ? spe??niana nie tylko przez czyny i s??owa, ale w nie mniejszym stopniu tak??e przez cierpienie i modlitwÄ?. Tym niemniej, aby kierowaÄ? ??odziÄ? ??w. Piotra i g??osiÄ? EwangeliÄ? w dzisiejszym ??wiecie, podlegajÄ?cym szybkim przemianom i wzburzanym przez kwestie o wielkim znaczeniu dla ??ycia wiary, niezbÄ?dna jest si??a zarówno cia??a, jak i ducha, która w ostatnich miesiÄ?cach os??ab??a we mnie na tyle, ??e muszÄ? uznaÄ? mojÄ? niezdolno??Ä? do dobrego wykonywania powierzonej mi pos??ugi. Dlatego, w pe??ni ??wiadom powagi tego aktu, z pe??nÄ? wolno??ciÄ?, o??wiadczam, ??e rezygnujÄ? z pos??ugi Biskupa Rzymu, NastÄ?pcy Piotra, powierzonej mi przez Kardyna??ów 19 kwietnia 2005 roku, tak, ??e od 28 lutego 2013 roku, od godziny 20.00, rzymska stolica, Stolica ??w. Piotra, bÄ?dzie zwolniona (sede vacante) i bÄ?dzie konieczne, aby ci, którzy do tego posiadajÄ? kompetencje, zwo??ali Konklawe dla wyboru nowego Papie??a.

Najdro??si Bracia, dziÄ?kujÄ? wam ze szczerego serca za ca??Ä? mi??o??Ä? i pracÄ?, przez którÄ? nie??li??cie ze mnÄ? ciÄ???ar mojej pos??ugi, i proszÄ? o wybaczenie wszelkich moich niedoskona??o??ci. Teraz zawierzamy Ko??ció?? ??wiÄ?ty opiece Najwy??szego Pasterza, naszego Pana Jezusa Chrystusa, i b??agamy Jego Naj??wiÄ?tszÄ? MatkÄ? MaryjÄ?, aby wspomaga??a swojÄ? matczynÄ? dobrociÄ? Ojców Kardyna??ów w wyborze nowego Papie??a. Je??li o mnie chodzi, równie?? w przysz??o??ci bÄ?dÄ? chcia?? s??u??yÄ? ca??ym sercem, ca??ym oddanym modlitwie ??yciem, ??wiÄ?temu Ko??cio??owi Bo??emu. W Watykanie, 10 lutego 2013 r.

??ród??o: Katolicka Agencja Informacyjna

11 lutego zosta??a og??oszona abdykacja Papie??a Benedykta XVI. Wydarzenie to komentuje ks. biskup Zbigniew Kiernikowski – pasterz diecezji siedleckiej.

W kontek??cie dzisiejszego og??oszenia abdykacji Ojca ??wiÄ?tego Benedykta XVI przede wszystkim kierujemy do Boga modlitwÄ? wdziÄ?czno??ci za jego blisko o??mioletniÄ? pos??ugÄ?. Ta wiadomo??Ä? prowadzi nas te?? do refleksji nad tym niecodziennym wydarzeniem, które stwarza dla wspó??czesnego Ko??cio??a w pewnym sensie nowÄ? sytuacjÄ?.

Mo??emy spojrzeÄ? na to wydarzenie z ró??nych punktów widzenia. Ze s??ów samego Papie??a wnioskujemy, ??e jest on ??wiadom tego, ??e kontynuowanie przez niego pos??ugi Piotrowej w tak zaawansowanym wieku, gdy do??wiadcza niedomaga?? i cierpienia, mog??oby mieÄ? niewÄ?tpliwie swoje znaczenie w Ko??ciele i dla Ko??cio??a. Podobne do tego, gdy byli??my ??wiadkami ostatnich tygodni i godzin odchodzenia Jana Paw??a II, dotkniÄ?tego cierpieniem i zmagajÄ?cego siÄ? z nim oraz ??wiadomie akceptujÄ?cego tÄ? sytuacjÄ? cierpienia. Papie?? umiera?? na oczach ??wiata. By??a to jego osobista, ??yciowa katecheza. By?? to jego ??wiadomy wybór kontynuowania pos??ugi w Ko??ciele do ko??ca.

Z drugiej strony – patrzÄ?c na dzisiejszÄ? decyzjÄ? Benedykta XVI i s??uchajÄ?c jego s??ów – dostrzegamy inny rodzaj ??wiadomo??ci co do kierowania „??odziÄ? ??w. Piotra”. Benedykt XVI ??wiadom tego, ??e kierowanie Ko??cio??em i g??oszenie Ewangelii w dzisiejszym ??wiecie wymaga si??y zarówno cia??a jak i ducha oraz tego, ??e jego si??y w ostatnich miesiÄ?cach s??abnÄ?, uzna?? swojÄ? niezdolno??Ä? do skutecznego pe??nienia tej pos??ugi. Jest to równie?? w pe??ni ??wiadoma i suwerenna decyzja, którÄ? podejmuje ze wzglÄ?dna na dobro Ko??cio??a. Musimy na to spojrzeÄ? jako na odwa??ny krok, w którym wyra??a siÄ? pokora s??ugi Ko??cio??a i ??wiadomo??Ä? odpowiedzialno??ci za Ko??ció??. Benedykt XVI bÄ?dzie mu nadal s??u??y??, ale z zupe??nie nowej pozycji – pozycji modlitwy i ??wiadectwa wiary w ukrytym ??yciu.

Otaczamy modlitwÄ? ustÄ?pujÄ?cego Papie??a. Modlimy siÄ? tak??e o to, by otwierajÄ?cy siÄ? nowy rozdzia?? ??ycia Ko??cio??a– kiedy po 28 lutego zostanÄ? podjÄ?te przygotowania do wyboru nowego papie??a i potem samo konklawe – przebiega?? jak najbardziej w Duchu Jezusa Chrystusa, wed??ug zamys??u Boga Ojca, w mocy i ??wietle Ducha ??wiÄ?tego.

Taka modlitwa to nasze chrze??cija??skie i katolickie zadanie, a tak??e nasz przywilej. BÄ?dzie zapewne lepiej, gdy nie ograniczymy siÄ? do spekulacji co do przysz??o??ci Ko??cio??a i Stolicy Piotrowej, a przyjmiemy postawÄ? wiary w prowadzenie Ko??cio??a przez Ducha ??wiÄ?tego i w??Ä?czymy siÄ? w modlitwÄ? Ko??cio??a, aby tchnienie Ducha ??wiÄ?tego przewa??y??o ludzkie my??lenie i dzia??ania. Ka??dy z nas przez swojÄ? modlitwÄ? i poddanie siÄ? dzia??aniu Ducha ??wiÄ?tego w sytuacjach i okoliczno??ciach w??asnego ??ycia mo??e przyczyniaÄ? siÄ? do tego, ??eby wybór by?? jak najbardziej stosowny do wymaga??, jakie stajÄ? przed Ko??cio??em w tych nie??atwych i tak bardzo zmiennych czasach.

Niech wiÄ?c nas wszystkich przenika duch modlitwy i gotowo??Ä? sk??adania siebie w ofierze w wielkim zaufaniu, ??e Bóg prowadzi Ko??ció?? mocÄ? swego Ducha. Najwa??niejsze jest to, by Ko??ció?? w tym pokoleniu, we wszystkich swoich cz??onkach, pod przewodnictwem Piotra, który zostanie wybrany, trzyma?? siÄ? tajemnicy Jezusa Chrystusa.

Te s??owa jako Biskup w tej chwili kierujÄ? do Diecezjan. Jeszcze raz proszÄ? o modlitwÄ?, by??my umieli wszyscy prze??ywaÄ? tÄ? nowÄ? sytuacjÄ?, a jednocze??nie zwracali siÄ? do Boga z wdziÄ?czno??ciÄ? za pos??ugÄ? Ojca ??wiÄ?tego Benedykta XVI.

??ród??o: KRP

Dodano: 11 Luty 2013