Odwiedzin: 395605
Aktualności

<<< [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] >>> ... z 156

Ogłoszenia 14 maja 2023

 

 

Ogłoszenia –VI Niedziela Wielkanocna 14 maja 2023 r.

1.     Dzieci klas III przeżywają dzisiaj uroczystość I Komunii Świętej, od jutra dzieci rozpoczną obchody białego tygodnia.

 

2.     We wtorek święto św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. Msze św. jak w dniu zwykłym.

 

3.     W niedzielę 21 maja uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa, w czasie Mszy św. o godz. 11.00 uczniowie klas czwartych obejdą rocznicę I Komunii Świętej. Próba przed uroczystością w środę po Mszy św. wieczorowej.

Spowiedź w tygodniu w czasie Mszy św. wieczorowych.

 

4.     W naszej parafii są głoszone w maju katechezy chrzcielne. W niedziele, o godz. 19.00 do sali w nowym budynku, zapraszamy rodziców, którzy planują chrzest swojego dziecka i rodziców chrzestnych.

 

5.     5. Od jutra rozpoczną się prace budowlane na parkingu przy kościele. W związku z tym prosimy o nieparkowanie samochodów na odcinku od bramy wjazdowej wzdłuż choinek oraz w bezpośredniej bliskości. Informujemy, że zamykana będzie na noc brama parkingu.

 

6.     W następny poniedziałek czyli 22 maja zapraszamy na koncert pt. „Moja podróż śladami JPII” poświęcony życiu i nauczania Jana Pawła II przygotowany z okazji setnej rocznicy Jego urodzin, w wykonaniu Magdy Steczkowskiej wraz z wybitnym pianistą i kompozytorem  Adamem Niedzielinem. Wykonawcy zabiorą w muzyczną podróż, okraszoną opowieściami z osobistych spotkań Artystki z Papieżem i pełną ukochanych pieśni Jana Pawła II. Repertuar koncertu tworzą piosenki opowiadające o niezwykłych chwilach z życia Papieża, nie zabraknie też jego ulubionej ”Barki”.

Serdecznie zapraszamy na koncert!

 

7.     Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Norwida w Białej Podlaskiej ogłasza nabór do klas pierwszych na rok szkolny 2023/2024. Rekrutacja, podobnie jak w latach ubiegłych - będzie prowadzona z wykorzystaniem systemu elektronicznego: www.lubelszczyzna.edu.com.pl od 15 maja do 234 czerwca 2023 r. Więcej informacji o profilach klas i atutach szkoły znajdziemy na plakacie w gablocie i na stronie internetowej Katolickiego Liceum: www.klobp.pl.

 

 

8.   Dnia 26 maja 2023 r. odbędą się Targi Pracy i Edukacji „ Już dziś zaplanuj swoją karierę zawodową" w godzinach 10.00 - 14.00 w hali widowiskowo-sportowej AWF przy ulicy Stanisława Marusarza 8 w Białej Podlaskiej organizowane przez Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Białej Podlaskiej.

Targi adresowane są do osób bezrobotnych i poszukujących pracy oraz młodzieży uczącej się ze szkół ponadpodstawowych. W targach wezmą udział firmy, które chcą zatrudnić przyszłych pracowników oraz uczelnie wyższe z kraju.

9.     Na stoliku za ławkami do nabycia prasa katolicka. W Echu Katolickim:

·        Od jakiegoś czasu w debacie publicznej powraca temat spowiedzi dzieci. Argu­mentów „za" jest dużo więcej. Gdzie ich szukać? Odpowiedź w tekście „Nie za wcześnie".

·        Dekalog to nie system kontrolny, ale dar Boży i drogowskaz. Zachowywanie przy­kazań to także nasz sprawdzian miłości do Pana Boga.

·        Za pomoc rannym cywilom i żołnierzom została nagrodzona przez prezydenta Sta­nów Zjednoczonych, Wojna na Ukrainie oczami pochodzącej z Białej Podlaskiej dziennikarki.

·        Co nowe regulacje unijne oznaczają dla właścicieli aut spalinowych? Kogo będzie stać na jeżdżenie elektrykiem? Czy jeste­śmy gotowi na zmiany?

 10.W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odszedł: + Mariusz Sawczuk. Wieczny  odpoczynek.......

 

 

 

Dodano: 15 Maj 2023
Więcej
Ogłoszenia 07maja 2023 r

1.     Jutro uroczystość św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Msze św. jak w dniu zwykłym.

 

2.     We wtorek, czwartek i w piątek po wieczorowej Mszy św. zapraszamy dzieci klas III i ich rodziców na spotkania przygotowujące do przeżycia I Komunii św.

 

3.     W sobotę od godz. 9.00 do 10.00 spowiedź dzieci przed I Komunią św.

4.     W niedzielę 14 maja dzieci klas III przyjmą po raz pierwszy Komunię św. Uroczystość odbędzie się o godz. 11.00.

5.     W sobotę 13 maja, wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej. Po Mszy wieczorowej godz. 18.30 - zapraszamy na Nabożeństwo Fatimskie. Procesja Fatimska przejdzie też ulicami miasta - o godz. 18.00 rozpocznie się Msza św. w kościele Wniebowzięcia NMP, następnie procesja przejdzie do kościoła św. Anny. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

 

6.     W naszej parafii są głoszone w maju katechezy chrzcielne. Od dzisiaj przez cztery niedziele, o godz. 19.00 do Sali Matki Teresy (nowy budynek) zapraszamy rodziców, którzy planują chrzest swojego dziecka i rodziców chrzestnych.

 

7.     Na stoliku za ławkami do nabycia prasa katolicka. W Echu Katolickim:

 

·        Jak odmawiać Litanię loretańską, by była wołaniem serca, a nie pustosłowiem? I co oznaczają jej poszczególne wezwania?

·        To od rodziców zależy, czy dziecko wła­ściwie przeżyje spotkanie z Jezusem Eu­charystycznym. Pierwsza Komunia św. to sprawdzian dla całej rodziny.

·        Klęcząc przed kodeńskim obrazem, prosiła: „Maryjo, jeśli Ty mi nie pomożesz, to zgi­nę". Niezwykłe świadectwo młodej kobiety o wyjściu z alkoholizmu.

·        Św. Andrzej Bobola to patron ważny dla Polski. Dlaczego warto prosić go o wsta­wiennictwo i w czym pomaga skutecznie?

·        Czy patriotyzm jest dziś modny? Skąd czerpać jego wzorce? - w rozmowie „Echa".

 

8.     W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odszedł: + Krzysztof Leszczyński i Bronisława Batorska. Wieczny odpoczynek .......

 

 

 

Dodano: 07 Maj 2023
Więcej
Ogłoszenia 30 kwietnia 2023 r.

 

Ogłoszenia – IV Niedziela Wielkanocna 30 kwietnia 2023 r.

 

1.     Przeżywana dzisiaj Niedziela Dobrego Pasterza rozpoczyna kwartalne dni modlitw o powołania do służby w Kościele. Modlimy się w intencji naszego Wyższego Seminarium Duchownego naszej diecezji.

 

2.     Jutro rozpoczyna się miesiąc maj, poświęcony szczególnej czci Matki Bożej. Nabożeństwo majowe będzie odprawiane codziennie w dni zwykłe o godz.17.45 a w niedziele i uroczystości po Mszy św. o godz. 9.00

3.     We wtorek 2 maja Dzień flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Wywieśmy flagi narodowe.

 

4.     We środę 3 maja uroczystość Matki Bożej Królowej Polski. Msze św. w porządku niedzielnym - o godz. 7.00, 9.00, 11.00, 12.30, 16.00 i 18.00.

 

5.     We czwartek i w piątek po wieczorowej Mszy św. zapraszamy dzieci klas III i ich rodziców na spotkania przygotowujące do przeżycia I Komunii św.

 

6.     W tym tygodniu w I czwartek miesiąca, w nabożeństwie majowym modlimy się o liczne, dobre i święte powołania do kapłaństwa i życia zakonnego.

 

7.     W I piątek spowiedź od godz. 17.30 i Msza św. o godz. 18.00.

8.     W I sobotę miesiąca adorację po Mszy św. wieczorowej poprowadzi Wspólnota Oazowa.

9.     Przyszła niedziela to I niedziela miesiąca. Po Mszy św. o godz. 9.00 procesja eucharystyczna, a później spotkanie Kół Żywego Różańca i zmiana tajemnic różańcowych.

 

10.W maju w naszej parafii będą głoszone katechezy chrzcielne. Od przyszłej niedzieli przez cztery kolejne niedziele, o godz. 19.00 zapraszamy rodziców, którzy planują chrzest swojego dziecka, rodziców chrzestnych, a także tych, którzy spodziewają się, że mogą zostać poproszeni aby taką funkcję pełnić.

 

11.Katechezy dla narzeczonych, przygotowujące do sakramentu małżeństwa odbędą  maju i czerwcu w parafii św. Anny w piątki o godz. 19.00 w Sali na plebanii. Pierwsza katecheza i zapisy 5 maja.

 

12.Zaproszenie Biskupa Siedleckiego Kazimierza GURDY na XII Diecezjalną Pielgrzymkę Rodzin do Parczewa

Drodzy Diecezjanie!

Papież Rodziny św. Jan Paweł II w swoim nauczaniu przypominał, że „wszyscy członkowie rodziny mają odpowiedzialny obowiązek budowania dzień po dniu komunii osób, tworząc z rodziny „szkołę bogatszego człowieczeństwa” (FC 21). Jednym z wielu problemów, z którym zmagają się współczesne rodziny, jest słaba komunikacja. Dlatego chcemy się jej uczyć podczas XII Diecezjalnej Pielgrzymki Rodzin do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie, która odbędzie się w niedzielę, 7 maja br. Pielgrzymka ta, przeżywana pod hasłem: „Chcę Cię kochać lepiej”, rozpocznie się o godz. 10.30 Eucharystią sprawowaną w intencji rodzin w Bazylice Parczewskiej.

Serdecznie zapraszam na to spotkanie małżonków, rodziny z dziećmi, przygotowujących się do zawarcia sakramentalnego małżeństwa oraz tych, którzy należą do Domowego Kościoła, Ruchu Szensztackiego i osoby uczestniczące w 33-dniowych Rekolekcjach Zawierzenia Rodzin, które dokonają podczas pielgrzymki Aktu Zawierzenia Rodzin w niewolę miłości przez ręce Maryi.

Niech orędownictwo Maryi Królowej Rodzin i św. Jana Pawła II nieustannie towarzyszy wszystkim rodzinom naszej diecezji w trosce o ich duchowy rozwój.

Z pasterskim błogosławieństwem

+ Kazimierz Gurda BISKUP SIEDLECKI

 

13.Miejskie obchody 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczną się Mszą Św. w intencji Ojczyzny o godz. 11.30 w kościele św. Antoniego. Następnie uroczystości przy tablicy upamiętniającej fakt podpisania Konstytucji 3 Maja.

14.W przyszłą niedzielę 7maja odbędą się miejskie uroczystości Święta 34 Pułku Piechoty. Rozpoczną się od złożenia kwiatów pod pomnikiem przy ul. Warszawskiej a następnie Msza Św. i intencji Ojczyzny w kościele św. Antoniego o godz. 11.30.

 

15.W niedzielę 7 maja w sali widowiskowej Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej przy ul. Brzeskiej 41 odbędzie się Koncert rodzinny Pospieszalskich. Czternaścioro osób na jednej scenie czyli dwa pokolenia instrumentalistów o tym samym nazwisku.

Zespół zaprezentuje program z autorskimi kompozycjami napisanymi do tekstów polskich poetów: Norwida, Baczyńskiego, Leśmiana, Stachury, Szelburg-Zarębiny, Iłłakowiczówny, Grechuty, a także twórców ludowych i współczesnych autorów.

Pospieszalscy sięgają tym razem do narodowej muzyki, ale i współczesnej. Kompozycje mają różne formy, od klasycznych orkiestracji, do jazzowych i rockowych brzmień.

Bilety w cenie 45 zł można nabyć na portalu bilety24.pl

 

16.Na stoliku za ławkami do nabycia Echo Katolickie.

17.W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli: + Halina Ostapiuk, Waldemar Abramowicz, Kazimierz Beń. Wieczny  odpoczynek.......

 

Dodano: 01 Maj 2023
Więcej
Ogłoszenia 23 kwietnia 2023 r.

 

 

 

 

Ogłoszenia –III Niedziela Wielkanocna 23 kwietnia 2023 r.

 

 

 

 

1.     Dzisiejsza niedziela rozpoczyna Tydzień Biblijny. Poświęćmy czas na lekturę Pisma św., na poznawanie i rozważanie Bożego Słowa kierowanego do nas.

2.     W poniedziałek uroczystość św. Wojciecha- głównego patrona Polski. Msze św. według porządku dnia zwykłego.

3.     We wtorek 25 kwietnia - święto św. Marka Ewangelisty, przed Mszą św. wieczorową o godz. 17.30 modlimy się w intencji obrony życia.

Także we wtorek o godz. 18.00 Msza św. za śp. Ks. Prałat Janusza Onufryjuka w 1 rocz. śmierci. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

 

 

 

4.     We środę o godz. 18.00 Msza św. dziękczynna w intencji maturzystów z racji zakończenia tego etapu nauki. Zapraszamy do wspólnej modlitwy maturzystów, rodziców i nauczycieli.

 

 

 

5.     W niedzielę  14 maja dzieci klas III przyjmą po raz pierwszy Komunię św. Uroczystość odbędzie się o godz. 11.00.

Spotkanie dla dzieci i rodziców przed I Komunią Św. odbędzie się we wtorek i środę po wieczorowej Mszy św.

Uroczystość Rocznicy I Komunii św. dla klas IV odbędzie się 21 maja.

 

 

 

6.     Wspólnoty Neokatechumenalne odpowiadając na apel papieża Franciszka, aby wychodzić z Ewangelią na place i ulice miejscowości do ludzi zagubionych i żyjących w samotności, zapraszają na wspólne spotkania na Placu Wolności w niedziele 23 kwietnia i 30 kwietnia w godzinach od 15.00 do 17.00 i 14 maja w godz. 16.30 do 18.30. W tym czasie będzie głoszone Słowo Boże, śpiew psalmów i świadectwa tych, którzy doświadczyli  Miłosierdzia Bożego oraz przemarsz procesyjny ulicami miasta.

7.     Na stoliku za ławkami do nabycia prasa katolicka. W Echu Katolickim:

·        Tydzień Biblijny ma zachęcać do lektury Pi­sma Świętego. Od czego zacząć? Jak usły­szeć głos Boga w swoim życiu?

·        Jezus, którego widziała, wyglądał tak, jak na obrazie s. Faustyny. Świadectwo kobiety, któ­ra przeżyła śmierć kliniczną.

·        nowej numeracji grup i zmianach w organiza­cji Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę - w rozmowie z jej kierownikiem.

·        Systemy sztucznej inteligencji mogą stwarzać istotne zagrożenie dla społeczeństwa i ludz­kości. Więcej w dziale „opinie".

·        Niemiecki obóz koncentracyjny Dachau był „golgotą" polskich duchownych, w tym ka­płanów z diecezji siedleckiej.

 

 

W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odszedł: + Józef Trojgo. Wieczny  odpoczynek.......

 

 

 

 

 

Dodano: 23 Kwiecień 2023
Więcej
Ogłoszenia 16 kwietnia 2023 r.

 

II Niedziela Wielkanocna

Niedziela Miłosierdzia Bożego 16.04.2023 r.

 

1.     Dzisiejsza niedziela to Niedziela Miłosierdzia Bożego. W tym dniu obchodzimy patronalne święto Caritasu, które rozpoczyna Tydzień Miłosierdzia. Ofiary dzisiaj składane zostaną przeznaczone na działalność Caritas naszej diecezji. Dziękujemy też dzisiaj wszystkim darczyńcom za jałmużnę złożoną w okresie Wielkiego Postu do „skrzyni miłosierdzia", zarówno za dary materialne jak i w formie pieniężnej. Bóg zapłać.

 

2.     Spotkanie wszystkich kandydatów do bierzmowania odbędzie się w przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 16.00

 

3.     20 kwietnia o godz. 18.00 w Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych odbędzie się spotkanie mieszkańców Gminy Biała Podlaska w sprawie programu CZYSTE POWIETRZE. Szczegóły na plakacie w gablocie.

 

4.     Stowarzyszenie Dobrych Inicjatyw „Pro Missio" oraz Green Office Ecologic Sp. z.o.o. przeprowadza co pewien czas zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (sprzęt RTV i AGD np. pralki, telewizory, komputery). Przychody z akcji pozwolą na wsparcie Polskich Misjonarzy, którzy prowadzą swoje misje w najbiedniejszych krajach świata Zambii, Kamerunie, Kenii oraz naszym rodakom, którzy pozostali na wschodzie (Ukrainie, Białorusi, Kazachstanie).

W naszej parafii zbiórka będzie miała miejsce na parkingu przy kościele do dnia 21 kwietnia (piątek) do godziny 11.00 (wyznaczona godzina jest godziną zakończenia zbiórki i odbioru zebranego sprzętu przez Green Office Ecologic). Zużyty sprzęt można przywozić i składać przy parkingu koło plebanii (za choinkami).

Zapraszamy do włączenia się w to szlachetne dzieło,

 

5.     Na stoliku za ławkami do nabycia prasa katolicka. W Echu Katolickim:

·        Wezwanie „Jezu, ufam Tobie!" jest najkrót­szą, ale też często najtrudniejszą modlitwą. O poprawnym praktykowaniu kultu Miłosier­dzia Bożego: na czym polega Godzina Miło­sierdzia i czego uczy nas Koronka do Bożego Miłosierdzia? - w rozmowie „Echa".

·        Miłosierdzie traktowane bywa jako rodzaj amnestii. Tymczasem nie możemy postrze­gać go w oderwaniu od osobowego Boga. Co dzieje się, gdy człowiek zaufa Mu, powierza­jąc swoją grzeszność?

·        Kto wie, jak potoczyłyby się losy orędzia o Bożym Miłosierdziu przekazanego przez s. Faustynę, gdyby nie Jan Paweł II. To dzięki determinacji Karola Wojtyły Kościół uznał objawienia polskiej zakonnicy. Więcej w ar­tykule „Papież Miłosierdzia".

W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli: + Roman Fedoruk i Anna Marks. Wieczny odpoczynek.......

 

 

Dodano: 16 Kwiecień 2023
Więcej
Ogłoszenia 10 kwietnia 2023 r.

 

Poniedziałek w oktawie Wielkanocy – 10.04.2023 r.

 

 

1.    Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie i przeżycie uroczystości Triduum Paschalnego i świąt Wielkanocy. Wszystkim, którzy z ks. Tomaszem przygotowali dekoracje, całej Służbie liturgicznej, ministrantom i lektorom, czytającym i śpiewającym - za przygotowanie i udział w liturgii. Dzięki temu zaangażowaniu mogliśmy uroczyście przeżyć święta.

Dziękujemy także za wszelkie ofiary składane na kwiaty do Grobu pańskiego, zarówno w czasie Drogi Krzyżowej jak i od poszczególnych osób.

2.    Codziennie po Mszy św. wieczorowej trwa nowenna przed Uroczystością Miłosierdzia Bożego.

 

3.    W piątek ponieważ trwa Oktawa Wielkanocy i ma ona charakter liturgicznej uroczystości - nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

 

4.    Przyszła niedziela to Niedziela Miłosierdzia – rozpoczyna Tydzień Miłosierdzia.  Ofiary składane na tacę przeznaczone będą na działalność diecezjalnej Caritas .

5.    Parafia Chrystusa Miłosiernego w Niedzielę Miłosierdzia przeżywa główną uroczystość odpustową. Uroczysta  Msza św. pod przewodnictwem Bpa Grzegorza o godz. 12.30.

6.    Na stoliku za ławkami nowy numer „Echa Katolickiego" a w nim:

·       Całun Turyński, Chusty z Oviedo i Manoppel-lo ukazują człowieka, który został ukrzyżowa­ny. Skąd mamy pewność, że to Jezus? O fa­scynujących badaniach naukowych w artykule „Twarz Zmartwychwstałego".

·       Żyjąc w epoce, gdzie liczy się konkret, szuka­my dowodów Zmartwychwstania. Tymczasem wiara rodzi się z osobistego spotkania ze Zmartwychwstałym i oddania Mu swojego ży­cia.

·       W twarzy ratownika, który ocalił go spod gru­zów podczas trzęsienia ziemi, rozpoznał Jezu­sa z Chusty z Manoppello. Niezwykła historia o. Domenico od Świętego Oblicza i jego przy­jaźni z o. Pio.

·       Jan Paweł II stał się elementem politycznych rozgrywek. O medialnej manipulacji wokół papieża - w rozmowie „Echa".

W ubiegłym tygodniu odeszli do Pana: śp. Tadeusz Maziejuk i Eugenia Koczkodaj. Wieczny odpoczynek... 

 

Dodano: 09 Kwiecień 2023
Więcej
2023.04.07 Wielki Piątek

 

Wielki Piątek

Drugi etap Świętego Triduum Paschalnego – Wielki Piątek, to celebracja zbawczej śmierci Chrystusa. W tym to dniu „Chrystus został ofiarowany jako nasza Pascha” (1 Kor 5, 7).

W liturgii Kościół rozważa mękę swojego Pana, modli się o zbawienie całego świata, adoruje krzyż i wspomina swoje narodziny z przebitego boku Zbawiciela (por. J 19, 34).

 

Galeria zdjęć

 

Dodano: 07 Kwiecień 2023
Więcej
2023.04.06 Wielki Czwartek

 

Msza Wieczerzy Pańskiej

Msza sprawowana w Wielki Czwartek jest to Msza Ostatniej Wieczerzy. Charakteryzuje ją wspomnienie, podczas której Chrystus Pan ustanowił Eucharystię i sakrament kapłaństwa, a w obrzędzie umycia nóg dał uczniom przykład bezgranicznej miłości bliźniego.

Czytania biblijne oraz teksty modlitewne skupiają swą uwagę na Eucharystii, jako ofierze i uczcie miłości. Podczas śpiewania hymnu „Chwała na wysokości Bogu” dzwoni się we wszystkie dzwony: zamilkną one po zakończeniu śpiewu i milczeć będą do kolejnego śpiewu „Chwała…”, który wybrzmi w czasie Mszy św. w Wigilię Paschalną. Tak samo ma się rzecz z muzyką organową. Zwyczaj nieużywania organów pochodzi z czasów karolińskich. Chodzi o umartwienie zmysłu słuchu, tak jak w przypadku zasłaniania krzyży i obrazów chodzi o umartwienie wzroku. A wszystko po to, aby dopomóc uczestnikom liturgii przeżyć ten czas w duchu głębokiej żałoby, smutku i umartwienia.

Po homilii odbywa się głęboki w symbolikę i wzruszający obrzęd umycia nóg, należący do kategorii sakramentaliów. Biskup w kościele katedralnym, a proboszcz w kościele parafialnym, naśladując Chrystusa, umywa i całuje nogi dwunastu mężczyzn, wprowadzając w ten sposób w czyn słowa Pana: „Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem”
(J 13, 15). Chociaż obrzęd ten nie jest obowiązkowy, to jednak ze względu na jego ogromną wymowę, głęboką symbolikę, a nade wszystko ze względu na wyżej przytoczone słowa samego Chrystusa, nie powinno się nigdy z niego rezygnować.  

Liturgia Mszy Wieczerzy Pańskiej kończy się uroczystym przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do ołtarza wystawienia (kaplicy adoracji), który u nas nazywa się tradycyjnie Ciemnicą. W starożytności chrześcijańskiej, kiedy w kościołach nie było znane jeszcze tabernakulum, Najświętsze Postacie po każdej Mszy św. zanoszono do zakrystii lub do innego miejsca. Dzisiaj praktykuje się to jeszcze po Mszy Wieczerzy Pańskiej, lecz ma to już znaczenie symboliczne. Oznacza mianowicie uwięzienie Chrystusa. Wierni, adorując Najświętszy Sakrament, nie tylko wspominają modlitwę Chrystusa w Ogrójcu i Jego uwięzienie, ale wielbią Jego Ciało Eucharystyczne i dziękują Mu za obecność pośród swego ludu.

Po zakończeniu liturgii mszalnej obnaża się ołtarz, usuwa z niego świece, kwiaty i obrus – ma to symbolizować obnażenie Chrystusa z szat i rozdzielenie ich między żołnierzy.

Przypomnijmy jeszcze na koniec, że Wielki Czwartek z racji ustanowienia sakramentu kapłaństwa jest także szczególnym świętem wszystkich kapłanów.

 

 

2023.04.06 Wielki Czwartek - Msza Wieczerzy Pańskiej

galeria zdjęć

Dodano: 07 Kwiecień 2023
Ogłoszenia 02 kwietnia 2023 r.

 

Niedziela Palmowa 02 kwietnia  2023 r.

 

 

1.    Rozpoczynamy ostatni okres Wielkiego Postu - Wielki Tydzień. Wchodzimy w bezpośrednie rozważanie tajemnic męki Pana Jezusa.

2.    Dzisiaj o godz. 18.00 w parafii Chrystusa Miłosiernego zapraszamy na Mszę św. w intencji Ojczyzny i o pokój na Ukrainie za wstawiennictwem Św. Jana Pawła II. Po Mszy św. rozpocznie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami naszego miasta do pomnika Św. Jana Pawła II przy kościele św. Antoniego. Zapraszamy do udziału.

3.    W Wielki Czwartek 6 kwietnia -od godz. 9.00 będziemy odwiedzać chorych w domach. Można zgłaszać te osoby w zakrystii i kancelarii

 

4.    We czwartek wspominamy ustanowienie Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. Po niej przeniesiemy Najśw. Sakrament do kaplicy adoracji. Adoracja potrwa do godz. 22.00. Od 20.30 do godz. 21.30 adoracje poprowadzi Domowy Kościół

 

5.    W piątek adoracja rozpocznie się o godz. 8.00 i potrwa cały dzień do godz. 18.00, gdy rozpocznie się liturgia Wielkiego Piątku – Adoracja Krzyża na pamiątkę męki i śmierci Zbawiciela. Po Liturgii wystawienie Najśw. Sakramentu i przeniesienie do grobu i adoracja do godz. 22.00.  W tym dniu wypada I piątek to jednak nie będzie żadnego nabożeństwa z racji I piątku a Komunia św. będzie udzielana tylko w czasie wieczornej liturgii.

 

6.    W sobotę adorację wznowimy o godz. 8.00. Błogosławieństwo pokarmów i wody będzie odbywać się od godz. 8.00 do 14.00 co pół godziny. Wodę do poświęcenia można przynieść już we własnych naczynkach,  będzie też możliwość nabrania już poświęconej wody przed kościołem.

 

 

7.    Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 20.00 przed kościołem od liturgii poświęcenia ognia. Po liturgii adoracja potrwa do godz. 6.00 w niedzielę.

 

 

8.    W niedzielę o godz. 6.00 zostanie odprawiona Msza św. z procesją Rezurekcyjną. Następne Msze św. o godz. 9.00, 11.00, 12.30, 16.00 i 18.00. Nie będzie w tym dniu Mszy św. o godz. 7.00. W drugi dzień świąt Msze św. według porządku niedzielnego.

 

 

9.    Przypominamy, że w Wielki Piątek obowiązuje post ścisłyczyli jeden posiłek do syta oraz wstrzemięźliwość  od pokarmów mięsnych także dla osób stołujących się we wszelkich stołówkach. Podobnie wstrzemięźliwość od mięsa obowiązuje w sobotę do Liturgii Wigilii Paschalnej.  Pod żadnym pozorem w tych dwóch dniach nie spożywajmy alkoholu.

10.                 Znajdźmy czas na osobistą adorację Pana Jezusa w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę w ciągu dnia.

 

 

11.                 Spowiedź poniedziałek – środa w czasie Mszy św. porannych i od 17.30 po południu, w Wielki Czwartek i Wielki Piątek możliwość spowiedzi od godz. 16.00 do 17.30, w Wielką Sobotę od 18.00 do 19.30

 

12.                 W zakrystii do nabycia baranki wielkanocne jako jałmużna wielkopostna.

13.                 Na stoliku za ławkami nowy numer „Echa Katolickiego". W tym numerze:

·        Zmartwychwstanie nie unieważnia Krzyża. O symbolice i godnym przeżywaniu najważniejszych dni dla chrześcijan piszemy w dziale „formacja”.

·        Czym powinniśmy kierować się, dając jałmużnę? Dlaczego różni się ona od dobroczynności?

·        Pycha jest królową wszystkich grzechów. W jaki sposób skutecznie się z nią rozprawić, by łatwiej zwalczyć też inne wady?


 W minionym tygodniu odeszli do Pana: + Janina Koncewicz i Zbigniew Siwecki. Wieczny odpoczynek….

 

 

Dodano: 04 Kwiecień 2023
Więcej
2023.04.02 Niedziela Palmowa - galeria zdjęć

 

Galeria zdjęć

 

Dodano: 03 Kwiecień 2023

<<< [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] >>> ... z 156

Projekt i wykonanie Orange Computers