Odwiedzin: 395605
Aktualności

<<< [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] >>> ... z 156

Ogłoszenia 17 września 2023 r

 

Ogłoszenia - XXIV Niedziela Zwykła

 

 1.     Dzisiaj po Mszy św. o godz. 9.00 zapraszamy na spotkanie rodziców dzieci klas III w ramach przygotowania do I Komunii Świętej.

2.     Trwa  Nowenna do Ducha Świętego dla młodzieży, która ma przyjąć 21 września br. sakrament Bierzmowania. Zapraszamy dzisiaj na Mszę św. o godz. 16.00, a o 17.00 modlitwy nowennowe.

3.     Spotkanie Kręgu biblijnego we środę o godz. 18.45.

4.     We czwartek 21 września o godz. 18.00 młodzież naszej parafii przystąpi do sakramentu Bierzmowania.

5.     W przyszłą niedzielę na Mszę  św. o godz. 9.00 zapraszamy uczniów  klas II i ich rodziców. Po Mszy św. spotkanie w ramach dalszego przygotowania do I Komunii świętej. Komunia św. będzie tak jak dotąd w III klasie, ale program diecezjalny obejmuje przygotowaniem klasy I-III

     6.     W Pratulinie od 20 do 22.10.2023 odbędą się weekendowe warsztaty pt. „Spełniona Żona". Prowadzące to Iga Grzybowska i Emilia Cichecka. Fundacja DDC Duch Dusza Ciało zaprasza. Więcej informacji na plakacie.

    7.     Zaproszenie Biskupa Siedleckiego Kazimierza GURDY na XIII Diecezjalną Pielgrzymkę Mężczyzn do Pratulina

Drodzy Diecezjanie!

Misją Chrystusowego Kościoła jest prowadzenie ludzi do zbawienia. Dokonuje się to przede wszystkim poprzez głoszenie Bożego Słowa, sprawowanie sakramentów świętych, a także poprzez troskę o przekaz wiary i świadectwo życia chrześcijańskiego. Nieocenianą rolę w realizacji tego zadania mają mężczyźni. Dlatego pragnę serdecznie zaprosić wszystkich mężczyzn, na kolejną – XIII już Diecezjalną Pielgrzymkę Mężczyzn do Sanktuarium Błogosławionych Męczenników w Pratulinie, która odbędzie się w niedzielę 1 października br. Podczas tego spotkania, które rozpocznie się o godz. 10.00, podejmiemy temat chrześcijańskiego wychowania, który – jak ufam – szczególnie pomoże ojcom i dziadkom odkryć wartość ich powołania i misji.

Gorąco zachęcam do pokoleniowego udziału w tej inicjatywie: ojców wraz synami, dziadków z wnukami. Zapraszam szczególnie członków Bractwa „Strażnicy Kościoła”, Braci Strażaków z tak wielu jednostek Straży Pożarnej działających w naszej diecezji, członków wspólnoty „Wojownicy Maryi” i innych ruchów zrzeszających mężczyzn. Niech doroczne spotkanie w Pratulinie przy relikwiach Błogosławionych Unickich Męczenników, modlitwa i słuchanie Słowa Bożego będą czasem łaski oraz umocnieniem sił, do owocnego wypełniania przez mężczyzn swojego powołania w rodzinie, w Kościele i społeczeństwie.

Na pielgrzymi trud wszystkim z serca błogosławię

+ Kazimierz Gurda BISKUP SIEDLECKI 

8.     Grupa Modlitwy św. Ojca Pio przy Kościele św. Antoniego w Białej Podlaskiej zaprasza na Triduum Modlitewne przed uroczystością wspomnienia Św. Ojca Pio w dniach 20-23 września.

Szczegółowy program zamieszczony jest na plakacie.

     9.     Zapraszamy osoby żyjące w związkach niesakramentalnych na spotkania formacyjne, które odbywają się w każdą trzecią niedzielę miesiąca o godzinie 15:00 w Domu Rekolekcyjnym w Siedlanowie. W programie spotkania jest Koronka do Bożego Miłosierdzia, konferencja, adoracja i agapa. Informacje o zapisach na stronie internetowej www.siedlanow.pl oraz w portalu społecznościowym Facebook: Niesakramentalni - diecezja siedlecka.

   10.                      Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Echu Katolickim:

Co powinno wzbudzić zaniepokojenie osób należących do danej wspólnoty? - odpowiedzi w tekście „Kiedy wspólnota staje się sektą".

* Jak wychowywać dziecko do wiary w Boga i uczyć je miłości do innych? - zapowiedź warsztatów duszpasterstwa rodzin.

* Na czym polega modlitwa wincentyńska i dlaczego jest lekcją miłości bliźniego.

* W tym numerze „Echa" bezpłatny dodatek „Ku Kościołowi synodalnemu".

 

 

 

 

Dodano: 18 Wrzesień 2023
Więcej
Ogłoszenia 10 września 2023 r

 

Ogłoszenia parafialne - XXIII Niedziela Zwykła

1.     We wtorek 12 września rozpoczyna się Nowenna do Ducha Świętego dla młodzieży, która ma przyjąć 21 września br. sakrament Bierzmowania. Zapraszamy na Mszę Św. o godz. 18.00. Po Mszy św. odbędzie się jeszcze spotkanie.

 

2.     We środę z racji 13 dnia miesiąca po Mszy św. wieczorowej czyli o godz. 18.45 zapraszamy na kolejne Nabożeństwo Fatimskie.

 

3.     We czwartek święto Podwyższenia Krzyża Świętego, w piątek wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej.

 

4.     W przyszłą niedzielę 17 września:

·        Na Mszę Św. o godz. 9.00 zapraszamy dzieci klas III. po Mszy św. zapraszamy na spotkanie rodziców dzieci klas III. Jest to spotkanie w ramach przygotowania do I Komunii Świętej.

·        W parafii św. o. Pio w Rakowiska uroczystość odpustowa. Uroczysta Msza św. o godz. 12.00

 

5.     Katechezy dla narzeczonych będą przeprowadzone w Białej Podlaskiej w październiku i w listopadzie w parafii Narodzenia NMP przy ulicy Brzeskiej. Będą odbywać się w piątki o godz. 19.00. Chętni zgłaszają się w tamtej parafii. Kolejny cykl katechez będzie w lutym i marcu w parafii Wniebowzięcia NMP przy ul. Długiej.

6.     1 Bialska Drużyna Harcerek „Ruczaj” i 2 Bialska Drużyna Harcerek „Głębia” organizują nabór do drużyny. Zapraszają dziewczęta z klas 5-6-7 na zbiórkę, która odbędzie się 16 września o godz. 12.00 przy pomniku św. Jana Pawła II przy kościele św. Antoniego. Szczegóły i telefony kontaktowe znajduję się na plakacie.

7.     Akademia Bialska im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej zaprasza kandydatów na bezpłatne studia inżynierskie na kierunku budownictwo. Bliższe informacje na stronie internetowej uczelni. w gablocie przed kościołem umieszczony jest kod QR przenoszący na stronę uczelni.

8.     Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

 

W Echu Katolickim:

 

·        W czasach II wojny światowej wielu Polaków ratowało Żydów, ale to Ulmowie zostali beatyfi­kowani. Dlaczego? - odpowiedź w dziale „opi­nie".

·        „Dzienniczek" s. Faustyny to dziś najpopular­niejsza polska książka na świecie. W czym tkwi jego fenomen?

·        Dlaczego media społecznościowe stają się co­raz ważniejsze w życiu parafii?

 

Dodano: 10 Wrzesień 2023
Więcej

 

Ogłoszenia 03 września 2023 r  - XXII Niedziela Zwykła

1.1.     Dzisiaj po Mszy św. o godz. 9.00 procesja eucharystyczna i zmiana tajemnic różańcowych w Sali Matki Teresy.

2.     Jutro rozpoczyna się nowy rok szkolny dla dzieci i młodzieży. Podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej o godz. 8.00 będziemy modlić się wszelkie potrzebne łaski dla uczniów, ich rodziców, nauczycieli i pracowników szkół w naszej parafii.

 

3.     W I czwartek miesiąca po Mszy św. wieczorowej będziemy się modlić w intencji kapłanów i o nowe powołania kapłańskie i zakonne.

4.     We czwartek o godz. 18.45 spotkanie Kręgu Biblijnego

 

5.     W piątek  przeżywamy święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Msze św. o godz. 6.20, 7.00 i 18.00.

 

6.     W sobotę  9 czerwca w Kodniu zjazd Apostolatu modlitwy i postu za kapłanów „Złota Róża”. Rozpocznie się o godz. 11.15. Plan szczegółowy na plakacie w gablocie przed kościołem

 

7.     W przyszłą niedzielę na Mszę  św. o godz. 11.00 zapraszamy uczniów  klas I, pobłogosławimy ich tornistry z przyborami szkolnymi.

 

8.     21 września o godz.. 18.00 zostanie udzielony Sakrament Bierzmowania młodzieży, która przygotowała się w ubiegłym roku szkolnym. W niedzielę za tydzień – 10 września zapraszamy tych kandydatów na Mszę św. o godz. 16.00. Po Mszy św. o godz. 16:00 odbędzie spotkanie.

 

9.      Zachęcamy chłopców do służby ministranckiej przy ołtarzu. Kandydatów i obecną służbę liturgiczną zapraszamy na spotkanie w sobotę o godz. 9.30

10.                      Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. W Echu Katolickim:

·        Choć dowodził egzekucją Józefa i Wiktorii Ulmów, nigdy nie poniósł za to kary - o oprawcach przyszłych beatyfikowanych, niezwykłej rodzinie i ważnym wymiarze tej beatyfikacji dla Polski - mówi historyk i krewny Ulmów.

·        Dziś można zaszczuć człowieka na wiele sposobów. Sprzyjają temu media i pozwalający na anonimowość internet. A konsekwencje często są tragiczne...

·        Co jest wskazaniem do wszczepienia endoprotezy kolana, na czym polega operacja i rehabilitacja i jak dbać o stawy - w dziale „zdrowie”.

·        W numerze także relacja z Diecezjalnej Pielgrzymki Żywego Różańca do Leśnej Podlaskiej.


1.     W ubiegłym tygodniu odszedł ze wspólnoty parafialnej do wieczności: śp. Tadeusz Jarosz. Wieczny odpoczynek….

 

 

 

 

 

 

 

Dodano: 03 Wrzesień 2023
Więcej
2023.08.27 Piesza pielgrzymka do Matki Bożej „Opiekunki Podlasia” w Leśnej Podlaskiej

 

Fotorelacja z trasy

Dodano: 27 Sierpień 2023
Ogłoszenia 27 sierpnia 2023 r

 

Ogłoszenia parafialne – XXI Niedziela zwykła

 

1.     W I piątek Msza z nabożeństwem do serca Pana Jezusa o godz. 6.20 i 18.00, spowiedź dodatkowo od godz. 17.30.

2.     W I sobotę po Mszy św. wieczorowej adoracja do godz. 21.00, którą poprowadzi Legion Maryi.

 

3.     W przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 9.00 procesja eucharystyczna i zmiana tajemnic różańcowych.

 

4.     Katechezy dla narzeczonych, które miały odbywać się w naszej parafii we wrześniu i październiku będą przeprowadzone w późniejszym terminie. Poinformujemy wkrótce o terminie i miejscu katechez.

 

5.     W sobotę 2 września od. godz. 10.00 w Pratulinie odbędzie się pielgrzymka duszpasterskich i ekonomicznych Rad Parafialnych. Zapraszamy do udziału członków naszej rady parafialnej.

6.     Także w sobotę od godz. 10.00 w Parczewie odbędzie się II Diecezjalna Pielgrzymka Osób Zawierzonych Jezusowi w Niewolę Miłości przez Ręce Maryi. Ks. Biskup zaprasza na to spotkanie wszystkich czcicieli matki Bożej a szczególnie uczestników 33-dniowych rekolekcji.

 

7.     3 września jest wspomnienie św. Grzegorza Wielkiego, to również dzień imienin ks. bp Grzegorza Suchodolskiego, o którym będziemy pamiętać w naszych modlitwach.

 

8.     Prezydent Michał Litwiniuk zaprasza 1 września wszystkich mieszkańców Białej Podlaskiej do uczestnictwa w uroczystościach z okazji 84 rocznicy wybuchu II wojny światowej, które rozpoczną się Mszą Św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Antoniego o godz. 10.00. Następnie uczestnicy wraz z pocztami sztandarowymi przemaszerują na płac Wolności, gdzie przy Miejscu Straceń, oddadzą hołd poległym.

 

9.     Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

W najnowszym numerze „Echa Katolickiego":

* Krytyka pielgrzymek, jaka przetoczyła się przez niektóre media, świadczy o wielkiej sile tej formy pobożności. Co ciekawe, podobne próby obrzydzenia pielgrzymek stosowali też komuniści.

* Wraz z początkiem roku szkolnego rośnie liczba dzieci i młodzieży w poradniach zdrowia psychicz­nego. Co jest tego powodem: stres, zbyt wysokie wymagania rodziców i nauczycieli? - w rozmowie „Echa".

* O mistycznych spotkaniach z Jezusem pochodzącej z naszej diecezji s. Hilarii Główczyńskiej - w artyku­le „Wołanie miłości".

*  Samotność a osamotnienie -jak je rozumieć? I jak oswoić samotność doświadczaną wbrew sobie?

 

Dodano: 27 Sierpień 2023
Więcej
Ogłoszenia 20 sierpnia 2023 r

 

Ogłoszenia parafialne XX Niedziela Zwykła – 20 sierpnia 2023 r.

 

1.     Dzisiaj o godz. 20.15 zapraszamy na kolejny „film pod chmurką” pt. „Próba ogniowa”. Nastąpiła zmiana tytułu, gdyż planowany film wczoraj był emitowany w telewizji.

Caleb próbuje ratować swoje małżeństwo wypełniając zadania z książeczki otrzymanej od ojca.

 

 

2.     W sobotę uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Msze św. o godz. 6.20, 7.00, oraz o godz. 18.00.

 

3.     W sobotę 26 sierpnia w Leśnej Podlaskiej odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Kół Żywego Różańca. Zachęcamy do udziału. Szczegóły na plakatach.

 

4.     W niedzielę 27 sierpnia po Mszy św. o godz. 7.00 wyruszy tradycyjna piesza pielgrzymka z Białej Podlaskiej do Leśnej Podlaskiej.

 

5.     W parafii Św. Anny w Białej Podl. organizowane są rekolekcje zawierzenia w niewolę Jezusowi przez Maryję. Spotkanie organizacyjne odbędzie się w niedzielę 27 sierpnia o godz. 16:00, a rekolekcje rozpoczną się w niedzielę 03 września o godz. 16.00  Więcej informacji na plakacie

 

  1. Na stoliku pod chórem do nabycia Echo Katolickie.

W najnowszym numerze „Echa Katolickiego":

*  Obszerna relacja z uroczystości w Kodniu z okazji 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej.

Żyje, bo stał się cud - świadectwo odzyskania zdrowia za wstawiennictwem Matki Bożej Kodeńskiej.

*  Tutaj cuda dzieją się po cichu. Czarna Madon­na wciąż skutecznie wstawia się za tymi, którzy się do Niej zwracają.

*  Władza stała się bożkiem, za nią wielu polity­ków jest w stanie podeptać fundamentalne war­tości. O kampanii wyborczej od kuchni w roz­mowie „Echa".

 

 

Dodano: 21 Sierpień 2023
Więcej
Ogłoszenia 13 sierpnia 2023 r

 

Ogłoszenia parafialne XIX Niedziela Zwykła – 13 sierpnia 2023 r.

 

  1. Dzisiaj wypada dzień objawień w Fatimie. Po Mszy św. o godz. 9.00 zapraszamy do modlitwy różańcowej przed Najśw. Sakramentem.

 

  1. We wtorek o uroczystość Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny. Msze św. według porządku niedzielnego: 7.00, 9.00, 11.00, 12.30, 16.00 i 18.00. Na każdej Mszy św. obrzęd błogosławieństwa ziół i kwiatów.

Jest to uroczystość odpustowa w Leśnej Podlaskiej i szczególna uroczystość w Kodniu, oraz w Białej Podlaskiej w parafii Wniebowzięcia NMP.

 

3.     Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski..

4.     W uroczystość Wniebowzięcia NMP - 15 sierpnia br. zostanie przeprowadzona zbiórka ofiar do puszek na rzecz poszkodowanych w powodzi, które – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przekazane potrzebującym.

5.     W sobotę 26 sierpnia w Leśnej Podlaskiej odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Kół Żywego Różańca. Zachęcamy do udziału. Zapisy na wyjazd autokarowy u zelatorki parafialnej Zofii Parafiniuk do 20 sierpnia.

 

6.     W niedzielę 27 sierpnia wyruszy tradycyjna piesza pielgrzymka z Białej Podlaskiej do Leśnej Podlaskiej. Bliższe informacje za tydzień.

 

  1. Na stoliku pod chórem do nabycia Echo Katolickie. W numerze:

·        Czym dla młodych z naszej diecezji był udział w Światowych Dniach Młodzieży?

·        Co św. Antoni miałby do przekazania nam dzi­siaj? W jakich sprawach pomaga najchętniej? O łaskach i cudach za jego wstawiennictwem - w wywiadzie „Echa".

·        Co można, a czego nie wypada robić podczas Liturgii? - w artykule „Forma i treść".

·        Chcą pokazywać, że naród białoruski i Białoruś ma nie tylko twarz reżimu Łukaszenki. O białoru­skich katolikach w Polsce, którzy pielgrzymowali do Kodnia - w dziale „opinie".

·        O. Maksymiliana Kolbego znamy głównie z tego, że oddał swoje życie za drugiego człowieka. Po latach światło dzienne ujrzały także inne dowody jego świętości.

 

  1. W minionym odeszli do Pana: +Stanisława Skakun i Wiesława Kaniuga. Wieczny odpoczynek...

 

Dodano: 13 Sierpień 2023
Więcej
Ogłoszenia 06 sierpnia 2023 r

 

Ogłoszenia parafialne Uroczystość Przemienienia Pańskiego

06 sierpnia 2023 r.

 

  1. Dzisiaj w I niedzielę miesiąca po Mszy św. o godz. 9.00 procesja Eucharystyczna i zmiana tajemnic różańcowych.

 

  1. W sierpniu w czasie trwania Msze św. wieczorowe o godz. 18.00 połączone będą z modlitwą w ramach DUCHOWEGO PIELGRZYMOWANIA – odmawianą po Mszy Św.

 

  1. W przyszłą niedzielę wypada dzień objawień w Fatimie. Po Mszy św. o godz. 9.00 zapraszamy do modlitwy różańcowej przed Najśw. Sakramentem.

 

  1. Od przyszłej niedzieli rozpoczną się uroczystości w Kodniu związane z 300 leciem koronacji obrazu Matki Bożej. Zachęcamy do udziału. Program jest wywieszony w gablocie.

 

  1. Na stoliku pod chórem nowe Echo Katolickie.

·        Wyjeżdżała z Kodnia jako Wygnanka, a wracała jako Królowa. Historia powrotu obrazu Matki Bożej Kodeńskiej po 52 latach.

·        Prosimy Boga o zdrowie, pomoc w różnych sprawach, a zapominamy o mądrości. Czym ona jest i czy da się jej nauczyć z książek? - w artykule „Mądrość poszu­kiwana".

·        Wyniki badań wskazują, że największy problem mamy z historią najnowszą. W konsekwencji młodzi mylą bohaterów z antybohaterami. Czy istnieje spo­sób na odczarowanie polskiej edukacji historycznej?

·        Droga to nie gra komputerowa. O konsekwencjach brawury za kierownicą, zwłaszcza ludzi młodych, mówią policjanci i lekarze.

·        Zanim sięgniesz po antydepresanty - o ubocznych, a przy tym poważnych skutkach sięgania po leki uspo­kajające i wpływie diety na zdrowie.

 

Dodano: 06 Sierpień 2023
Więcej
2023.08.06 List pasterski Biskupa Siedleckiego KAZIMIERZA GURDY z okazji jubileuszu 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Kodeńskiej

 

 

List pasterski Biskupa Siedleckiego KAZIMIERZA GURDY

z okazji jubileuszu 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Kodeńskiej

 

Czcigodni Księża, Osoby Życia Konsekrowanego,

Drodzy Siostry i Bracia!

 

Zbliża się trzechsetna rocznica koronacji cudownego Obrazu Matki Bożej w Kodniu. To maryjne sanktuarium zajmuje ważne miejsce na religijnej mapie naszego regionu, diecezji i naszej Ojczyzny. Jego historia sięga wieku XVII i jest związana z osobą Mikołaja Sapiehy, właściciela Kodnia. To on, w czasie pielgrzymki do Rzymu w 1631 roku, podczas modlitwy przed tym Obrazem został uzdrowiony, dlatego zabrał go ze sobą i przywiózł do Kodnia. Św. Jan Paweł II, jeszcze jako metropolita krakowski, w czasie obchodów 50-lecia powrotu Obrazu Matki Bożej Kodeńskiej z Częstochowy do Kodnia, powiedział: „Kiedy dzisiaj gromadzimy się wobec Wizerunku Matki Bożej Kodeńskiej (…), starajmy się raz jeszcze zrozumieć ten przedziwny czyn, który stał u początków dziejów Matki Bożej Kodeńskiej. Wedle zwyczajnych, ludzkich sposobów rozumowania, Mikołaj Sapieha, dziedzic Kodnia, zwany Pobożnym, dopuścił się bardzo niepobożnego czynu. Bez zezwolenia papieża Urbana VIII zabrał Obraz z jego kaplicy. Można by powiedzieć: ukradł. Wydaje się jednak, że aby zrozumieć tę „błogosławioną winę”, trzeba uświadomić sobie, iż ten Obraz zanim został wzięty, był mu w jakiś sposób darowany. Nie przez papieża Urbana VIII. Myślę, że darowała mu go sama Bogarodzica. Kiedy znalazł się w Rzymie, kiedy zapatrzył się w Jej Wizerunek, umieszczony w kaplicy gregoriańskiej, kiedy mówił w tym co my języku po wielokroć razy: łaskiś pełna, łaskiś pełna! doznał szczególnej łaski. Nie tylko powrócił do zdrowia, ale jeszcze otrzymał wewnętrzne objawienie, wewnętrzną pewność, że ten Obraz, na który patrzy, w którym artysta wyraził podobiznę do Matki Chrystusa zostaje mu darowany nie tylko dla niego i jego rodziny, ale dla Ludu Bożego tej ziemi, z której przybył. Więc zabrał go bez zezwolenia. Potem został mu ten Obraz po raz drugi ofiarowany. Kiedy Ojciec Święty przekonał się o jego pobożności, o jego szlachetnych zamiarach, odpuścił mu winę i Obraz, już za zgodą Stolicy Apostolskiej, został tutaj w Kodniu. Dwa razy więc został darowany”.

W roku 1651 Obraz Matki Bożej Gregoriańskiej, czyli Kodeńskiej, został umieszczony w nowo wybudowanym, murowanym kościele pw. św. Anny – obecnie bazylice mniejszej – w którym znajduje się do dzisiaj. Tu doznawał czci od wiernych, którzy zamieszkiwali Kodeń i pobliskie miejscowości. Matka Boża w kodeńskim kościele stała się im bliska i kochająca. Przychodzili do Niej wszyscy bez względu na narodowość czy wyznanie, przybywali zarówno Polacy, Rusini jak i Litwini, będący wiernymi Kościoła łacińskiego, unickiego czy prawosławnego. Ona przyjmowała wszystkich, przytulała do serca i obdarzała łaskami. Matka Boża obecna w kodeńskim Wizerunku stała się znakiem jedności. Nic dziwnego, że 300 lat temu, 15 sierpnia 1723 roku, Obraz został ozdobiony koronami papieskimi. Koronacji tej dokonał delegat papieża Innocentego XIII, biskup łucki Bronisław Rupniewski, Kodeń bowiem należał wówczas do diecezji łuckiej. Było to wielkie wydarzenie nie tylko dla Kodnia i dla Podlasia, ale również dla ówczesnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów, bo po Jasnej Górze i Trokach, był to trzeci obraz maryjny ukoronowany papieskimi koronami.

Cudowny Wizerunek Pani Kodeńskiej gromadził na modlitwie coraz to nowe i większe rzesze pielgrzymów, zwłaszcza w okresie zaborów Polski. W tym czasie pogorszyła się szczególnie sytuacja wiernych Kościoła unickiego na Podlasiu, którzy byli zmuszani przez cara do powrotu do Cerkwi Prawosławnej. Prześladowani unici przychodzili wówczas do Królowej Podlasia, aby przed Nią wypowiedzieć swoje cierpienia znoszone dla Chrystusa, swą niedolę spowodowaną stratą najbliższych czy utratą majątków. Sanktuarium kodeńskie przez cały czas wypełnione było pielgrzymami. Drażniło to zaborcę, dlatego nakazał wywiezienie Obrazu na Jasną Górę do Częstochowy, a kościół zamienił na cerkiew prawosławną. Po wywiezieniu Obrazu, Podlasiacy przychodzili do Częstochowy, aby tam spotkać się ze swą Królową. Obraz powrócił do Kodnia po 52 latach, 4 września 1927 roku. Biskup Podlaski Henryk Przeździecki w wygłoszonym wówczas kazaniu odwołał się do tradycji związanej z Obrazem, którą żyli mieszkańcy Podlasia i wyraził życzenie: „Niechaj Kodeńska Matka, łącząca ongiś swym Obrazem dzieci różnych narodów, łączy wszystkich zamieszkujących granice Rzeczpospolitej węzłami wzajemnej miłości”. To życzenie i ta modlitwa biskupa Henryka realizowała się na przestrzeni ostatniego stulecia. Sanktuarium w Kodniu stale się rozwijało dzięki posłudze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, którym biskup Przeździecki przekazał opiekę nad Obrazem Matki Bożej. Przybywało i wciąż przybywa do Kodnia wiele pielgrzymek z terenu nie tylko naszej diecezji i Ojczyzny, a także – tak jak to bywało kiedyś – z krajów ościennych. Maryja w kodeńskim Obrazie pozostaje znakiem jedności i wzajemnego szacunku pomiędzy narodami.

Bracia i Siostry! Taka jest historia tego diecezjalnego sanktuarium podana w największym skrócie. Za tę historię Panu Bogu dziękujemy. Wyrażamy wdzięczność za to, że Maryja wybrała sobie Kodeń, na naszej podlaskiej ziemi, na miejsce swego przebywania i działania. Dziękujemy Mu za to wydarzenie z przed 300 lat i za te uroczystości jubileuszowe, które są przed nami, a które będą miały miejsce w Kodniu w dniach od 13 do 15 sierpnia. O randze tego religijnego wydarzenia świadczy fakt, iż Ojciec Święty Franciszek, mianował swojego specjalnego wysłannika, który będzie przewodniczył tym uroczystościom. Legatem papieskim został Kardynał Stanisław Dziwisz, wieloletni sekretarz św. Jana Pawła II, emerytowany arcybiskup Krakowa. To on, 15 sierpnia, nałoży na skronie Maryi i Jezusa nowe korony pobłogosławione przez papieża Franciszka w Rzymie 3 sierpnia ubiegłego roku. Te korony zawierają dary ofiarne złożone przez wiernych i są znakiem wdzięczności i miłości do Maryi obecnej w kodeńskim Wizerunku. Samo ukoronowanie Obrazu jest wyrazem naszej miłości i czci dla Matki Jezusa i Królowej Podlasia.

Do jubileuszowych uroczystości nie tylko sanktuarium kodeńskie, ale także cała nasza diecezja, przygotowywała się przez dziewięciomiesięczną nowennę, rozpoczętą 8 grudnia ubiegłego roku oraz przez przypomnienie historii cudownego Obrazu w specjalnie przygotowywanych czytankach na tegoroczne nabożeństwa majowe. O tym wydarzeniu mówili Ojcowie Oblaci także w czasie Misji Ewangelizacyjnych, które odbywają się w naszej diecezji od 2018 roku. Obok bowiem relikwii Błogosławionych Męczenników z Pratulina, świętym znakiem, który nawiedza parafie podczas tych misji, jest kopia cudownego Obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. Maryja w swoim Wizerunku towarzyszyła wiernym naszej diecezji w odnowie i umocnieniu wiary w Jej Syna, naszego Pana i Boga, Jezusa Chrystusa. I gdyby nie pandemia koronawirusa, Matka Boża Kodeńska nawiedziłaby wszystkie parafie naszej diecezji przed świętowanym teraz jubileuszem. Do obchodów jubileuszowych przygotowywała także diecezjalna pielgrzymka chorych do kodeńskiego sanktuarium, pielgrzymki dzieci pierwszokomunijnych i innych grup modlitewnych z naszych parafii oraz z innych części Polski.

Bracia i Siostry. Z sanktuarium w Kodniu wiążemy – jako diecezja, parafie i poszczególni wierni – swoje nadzieje. Te nadzieje mają swe źródło w obecności Maryi pośród nas. Ona zawsze wskazuje nam na Jezusa, prowadzi do Niego oraz odbudowuje i umacnia nasze więzy z Nim. Wspomniany już biskup Henryk Przeździecki, w kazaniach wygłaszanych do wiernych, którzy byli świadkami powrotu Obrazu z Jasnej Góry do Kodnia w 1927 roku, zachęcał naszych przodków do przemiany chrześcijańskiego życia. Zachęcał ich, aby stali się nowymi ludźmi na wzór Chrystusa, podobnymi do Niego. Jego słowa są aktualne także dzisiaj w stosunku do nas. Maryja, obecna w kodeńskim Obrazie, wzywa nas do przemiany życia. Ona pragnie, byśmy dzięki Jezusowi stali się nowymi ludźmi, abyśmy mieli udział w życiu samego Boga. Pragnie dla nas tej bliskości z Jezusem, której doświadczyli Apostołowie Piotr, Jakub i Jan zabrani przez Jezusa na górę Tabor, górę Przemienienia. Jezus wobec nich zajaśniał boskim światłem i dał im odczuć radość z przebywania z Nim. To wówczas Apostoł Piotr powiedział: „Panie dobrze, że tu jesteśmy”. Tego doświadczenia radości i dobra nie mogły zniszczyć ani uczestnictwo w cierpieniach Jezusa na drodze krzyżowej, ani ich własne cierpienia, jakich doznali jako świadkowie wiary w bóstwo Jezusa. Oni oddali swe życie za wiarę w Jezusa. Możemy powiedzieć, że przy Maryi, obecnej w kodeńskim Obrazie, wzrastali nasi Błogosławieni Męczennicy Podlascy. Ona umacniała ich w wierze w Jezusa jako ich Boga i Pana. Przy Niej przeżywali tajemnice swego przemienienia. Pozostali przy Jezusie i w Jego Kościele pomimo cierpień, jakie spotkały ich z tego powodu. I dzisiaj mamy wiele świadectw łask otrzymanych przez pielgrzymów, przez wstawiennictwo Maryi w Jej kodeńskim sanktuarium.

Maryja, Pani Podlasia, pragnie, abyśmy przychodzili do Niej, do Jej sanktuarium, byśmy przy Niej doświadczali przemiany naszego życia, byśmy – pokonując wszelkie przeszkody – doświadczali tej pewności, że dobrze jest być przy Jezusie, naszym Bogu i Panu. Ona, tak jak w przeszłości, tak i dzisiaj, przyjmuje wszystkich uczniów Jezusa bez względu na to, jakiego są wyznania i narodowości. Szczególnie bliskie są Jej narody, które doświadczają cierpienia niesprawiedliwości i wojny. Jest blisko Narodu Ukraińskiego, który walczy o swą wolność z rosyjskim najeźdźcą. Ona jest Matką Jedności. A korony, które zostaną 15 sierpnia, w Uroczystość Jej Wniebowzięcia, nałożone na Jej skronie i skronie Jezusa, będą nam przypominać o Jej królowaniu. O tym, że jest Ona Królową Podlasia, że jest Królową ludów, które zamieszkują te ziemie, że jest Królową ich serc.

Drodzy Bracia i Siostry. Pragnę, wraz z Księdzem Biskupem Grzegorzem i Misjonarzami Oblatami Maryi Niepokalanej, kustoszami sanktuarium kodeńskiego, bardzo serdecznie zaprosić wszystkich wiernych naszej diecezji: księży, osoby życia konsekrowanego, bractwa, stowarzyszenia kościelne, grupy modlitewne, osoby starsze, rodziców, młodzież i dzieci do wzięcia udziału w uroczystościach koronacji Obrazu Matki Bożej Kodeńskiej w dniu 15 sierpnia. Postarajmy się przybyć tego dnia do Kodnia, by wyśpiewać dziękczynne Te Deum za wielkie rzeczy, których Bóg dokonał i dalej dokonuje za przyczyną Bogurodzicy w Jej cudownej Ikonie, by podziękować za dotychczasowe łaski uproszone przez Maryję i prosić o Jej dalsze wstawiennictwo za nami u Boga.

Wszystkim, którzy będą uczestniczyć fizycznie w uroczystościach jubileuszowych oraz tym, którzy będą łączyć się duchowo – za pośrednictwem Katolickiego Radia Podlasie oraz transmisji telewizyjnej w TVP3 i FARO.TV – już dziś z serca błogosławię: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

 

+ Kazimierz Gurda

BISKUP SIEDLECKI

Dodano: 06 Sierpień 2023
Ogłoszenia 30 lipca 2023 r

 

Ogłoszenia parafialne XVII Niedziela Zwykła – 30 lipca 20232 r.

 1.     We wtorek rozpoczniemy sierpień, który jest miesiącem szczególnym zarówno pod względem religijnym, jak i historycznym. W tym czasie zechciejmy włączyć się w modlitwę o trzeźwość naszego narodu. Warto ofiarować Panu Bogu naszą czasową lub całkowitą abstynencje w intencji ludzi pogrążonych w nałogu pijaństwa czy narkomanii.

 2.     We wtorek 1 sierpnia wyruszy z Białej Podlaskiej grupa Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę. Po Mszy Św. o godz. 6:00 w parafii Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny pielgrzymi wyruszą na pątniczy szlak. Zapisy i zdanie bagażu przed pielgrzymką: 31 lipca (poniedziałek), godz.: 18:30 – 20.00 tylko przy parafii Wniebowzięcia NMP. 

Na stoliku zaś pod chórem leżą intencje i deklaracje Duchowego pielgrzymowania. Można je wypełniać i oddawać, przekażemy je przewodnikowi grupy.

 W czasie trwania pielgrzymki Msze św. wieczorowe będą sprawowane o godz. 18.00 i połączone będą z modlitwą w ramach DUCHOWEGO PIELGRZYMOWANIA – odmawianą po Mszy Św.

 3.     We środę 2 sierpnia, przypada odpust Porcjunkuli, w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami: stan łaski Bożej i modlitewne nawiedzenie kościoła.

 4.     W I czwartek miesiąca – modlitwy o powołania kapłańskie po Mszy św. wieczorowej.

 5.     W I piątek miesiąca spowiedź od godz. 17.30. Rano spowiedź będzie tylko przed Mszą św. czyli od 6.00 do 6.20 i od 6.45 do 7.00. Nie będzie spowiedzi w czasie Mszy św. porannych. Prosimy o spowiedź w dniach poprzedających.

 6.     W I sobotę po Mszy św. wieczorowej adoracja z racji I soboty miesiąca do godz. 21.00. Poprowadzi Krąg Biblijny.

 7.     Za tydzień w I niedzielę miesiąca po Mszy św. o godz. 9.00 procesja Eucharystyczna i zmiana tajemnic różańcowych.

 8.     Prezydent Miasta Michał Litwiniuk zaprasza wszystkich mieszkańców Białej Podlaskiej do uczestnictwa w uroczystościach 79. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które rozpoczną się 1 sierpnia o godz. 17.00 przed Miejscem Straceń na Placu Wolności w Białej Podlaskiej.

9.   Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk informuje, że w dniach od 26 sierpnia do 10 września 2023 r. można głosować na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego Białej Podlaskiej.

Głosowanie na projekty zakwalifikowane do budżetu obywatelskiego odbywać się w następujących formach:

a) w dniach 26 sierpnia - 6 września 2023 r. poprzez osobiste złożenie karty do głosowania w Urzędzie Miasta na stanowisku nr 15 lub 16 na sali obsługi,

b)  w dniach 26 sierpnia - 10 września 2023 r. poprzez stronę internetową bo.bialapodlaska.pl i uzupełnienie elektronicznej wersji karty do głosowania.

Zapraszamy i zachęcamy wszystkich mieszkańców do udziału w tej inicjatywie, która daje Państwu możliwość współdecydowania o kształtowaniu przestrzeni naszego miasta.

 10.                      Za ławkami na stoliku jest do nabycia „Echo Katolickie":

*   O Maryi nigdy dość, ale... zdrowo! Jak nie wypaczyć pobożności maryjnej  - w rozmowie „Echa".

* Nie da się działać we wszystkich wspólnotach i uczestniczyć we wszystkich rekolekcjach. O tym, czym grozi przesyt duchowy, w tekście „Świę­tość, która nie uświęca".

*  O życiu w cieniu śmierci i wojennej rzeczywi­stości - w relacji historyka lwowskiego uniwersy­tetu.

*  Jakie zasady obowiązują pielgrzymów ducho­wych? - w dziale „opinie".

Świętowanie jubileuszu potrwa 3 dni. Program obchodów 300-lecia koronacji obrazu Matki Bo­żej Kodeńskiej.

 

Dodano: 30 Lipiec 2023
Więcej

<<< [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] >>> ... z 156

Projekt i wykonanie Orange Computers