Modlitwa wypominkowa za zmar??ych - grafik

„Bóg przyjmuje ??askawiej i czÄ???ciej wys??uchuje modlitw za zmar??ych ni?? tych, które zanosimy za ??yjÄ?cych. Zmarli bowiem bardziej potrzebujÄ? tej pomocy, nie mogÄ?c tak jak ??ywi, pomóc sobie samym i zas??u??yÄ? na to, a??eby Bóg ich wybawi??” (??w. Tomasz z Akwinu).
Od pierwszych wieków istnienia chrze??cija??stwa znana jest i praktykowana modlitwa za zmar??ych. Staro??ytni chrze??cijanie dzie?? zgonu nazywali „dniem narodzin” do szczÄ???liwego ??ycia w wieczno??ci i wspominali go uroczy??cie w modlitwach liturgicznych. Ko??ció?? zachÄ?ca wiernych do pamiÄ?ci w modlitwach o swoich najbli??szych. Czyni to w my??l wskaza?? Pisma ??wiÄ?tego, które mówi, ??e „??wiÄ?ta i zbawienna jest my??l modliÄ? siÄ? za zmar??ych, aby byli od grzechów uwolnieni” ( 2 Mch 12, 46).
Najwa??niejszÄ? modlitwÄ? zanoszonÄ? do Boga za tych, którzy odeszli do wieczno??ci, by??a zawsze i jest Msza ??w. Ju?? w IV w. ??w. Augustyn opisujÄ?c w Wyznaniach ostatnie chwile ??ycia swej matki Moniki, przekazuje nam jej ostatniÄ? wolÄ? takimi s??owami: „Wkrótce potem zwróci??a siÄ? do nas obydwóch i rzek??a: cia??o z??ó??cie gdziekolwiek bÄ?dziecie; niech wam troska o nie nie sprawia k??opotu; o to was tylko proszÄ?, aby??cie zawsze pamiÄ?tali o mnie przy o??tarzu Pa??skim. Wymówiwszy z trudem te s??owa, zamilk??a. Choroba za?? postÄ?powa??a wzmacniajÄ?c cierpienie” (KsiÄ?ga 9, 11). We wczesnym ??redniowieczu wprowadzono zwyczaj odprawiania Mszy ??w. Za zmar??ych w trzecim, siódmym i trzydziestym dniu po pogrzebie oraz w rocznicÄ? ??mierci. Stare msza??y mia??y na te dni specjalne formularze. Pierwsze z nich pochodzÄ? z VI w.
Na prze??omie VII i VIII wieku zosta??o u??o??one oficjum brewiarzowe za zmar??ych. W pó??niejszym czasie bardzo czÄ?sto odmawia??y je niektóre wspólnoty zakonne. Od pewnego czasu na zako??czenie ka??dej godziny brewiarzowej odmawia siÄ? krótkÄ? modlitwÄ?: „A dusze wiernych zmar??ych przez mi??osierdzie Bo??e niech odpoczywajÄ? w pokoju. Amen”.
Zwyczaj modlitwy za zmar??ych zapoczÄ?tkowa?? ??w. Odilon, opat zakonu benedyktynów w Cluny we Francji. Ten pobo??ny zakonnik ??y?? na prze??omie IX i X wieku. Wyda?? w 998 r. rozporzÄ?dzenie dotyczÄ?ce licznych ju?? wtedy w ca??ej Europie klasztorów benedykty??skich. Nakaza?? w nim zakonnikom pod wieczór 1 listopada, po uroczystych Nieszporach ku czci Wszystkich ??wiÄ?tych, odprawiÄ? Nieszpory za braci zmar??ych. Nazajutrz za??, 2 listopada, wszyscy zakonnicy-kap??ani mieli ofiarowaÄ? MszÄ? ??w. Za wszystkich zmar??ych. Zwyczaj ten, znany poczÄ?tkowo tylko w zakonie benedyktynów, wprowadzono najpierw w Liege w Belgii, a nastÄ?pnie w innych diecezjach. Zosta?? on przyjÄ?ty tak??e przez Rzym i stÄ?d rozpowszechni?? siÄ? na ca??y Ko??ció??.
Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmar??ych (Dzie?? Zaduszny) przypada jesieniÄ?. OtaczajÄ?cy nas ??wiat przyrody przenika atmosfera przemijania. Stwarza ona okazjÄ?, aby w szczególny sposób przypomnieÄ? sobie w modlitwie tych wszystkich, którzy kiedy?? byli z nami, a teraz od nas odeszli. ModlÄ?c siÄ? za nich „…przekraczamy niejako granicÄ? ich nieobecno??ci, której znakiem jest zimny grób i ??Ä?czymy siÄ? z nimi tÄ? wiarÄ?, która prowadzi nas do domu Ojca. I temu Ojcu powtarzamy wraz z autorem KsiÄ?gi MÄ?dro??ci: „Panie, wszystko jest w Twojej mocy, a Ty mi??ujesz wszystko, co stworzy??e?? (…). Mi??ujesz cz??owieka, którego stworzy??e?? na Twój obraz i odkupi??e?? przez Krew Twojego Syna ( …). Mi??ujesz cz??owieka…” (Jan Pawe?? II, Watykan, 2 listopada 1980 r.).
Nie zapominajmy o modlitwie za naszych zmar??ych. Ich odej??cie nie przekre??li??o naszej wiÄ?zi z nimi. Oni nas tylko wyprzedzili w drodze do niebieskiej Ojczyzny. Oni ??yjÄ? nowym ??yciem w domu Ojca, gdzie mieszka?? jest wiele (por. J 14, 3).

RÓ??ANIEC WYPOMINKOWY W NASZEJ PARAFII

w dni zwyk??e o godz. 17.20