Odwiedzin: 395603
Aktualności

<<< [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] >>> ... z 156

2023.04.02 Niedziela Palmowa

 

 

 

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła
Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, inaczej Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym - Wielki Tydzień.

Początki obchodów

Liturgia Kościoła wspomina tego dnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, o którym mówią wszyscy czterej Ewangeliści. Uroczyste Msze św. rozpoczynają się od obrzędu poświęcenia palm i procesji do kościoła. Zwyczaj święcenia palm pojawił się ok. VII w. na terenach dzisiejszej Francji.

Z kolei procesja wzięła swój początek z Ziemi Świętej. To właśnie Kościół w Jerozolimie starał się bardzo dokładnie powtarzać wydarzenia z życia Pana Jezusa. W IV w. istniała już procesja z Betanii do Jerozolimy, co poświadcza Egeria (chrześcijańska pątniczka pochodzenia galijskiego lub hiszpańskiego). Autorka tekstu znanego jako Itinerarium Egeriae lub Peregrinatio Aetheriae ad loca sancta. Według jej wspomnień w Niedzielę Palmową patriarcha otoczony tłumem ludzi wsiadał na osiołka i wjeżdżał na nim do Świętego Miasta, zaś zgromadzeni wierni, witając go z radością, ścielili przed nim swoje płaszcze i palmy. Następnie wszyscy udawali się do bazyliki Zmartwychwstania (Anastasis), gdzie sprawowano uroczystą liturgię. Procesja ta rozpowszechniła się w całym Kościele.

W Rzymie szósta niedziela Przygotowania Paschalnego początkowo była obchodzona wyłącznie jako Niedziela Męki Pańskiej, podczas której uroczyście śpiewano Pasję. Dopiero w IX w. do liturgii rzymskiej wszedł jerozolimski zwyczaj urządzenia procesji upamiętniającej wjazd Pana Jezusa do Jeruzalem. Z czasem jednak obie te tradycje połączyły się, dając liturgii Niedzieli Palmowej podwójny charakter (wjazd i pasja).


Polskie zwyczaje

Dzisiaj odnowiona liturgia zaleca, aby wierni w Niedzielę Męki Pańskiej zgromadzili się przed kościołem, gdzie powinno odbyć się poświęcenie palm, odczytanie perykopy ewangelicznej o wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy i uroczysta procesja do kościoła. Podczas każdej Mszy św., zgodnie z wielowiekową tradycją, czyta się opis Męki Pańskiej (według relacji Mateusza, Marka lub Łukasza - Ewangelię św. Jana odczytuje się w Wielki Piątek).

Obecnie kapłan w Niedzielę Palmową nie przywdziewa szat pokutnych, fioletowych, jak to było w zwyczaju dawniej, ale czerwone. Procesja zaś ma charakter triumfalny. Chrystus wkracza do świętego miasta jako Król i Pan. W Polsce istniał kiedyś zwyczaj, iż kapłan idący na czele procesji wychodził przed kościół i trzykrotnie pukał do zamkniętych drzwi kościoła, wtedy drzwi się otwierały i kapłan z wiernymi wchodził do wnętrza kościoła, aby odprawić uroczystą liturgię. Miało to symbolizować, iż Męka Zbawiciela na krzyżu otwarła nam bramy nieba. Inne źródła przekazują, że celebrans uderzał poświęconą palmą leżący na ziemi w kościele krzyż, po czym unosił go do góry i śpiewał: „Witaj, krzyżu, nadziejo nasza!”.

W polskiej tradycji ludowej Niedzielę Palmową nazywano również Kwietną bądź Wierzbną. W tym dniu święcono palmy, które w tradycji chrześcijańskiej symbolizują odradzające się życie. Wykonywanie palm wielkanocnych ma bogatą tradycję. Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice Kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Obok wierzby używano także gałązek malin i porzeczek. Ścinano je w Środę Popielcową i przechowywano w naczyniu z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową. W trzpień palmy wplatano również bukszpan, barwinek, borówkę i cis. Tradycja wykonywania palm szczególnie zachowała się na Kurpiach oraz na Podkarpaciu, gdzie corocznie odbywają się konkursy na najdłuższą i najpiękniejszą palmę

W zależności od regionu, palmy różnią się wyglądem i techniką wykonania. Palma góralska wykonana jest z pęku witek wierzbowych, wiklinowych lub leszczynowych. Zakończona jest czubem z bazi, jedliny, bibułkowych kolorowych kwiatów i wstążek. Palma kurpiowska powstaje z pnia ściętego drzewka (jodły lub świerka) oplecionego widłakiem, wrzosem, borówką, zdobionego kwiatami z bibuły i wstążkami. Czub drzewa pozostawia się zielony. Palemka wileńska jest obecnie najczęściej świeconą palmą wielkanocną. Jest niewielkich rozmiarów, upleciona z suszonych kwiatów, mchów i traw.

Z palmami wielkanocnymi wiąże się wiele ludowych zwyczajów i wierzeń: poświęcona palma chroni ludzi, zwierzęta, domy. Od dawna istniał także zwyczaj połykania bazi, które to zapobiegają bólom gardła i głowy. Wierzono, że sproszkowane kotki dodawane do naparów z ziół mają moc uzdrawiającą, bazie z poświęconej palmy zmieszane z ziarnem siewnym podłożone pod pierwszą zaoraną skibę zapewnią urodzaj, krzyżyki z palmowych gałązek zatknięte w ziemię bronią pola przed gradobiciem i burzami, poświęcone palmy wystawiane podczas burzy w oknie chronią dom przed piorunem. Poświęconą palmą należy pokropić rodzinę, co zabezpieczy ją przed chorobami i głodem, uderzenie dzieci witką z palmy zapewnia zdrowie, wysoka palma przyniesie jej twórcy długie i szczęśliwe życie, piękna palma sprawi, że dzieci będą dorodne. Poświęconą palmę zatykano za świętymi obrazami, gdzie pozostawała do następnego roku. Palmy wielkanocnej nie można było wyrzucić. Najczęściej była ona palona, popiół zaś z tych palm wykorzystywano w następnym roku w obrzędzie Środy Popielcowej. Znany też był zwyczaj „palmowania”, który polegał na uderzaniu się palmami. Tu jednak tradycja była różna w różnych częściach Polski. W niektórych regionach zwyczaj ten jest związany dopiero z poniedziałkiem wielkanocnym.

W większości regionów jest to jednak zwyczaj Niedzieli Palmowej, gdzie „palmowaniu” towarzyszyły słowa: Palma bije nie zabije - wielki dzień za tydzień, malowane jajko zjem, za sześć noc - Wielkanoc.
Dzisiaj, choć wiele dawnych obyczajów odeszło już w zapomnienie - tworzą się nowe. W wielu kościołach można nadal podziwiać kilkumetrowe plamy. Dzieci w szkołach, schole i grupy parafialne prześcigają się w
przygotowaniu najładniejszych palm. Często pracom tym towarzyszą konkursy lub konkretne intencje.

Dodano: 01 Kwiecień 2023
2023.03.25 ZWIASTOWANIE PAŃSKIE Dzień Świętości Życia-Duchowa Adopcja

 

„Każde życie, nawet najmniej znaczące dla ludzi, ma wieczną wartość przed oczami Boga.”
                            - Św. Jan Paweł II


Diakonia Życia Domowego Kościoła przy Parafii Bł. Honorata Koźmińskiego w Białej Podlaskiej jak co roku przygotowywała się do Dnia Świętości Życia  poprzez 3-dniowe Triduum w intencji dzieci nienarodzonych.
W dniu Zwiastowania Pańskiego tj. 25-go marca na Mszy Św. o godz. 18.00 kilkadziesiąt osób podjęło przyrzeczenie duchowej adopcji dzieci poczętych zagrożonych aborcją. Dzieło to polega na  odmówieniu codziennie jednej  tajemnicy Różańca Świętego, specjalnej modlitwy oraz na dobrowolnym postanowieniu.
Natomiast przez kolejne 9 miesięcy każdego 25-go dnia miesiąca w czasie Mszy Św. wieczornej oraz tuż po Niej będziemy modlić się w intencji życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci.

 

Fotorelacja

 

 

Dodano: 28 Marzec 2023
Ogłoszenia 26 marca 2023 r.

 

Piąta Niedziela Wielkiego Postu- 26 marca 2023 r.

 

 

1.  Zbliżamy się do świąt, wkraczamy w czas intensywniejszego rozważania męki naszego Pana. Zasłoniliśmy krzyże w świątyni, by na nowo odsłonić je przed naszymi oczyma w Wielki Piątek. Niechaj ten czas będzie szczególnym czasem wyciszenia i towarzyszenia Jezusowi w Jego cierpieniu i męce.

 

2.  We wtorek o godz. 18.30 w Sali Matki Teresy w nowym budynku można będzie odbierać stroje do I Komunii Św.

 

3.  W tym tygodniu w piątek Droga Krzyżowa: o 9.00, o 17.15 dla dzieci - i o 18.30 Droga Krzyżowa dla wszystkich. Gorzkie Żale w niedziele po Mszy św. o 9.00 i o godz. 17.40.

4.  W piątek 31 marca z  naszej parafii po Mszy św. o godz. 18.00 wyruszy z naszego kościoła Ekstremalna Droga Krzyżowa. Zakończy się także w naszej parafii. Osoby, które zechcą się włączyć duchowo będą mogły uczestniczyć w tym czasie w całonocnej adoracji do 6.20 (godz. pierwszej Mszy św.).

5.   W pierwszą sobotę po Mszy św. wieczorowej adoracja Najświętszego Sakramentu do 21.00. Adorację poprowadzi Apostolstwo Dobrej Śmierci.

 

6.  Za tydzień Niedziela Palmowa; podczas każdej Mszy św. obrzęd poświęcenia palm.

W Niedzielę Palmową o godz. 18.00 w parafii Chrystusa Miłosiernego zapraszamy na Mszę św. w intencji Ojczyzny i o pokój na Ukrainie za wstawiennictwem Św. Jana Pawła II. Po Mszy św. rozpocznie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami naszego miasta do pomnika Św. Jana Pawła II przy kościele św. Antoniego. Zapraszamy do udziału.

7.  Przed świętami w Wielki Czwartek 6 kwietnia -od godz. 9.00 będziemy odwiedzać chorych w domach. Można zgłaszać te osoby w zakrystii i kancelarii

 

8.  W zakrystii do nabycia rozprowadzane przez Caritas diecezjalną baranki wielkanocne w cenie 10 zł i świece- paschaliki w cenie 20 zł. To także forma jałmużny wielkopostnej.

 

9.  Warsztat Terapii Zajęciowej w Białej Podlaskiej prowadzony przez Caritas Diecezji Siedleckiej zaprasza dzisiaj na kiermasz z okazji zbliżających się świąt Wielkanocnych do salki przy Kościele. Będzie można nabyć ozdoby świąteczne wykonywane przez osoby z niepełnosprawnościami podczas zajęć terapeutycznych.

10.      Dodatkowo sprzedawane są palmy wielkanocne przed Kościołem  wykonane  przez uczniów, nauczycieli  i  rodziców Zespołu  Szkół Specjalnych.

 

 

 

11.      Ks. Henryk Szustek, proboszcz z Tucznej organizuje pielgrzymki do Włoch w dniach 29 kwietnia – 07 maja 2023 r. Bliższe informacje na plakacie w gablocie przed kościołem.

 

12.      Na stoliku za ławkami nowy numer „Echa Katolickiego":

 

·     Dlaczego rozważanie męki Pańskiej jest tak ważne? O związanych z nią obietnicach Jezu­sa i o tym, jak dostrzec w krzyżu zbawczą wartość - w dziale „opinie".

·     Odprawiali ją m.in. św. Jan Paweł II i s. Faustyna. Czym jest godzina święta i jak prakty­kować to nabożeństwo?

·     Po co człowiekowi post? Jak nie wypaczyć jego istoty i dlaczego powinien on nas zabo­leć?

·     Dlaczego koła różańcowe powinny być kom­pletne? Odpowiedź w comiesięcznych mate­riałach dla kół Żywego Różańca.

·     W obronę imienia św. Jana Pawła II włączają się miasta i powiaty w naszym regionie. To odpowiedź na ataki, których celem jest Papież Polak.

W minionym tygodniu odeszła do Pana: + Jadwiga Klimiuk. Wieczny odpoczynek….

 

 

 

 

 

 

 

Dodano: 27 Marzec 2023
Więcej
2023.03.17 Imieniny ks. proboszcza Zbigniewa

 

Czcigodny Księże Proboszczu!!!


dziękując Bogu za dar Twojej obecności w naszej parafii,
w dniu Twoich Imienin,
stajemy przy Tobie, aby życzyć
dużo zdrowia, radości z czynionej posługi duszpasterskiej,
siły do realizacji wszystkich zamierzeń i planów.
Abyś, w swoim otoczeniu i pracy
zawsze spotykał dobrych, życzliwych i pomocnych ludzi.
Życzymy, aby każdego dnia towarzyszyła Ci
pomoc i opieka Boża.
Modlimy się, by Bóg błogosławił Cię
oraz obdarzał nieustannie swoją łaską i pokojem,
abyś jak najowocniej
dalej służył budowaniu Królestwa Bożego na ziemi.
Szczęść Ci Boże!

 

Fotorelacja

 

Dodano: 22 Marzec 2023
Ogłoszenia 19 marca 2023 r.

 

19 marca 2023 r. - IV Niedziela Wielkiego Postu

 

1.           Kończymy nasze parafialne rekolekcje . Serdecznie dziękujemy Księdzu Kamilowi za przewodniczenie naszym zamyśleniom, wszystkim kapłanom, którzy nam posługiwali w tych dniach i oczywiście dziękujemy wszystkim, którzy skorzystali z tego czasu łaski i przez sakrament pokuty i słuchanie Słowa Bożego przygotowali się już do przeżycia świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

 

2.           Jutro obchodzimy liturgiczną uroczystość św. Józefa – Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Msze Św. według porządku dnia powszedniego – 6.20, 7.00 i 18.0

3.           Od 22 marca rozpocznie się TRIDUUM przed Dniem Świętości Życia, a 25 marca w uroczystość Zwiastowania Pańskiego w Dzień Świętości Życia w czasie Mszy św. o godz. 18.00 podejmiemy dzieło Duchowej adopcji. (adoptujący dziecko nich przyniosą świecę). Od dzisiaj jest wyłożona Księga, do której wpisują się podejmujący duchową adopcję. Zachęcamy do ponownego podjęcia duchowej adopcji dziecka wszystkie osoby, które już uczestniczyły w tym zbożnym dziele orazi nowych chętnych.

 

4.           W tym tygodniu w piątek Droga Krzyżowa: o 9.00, o 17.15 dla dzieci - i o 18.30 Droga Krzyżowa dla wszystkich.  Gorzkie Żale w niedziele po Mszy św. o 9.00 i o 17.40.

 

5.           Duszpasterze  akademiccy  zapraszają  studentów,   środowisko   Akademii Bialskiej i Akademii Wychowania Fizycznego oraz sympatyków na rekolekcje akademickie  w  dniach 21-22-23   marca 2023 r. godz. 19.30.  Prowadzącym będzie  ks.   Adam Ulatowski - muzyk i ewangelizator. Temat to: „Dwa plany na Twoje życie". Szczegóły na plakatach i Facebooku.

 

6.           Duszpasterstwo bialskich przedsiębiorców zaprasza ludzi biznesu i właścicieli firm na comiesięczne spotkania. Najbliższe już w czwartek 23 marca o godz. 18.00 w parafii Narodzenia NMP.

 

7.           W zakrystii do nabycia rozprowadzane przez Caritas diecezjalną baranki wielkanocne w cenie 10 zł i świece- paschaliki w cenie 20 zł. To także forma jałmużny wielkopostnej.

 

8.           W piątek 31 marca z  naszej parafii po Mszy św. o godz. 18.00 wyruszy z naszego kościoła Ekstremalna Droga Krzyżowa. Zakończy się także w naszej parafii. Osoby, które zechcą się włączyć duchowo będą mogły uczestniczyć w tym czasie w całonocnej adoracji do 6.20 (godz. pierwszej Mszy św.) Aby ta adoracja mogła się odbyć, proszę aby w zakrystii zadeklarowały swoją obecność osoby, które będą czuwać w kościele w poszczególnych godzinach. Chodzi o względy bezpieczeństwa.

 

9.           Warsztat Terapii Zajęciowej w Białej Podlaskiej prowadzony przez Caritas Diecezji Siedleckiej zaprasza na kiermasz z okazji zbliżających się świąt Wielkanocnych w dniu 26 marca 2023 r. do salki przy Kościele. Będzie można nabyć ozdoby świąteczne, m. in. palmy wielkanocne oraz stroiki świąteczne wykonywane przez osoby z niepełnosprawnościami podczas zajęć terapeutycznych. 

10.     Także w najbliższą niedzielę - 26  marca na terenie naszej parafii będzie można  nabyć   PALMY WIELKANOCNE  wykonane  przez uczniów, nauczycieli  i  rodziców Zespołu  Szkół Specjalnych.

11.     Na stoliku za ławkami nowy numer „Echa Katolickiego"

 

 

· Nikt na świecie nie rozumie tego, co Pola­cy robią dzisiaj z Janem Pawłem II. O per­fidnych manipulacjach wokół osoby Pa­pieża Polaka w artykule „Zamach na Wojtyle".

· Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich sied­mioro dzieci, w tym nienarodzone, zostali rozstrzelani przez Niemców w wigilię Dnia Świętości Życia. Czego dziś uczy nas ich postawa?

· Księga wyłożona w siedleckiej katedrze przed obrazem sługi Bożego bp. Ignacego Świrskiego zapełnia się prośbami i podzię­kowaniami, a naukowcy poszukują no­wych dokumentów świadczących o jego świętości.

· Św. Józef jest patronem uniwersalnym. Co to znaczy i w jakich sprawach zwracają się do niego ludzie?

 

Dodano: 19 Marzec 2023
Więcej
Zapraszamy na rekolekcje Wielkopostne 17-19.03.2023 r.

 

Wielki Post to czas naszej przemiany, podjęcia nowych wyzwań pod wpływem słowa, które kieruje do nas Bóg. Dlatego wszystkich parafian zapraszamy do udziału w rekolekcjach wielkopostnych, które rozpoczęliśmy dzisiaj.
Rekolekcje prowadzi Ks. dr. Kamil Duszek, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie.


Program rekolekcji:


Piątek - 17 marca     
6.30 Msza św. z nauką ogólną
10.00   Droga Krzyżowa
10.30   Msza św. z nauką ogólną,
15.30   Msza św. z nauką dla dzieci
17.00   Msza św. z nauką ogólną
18.30   Droga Krzyżowa
19.00   Msza św. z nauką ogólną,

 
Sobota - 18 marca     
6.30    Msza św. z nauką ogólną
10.30   Msza św. z nauką ogólną,
15.30   Msza św. z nauką dla dzieci
17.00   Msza św. z nauką ogólną
19.00   Msza św. z nauką ogólną


Niedziela - 19 marca, zakończenie rekolekcji.
Spowiedź w piątek i sobotę – pół godz. przed Mszą św.
Do spowiedzi przygotowujemy się przez zrobienie rachunku sumienia z książeczki.

 

Fotorelacja z rozpoczęcia rekolekcji


Dodano: 17 Marzec 2023
Rekolekcje wielkopostne 17-19.03.2023 r.

 

Tak mnie skrusz,
Tak mnie złam,
Tak mnie wypal Panie
Byś został tylko Ty
Byś został tylko Ty
Jedynie Ty

 

Dodano: 13 Marzec 2023
Ogłoszenia 12 marca 2023 r.

 

Trzecia Niedziela Wielkiego Postu – 12 marca 2023 r.

 

 1.     Wielki Post to czas naszej przemiany, podjęcia nowych wyzwań pod wpływem słowa, które kieruje do nas Bóg. Dlatego wszystkich parafian zapraszamy do udziału w rekolekcjach wielkopostnych, które rozpoczniemy w najbliższy piątek.

Program rekolekcji:

 

 

Piątek - 17 marca    

6.30 Msza św. z nauką ogólną

10.00   Droga Krzyżowa

10.30   Msza św. z nauką ogólną,

15.30   Msza św. z nauką dla dzieci

17.00   Msza św. z nauką ogólną

18.30   Droga Krzyżowa

19.00   Msza św. z nauką ogólną,

 

Sobota - 18 marca    

6.30    Msza św. z nauką ogólną

10.30   Msza św. z nauką ogólną,

15.30   Msza św. z nauką dla dzieci

17.00   Msza św. z nauką ogólną

19.00   Msza św. z nauką ogólną

 

Niedziela - 19 marca, zakończenie rekolekcji.

Spowiedź w piątek i sobotę –pół godz. przed Mszą św.

Do spowiedzi przygotowujemy się przez zrobienie rachunku sumienia z książeczki. Rekolekcje poprowadzi Ks. dr. Kamil Duszek, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie.

 

2.     W piątek na Mszy św. o godz. 19.00 pomodlimy się w intencji ks. Proboszcza z racji imienin.

 

3.     W przyszłą niedziele 19 marca o godz. 12.00 odbędzie się pod przewodnictwem ks. Bpa Kazimierza Gurdy uroczystość poświęcenia kaplicy dla nowej parafii pw. Bł. Stefana Wyszyńskiego znajdującej się przy ul. Wereszki 23

 

4.     W kaplicy Matki Bożej stoi skrzynia miłosierdzia, do której możemy składać dary dla najbardziej potrzebujących.

 

5.     W zakrystii do nabycia paschaliki, które są symbolem Chrystusa zmartwychwstałego i światłości świata. Oprócz wspomnianych świec można w zakrystii nabyć baranki wielkanocne Nabywając świece i baranki wspieramy wielkopostne dzieła Caritas Diecezji Sieleckiej..

 

     6.     Za ławkami do nabycia nowy numer „Echa    Katolickiego":

·        Co decyduje o jakości modlitwy? Co zrobić, by była ona żywa? Jak się modlić, by być wysłucha­nym? I czy ilość modlitwy ma znaczenie w Wiel­kim Poście?

·        Dobra spowiedź, czyli jaka? Dlaczego wyznanie grzechów musi dokonać się przy kratkach konfe­sjonału? Jaką rangę ma spowiedź wielkopostna? -w wywiadzie „Trzeba ten kamień odwalić".

·        Życie na pokaz, ujawnianie w mediach społecznościowych najbardziej intymnych spraw, to pla­ga naszych czasów. Z czego wynika? I jak nie dać się nabrać na fałszowany obraz rzeczywistości?

·        Dziś od kobiet wymaga się znacznie więcej niż dawniej, a one te wymagania spełniają. O ich roli we współczesnym świecie mówią znane w regio­nie kobiety.

 

 

     7.     W minionym tygodniu odeszli do Pana: +Jan Piwoni i Marzenna Makaruk. Wieczny odpoczynek…

 

 

Dodano: 13 Marzec 2023
Więcej
2023.03.06 Koncert pieśni wielkopostnych - galeria zdjęć i film

 

 

Galeria zdjęć

 

Krótki film z koncertu

oglądaj

 

 

Dodano: 05 Marzec 2023
Więcej
Ogłoszenia 05 marca 2023 r.

 

05 marca 2023 r. - II Niedziela Wielkiego Postu

 

1.     Druga Niedziela Wielkiego Postu to niedziela Ad Gentes - Dzień Modlitw, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Obecnie na misjach w 99 krajach pracuje 1800 polskich misjonarek i misjonarzy. Dzisiaj można wesprzeć ich dzieło ofiarą złożoną do puszek po każdej Mszy św..

 

2.     W kaplicy M. Bożej wystawiona jest skrzynia miłosierdzia, do której składamy dary miłosierdzia dla najbardziej potrzebujących.

 

3.     Jutro 06 marca o godz. 18.45 odbędzie się koncert pieśni pasyjnych w wykonaniu Basi Pospieszalskiej i Joachima Mencel. Serdecznie zapraszamy.

 

4.     Zapraszamy do udziału w nabożeństwach wielkopostnych :

·        w piątek Droga Krzyżowa: o 9.00, o 17.15 (dla dzieci) i o godz. 18.30 (po Mszy św. ) dla wszystkich. (Zmieniona została godzina odprawiania Drogi Krzyżowej ze względu na sugestie ze strony osób pracujących i ze względu na spowiedzi rekolekcyjne, które się już w tym tygodniu rozpoczynają w parafiach)

·        Gorzkie Żale w niedziele po Mszy św. o 9.00 oraz o 17.40.

 

5.     Trwają katechezy neokatechumenalne - głoszone w niedzielę o godz. 19.00 i we czwartek o godz. 18.45 w kościele w nawie bocznej. Dzisiaj katecheza piąta „Głoszenie kerygmatu” o godz. 19.00.

 

6.     W tym tygodniu zapraszamy dzieci klas III i rodziców na spotkania sprawdzające stan przygotowania do I Komunii Św.:

·        Klasy III a,b,c - Szkoła Podstawowa nr 9 - we wtorek godz. 18.30

·        Klasy III d i e - Szkoła Podstawowa nr 9 - we środę o godz. 18.30

·        Dzieci z innych szkół – w piątek o godz. 18.30

 

I Komunia Św. w tym roku jest zaplanowana na 14 maja o godz. 11.00

 

7.     Katolicka Szkoła Podstawowa im. Cypriana Norwida w Białej Podlaskiej ogłasza nabór do klas pierwszych na rok szkolny 2023/2024. Zapisy trwają do 31 marca. Są jeszcze pojedyncze miejsca do klasy II, IV i V. Stosowne dokumenty można składać w sekretariacie szkoły przy ul. Wyszyńskiego 53/55. Więcej informacji znajdziemy na plakacie w gablocie i na stronie internetowej szkoły www.kspbp.pl

 

8.     Szkoła Podstawowa im. Św. Królowej Jadwigi w Białej Podlaskiej przypomina o naborze elektronicznym do klasy pierwszej na rok szkolny 2023/2024.

 

 

 

 

9.     Apostolstwo Dobrej Śmierci zapraszamy serdecznie na pielgrzymkę: Licheń - Górka Klasztorna - Toruń. Pielgrzymka odbędzie się w terminie 9-11 czerwca 2023. Zapraszają wszystkich chętnych. Zapisy i informacje pod nr tel.: 783-807736 lub 510-409-530

 

10.                      Na plakatach w gablocie jest już umieszczony program rekolekcji parafialnych w dniach 17-19 marca 2023 r.

 

11.                      W zakrystii do nabycia rozprowadzane przez Caritas diecezjalną baranki wielkanocne w cenie 10 zł i świece- paschaliki w cenie 20 zł. To także forma jałmużny wielkopostnej.

 

12.                      Na stoliku za ławkami nowy numer Echa Katolickiego:

·        Czym powinien być dla nas, wierzących, krzyż Jezusa? I czy da się bez niego żyć? -odpowiedź w dziale „Formacja".

·        Ludźmi sparaliżowanymi strachem łatwiej jest zarządzać. O dziejących się na naszych oczach absurdach, którymi próbuje się nas zniewolić - w „Temacie tygodnia".

·        Śmierć Heleny Kmieć, świeckiej misjonarki, nie poszła na marne. Jej misja trwa, o czym świadczy rozpoczęty proces beatyfikacyjny.

·        O żołnierzach wyklętych chciano zapomnieć. W jaki sposób dziś przywracana jest im pa­mięć?

·        Czy istnieje szansa, by izolować Rosję na arenie międzynarodowej dyplomacji? Echa wizyty prezydenta USA w Polsce.

13.   W minionym tygodniu odeszła do Pana: +Irena Nitek . Wieczny odpoczynek…

 

 

Dodano: 05 Marzec 2023
Więcej

<<< [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] >>> ... z 156

Projekt i wykonanie Orange Computers