Odwiedzin: 401989

Wyb??r papie??a

Konklawe rozpocznie siÄ? 12 marca

Konklawe, które ma wybraÄ? nastÄ?pcÄ? Benedykta XVI, rozpocznie siÄ? 12 marca - poinformowa?? dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi. Konklawe rozpocznie siÄ? MszÄ? ??w. w intencji wyboru papie??a (Missa Pro eligendo Romano Pontifice).  W konklawe we??mie udzia?? 115 lektorów.  W??ród elektorów bÄ?dzie
czterech Polaków, kardyna??owie: Stanis??aw Dziwisz, Zenon Grocholewski, Kazimierz Nycz i Stanis??aw Ry??ko.

Konklawe (??ac. conclave, zamkniÄ?te pomieszczenie w budynku, pokój) – ogólne zgromadzenie kardyna??ów, zwo??ywane po 15, maksymalnie po 20 dniach od ??mierci papie??a (tyle czasu majÄ? nieobecni kardyna??owie na przybycie na spotkanie), poprzedzone okresem Sede vacante. Okres czasu poprzedzajÄ?cy rozpoczÄ?cie konklawe po ??mierci papie??a reguluje konstytucja Universi Dominici Gregis. Jednak w przypadku abdykacji, papie?? mo??e wydaÄ? dekret, w którym skróci obowiÄ?zek zwo??ania konklawe po up??ywie minimum 15 dniach.

Do tej pory znakiem obwieszczajÄ?cym dokonanie wyboru nowego papie??a by?? bia??y dym nad kaplicÄ? Syksty??skÄ? (obecnie nie jest on wspomniany w Universi Dominici Gregis, choÄ? jak pokaza??o konklawe, po którym wybrano Benedykta XVI, jest to nadal znak stosowany). W ciÄ?gu kilku minut po og??oszeniu wyboru za pomocÄ? bia??ego dymu, ten fakt potwierdzajÄ? dzwony watyka??skie (to nowy znak). W kolejnym kroku kardyna?? protodiakon (pierwszy z kardyna??ów diakonów) oznajmia ludowi dokonany wybór: Annuntio vobis gaudium magnum – habemus papam (Og??aszam wam wielkÄ? rado??Ä? – mamy papie??a) i og??asza jego imiÄ?. Nowo wybrany papie?? udziela B??ogos??awie??stwa Apostolskiego Urbi et Orbi z balkonu Bazyliki Watyka??skiej.

Do wyboru 11 ostatnich papie??y przeprowadzono nastÄ?pujÄ?cÄ? liczbÄ? g??osowa??:

Pius IX (1846) – 4
     Leon XIII (1878) – 3