Odwiedzin: 344448
Aktualności

<<< [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] >>> ... z 133

Biskupi w liście na stulecie św. Jana Pawła II: dziś powiedziałby nam – „Nie lękajcie się” 17-05-2020

 
 


W trudnym dla nas wszystkich czasie – gdy zmagamy się z pandemią koronawirusa i stawiamy pytania o przyszłość naszych rodzin oraz społeczeństwa – warto także zapytać o to, co On dziś miałby nam do powiedzenia? Z jakim przesłaniem zwróciłby się do rodaków w maju 2020 roku? Jako pierwsze przychodzą nam na myśl słowa: „Nie lękajcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi” – podkreśla Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w liście z okazji setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.
List Prezydium KEP będzie odczytany w kościołach w niedzielę 17 maja, w przeddzień rocznicy urodzin papieża Polaka. Biskupi przypominają m.in. słowa, które św. Jan Paweł II wypowiedział w homilii rozpoczynającej pontyfikat w 1978 r.: „Nie lękajcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi. Dla Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji, rozwoju! Nie bójcie się! Chrystus wie, co nosi w swoim wnętrzu człowiek. On jeden to wie!”. „Tak, Chrystus wie, co każdy z nas nosi dziś w sobie, On doskonale zna nasze radości, niepokoje, nadzieje, lęki, tęsknoty. Tylko On ma odpowiedź na pytania, które stawiamy sobie w obecnej chwili” – napisali.
„Gdyby Papież Polak żył dzisiaj, na pewno dobrze rozumiałby osoby, które przebywają w izolacji i kwarantannie. Modliłby się za chorych, zmarłych oraz ich rodziny. Sam przecież wielokrotnie chorował i cierpiał w warunkach szpitalnego odosobnienia, bez możliwości sprawowania Mszy św. z wiernymi. Jego brat Edmund zmarł w wieku 26 lat, jako młody lekarz, kiedy zaraził się od chorej pacjentki, udzielając jej pomocy medycznej. Na jego płycie nagrobnej wyryto napis: +Swe młode życie oddał w ofierze cierpiącej ludzkości+. By upamiętnić swego starszego brata, nasz święty Papież trzymał na swoim biurku lekarski stetoskop. Święty Jan Paweł II rozumiał i cenił pracę lekarzy, pielęgniarek, ratowników i pracowników medycznych, za których często się modlił i z którymi się spotykał” – czytamy w liście.
Prezydium Episkopatu podkreśla, że Papież z Polski odwiedził 132 kraje i około 900 miejscowości. „Jego nauczanie jest wciąż aktualne. Warto do niego sięgać, także poprzez internet i media społecznościowe, wykorzystując możliwości, które stwarzają nowe technologie. Już w 2002 roku Papież wzywał przecież cały Kościół do wypłynięcia +na głębię cyberprzestrzeni+” – wskazują biskupi. „Dzisiaj, gdy w czasie pandemii koronawirusa świat walczy o każde ludzkie życie, trzeba przypomnieć, że Jan Paweł II domagał się ochrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci” – dodają.
W liście przywołano też słowa kard. Stanisława Dziwisza opisujące chwilę zamachu na życie św. Jana Pawła II: „Pamiętam, że w momencie zamachu na Placu św. Piotra [Papież] zachował duży spokój i opanowanie, choć sytuacja była dramatyczna, a zagrożenie życia ogromne. Pytany przeze mnie, potwierdził, że odczuwa ból spowodowany przez rany, pokazał też ich miejsca. Nie można jednak mówić o żadnej panice. Zanim stracił świadomość, od razu też zawierzał się Maryi i mówił, że przebacza temu, który do niego strzelił”.
Biskupi cytują również papieża Franciszka, który we wstępie do książki „Święty Jan Paweł II, 100 lat. Słowa i Obrazy”, opublikowanej w Watykanie z okazji stulecia urodzin św. Jana Pawła II, wyznał: „Wiele razy w czasie mojego życia kapłańskiego i biskupiego spoglądałem na niego, prosząc w moich modlitwach o dar wierności Ewangelii, tak jak on dawał o niej świadectwo”.
BP KEP

Dodano: 17 Maj 2020
Piąta Niedziela Wielkanocy - 10.05.2020 r.

 

W środę, 13 maja, w liturgii wspominamy Matkę Bożą Fatimską oraz 39 rocznicę zamachu na św. Jana Pawła II. Nabożeństwo majowe połączymy z różańcem fatimskim i procesją wokół świątyni. Różaniec poprowadzi Domowy Kościół.

Ojciec święty prosi, aby  czwartek 14 maja uczynić dniem modlitwy, postu i dzieł miłosierdzia w intencji powstrzymania epidemii korona                                                                                                                                 wirusa. Prosimy o podjęcie tych dzieł pokutnych.     

W sobotę, 16 maja, przypada święto patrona Polski, św. Andrzeja Boboli, kapłana i męczennika. Dnia 16 maja 1657 został schwytany przez Kozaków. Mimo okrutnych tortur nie wyrzekł się wiary w Jezusa Chrystusa.

W przyszłą niedzielę będzie obchodzony dzień dziękczynienia za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II. Za Jego przyczyną prośmy Boga o potrzebne łaski. Niech wstawia się za Kościołem, naszą Ojczyzną i diecezją. Módlmy się za Jego pośrednictwem o ustanie pandemii, za chorych, zmarłych i ich rodziny, za służbę zdrowia oraz za wszystkich, którzy narażają swoje życie dla naszego bezpieczeństwa.

Bóg zapłać za ofiary indywidualne i te, które wpłynęły na konto parafialne na utrzymanie parafii.

W minionym tygodniu odszedł do wieczności:   +  Zdzisław Chwedoruk…...

Dodano: 10 Maj 2020
CZWARTA NIEDZIELA WIELKANOCY - 03.05.2020 r.

 

Dzisiejsza niedziela Dobrego Pasterza rozpoczyna Tydzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne. Prosimy by nie zabrakło nigdy tych, którzy w imieniu Chrystusa będą głosić Ewangelię.

Dzisiaj również 229 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Pamiętajmy w modlitwach o naszej Ojczyźnie, szczególnie teraz w tym trudnym czasie.

Przypominamy, że do świątyni może wejść 1 osoba na 15m2, maksymalnie 65 osób; wszystkich obowiązują maseczki.
Miejsca w ławkach zajmujemy na przemian, nie siadamy razem.

W tym tygodniu pierwszy czwartek miesiąca, po Mszy św. wieczorowej na nabożeństwie majowym modlitwy w intencji kapłanów i o powołania.

W piątek 8 maja uroczystość św. Stanisława, głównego patrona Polski. Z racji uroczystości można spożywać pokarmy mięsne.
Na Mszy św.  o godz.18.00   będziemy modlili się w intencji ks. Stanisława.

W przyszłą niedzielę w Parczewie Diecezjalny Dzień Rodziny. Zachęcamy do udziału poprzez transmisję internetową.

Składamy serdeczne podziękowania za ofiary złożone w ostatnim czasie na utrzymanie parafii, indywidualnie bądź wpłacane na konto. Bóg zapłać.

Dodano: 03 Maj 2020
Trzecia Niedziela Wielkanocy - 26.04.2020 r.

 

W trzecią niedzielę Wielkanocy we wszystkich diecezjach w Polsce obchodzona  jest Niedziela Biblijna, która rozpoczyna Tydzień Biblijny. Nie tylko dzisiaj ale często rozważajmy słowo Boże, bo jest to głos mówiącego do nas Boga. W tym tygodniu zorganizujmy w domach rodzinne czytanie Pisma św.

Dzisiaj jest też obchodzona Niedziela Modlitw za Kierowców. Obserwując codzienność dostrzegamy, jak pilna jest potrzeba modlitwy o bezpieczne poruszanie się po drogach i wzajemny szacunek między kierowcami.

W środę będziemy obchodzić Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, upamiętniający rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau w 1945 r.

W piątek rozpoczynamy miesiąc maj poświęcony Maryi. Zachęcamy do codziennego odmawiania Litanii do Matki Bożej.
Zapraszamy na nabożeństwa majowe: dni powszednie po Mszy św. wieczorowej, a w niedziele o 17.30.

W tym tygodniu przypada I piątek i I sobota miesiąca. W piątek o godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego i adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 16.00  z możliwością spowiedzi; o 16.00  Msza św.

Na sobotę, 2 maja, została przeniesiona Uroczystość NMP Królowej Polski. Dodatkowa Msza św. o godz.9.00

W I niedzielę miesiąca po Mszy św. po godz. 10.00 adoracja Najświętszego Sakramentu. KŻR zmieniają tajemniczki prywatnie bez spotkania.

Przed świętami zakończyliśmy malowanie wnętrza naszej świątyni i wymianę grzejników. Uporządkowano teren wokół nowego budynku.  Całość prac przekroczyła 130 tysięcy złotych. Dziękujemy kilkunastu rodzinom, które wpłaciły n ofiary na konto lub indywidualnie na utrzymanie  parafii i prosimy o  pomoc innych. 

W minionym tygodniu odeszli do wieczności:  +  Teresa Skrodziuk i Jan Olesiejuk...

Dodano: 27 Kwiecień 2020
Druga Niedziela Wielkanocy, czyli Niedziela Miłosierdzia Bożego 19.04.2020 r.

 

KOMUNIKAT

 Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy


W związku z zapowiedzią wejścia w życie – z dniem 20 kwietnia br. -
zmian w Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych
ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które
przewidują, że liczba osób uczestniczących we Mszy św. lub innym obrzędzie
religijnym będzie zależała od powierzchni świątyni (na jedną osobę musi
przypadać co najmniej 15m2 powierzchni) zalecam, aby:
1. Księża Proboszczowie wyliczyli powierzchnię kościoła lub kaplicy, które
są przeznaczone do kultu religijnego.
2. Biorąc pod uwagę 15m2 powierzchni na jedną osobę należy wyliczyć,
ile osób maksymalnie może uczestniczyć w liturgii w danym obiekcie sakralnym.
3. W najbliższą niedzielę poinformować parafian w ogłoszeniach
o powierzchni kościoła lub kaplicy oraz maksymalnej liczbie osób mogących
uczestniczyć w liturgii od dnia 20 kwietnia br. Taka informacja powinna zostać
też umieszczona przy wejściu do kościoła lub kaplicy.
4. Księża Proboszczowie przekazali Księżom Dziekanom, najpóźniej do 20
kwietnia br. informacje o powierzchni kościoła lub kaplicy, gdzie sprawowane są
Msze św. i maksymalnej liczbie wiernych.
5. Księża Dziekani niezwłocznie przekazali te informacje zebrane w swoim
dekanacie do Wydziału Duszpasterstwa naszej Kurii Diecezjalnej drogą
e-mailową: kuriainfo@radiopodlasie.pl
Ze względu na bezpieczeństwo naszych wiernych i dobro wspólne
zobowiązuję wszystkich Duszpasterzy do sumiennego przestrzegania przepisów
sanitarnych oraz zaleceń dotyczących ilości wiernych w kościołach i kaplicach.
Z pasterskim błogosławieństwem
BISKUP SIEDLECKI
L. dz. 256/2020
Siedlce, dnia 18 kwietnia 2020 r.   Duszpasterze i wierni parafii bł. Honorata z wielką radością przyjęli wiadomość o nominacji ks. Grzegorza Suchodolskiego na biskupa pomocniczego naszej diecezji. Nominatowi życzymy błogosławieństwa Bożego i zapewniamy o modlitwie.

Od jutra w naszej świątyni na Mszach św. i na nabożeństwach będzie mogło uczestniczyć jednorazowo - 43 osoby. Udzielając tej informacji przepraszamy wszystkich, którzy odchodzili od  zamkniętych drzwi kościoła, było to przykre i dla nas, ale tak być musiało. Miejmy nadzieję, że ta nienormalna sytuacja wkrótce się skończy.  W kościele obowiązują wiernych maseczki. W ławce zajmuje miejsce tylko jedna osoba. Siadamy na krańcowych stronach ławki.

Zarządzenie Biskupa Siedleckiego dotyczące Pierwszej Komunii św.: ze względu na bezpieczeństwo dzieci i ich najbliższych oraz aktualne rozporządzenia władz państwowych, do czasu przywrócenia przez kompetentne organy państwowe zajęć dydaktyczno – wychowawczych w szkołach i placówkach oświatowych nie można przeprowadzać spotkań formacyjnych z dziećmi i rodzicami oraz organizować uroczystości pierwszokomunijnych i rocznice Pierwszej Komunii św.
W obecnej sytuacji trwającej epidemii i obowiązującego rozporządzenia o zamknięciu szkół do 26 kwietnia br. należy odwołać wszystkie zaplanowane terminy Pierwszej Komunii św., jakie miały odbyć się w pierwszej połowie maja br. Zgodnie z propozycją rodziców ustalono, że w naszej parafii I Komunia św. odbędzie się w niedzielę 30 sierpnia.

Rozpoczęliśmy Tydzień Miłosierdzia, do soboty włącznie od godz.15.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu i Koronka. Adoracja będzie do godz.18.00. Z tego względu, że dzisiaj może być tylko 5 osób zapraszamy od jutra, a dzisiaj możemy uczestniczyć za pośrednictwem internetu.

W związku z pytaniami o numer konta parafialnego poniżej podajemy:
66 1240 2177 1111 0000 3572 1233

W czwartek, 23 kwietnia, uroczystość św. Wojciecha, głównego patrona Polski.

W minionym tygodniu odeszli do Pana:  + Marian Panasiuk i Mieczysław Kuzawiński ………..

 

Dodano: 19 Kwiecień 2020
Dodano: 19 Kwiecień 2020
Wielki Czwartek - ustanowienie Sakramentów Eucharystii i Kapłaństw

 

Wielki Czwartek to wspomnienie ustanowienia Sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Jest to więc święto wszystkich kapłanów. Jest to dzień, w którym bardziej niż każdego innego dnia w roku mamy okazję uświadomić sobie, jak wiele kapłanom zawdzięczamy.

 Św. Jan Maria Vianney napisał:
„Gdybyśmy nie mieli sakramentu Kapłaństwa, nie mielibyśmy Pana. Kto Go umieścił w tabernakulum? Kapłan. Kto przyjął naszą duszę u początku jej życia? Kapłan. Kto ją żywi, by dać jej siłę na wędrówkę? Kapłan. Kto ją przygotuje na spotkanie z Bogiem, obmywając ją po raz ostatni we krwi Jezusa Chrystusa? Kapłan, ciągle kapłan. A gdy dusza będzie umierała, kto ją ożywi, kto jej udzieli ciszy i pokoju? I tu kapłan. Nie można sobie przypomnieć ani jednego dobrodziejstwa Boga bez spotkania obok tego wspomnienia obrazu kapłana.”


Drodzy Kapłani

– w imieniu wszystkich grup parafialnych oraz parafian dziękujemy Wam, że odpowiedzieliście na głos Chrystusa, który wzywał Was do pójścia za Nim. Dziękujemy za Waszą pracę w naszej Parafii. Dzięki Wam – my możemy przybliżać się do Chrystusa. Za każdą Eucharystię, kazanie, spowiedź, modlitwę, błogosławieństwo, za wszystkie udzielone sakramenty i za wszystkie łaski, które dzięki Waszej posłudze otrzymaliśmy od Pana – z głębi serca dziękujemy! Chcemy Was zapewnić, że każdego z Was codziennie otaczamy swoją modlitwą, a dziś – w dniu Waszego święta czynimy to w sposób szczególny.

Życzymy Wam, abyście zawsze pozostali wierni Chrystusowi. Niech On obdarza Was tymi łaskami, których potrzebujecie, by jeszcze pełniej realizować kapłańskie powołanie. Życzymy zdrowia, radości, życzliwych ludzi na swej drodze, a także realizacji osobistych pragnień. A przede wszystkim życzymy, abyście wzorem Chrystusa byli Dobrymi Pasterzami i osiągnęli świętość!

Nasze serdeczne życzenia kierujemy także w stronę wszystkich kapłanów pochodzących z naszej Parafii, a także wszystkich, którzy pełnili kapłańską posługę w naszej parafii.
Szczęść Wam Boże!

Dodano: 08 Kwiecień 2020
Transmisja na żywo z obrzędów Triduum Paschalnego

 

Dodano: 05 Kwiecień 2020
Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej - 05.04.2020 r.

 

Niedziela Palmowa, którą dzisiaj przeżywamy wprowadza nas w Wielki Tydzień Męki Pańskiej,  błogosławieństwo palm na każdej Mszy św.

Pamiętajmy o wytycznych odnośnie zgromadzeń w czasie epidemii (maksymalnie we Mszy św. i na adoracji Najświętszego Sakramentu może uczestniczyć 5 osób ), dotyczy to również Triduum Paschalnego. Zachęcamy do pozostania w domach i duchowego uczestnictwa poprzez transmisję w mediach.

Od poniedziałku do soboty Wielkiego Tygodnia dyżur spowiedniczy od 15.00 – 17.00.

Wielki Czwartek rozpocznie Święte Triduum Paschalne. Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00, po Mszy św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do miejsca przechowania.

Wielki Piątek adoracja od godz. 8.00, o godz. 18.00 Liturgia Męki Pańskiej i przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, a w Wielką Sobotę należy się powstrzymać od spożywania pokarmów mięsnych.

W Wielką Sobotę adoracja przy Grobie Pańskim od godz. 8.00, a o 20.00 rozpocznie się Liturgia Wigilii Paschalnej.

W Wielką Sobotę nie ma błogosławieństwa pokarmów na stół świąteczny. Obrzęd ten w tym roku będą sprawować w domach ojciec lub matka, albo przedstawiciel rodziny przed rozpoczęciem posiłku wielkanocnego. Modlitwę błogosławienia pokarmów znajdziemy na stronie internetowej parafii.

W przyszłą niedzielę Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, o 6.00 Msza św. Rezurekcyjna, następna Msza św. o 8.30.

W minionym tygodniu odszedł do wieczności:  + Andrzej Klonowski.

 

 
Przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:
Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:
Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Przewodniczący: Przeżywamy niedzielę wielkanocną. Jezus, który umarł za nas na krzyżu, zmartwychwstał. On tak dokonał naszego odkupienia. Swoją „śmiercią zniweczył śmierć naszą, a zmartwychwstając przywrócił nam życie”. W tym roku radość paschalna jest przysłonięta epidemiąkoronawirusa. To dlatego, dziś
w naszym domu przeżywamy obrzęd błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny. Kościół zachęca, aby nie rezygnować z radosnego przeżywania świąt wielkanocnych. Obecne trudności traktujemy jako znak, jaki Bóg daje ludzkości. Bóg tak przypomina o kruchości naszego ziemskiego życia, które może skrócić złośliwy wirus. On też potrafi zniszczyć wszelkie nasze plany. Posłuszni woli naszego Biskupa i władz państwowych, respektujemy nakaz pozostania w domu. Korzystamy też z dyspensy od uczestnictwa we Mszy Świętej. Pragniemy z żywą wiarą i nadprzyrodzoną nadzieją przeżywać czas  świąteczny. Z pokorą prosimy Boga, aby przerwał panującą epidemię.
Sprawując obrzęd błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny ożywiamy duchową solidarność z Kościołem powszechnym a zwłaszcza ofiarami koronawirusa i módlmy się za zmarłych. Z wiarą przyjmijmy dobro, które przez ten święty obrzęd błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny przygotował nam zmartwychwstały Chrystus.

Ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan:
Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.


Teraz przewodniczący mówi:

Módlmy się:
Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz
i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen

Przewodniczący
Teraz mówmy wspólnie: Ojcze nasz… Zdrowaś Maryjo… Wierzę w Boga Ojca wszechmogącego.

Módlmy się:
Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie, jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

Dodano: 05 Kwiecień 2020
Owocne przeżycie Niedzieli Palmowej - 05.04.2020 r.

 

W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa nie możemy wspólnie uczestniczyć w obchodach Niedzieli Palmowej, w procesji i błogosławieństwu i poświęceniu palm. Możemy jednak przeżyć tą uroczystość duchowo.

 

 


Nie bądźmy bierni duchowo w czasie nadchodzących Świąt. Przeżyjmy owocnie Niedzielę Palmową, w duchowej łączności z całym Kościołem i swoimi wspólnotami parafialnymi.

Kościół, opierając się na nauczaniu św. Pawła, nazywa rodzinę "domowym Kościołem". Więzy jedności i miłości, które łączą członków rodziny, stają się obrazem więzów, którym Bóg przez Jezusa Chrystusa łączy się z ludzkością. To w rodzinie każdy może, a nawet powinien, według własnego powołania i możliwości, realizować powszechne kapłaństwo, którym został obdarzony na chrzcie świętym.
 

 

 

Dodano: 04 Kwiecień 2020

<<< [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] >>> ... z 133

Projekt i wykonanie Orange Computers