Odwiedzin: 342104
Aktualności

<<< [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] >>> ... z 132

Dwunasta Niedziela Zwykła - 21.06.2020 r.

 

Trwa czerwiec – miesiąc  szczególnej modlitwy do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Nabożeństwo czerwcowe w dni powszednie po Mszy  św. o godz. 18.00 a w niedziele o 17.45.

Dzisiaj zbiórka ofiar do puszek na Katolicki Uniwersytet Lubelski..

We wtorek, 23 czerwca obchodzimy Dzień Ojca.  Naszymi modlitwami obejmiemy wszystkich ojców z naszej wspólnoty parafialnej, aby godnie i z miłością wypełniali swoje obowiązki w codziennych staraniach o własne rodziny.

W środę, 24 czerwca, przypada uroczystość Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela, który przygotował drogę Panu Jezusowi. Msza św. w intencji ks. proboszcza będzie odprawiona o godz. 18.00.

Zbliża się koniec roku katechetycznego i szkolnego. Przypominamy dzieciom , młodzieży i rodzicom, że każde dzieło, aby przyniosło dobre owoce, było dobrze zakończone i ofiarowane Panu Bogu.  Będziemy dziękować za miniony rok i prosić o dobre przeżycie wakacji. Niech to będzie błogosławiony czas wypoczynku ale także duchowego wzrostu. Pamiętajmy, że niedziela jest drogowskazem na wakacyjnej drodze.

W czwartek o godz. 10.00  Mszą św. kończy rok szkolny Liceum Katolickie a w piątek o godz. 8.00 Msza św. dla pozostałych szkół z terenu naszej parafii. Na godz. 19.00 zapraszamy młodzież na adorację podczas, której podziękujemy za rok szkolny.

W piątek na godz. 15.00 zapraszamy do spowiedzi dzieci I komunijne z rodzinami przed sobotnią uroczystością. Pierwsza Komunia rozpocznie się o godz.  11.00.

W minionym tygodniu odeszli do wieczności:  + Anna Beniuk i Noga Bolesław…….

Dodano: 21 Czerwiec 2020
2020.06.18 Dziewiąta rocznica święceń ks. Łukasza - fotorelacja

 

Fotogaleria

Dodano: 21 Czerwiec 2020
Jedenasta Niedziela - 14.06.2020 r.

 

Dzisiaj na Mszy św. o godz.  13.00 ks. prałat Stanisław Zajko odprawi Mszę św. dziękczynną z racji obchodów 50 lecia kapłaństwa a w przyszłą niedzielę ks. Sławomir Szypulski odprawi też Mszę św. o godz. 11.30 z racji 25 rocznicy kapłaństwa – zapraszamy.

Do przyszłego czwartku trwają obchody oktawy Bożego Ciała, codziennie po Mszy św. wieczorowej, nabożeństwo czerwcowe i procesja eucharystyczna. ( wyjątkowo   dzisiaj procesja będzie po Mszy św. o godz. 10.00) a nabożeństwo czerwcowe o 17.45).  Zapraszamy bielanki i całą służbę liturgiczną do uczestnictwa w tych obchodach. W czwartek na zakończenie oktawy błogosławieństwo wianków.

W czwartek ks. Łukasz wraz ze swoimi kolegami na Mszy św. wieczorowej będzie obchodził 9 rocznice święceń. Zapraszamy szczególnie Domowy Kościół i Oazę młodzieżową.

W piątek, 19 czerwca, przypada uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jest to  też Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów a w sobotę Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny.

3 miesiące temu z powodu koronawirusa przerwane zostały katechezy neokatechumenalne (pozostały dwie). Dzisiaj jedna o godz. 19.00 a druga w środę 18.45.

Instytut Teologiczny w Siedlcach informuje o możliwości podjęcia studiów po których można będzie podjąć pracę nauczyciela religii. ( kontakt na plakacie)

Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Norwida w Białej Podlaskiej ogłasza nabór do klas pierwszych na rok szkolny 2020/2021. Rekrutacja podobnie jak w ubiegłych latach będzie prowadzona z wykorzystaniem systemu elektronicznego: www..lubelszczyzna.edu.com.pl.  Od 15 czerwca do 10 lipca 2020 r.  Więcej informacji znajdziemy na plakacie w gablocie i stronie Katolickiego Liceum www.klobp.pl.

Na stoliku za ławkami czeka na nas Echo Katolickie ze zdjęciami wyświęconych w sobotę kapłanami.

W minionym tygodniu odeszła do Pana:  +  Eugenia Guellard …...

Dodano: 14 Czerwiec 2020
50-lecie kapłaństwa ks. Prałata Stanisława Zajko 2020.06.14

 

W dniu dzisiejszym ks. Prałat Stanisław Zajko na Mszy Świętej o godz. 13.00 obchodził swoje 50-lecie kapłaństwa. Jest On dla nas parafian bardzo bliski, ponieważ tworzył historię naszej parafii.

Historia parafii

28 października 1990 roku ks. bp. Jan Mazur Ordynariusz Diecezji Siedleckiej erygował parafię bł. Honorata utworzoną z części parafii Narodzenia NMP w Białej Podlaskiej. Parafia korzystała z kaplicy przy ulicy Janowskiej, obok której znajdowały się mieszkania księży. Kaplica służyła parafii przez 8 lat. Pierwszym proboszczem parafii, organizatorem życia parafialnego i budowniczym był ks. Stanisław Zajko.

W listopadzie 1991 r. radni miejscy na sesji Rady Miasta przekazali nieodpłatnie plac pod budowę kościoła przy ulicy Terebelskiej. W lutym 1992 roku Komisja Sztuki i Architektury w Siedleckiej Kurii zatwierdziła do realizacji plan kościoła i budynku parafialnego. Plany wykonywali inżynierowie Janusz Jaworski i Witold Kalinowski z Warszawy.

2 sierpnia 1992 r. dokonano poświecenia placu pod budowę kościoła przy ul. Terebelskiej i postawiono krzyż. Przystąpiono do budowy kościoła. W lipcu 1993 r. bp. Jan Mazur poświęcił kamień węgielny. W latach 1992 - 98 wysiłkiem parafian, mieszkańców Białej Podlaskiej i pierwszego proboszcza księdza Zajki wybudowano kościół i plebanię. Kościół ma styl współczesny, kształt bryły nieregularny. Wewnątrz podparty na 8 filarach, na których opiera się więźba dachowa.

W listopadzie 1999 roku parafia przeżywała Misje Ewangelizacyjne „Z wiarą Ojców w Trzecie Tysiąclecie”, które przeprowadzili księża z diecezji - ks. Franciszek Juchimiuk i ks. Sylwester Ługowski. Misje Ewangelizacyjne były okazją do zmobilizowania parafian do postawienia znaków naszej wiary. Postawiono krzyże: na ul. Królowej Jadwigi przy bloku 7, przy Szkole Podstawowej nr 9, na rogu ulicy Radziwiłłowskiej i Osiedlu Sitnickim oraz dwa krzyże przy ul. Anny Jagiellonki. Dalsze prace trwały przy ogrodzeniu kościoła i otoczenia zrobiono parking i założono pierwsze zieleńce. Kolejne lata to wystrój wnętrza kościoła; przybywają ławki, konfesjonały, krzyż w głównym ołtarzu, pierwsze witraże i mozaiki, a w 2003 r. organy.

W sierpniu 2006 roku proboszczem parafii został ks. kanonik Janusz Onufryjuk, budowniczy organizator parafii św. Brata Alberta w Łukowie.

 

 

 

Fotogaleria

Dodano: 14 Czerwiec 2020
Boże Ciało - święto Eucharystii

 

W czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywaną tradycyjnie Bożym Ciałem. Godne uwagi jest to, że najstarsza nazwa tej uroczystości brzmiała "festum Eucharistiae" - "święto Eucharystii". Boże Ciało stwarza wspaniałą okazję do rozważania tajemnicy Eucharystii, jest okazją do zamanifestowania naszej wiary wobec Najświętszego Sakramentu. Jest to "sakrament miłosierdzia, znak jedności, węzeł miłości, uczta paschalna, w której pożywamy Chrystusa, w której dusza napełnia się łaską i otrzymuje zadatek przyszłej chwały" (Konstytucja o liturgii świętej, 47).
Święto Bożego Ciała powstało w XIII wieku pod wpływem nowych nurtów pobożności eucharystycznej, koncentrującej się nie na przyjmowaniu Komunii św., lecz na czci rzeczywistej obecności Chrystusa w znaku chleba i wina. Była to reakcja na herezję Berengariusza z Tours w XI wieku. Twierdził on, że przemiana chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa jest niemożliwa, ponieważ uwielbione Ciało Chrystusa znajduje się w niebie, a więc nie może równocześnie przebywać na ziemi, i to w wielu miejscach. Komunię św. rozumiał jako duchowe przyjmowanie Chrystusa. Do wprowadzenia święta Bożego Ciała przyczyniła się zakonnica. Była to bł. Julianna, augustianka z klasztoru Mont Cornillon w diecezji LieOge w Belgii.
W 1208 r. Julianna miała dziwną wizję. Zobaczyła w niej księżyc w pełni, na którym była ciemna plama. Później Chrystus objawił jej, że ta plama oznacza brak w kalendarzu kościelnym święta ku czci Eucharystii. W 1240 r. biskup LieOge - Robert wydał dekret ustanawiający to święto w swojej diecezji w drugą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego. Później miało być obchodzone w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego.
W 1264 r. papież Urban IV bullą Transiturus de hoc mundo ustanowił święto Bożego Ciała w celu uczczenia Jezusa obecnego w Eucharystii. Śmierć Urbana IV uniemożliwiła ogłoszenie bulli. Jego wolę wypełnił dopiero papież Jan XXII w 1317 r. W Polsce święto Bożego Ciała zaprowadził biskup krakowski Nanker w 1320 r. Na początku XV wieku Boże Ciało w większości polskich diecezji było zaliczane do głównych świąt roku kościelnego.
Procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy zbudowanych na trasie powstała nieco później niż samo święto. Pierwsze wzmianki o jej istnieniu pochodzą z Niemiec, z Kolonii - XIV wiek. Jaki jest cel procesji Bożego Ciała? "W procesjach, w czasie których celebrans niesie Najświętszą Eucharystię poza kościół wśród uroczystych obrzędów i śpiewów, lud chrześcijański składa publiczne świadectwo swej wiary i pobożności wobec Najświętszego Sakramentu" (Komunia św. i kult tajemnicy eucharystycznej poza Mszą dostosowane do zwyczajów polskich, nr 77).
A zatem już od kilku wieków wychodzą chrześcijanie w święto Bożego Ciała na ulice, place miast i wiejskie drogi, które w tym dniu zamieniają się we wspaniałą świątynię dla Boga Żywego. Trudno oprzeć się urokowi tych zbiorowych manifestacji wiary w Boga ukrytego w Hostii Świętej. Ulice i domy przystrojone, świeża wiosenna zieleń, mnóstwo kwiatów. Ołtarze, świece, sztandary, feretrony, obrazy, dzieci pierwszokomunijne w bieli, dziewczynki sypiące kwiaty. W centrum tego podniosłego świętowania jest On, Chrystus - ukryty w małym kawałku chleba: Słońce wszechświata, Początek i Koniec wszystkiego, Droga ludzkiego pielgrzymowania przez doczesność do wieczności. Uroczysty charakter święta Bożego Ciała nie może nigdy przysłonić nam zasadniczej prawdy, że najpiękniejszą i najgodniejszą monstrancją dla Chrystusa jest żywe serce człowieka, a najwspanialszą procesją jest "procesja serca", która kończy się spotkaniem z Nim w Komunii św.

 

Dodano: 10 Czerwiec 2020
Uroczystość Najświętszej Trójcy - 07.06.2020 r.

 

W przyszłą niedzielę na Mszy św. o godz. 13.00 ks. prałat Stanisław Zajko będzie  obchodził 50 – Lecie Kapłaństwa. Zapraszamy na uroczystą Eucharystię.

Dzisiaj ofiary zbierane do puszek są przeznaczone na budujące się kościoły w diecezji siedleckiej.

 Na Mszę św. na godz. 13.00 i na spotkanie zapraszamy kandydatów do sakramentu bierzmowania i rodziców, a na godz. 17.00 pielgrzymów jadących do Ziemi Świętej.

Jutro wspomnienie św. Jadwigi Królowej patronki szkoły nr 9. Zapraszamy na godz. 9.00 całą społeczność szkolną na Mszę św. Uroczystość będzie transmitowana na profilu facebookowym.

W środę o godz. 16.30 spotkanie dzieci przygotowujące do I Komunii św.( grupa I) Dzieci i rodzice mają obowiązek zakładania maseczek i zachowywania odległości. Rocznica I Komunii św. będzie 6 września.

W czwartek 11 czerwca Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Msze św. będą odprawione:  7.00, 8.30, 10.00, 18.00.  Po Eucharystii sprawowanej o godz. 10.00 wyruszymy w procesji. Prosimy o przygotowanie ołtarzy, chorągwi, feretronów i udekorowanie domów i mieszkań w blokach. Dziewczynki w bieli zapraszamy do sypania kwiatków, niesienia poduszeczek i szarf. Próba bielanek we wtorek o 17.30. Prosimy o przynoszenie kwiatków do sypania.
Zgodnie z komunikatem ks. biskupa procesja do czterech ołtarzy może się odbyć ulicami miasta. Uczestnicy procesji mają obowiązek zachowania odległości między sobą nie mniejszej niż 2 metry lub zakrywania ust i nosa, z wyjątkiem osób sprawujących kult religijny. Trasa procesji jak co roku, ołtarze ubieramy w tych samych miejscach. Prosimy o przygotowanie ołtarzy. Po procesji będzie Msza św.

Codziennie w oktawie Uroczystości Bożego Ciała nabożeństwo czerwcowe i procesja po Mszy św. o godz. 18.00.

W sobotę 13 czerwca po Mszy św. odmówimy różaniec , litanię i przejdziemy z procesją. Różaniec przygotują K. Ż. R.

W przyszłą niedzielę procesja z racji oktawy Bożego Ciała po Mszy św. po godz. 10.00. Taca na Seminarium Duchowne.

Składamy Bóg zapłać za ofiary  na potrzeby parafii. Za ławkami do nabycia prasa katolicka.             
W tym tygodniu odszedł do Pana: + Andrzej Rudzki …..

Dodano: 07 Czerwiec 2020
Mamy nowego Biskupa. Ksiądz Biskup Grzegorz Suchodolski - 01.06.2020 r.

 

W święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w katedrze siedleckiej ks. Grzegorz Suchodolski przyjął święcenia biskupie. Szafarzem święceń był biskup siedlecki Kazimierz Gurda, a współkonsekratorami abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce i bp Henryk Tomasik, biskup radomski.

 

 

Uroczystości święceń biskupich

ks. Kanonika Grzegorza Suchodolskiego

w Siedlcach

retransmisjia z TV TRWAM

Dodano: 01 Czerwiec 2020
Zesłanie Ducha Świętego - 31.05.2020 r.

 

 

Jutro, w poniedziałek, 1 czerwca drugi dzień Zielonych Świąt, Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła; dodatkowa Msza św. o godz. 9,00.

 Jutro o godz. 11.00 w Katedrze Siedleckiej odbędą się święcenia biskupie Ks. Kanonika Grzegorza Suchodolskiego. Msza Święta z obrzędem święceń będzie transmitowana przez Telewizję Trwam i Katolickie Radio Podlasie.

 W poniedziałek obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka. Głównie na Mszy św. wieczorowe  będziemy się modlić o czyste i dobre serca dla nich, o ich duchowy wzrost i  bezpieczeństwo w trudnych czasach. Dzisiaj ostatnie w tym roku nabożeństwo majowe .  Zapraszamy.

 Jutro o 16.30 spotkanie  z dziećmi I komunijnymi z grupy pierwszej czyli z 27 czerwca.

 Jutro rozpoczynamy  nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa. W dni powszednie po Mszy św. wieczorowej a w niedziele o 17.45.

 W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W I czwartek będziemy się modlić do Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kaplana w intencji kapłanów i o powołania, w I piątek dodatkowa Msza św. o 16.00, spowiedź od 15.30. W I sobotę adorację po Mszy św. wieczorowej poprowadzi Legion Maryi.

 Za tydzień w I niedzielę miesiąca po Mszy św. po godz. 10.00 procesja z Najświętszym Sakramentem. Po procesji zmiana tajemnic różańcowych.

 Na godz. 13.00 zapraszamy kandydatów do sakramentu bierzmowania i rodziców. Sakrament bierzmowania będzie udzielony 7 września.

 W niedzielę 7 czerwca o godz. 17.00 odbędzie się w sali Matki Teresy spotkanie z pielgrzymami jadącymi do Ziemi Świętej.

 Za tydzień w par. św. Michała Archanioła rozpoczynają się katechezy chrzcielne. 

 Z racji wspomnienia św. Jadwigi patronki szkoły nr 9 w dniu 8 czerwca zapraszamy na godz. 9.00 całą społeczność szkolną na Mszę św.  Będzie też transmitowana na profilu facebooka.

 W minionym tygodniu odszedł do wieczności:  +  Zaradziński  Zygmunt …

 

 

Zarządzenie Biskupa Siedleckiego
KAZIMIERZA GURDY
w związku ze złagodzeniem obostrzeń epidemicznych
       

W związku z wydaniem i opublikowaniem w dniu 29 maja br. w Dzienniku Ustaw RP pod pozycją 964 nowego Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, którego postanowienia wchodzą w życie z dniem 30 maja br., niniejszym zarządzam co następuje:

1. W związku ze zniesieniem limitu osób w kościołach i konieczności zachowania dystansu między wiernymi, w łączności z biskupami diecezjalnymi, z dniem 1 czerwca br. odwołuję udzieloną 12 marca br. dyspensę od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane. Zachęcam więc do powrotu do kościołów parafialnych.

2. Dyspensa od uczestnictwa we Mszy św. zostaje utrzymana jedynie dla osób w podeszłym wieku, z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.) oraz dla tych, które czują nasilony lęk i obawę przed możliwością zarażenia się. Jednocześnie zobowiązuję osoby korzystające z tej dyspensy do trwania na osobistej modlitwie oraz duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła, poprzez transmisje Mszy św. w radiu, telewizji lub Internecie.

3.    Zostaje w pełni przywrócona możliwość sprawowania Mszy św. z udziałem wiernych w kaplicach parafialnych i zakonnych.

4.    Zgodnie z wytycznymi zawartymi w nowym Rozporządzeniu (§ 15 ust. 8) podczas zgromadzeń w budynkach i innych obiektach kultu religijnego uczestnicy zobowiązani są do zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny. W przypadku gdy to zgromadzenie odbywa się na zewnątrz, uczestnicy przebywają w odległości nie mniejszej niż 2 metry od siebie lub mają obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny.

5. Zachęcam wszystkich, którzy nie skorzystali jeszcze w okresie paschalnym z sakramentu pokuty i nie przyjęli Komunii św. wielkanocnej, aby uczynili to do uroczystości Trójcy Świętej tj. do 7 czerwca br. Proszę duszpasterzy, aby zatroszczyli się w najbliższych dniach o zorganizowanie dodatkowych dyżurów spowiedniczych.

 6. Nowe przepisy pozwalają – przy zachowaniu przepisów sanitarnych - na przywrócenie w parafiach spotkań formacyjno-duszpasterskich wspólnot, ruchów, stowarzyszeń i grup modlitewnych, a także organizowania katechez chrzcielnych i przedmałżeńskich.

7. Przywrócona możliwość organizowania zgromadzeń publicznych (do 150 osób) pozwala na zorganizowanie procesji Bożego Ciała, chociaż w zredukowanej formie. W związku z tym proszę Księży Proboszczów, aby kierując się roztropnością zorganizowali na terenie przykościelnym procesję eucharystyczną do czterech ołtarzy, z zachowaniem aktualnie obowiązujących przepisów.

8. Zachęcam do trwania na modlitwie w intencji osób chorych, tych którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych. Proszę, aby te intencje przez cały najbliższy miesiąc polecać Najświętszemu Sercu Panu Jezusa podczas nabożeństw czerwcowych oraz poprzez śpiew Suplikacji „Święty Boże, Święty Mocny, Święty a nieśmiertelny…” na zakończenie każdej Mszy św.

 Dziękując Panu Bogu za dotychczasową opiekę, wzbudzajmy w sobie postawę jeszcze większego zaufania Bożej Opatrzności, a także ducha pokuty i nawrócenia. Niech ten czas trudnego doświadczenia, jaki przeżywamy, zbliży nas jeszcze bardziej do Boga, umacniając wiarę i pogłębiając relacje międzyludzkie.
Z pasterskim błogosławieństwem
     
BISKUP SIEDLECKI

Siedlce, dnia 30 maja 2020 r.

Dodano: 31 Maj 2020
Ogłoszenie dotyczące pielgrzymki do Izraela

 

 

Pielgrzymów wyjeżdżających do Izraela w dniach od 6-13 lipca br. zapraszamy na spotkanie w niedziele 7 czerwca o godz. 17.00. Spotkanie odbędzie się w Sali Matki Teresy.

Dodano: 30 Maj 2020
Życzenia na Dzień Matki 26 maj 2020 r.

 

 

Dzień Matki w Polsce wypada, jak co roku 26 maja, czyli we wtorek. To doskonała okazja, by wyrazić:
•    swoją miłość i wdzięczność do mamy za dar życia,
•    szacunek za trud włożony w wychowanie.
Z tej okazji złóżmy naszym mamom życzenia, obdarujemy je prezentami i spędźmy wspólnie czas.


Z okazji Dnia Matki wszystkim mamom, przyszłym mamom, młodym i tym trochę starszym, życzymy Bożego Błogosławieństwa za wstawiennictwem Matki Bożej, samych sukcesów i wszystkiego, co najlepsze! Niech macierzyństwo przynosi Wam same radości, a każdy dzień będzie wypełniony szczęściem i miłością. Spełnienia najskrytszych marzeń, zarówno tych prywatnych, jak i zawodowych.

Dodano: 25 Maj 2020

<<< [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] >>> ... z 132

Projekt i wykonanie Orange Computers