Odwiedzin: 344448
Aktualności

<<< [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] >>> ... z 133

Boże Ciało - święto Eucharystii

 

W czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywaną tradycyjnie Bożym Ciałem. Godne uwagi jest to, że najstarsza nazwa tej uroczystości brzmiała "festum Eucharistiae" - "święto Eucharystii". Boże Ciało stwarza wspaniałą okazję do rozważania tajemnicy Eucharystii, jest okazją do zamanifestowania naszej wiary wobec Najświętszego Sakramentu. Jest to "sakrament miłosierdzia, znak jedności, węzeł miłości, uczta paschalna, w której pożywamy Chrystusa, w której dusza napełnia się łaską i otrzymuje zadatek przyszłej chwały" (Konstytucja o liturgii świętej, 47).
Święto Bożego Ciała powstało w XIII wieku pod wpływem nowych nurtów pobożności eucharystycznej, koncentrującej się nie na przyjmowaniu Komunii św., lecz na czci rzeczywistej obecności Chrystusa w znaku chleba i wina. Była to reakcja na herezję Berengariusza z Tours w XI wieku. Twierdził on, że przemiana chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa jest niemożliwa, ponieważ uwielbione Ciało Chrystusa znajduje się w niebie, a więc nie może równocześnie przebywać na ziemi, i to w wielu miejscach. Komunię św. rozumiał jako duchowe przyjmowanie Chrystusa. Do wprowadzenia święta Bożego Ciała przyczyniła się zakonnica. Była to bł. Julianna, augustianka z klasztoru Mont Cornillon w diecezji LieOge w Belgii.
W 1208 r. Julianna miała dziwną wizję. Zobaczyła w niej księżyc w pełni, na którym była ciemna plama. Później Chrystus objawił jej, że ta plama oznacza brak w kalendarzu kościelnym święta ku czci Eucharystii. W 1240 r. biskup LieOge - Robert wydał dekret ustanawiający to święto w swojej diecezji w drugą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego. Później miało być obchodzone w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego.
W 1264 r. papież Urban IV bullą Transiturus de hoc mundo ustanowił święto Bożego Ciała w celu uczczenia Jezusa obecnego w Eucharystii. Śmierć Urbana IV uniemożliwiła ogłoszenie bulli. Jego wolę wypełnił dopiero papież Jan XXII w 1317 r. W Polsce święto Bożego Ciała zaprowadził biskup krakowski Nanker w 1320 r. Na początku XV wieku Boże Ciało w większości polskich diecezji było zaliczane do głównych świąt roku kościelnego.
Procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy zbudowanych na trasie powstała nieco później niż samo święto. Pierwsze wzmianki o jej istnieniu pochodzą z Niemiec, z Kolonii - XIV wiek. Jaki jest cel procesji Bożego Ciała? "W procesjach, w czasie których celebrans niesie Najświętszą Eucharystię poza kościół wśród uroczystych obrzędów i śpiewów, lud chrześcijański składa publiczne świadectwo swej wiary i pobożności wobec Najświętszego Sakramentu" (Komunia św. i kult tajemnicy eucharystycznej poza Mszą dostosowane do zwyczajów polskich, nr 77).
A zatem już od kilku wieków wychodzą chrześcijanie w święto Bożego Ciała na ulice, place miast i wiejskie drogi, które w tym dniu zamieniają się we wspaniałą świątynię dla Boga Żywego. Trudno oprzeć się urokowi tych zbiorowych manifestacji wiary w Boga ukrytego w Hostii Świętej. Ulice i domy przystrojone, świeża wiosenna zieleń, mnóstwo kwiatów. Ołtarze, świece, sztandary, feretrony, obrazy, dzieci pierwszokomunijne w bieli, dziewczynki sypiące kwiaty. W centrum tego podniosłego świętowania jest On, Chrystus - ukryty w małym kawałku chleba: Słońce wszechświata, Początek i Koniec wszystkiego, Droga ludzkiego pielgrzymowania przez doczesność do wieczności. Uroczysty charakter święta Bożego Ciała nie może nigdy przysłonić nam zasadniczej prawdy, że najpiękniejszą i najgodniejszą monstrancją dla Chrystusa jest żywe serce człowieka, a najwspanialszą procesją jest "procesja serca", która kończy się spotkaniem z Nim w Komunii św.

 

Dodano: 10 Czerwiec 2020
Uroczystość Najświętszej Trójcy - 07.06.2020 r.

 

W przyszłą niedzielę na Mszy św. o godz. 13.00 ks. prałat Stanisław Zajko będzie  obchodził 50 – Lecie Kapłaństwa. Zapraszamy na uroczystą Eucharystię.

Dzisiaj ofiary zbierane do puszek są przeznaczone na budujące się kościoły w diecezji siedleckiej.

 Na Mszę św. na godz. 13.00 i na spotkanie zapraszamy kandydatów do sakramentu bierzmowania i rodziców, a na godz. 17.00 pielgrzymów jadących do Ziemi Świętej.

Jutro wspomnienie św. Jadwigi Królowej patronki szkoły nr 9. Zapraszamy na godz. 9.00 całą społeczność szkolną na Mszę św. Uroczystość będzie transmitowana na profilu facebookowym.

W środę o godz. 16.30 spotkanie dzieci przygotowujące do I Komunii św.( grupa I) Dzieci i rodzice mają obowiązek zakładania maseczek i zachowywania odległości. Rocznica I Komunii św. będzie 6 września.

W czwartek 11 czerwca Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Msze św. będą odprawione:  7.00, 8.30, 10.00, 18.00.  Po Eucharystii sprawowanej o godz. 10.00 wyruszymy w procesji. Prosimy o przygotowanie ołtarzy, chorągwi, feretronów i udekorowanie domów i mieszkań w blokach. Dziewczynki w bieli zapraszamy do sypania kwiatków, niesienia poduszeczek i szarf. Próba bielanek we wtorek o 17.30. Prosimy o przynoszenie kwiatków do sypania.
Zgodnie z komunikatem ks. biskupa procesja do czterech ołtarzy może się odbyć ulicami miasta. Uczestnicy procesji mają obowiązek zachowania odległości między sobą nie mniejszej niż 2 metry lub zakrywania ust i nosa, z wyjątkiem osób sprawujących kult religijny. Trasa procesji jak co roku, ołtarze ubieramy w tych samych miejscach. Prosimy o przygotowanie ołtarzy. Po procesji będzie Msza św.

Codziennie w oktawie Uroczystości Bożego Ciała nabożeństwo czerwcowe i procesja po Mszy św. o godz. 18.00.

W sobotę 13 czerwca po Mszy św. odmówimy różaniec , litanię i przejdziemy z procesją. Różaniec przygotują K. Ż. R.

W przyszłą niedzielę procesja z racji oktawy Bożego Ciała po Mszy św. po godz. 10.00. Taca na Seminarium Duchowne.

Składamy Bóg zapłać za ofiary  na potrzeby parafii. Za ławkami do nabycia prasa katolicka.             
W tym tygodniu odszedł do Pana: + Andrzej Rudzki …..

Dodano: 07 Czerwiec 2020
Mamy nowego Biskupa. Ksiądz Biskup Grzegorz Suchodolski - 01.06.2020 r.

 

W święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w katedrze siedleckiej ks. Grzegorz Suchodolski przyjął święcenia biskupie. Szafarzem święceń był biskup siedlecki Kazimierz Gurda, a współkonsekratorami abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce i bp Henryk Tomasik, biskup radomski.

 

 

Uroczystości święceń biskupich

ks. Kanonika Grzegorza Suchodolskiego

w Siedlcach

retransmisjia z TV TRWAM

Dodano: 01 Czerwiec 2020
Zesłanie Ducha Świętego - 31.05.2020 r.

 

 

Jutro, w poniedziałek, 1 czerwca drugi dzień Zielonych Świąt, Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła; dodatkowa Msza św. o godz. 9,00.

 Jutro o godz. 11.00 w Katedrze Siedleckiej odbędą się święcenia biskupie Ks. Kanonika Grzegorza Suchodolskiego. Msza Święta z obrzędem święceń będzie transmitowana przez Telewizję Trwam i Katolickie Radio Podlasie.

 W poniedziałek obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka. Głównie na Mszy św. wieczorowe  będziemy się modlić o czyste i dobre serca dla nich, o ich duchowy wzrost i  bezpieczeństwo w trudnych czasach. Dzisiaj ostatnie w tym roku nabożeństwo majowe .  Zapraszamy.

 Jutro o 16.30 spotkanie  z dziećmi I komunijnymi z grupy pierwszej czyli z 27 czerwca.

 Jutro rozpoczynamy  nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa. W dni powszednie po Mszy św. wieczorowej a w niedziele o 17.45.

 W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W I czwartek będziemy się modlić do Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kaplana w intencji kapłanów i o powołania, w I piątek dodatkowa Msza św. o 16.00, spowiedź od 15.30. W I sobotę adorację po Mszy św. wieczorowej poprowadzi Legion Maryi.

 Za tydzień w I niedzielę miesiąca po Mszy św. po godz. 10.00 procesja z Najświętszym Sakramentem. Po procesji zmiana tajemnic różańcowych.

 Na godz. 13.00 zapraszamy kandydatów do sakramentu bierzmowania i rodziców. Sakrament bierzmowania będzie udzielony 7 września.

 W niedzielę 7 czerwca o godz. 17.00 odbędzie się w sali Matki Teresy spotkanie z pielgrzymami jadącymi do Ziemi Świętej.

 Za tydzień w par. św. Michała Archanioła rozpoczynają się katechezy chrzcielne. 

 Z racji wspomnienia św. Jadwigi patronki szkoły nr 9 w dniu 8 czerwca zapraszamy na godz. 9.00 całą społeczność szkolną na Mszę św.  Będzie też transmitowana na profilu facebooka.

 W minionym tygodniu odszedł do wieczności:  +  Zaradziński  Zygmunt …

 

 

Zarządzenie Biskupa Siedleckiego
KAZIMIERZA GURDY
w związku ze złagodzeniem obostrzeń epidemicznych
       

W związku z wydaniem i opublikowaniem w dniu 29 maja br. w Dzienniku Ustaw RP pod pozycją 964 nowego Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, którego postanowienia wchodzą w życie z dniem 30 maja br., niniejszym zarządzam co następuje:

1. W związku ze zniesieniem limitu osób w kościołach i konieczności zachowania dystansu między wiernymi, w łączności z biskupami diecezjalnymi, z dniem 1 czerwca br. odwołuję udzieloną 12 marca br. dyspensę od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane. Zachęcam więc do powrotu do kościołów parafialnych.

2. Dyspensa od uczestnictwa we Mszy św. zostaje utrzymana jedynie dla osób w podeszłym wieku, z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.) oraz dla tych, które czują nasilony lęk i obawę przed możliwością zarażenia się. Jednocześnie zobowiązuję osoby korzystające z tej dyspensy do trwania na osobistej modlitwie oraz duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła, poprzez transmisje Mszy św. w radiu, telewizji lub Internecie.

3.    Zostaje w pełni przywrócona możliwość sprawowania Mszy św. z udziałem wiernych w kaplicach parafialnych i zakonnych.

4.    Zgodnie z wytycznymi zawartymi w nowym Rozporządzeniu (§ 15 ust. 8) podczas zgromadzeń w budynkach i innych obiektach kultu religijnego uczestnicy zobowiązani są do zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny. W przypadku gdy to zgromadzenie odbywa się na zewnątrz, uczestnicy przebywają w odległości nie mniejszej niż 2 metry od siebie lub mają obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny.

5. Zachęcam wszystkich, którzy nie skorzystali jeszcze w okresie paschalnym z sakramentu pokuty i nie przyjęli Komunii św. wielkanocnej, aby uczynili to do uroczystości Trójcy Świętej tj. do 7 czerwca br. Proszę duszpasterzy, aby zatroszczyli się w najbliższych dniach o zorganizowanie dodatkowych dyżurów spowiedniczych.

 6. Nowe przepisy pozwalają – przy zachowaniu przepisów sanitarnych - na przywrócenie w parafiach spotkań formacyjno-duszpasterskich wspólnot, ruchów, stowarzyszeń i grup modlitewnych, a także organizowania katechez chrzcielnych i przedmałżeńskich.

7. Przywrócona możliwość organizowania zgromadzeń publicznych (do 150 osób) pozwala na zorganizowanie procesji Bożego Ciała, chociaż w zredukowanej formie. W związku z tym proszę Księży Proboszczów, aby kierując się roztropnością zorganizowali na terenie przykościelnym procesję eucharystyczną do czterech ołtarzy, z zachowaniem aktualnie obowiązujących przepisów.

8. Zachęcam do trwania na modlitwie w intencji osób chorych, tych którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych. Proszę, aby te intencje przez cały najbliższy miesiąc polecać Najświętszemu Sercu Panu Jezusa podczas nabożeństw czerwcowych oraz poprzez śpiew Suplikacji „Święty Boże, Święty Mocny, Święty a nieśmiertelny…” na zakończenie każdej Mszy św.

 Dziękując Panu Bogu za dotychczasową opiekę, wzbudzajmy w sobie postawę jeszcze większego zaufania Bożej Opatrzności, a także ducha pokuty i nawrócenia. Niech ten czas trudnego doświadczenia, jaki przeżywamy, zbliży nas jeszcze bardziej do Boga, umacniając wiarę i pogłębiając relacje międzyludzkie.
Z pasterskim błogosławieństwem
     
BISKUP SIEDLECKI

Siedlce, dnia 30 maja 2020 r.

Dodano: 31 Maj 2020
Ogłoszenie dotyczące pielgrzymki do Izraela

 

 

Pielgrzymów wyjeżdżających do Izraela w dniach od 6-13 lipca br. zapraszamy na spotkanie w niedziele 7 czerwca o godz. 17.00. Spotkanie odbędzie się w Sali Matki Teresy.

Dodano: 30 Maj 2020
Życzenia na Dzień Matki 26 maj 2020 r.

 

 

Dzień Matki w Polsce wypada, jak co roku 26 maja, czyli we wtorek. To doskonała okazja, by wyrazić:
•    swoją miłość i wdzięczność do mamy za dar życia,
•    szacunek za trud włożony w wychowanie.
Z tej okazji złóżmy naszym mamom życzenia, obdarujemy je prezentami i spędźmy wspólnie czas.


Z okazji Dnia Matki wszystkim mamom, przyszłym mamom, młodym i tym trochę starszym, życzymy Bożego Błogosławieństwa za wstawiennictwem Matki Bożej, samych sukcesów i wszystkiego, co najlepsze! Niech macierzyństwo przynosi Wam same radości, a każdy dzień będzie wypełniony szczęściem i miłością. Spełnienia najskrytszych marzeń, zarówno tych prywatnych, jak i zawodowych.

Dodano: 25 Maj 2020
Pielgrzymka kobiet do Pratulina 31.05.2020 r. - zaproszenie

 

 

Dodano: 24 Maj 2020
Wniebowstąpienie Pańskie - 24.05.2020 r.

 

Dzisiaj przypada szósta rocznica ingresu Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy do   katedry, pamiętajmy o nim w modlitwach.

Jutro z racji dnia obrony życia Mszę św. wieczorową i nabożeństwo majowe ofiarujemy w tej intencji.

We wtorek, 26 maja, obchodzimy Dzień Matki. Niech nie zabraknie wdzięcznej pamięci o naszych mamach, tych żyjących i tych, które Pan Bóg powołał już do siebie.

W Wigilię Zesłania Ducha Świętego, 30 maja w zamian corocznego Koncertu Uwielbienia „Biała dla Jezusa” we wszystkich kościołach Białej Podlaskiej zbierzemy się o godz. 20.00 by wziąć udział w odśpiewaniu Akatystu do Ducha Świętego.
    Chętnych do pomocy w śpiewie akatystu zapraszamy na próbę w poniedziałek na 19 do sali Matki Teresy.

Na dzień 31 maja są zaproszone do Pratulina na godz. 10.00 Kobiety w ramach V Diecezjalnej Pielgrzymki. Jednak w tym roku ze względu na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa zachęca ks. biskup do uczestnictwa przez transmisję na żywo na You Tube Podlasie 24.pl i radiową za pośrednictwem Katolickiego Radia Podlasie.

W święto NMP Matki Kościoła, 1 czerwca br. o godz. 11.00, w Katedrze Siedleckiej będą miały miejsce święcenia biskupie ks. Kanonika Grzegorza Suchodolskiego. Już teraz zachęcamy wszystkich do modlitewnego towarzyszenia w czasie Jego przygotowań do przyjęcia święceń biskupich. 
         Do Katedry będą mogły wejść tylko osoby z imiennymi zaproszeniami. Dla nas przygotowywane są transmisje przez Telewizję Trwam i Katolickie Radio Podlasie.

Za tydzień kończy się okres wielkanocny i czas Komunii św. wielkanocnej.

Dodano: 24 Maj 2020
Dziś, 18 maja, mija 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły

 

 

"Gdy będzie wam trudno, gdy będziecie w życiu przeżywać jakieś niepowodzenie, czy zawód, niech myśl wasza biegnie ku Chrystusowi, który was miłuje, który jest wiernym towarzyszem i który pomaga przetrwać każdą trudność."
- Święty Jan Paweł II, Papież Polak.

 

 

Dziś, 18 maja, mija 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły, od 16 października 1978 r. - papieża Jana Pawła II. Wkrótce po śmierci został on ogłoszony błogosławionym a następnie świętym Kościoła katolickiego.
Karol Wojtyła urodził się 20 maja 1920 w małopolskim miasteczku Wadowice, niedaleko Krakowa jako drugie z trójki dzieci Karola i Emilii Kaczorowskiej. Karol Wojtyła przyszedł na świat w Wadowicach, 18 maja 1920 roku w domu należącym do Żyda, Chaima Bałamutha.
Matka przyszłego papieża, Emilia Wojtyła (z domu Kaczorowska) zajmowała się domem dorabiając jako szwaczka. Ojciec, Karol Wojtyła, służył w armii cesarza Franciszka Józefa, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., został urzędnikiem Powiatowej Komendy Uzupełnień w Wadowicach, będąc oficerem tamtejszego 12 Pułku Piechoty.
Karol bardzo wcześnie stracił wszystkich swoich najbliższych. Miał niespełna 9 lat kiedy umarła mu matka, Emila Wojtyła z d. Kaczorowska (miała zaledwie 45 lat). Trzy lata później zmarł jego starszy o 14 lat brat Edmund, lekarz, który po studiach na Uniwersytecie Jagiellońskim pracował w szpitalu w Bielsku-Białej i śmiertelnie zaraził się od pacjentki szkarlatyną. Ojciec (Karol Wojtyła), zmarł, gdy przyszły papież miał lat 20 lat. Siostra zmarła w wieku niemowlęcym.
Po śmierci matki i starszego brata zostali tylko ojciec i syn. Świadkowie tamtych lat Lolka wspominają ich ogromną więź i troskliwą opiekę Karola seniora.
Przyszły papież rozpoczął w 1938 studia polonistyczne na UJ w Krakowie, przerwane przez II wojnę światową, podczas której pracował zawodowo, a pod koniec zaczął się kształcić w podziemnym seminarium duchownym, mieszczącym się w pokojach abp Adama Stefana Sapiehy w jego pałacu arcybiskupim. Święcenia kapłańskie przyjął 1 listopada 1946 z jego rąk w katedrze wawelskiej i wkrótce potem wyjechał na dalsze studia do Rzymu.
Po powrocie do kraju w 1948 był przez pół roku wikarym w wiejskiej parafii w Niegowici, następnie zajmował podobne "stanowisko" w krakowskim kościele św. Floriana, by następnie osiąść na ul. Kanoniczej, gdzie przygotowywał pracę habilitacyjną.
Przez cały ten czas, łącznie z wojną, żywo interesował się literaturą piękną i teatrem, a gdy jako kapłan działał w Krakowie, wiele uwagi poświęcał studentom, których otaczał szczególną opieką duszpasterską.
Od 1954 pracował jako profesor akademicki na KUL-u i właśnie na obozie kajakowym na Mazurach z grupą studentów z tej uczelni zastała go papieska nominacja z 4 lipca 1958 na biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej. Sakrę przyjął 28 września tegoż roku z rąk ówczesnego administratora apostolskiego w Krakowie abp Eugeniusza Baziaka. Gdy ten ostatni zmarł 15 czerwca 1962 w Warszawie, kapituła krakowska wybrała wikariuszem kapitulnym (tymczasowym rządcą) archidiecezji właśnie bp. Wojtyłę.
Decyzję tę potwierdził Paweł VI, mianując oficjalnie 13 stycznia 1964 niespełna 44-letniego hierarchę arcybiskupem metropolitą krakowskim. Ten sam papież powołał go w skład Kolegium Kardynalskiego 26 czerwca 1967 r.
Jako pasterz Kościoła krakowskiego kard. Wojtyła żywo interesował się swą archidiecezją, wizytując parafie, zwołując synod itp., nie zaprzestając przy tym działalności naukowo-dydaktycznej jako profesor KUL-u. Brał też czynny udział we wszystkich sesjach Soboru Watykańskiego II.
Po powrocie z Soboru znaczną część swojego dorobku publicystycznego poświęcił propagowaniu jego ducha i przesłania. Przede wszystkim jednak starał się zaszczepić ducha soborowej odnowy Kościołowi w Polsce. Zwołał dwa Synody: w 1972 Synod Archidiecezji Krakowskiej, a rok później Synod Metropolii Krakowskiej. Obydwa zamknął już jako papież, podczas wizyt w Ojczyźnie w 1979 i 1983 r.
Wraz z prymasem Polski kard. Stefanem Wyszyńskim złożył we wrześniu 1978 historyczną rewizytę z ramienia episkopatu Polski w RFN.
16 października 1978 na konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie 111 zgromadzonych tam kardynałów wybrało 58,5-letniego arcybiskupa krakowskiego 264. Biskupem Rzymu. Był pierwszym od 1523 r. nie-Włochem na tym urzędzie i pierwszym Polakiem i Słowianinem. Od tamtego czasu trwał najdłuższy w XX wieku i trzeci w historii (łącznie ze św. Piotrem, którego lata rządów w Kościele nie są jednak dokładnie znane) pontyfikat.
Jednocześnie pontyfikat Jana Pawła II był najbardziej rekordowym, i to pod wieloma względami, np. pod względem liczby podróży zagranicznych - 104 i odwiedzonych podczas nich krajów - 129, przemierzonych kilometrów - prawie 1,3 mln, przeprowadzonych beatyfikacji - 148 i kanonizacji - 51 oraz ogłoszonych podczas nich błogosławionych - 1343 i świętych - 482.
Jan Paweł II ogłosił 14 encyklik, czyli najwyższej rangi urzędowych dokumentów, jakie papieże kierują do całego Kościoła. Pierwszą zatytułowaną "Redemptor hominis" papież Wojtyła podpisał 4 marca 1979 r.; ostatnią "Ecclesia de Eucharistia" – 17 kwietnia 2003 r.
Jednym z najgłośniejszych dokumentów pontyfikatu stała się jedenasta encyklika "Evangelium vitae" (Ewangelia życia) z 25 marca.1995 r. To ukoronowanie papieskiej wizji miłości, małżeństwa, rodziny a przede wszystkim "wartości i nienaruszalności życia ludzkiego" od poczęcia do naturalnej śmierci.
Jedną z wielu pionierskich idei Jana Pawła II były Światowe Dni Młodzieży, które miały stać się jednym z fenomenów całego pontyfikatu. Dokumentem niejako programowym, w którym papież zapowiedział tę inicjatywę, był "List apostolski do młodych całego świata" wydany 31 marca 1985 r.
Był pierwszym w dziejach papieżem, który tak otwarcie i przyjaźnie mówił o wyznawcach innych religii. Także jako pierwszy papież przekroczył próg synagogi – miało to miejsce w Rzymie, 13 kwietnia 1986 r. 27 października 1986 r. odbyło się zaś międzyreligijne spotkanie modlitewne w Asyżu. Na zaproszenie Jana Pawła II do miasta św. Franciszka przybyło 47 delegacji reprezentujących wyznania chrześcijańskie oraz przedstawiciele 13 innych religii aby w jednym czasie modlić się w intencji pokoju
Już 13 maja 2005 r. ogłoszono decyzję nowego papieża, Benedykta XVI, by w przypadku Jana Pawła II odstąpić od wymaganego przez przepisy kościelne okresu 5 lat od śmierci danej osoby i rozpocząć jego proces beatyfikacyjny. Zarówno tempo w jakim wszczęto proces beatyfikacyjny jak i czas jego trwania – niespełna dwa lata od jego otwarcia – są absolutnym ewenementem w naszych czasach.
1 maja 2011 r. Jan Paweł II został beatyfikowany a 27 kwietnia 2014 r. - ogłoszony świętym.
W liście przygotowanym z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II, papież-senior Benedykt XVI napisał o swoim poprzedniku: "W Janie Pawle II uwidoczniły się nam wszystkim moc i dobroć Boga. W czasie, kiedy Kościół na nowo cierpi z powodu naporu zła, jest on dla nas oznaką nadziei i otuchy".

Dodano: 18 Maj 2020
Szósta Niedziela Wielkanocy - 17.05.2020 r.

 

Od dzisiaj w naszym kościele na Mszach św. i nabożeństwach może jednocześnie być 100 osób, a na zewnątrz liczba nieograniczona, serdecznie zapraszamy.

Przypominamy o obowiązku spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej (31 maja). Dyżur spowiedniczy w tym tygodniu  codziennie pół godziny przed Mszą św. od 17.30.

Dzisiaj  w  100  rocznicę  urodzin   Świętego  Jana  Pawła   II   dziękujemy  Bożej Opatrzności za wielki dar jego pontyfikatu, za przykład mocnej wiary i heroicznej miłości, jaki nam pozostawił.

Jutro, 18 maja, I Program Telewizji Polskiej oraz Polskie Radio o godz. 18.00 wyemitują widowisko muzyczne Santo subito – Prorok naszych czasów.

W przyszłą niedzielę Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego i szósta rocznica ingresu Biskupa Siedleckiego. Pamiętajmy o naszym Pasterzu w modlitwach.

Od tego tygodnia rozpoczynamy spotkania wspólnot i grup parafialnych. W poniedziałek Legion Maryi, we wtorek o 16.00 spotkanie ministrantów, a po Mszy św. wieczorowej Kręgu Biblijnego.

Za tydzień  zapraszamy na spotkanie rodziców dzieci przygotowujących się do          I Komunii św. na godz.13.00, a po Mszy św. o 16.00 spotkanie z komitetem rodziców dzieci, które były u I Komunii św. w ubiegłym roku, celem ustalenia terminu rocznicy.

Składamy serdeczne podziękowania za ofiary składane na utrzymanie parafii. Bóg zapłać!
Zarządzenie Biskupa Siedleckiego
KAZIMIERZA GURDY
w związku ze zmianami przepisów państwowych
w trwającym stanie epidemicznym

W związku z zapowiedzią łagodzenia obostrzeń, obowiązujących w naszym kraju w czasie trwania epidemii koronawirusa, które wejdą w życie z dniem 18 maja br. zarządzam co następuje:

1.    Od 17 maja br. liczba osób uczestniczących we Mszy Św. lub innym obrzędzie religijnym uzależniona jest od powierzchni świątyni (jedna osoba na 10 m2). Proszę Księży Proboszczów o przeprowadzenie odpowiednich wyliczeń i zakomunikowanie wiernym nowych danych. Należy umieścić je na drzwiach wejściowych kościoła, na stronach internetowych, podać je w ogłoszeniach parafialnych i wywiesić w gablotach.

2.    Proszę Księży Proboszczów o poinformowanie swoich wiernych o obowiązku wynikającym z trzeciego przykazania kościelnego: Przynajmniej raz w roku w Okresie Wielkanocnym przyjąć Komunię Świętą. Równocześnie przypominam, że należy w tym celu zorganizować dodatkowe dyżury spowiednicze i poinformować wiernych o podjętych środkach ostrożności, zgodnych z obowiązującymi przepisami.

3.    Informuję, że nadal można korzystać ze specjalnych odpustów na podstawie Dekretu Penitencjarii Apostolskiej o specjalnym odpuście z dnia 20.03.2020 roku. Jednocześnie przypominam, że do odwołania obowiązuje dyspensa od uczestnictwa we Mszy Św. niedzielnej i w uroczystościach, udzielona przeze mnie dn. 14.03.2020 roku.

4.    Uwzględniając zmiany w rozporządzeniu władz państwowych dotyczące częściowego przywrócenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach i placówkach oświatowych, informuję o możliwości przeprowadzenia Uroczystości Pierwszej Komunii Świętej przed wakacjami. Polecam Księżom Proboszczom podjęcie rozmów z rodzicami, w celu zaproponowania terminów przedwakacyjnych oraz powakacyjnych (dla rodziców, którzy zdecydują się na zorganizowanie tej Uroczystości w późniejszym czasie). Ze względu na obowiązujące obostrzenia należy Uroczystość tę przeprowadzić w grupach – zgodnie z przepisami państwowymi i liturgicznymi. Według ustalonych grup dzieci winne przeżyć Biały Tydzień. Bardzo proszę, aby rodzice i katecheci dołożyli wszelkich starań w przygotowaniu dzieci do godnego przeżycia Uroczystości Pierwszej Komunii Świętej oraz Białego Tygodnia.

5.    Informuję Księży Proboszczów, że na tych samych zasadach należy przywrócić przygotowanie i przystąpienie młodzieży do Sakramentu Bierzmowania. Decyzję o dopuszczeniu kandydata do Sakramentu Wtajemniczenia Chrześcijańskiego podejmuje Ksiądz Proboszcz. Na dwa tygodnie przed Bierzmowaniem należy przesłać (drogą mailową) wypełniony nowy formularz Protokołu wizytacji oceniającej katechezę parafialną przygotowującą do sakramentu bierzmowania do Wydziału Nauczania Katechetycznego.

6.    W związku ze zmianami przypisów państwowych (co do ilości i wieku gromadzących się osób) zalecam, aby w parafiach przywrócić spotkania formacyjno-duszpasterskie prowadzone w grupach, ruchach i stowarzyszeniach. W tym celu należy wykorzystać powierzchnię sakralną kościoła.

7.    Coroczne Diecezjalne Czuwanie Ruchów i Stowarzyszeń Diecezji Siedleckiej odbędzie się w parafii Ducha Świętego w Siedlcach dn. 30.05.2020 roku. Podkreślając wagę Uroczystości Zesłania Ducha Świętego, bardzo proszę Księży Proboszczów o zorganizowanie czuwania także na poziomie parafialnym.

8.    Oznajmiam o wznowieniu nauk przedmałżeńskich w domu rekolekcyjnym w Siedlanowie. Ponadto informuję, że dn. 31.05.2020 r. odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet do Pratulina przeprowadzona zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami państwowymi. Będzie ona transmitowana online za pośrednictwem Katolickiego Radia Podlasie.

9.    Przypominam, że od dnia 1.06.2020 r. obowiązuje nowy formularz protokołu rozmów kanonicznych przed zawarciem Sakramentu Małżeństwa. Jest on do nabycia w Księgarni Diecezjalnej.

10.    Dziękuje wszystkim kapłanom za odważne towarzyszenie wiernym w czasie epidemii, w ramach nałożonych na Kościół ograniczeń.
Ze względu na bezpieczeństwo i dobro wspólne zobowiązuje wszystkich Duszpasterzy do sumiennego przestrzegania przepisów sanitarnych oraz zaleceń dotyczących ilości wiernych w kościołach i kaplicach.
Z pasterskim błogosławieństwem


BISKUP SIEDLECKI

L. dz. 319/2020
Siedlce, dnia 15 maja 2020 r. 


Zarządzenie należy odczytać we wszystkich kościołach i kaplicach na terenie Diecezji Siedleckiej w niedzielę dn. 17.05.2020 r.

Dodano: 17 Maj 2020

<<< [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] >>> ... z 133

Projekt i wykonanie Orange Computers