Odwiedzin: 317749
Aktualności

<<< [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] >>> ... z 105

Trzeci piątek Wielkiego Postu 02.03.2018 r

 

2018.03.02 Rana Ramienia Pana Jezusa

III konferencja ks. Jacka

 

2018.03.02 homilia  ks Jacka

 

 

2018.03.02 Droga Krzyżowa

Dodano: 05 Marzec 2018
Trzecia Niedziela Wielkiego Postu 04.03.2018 r

 

W trzecią niedzielę Wielkiego Postu Chrystus uświadamia nam, że już najwyższy czas by dokonać radykalnego uporządkowania naszego życia. Każdy z nas jest prawdziwą świątynią, w której mieszka Pan Bóg i trzeba zatroszczyć, by była ona dla Niego godnym mieszkaniem. Dlatego zachęcamy wszystkich parafian do udziału w rekolekcjach wielkopostnych , które rozpoczniemy w najbliższy piątek.

Program rekolekcji:

Piątek – 9 marca
6.30 Msza św. z nauką ogólną
9.00 Msza św. z nauką ogólną, Droga Krzyżowa
11.00 Msza św. z nauką ogólną
15.30 Droga Krzyżowa z nauką dla dzieci
17.00 Msza św. z nauką dla młodzieży
18.30 Msza św. z nauką ogólną, Droga Krzyżowa i kolejne
rozważanie o ranie Jezusa Chrystusa

Sobota – 10 marca
6.30 Msza św. z nauką ogólną
9.00 Msza św. z nauką ogólną
11.00 Msza św. z nauką dla starszych, chorych i cierpiących
15.30 Msza św. z nauką dla dzieci
17.00 Msza św. z nauką dla młodzieży
18.30 Msza św. z nauką ogólną

Niedziela 11 marca - zakończenie rekolekcji.

Spowiedź w piątek i sobotę 15 min przed każdą Mszą św.

Dzisiaj po Mszy św. o godz. 16.00 kolejne spotkanie dla młodzieży. Jeżeli ktoś chce się dołączyć do tej grupy – zapraszamy.

W najbliższą środę, 7 marca, o godz. 19.00 ks. bp Piotr Sawczuk będzie przewodniczył nieszporom, w czasie których
I wspólnota neokatechumenalna uroczyście wyzna wiarę.

Za tydzień po Mszy św. o godz. 13.00 spotkanie dzieci przygotowujących się do I Komunii św. i ich rodziców.

Bardzo prosimy, aby wypełnione produktami spożywczymi i chemicznymi, torby miłosierdzia składać do „skrzyni miłosierdzia”, która stoi w bocznej kaplicy, aby Diakonia Miłosierdzia mogła rozpocząć przygotowanie paczek dla najbardziej potrzebujących.

Msza Św. w intencji osób uczestniczących w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej odbędzie się 23 marca, o godz. 20.00 w naszym kościele. Do przejścia będą, do wyboru dwie trasy: jedna prowadząca do kościoła św. Antoniego w Białej Podlaskiej, długości 41 km (tak jak w roku ubiegłym), a druga do kościoła św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim, długości 44 km.

W sobotę, 10 marca, w Szpakach rozpoczyna się nowenna ku czci św. Józefa; codziennie o godz. 19.30. Szczegóły na plakacie.

 


W bieżącym numerze Echa Katolickiego:

  • Czym jest Ekstremalna Droga Krzyżowa
  • Cenne relikwie Krzyża Świętego odnalezione w jednej z parafii naszej diecezji
  • Czym jest dar umiejętności
  • O siedmiu radach Ojca Pio.

W minionym tygodniu odeszły do Pana: Nowicka Wiera i Niewiadomska Krystyna...

Dodano: 04 Marzec 2018
Druga Niedziela Wielkiego Postu 25.02.2018 r

 

Dzisiejsza niedziela jest nazwana niedzielą Ad Gentes. Naszymi modlitwami obejmujemy głoszenie Ewangelii Chrystusowej na misjach i tych, którzy dobrą nowinę o zbawieniu niosą na krańce świata. Ofiarami do puszek wspieramy misjonarzy i wszelkie dzieła misyjne.

Dzisiaj po Mszy św., sprawowanej o godz.16.00 spotkanie młodzieży licealnej i starszej. Zapraszamy wszystkich poszukujących, wątpiących, stawiających trudne pytania.

Przypominamy, że w naszym kościele w każdy piątek odprawiamy drogę krzyżową: 9.00, 16.00, 17.15, 18.40. Gorzkie Żale w niedzielę po Mszy  św. o 10.00 i 17.40. Rekolekcje Wielkopostne 9 i 10 marca (zakończenie IV niedzielą Wielkiego Postu).

W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca po Mszy św. wieczorowej będziemy się modlić za kapłanów i o powołania do kapłaństwa oraz życia konsekrowanego.
W I piątek spowiedź od 15.30. W I sobotę miesiąca po Mszy św. wieczorowej modlitwa różańcowa, medytacja nad kolejną tajemnicą różańcową i adoracja w ciszy do godz. 21.00. W I niedzielę w ramach adoracji odśpiewamy Gorzkie Żale, a KŻR zmieniają tajemnice.

Za tydzień przypada dzień imienin Pasterza diecezji, pamiętajmy w modlitwie o Ks. Biskupie Kazimierzu.

W przyszłą niedzielę, 4 marca odbędą się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Rozpoczną się Mszą św. o godz. 10.00 sprawowaną w intencji Ojczyzny w par. Narodzenia NMP.

Parafia Wojskowa pw. św. Kazimierza Królewicza będzie obchodziła za tydzień odpust i 25 – lecie powstania. Sumę odpustową o godz. 11.00 odprawi Biskup Polowy Wojska Polskiego gen. bryg. Józef Guzdek.

Zgodnie z zarządzeniem Ks. Biskupa Msza św. w intencji Ojczyzny będzie odprawiana w naszej parafii każdego 11 dnia miesiąca.

Trwają zapisy do Katolickiego Przedszkola im. bł. Honorata Koźmińskiego. Przedszkole to jest otwarte na potrzeby dzieci i rodziców, służy dziecku i jego rodzinie, uczy życia opartego na fundamencie wiary, wprowadza w świat wartości chrześcijańskich, promuje działania twórcze i rozwija pasję. Rodziców zainteresowanych dobrym i religijnym wychowaniem swoich dzieci zapraszamy do sekretariatu przedszkola. Bliższe informacje znajdziemy na stronie www.katolickieprzedszkolebp.pl

Szkoła Podstawowa nr 9 im. Św. Jadwigi Królowej w Zespole Szkół w Białej Podlaskiej prowadzi nabór dzieci do oddziałów przedszkolnych i do klas pierwszych na rok szkolny 2018/2019. Szczegółowe informacje i pełna oferta edukacyjna zamieszczona jest na stronie internetowej szkoły i na plakatach w gablocie.

W Echu Katolickim przeczytamy:

  • Kogo prosić o radę w momentach ważnych decyzji;
  • Dlaczego zły duch tak bardzo boi się postu
  • Comiesięczne materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca.
Dodano: 28 Luty 2018
Krąg Biblijny 20.02.2018r

 

Krąg Biblijny 20.02.2018r

Dodano: 21 Luty 2018
Pierwsza Niedziela Wielkiego Postu 18.02.2018 r

 

Środą Popielcową rozpoczęliśmy Wielki Post. Włączmy się w głębokie przeżycie tego czasu przez intensywną modlitwę osobistą i wspólnotową. Modlitwie wspólnotowej będzie sprzyjał udział w nabożeństwach wielkopostnych.

W piątki zapraszamy na Drogę Krzyżową na 9.00 i 17.15 dla dorosłych, na 16.00 dzieci  i o 18.40 młodzież.

W niedziele Gorzkie Żale po Mszy  św. o godz. 10.00 i przed wieczorową o 17.40.

W ramach jałmużny wielkopostnej, w bocznej kaplicy została przygotowana „skrzynia miłosierdzia” do której można składać, zarówno artykuły spożywcze jak i chemiczne, jako forma pomocy najbardziej potrzebującym. Wcześniej prosimy o zabranie toreb miłosierdzie, a po ich wypełnieniu o złożenie do „skrzyni miłosierdzia”.

W najbliższą sobotę w Radzyniu Podlaskim odbędzie się Kongres Różańcowy zachęcamy zelatorów i członków Żywego Różańca do wzięcia w nim udziału. Dzisiaj ostatni dzień zapisów.

W przyszłą, drugą niedzielę Wielkiego Postu, tradycyjnie do puszek przed kościołem będziemy mogli złożyć ofiary na dzieło pomocy Ad Gentes, będzie też dzień modlitw
w intencji misji i misjonarzy.

Za tydzień, 25 dzień miesiąca, a więc po Mszy św. wieczorowej modlitwy w intencji obrony życia poczętego, a później adoracja w ciszy do godz. 21.00, w czasie której możliwość skorzystania ze spowiedzi świętej.

Od przyszłej niedzieli na Mszę św. o godz.16.00 i spotkanie po niej zapraszamy młodzież licealną i starszą. Zapraszamy wszystkich poszukujących, wątpiących, stawiających trudne pytania.

W budynku Domowego Szpitala przy ul. Spółdzielczej 5 został otwarty punkt pobrań materiału badań laboratoryjnych. Szczegółowe informacje znajdują się na tablicy ogłoszeń.

W najnowszym numerze Echa Katolickiego:

  • o darze rozumu i o tym, jak go zdobywać,
  • o umiejętności rozmawiania oraz wywiad
  • o cudach w Lourdes i wyjaśnienie czym jest post eucharystyczny.
Dodano: 18 Luty 2018
List Biskupa Siedleckiego na Wielki Post 2018 - 18.02.2018r

 

List Biskupa Siedleckiego na Wielki Post 2018
List pasterski Biskupa Siedleckiego
  KAZIMIERZA GURDY
 na Wielki Post 2018 r.


                                                                        
 
Czcigodni Księża, Osoby Życia Konsekrowanego,
Drodzy Bracia i Siostry!

Obrzędem posypania głów popiołem w minioną środę, weszliśmy w okres Wielkiego Postu, rozpoczynając tym samym duchową walkę o nasze trwanie w przymierzu z Bogiem. Przymierzu, czyli we wzajemnej jedności obwarowanej zobowiązaniami. Z historii zbawienia znamy kilka przymierzy zawieranych przez Boga z człowiekiem. Pierwsze czytanie dzisiejszej liturgii słowa przypomina nam o przymierzu z Noem, kiedy to Bóg zapowiedział, że już nigdy więcej nie zniszczy niewiernej ludzkości w wodach potopu. Znane jest nam przymierze zawarte po wyjściu Izraelitów z niewoli egipskiej, na Górze Synaj, ale i ono zostało zerwane z powodu niewierności Ludu Wybranego. Ostanie i najdoskonalsze przymierze dokonało się w Jezusie Chrystusie, w Jego ofierze na drzewie krzyża. To przymierze, zawarte we krwi Chrystusa jest trwałe, nierozerwalne i wieczne. My wszyscy wchodzimy w to nowe przymierze z Bogiem i stajemy się jego uczestnikami przez sakrament chrztu świętego. W tym sakramencie zostajemy obmyci z grzechu pierworodnego, otrzymujemy łaskę dzięcięctwa Bożego, a przyjmując go zobowiązujemy się do zachowania wierności Bogu, czyli wierności Jego przykazaniom, z których najważniejsze jest przykazanie miłości Boga i bliźniego.

Trwanie w przymierzu zawartym przez nas z Bogiem w sakramencie chrztu, nie jest dla nas łatwe. Bóg pozostaje wierny wobec nas. On zachowuje warunki przymierza, obdarza nas swoją miłością, czuwa nad nami, prowadzi nas swoimi drogami i traktuje nas jako swe umiłowane dzieci. Nam jednak trudniej dochować warunków przymierza. Nie zawsze bowiem jesteśmy Bogu wierni: czasem zdradzamy Go, odchodzimy od Niego, szukamy zwodniczych miłości, kroczymy własnymi drogami, nie traktujemy Boga jako naszego Ojca, popełniamy grzechy, które są naszą niewiernością wobec zobowiązań chrzcielnych. Dlatego czterdziestodniowy czas Wielkiego Postu jest nam dany po to, abyśmy zmienili swoje niewłaściwie przyzwyczajenia, zapanowali nad złymi zachowaniami oraz pokonali grzech, odnawiając nasze przymierze z Bogiem w sakramencie pokuty i pojednania.

Na tej drodze powrotu do Ojca, a także pogłębiania i umacniania przymierza zawartego z Bogiem w sakramencie chrztu świętego, wzorem i przewodnikiem ma być dla nas Chrystus. To On przecież pościł na pustyni i pokonał pokusy złego ducha, ucząc nas poskramiać naszą pychę. On pokonał grzech przeprowadzając nas ze stanu grzechu do stanu łaski. On też ukaże nam drogę zwycięstwa nad śmiercią i otworzy nasze serca na przyszłe zmartwychwstanie, gdy gorliwiej i uważniej – w tym w okresie Wielkiego Postu – będziemy słuchać Bożego słowa i uczestniczyć w tajemnicy Eucharystii, gdy staniemy się wiernymi uczestnikami rekolekcji parafialnych, podejmiemy post, znajdziemy więcej czasu na modlitwę, na udział w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Gdy przystąpimy – jeśli nasza sytuacja życiowa nam na to pozwala – do sakramentu pokuty, otrzymamy rozgrzeszenie i przyjmiemy Komunię świętą, a także damy jałmużnę. Chciejmy to Chrystusowe przewodnictwo przyjąć, zaakceptować je i jemu się poddać, bo nie znajdziemy w życiu lepszego Przewodnika!

Wykorzystajmy ten wielkopostny czas dla dobra nas samych, naszych rodzin, prosząc by odrodziła się w nich na nowo miłość małżeńska i rodzinna.
Dla budowania dobra w naszych wspólnotach parafialnych, aby zapanowała w nich większa gorliwość i troska o uczestnictwo w Eucharystii, tajemnicy naszego zbawienia. Czas Wielkiego Postu niech posłuży na budowanie dobra w naszej wspólnocie diecezjalnej, przeżywającej Jubileusz 200 lat istnienia, jak również w naszej Ojczyźnie, która świętuje setną rocznicę odzyskania niepodległości, a obecnie znalazła się pod pręgieżem niesprawiedliwych oskarżeń.

Drodzy Bracia i Siostry!
Rozpoczynając czas Wielkiego Postu nie czynimy tego w oderwaniu od naszej diecezjalnej historii. Wręcz przeciwnie, czujemy się w niej zakorzenieni i pragniemy być jej kontynuatorami. Stąd też odwołujemy się – szczególnie w tym Roku Jubileuszowym – do tradycji, z których wyrastamy. Sięgamy do fundamentów, na których budujemy naszą teraźniejszość i przyszłość.
Patrząc na dzieje naszego Kościoła Siedleckiego widzimy, że dla naszych braci i sióstr żyjących przed nami, okres Wielkiego Postu był także czasem walki z grzechem. Nie zawsze walki wygranej, bo zdarzały się porażki, ale nigdy nie było rezygnacji z walki o wierność Chrystusowi i Jego Ewangelii. Czasem była odczuwana jakaś wewnętrzna bezsilność, ale nie rezygnacja z podejmowania walki. Nasi przodkowie mieli też bardzo klarowną hierarchię wartości. Wiedzieli co jest dobre, a co jest złe, dlatego nie nazywali zła dobrem. Grzech nazywali grzechem i wiedzieli, że on niczego dobrego w życiu człowiekowi nie przyniesie, nikogo nie uszczęśliwi. Mieli dobrze uformowane sumienia, które kształtowali nie według ludzkich opinii, ale według Bożego Prawa, według Dekalogu. Pozostają dziś oni dla nas wzorem życiowej mądrości. Bo mądrym jest ten, kto potrafi rozróżnić dobro od zła i za dobrem podążać, choćby trzeba było za nie cierpieć. Potrzeba nam, abyśmy w tym czasie przygotowania do świąt paschalnych, zweryfikowali naszą hierarchię wartości, byśmy popatrzyli
w głąb naszych sumień i formowali je według Bożego zamysłu.
W ciągu 200 lat istnienia naszej diecezji okres czterdziestodniowej pokuty był czasem intensywnej modlitwy, postu i jałmużny. Dla naszych przodków modlitwa była codzienną radością. Jej świadkami są błogosławieni Męczennicy z Pratulina, a także nasze babcie i nasi dziadkowie. Oni napełniali nasze domy modlitwą. Rozbrzmiewały w nich od rana do wieczora modlitwy zanoszone do Boga przez wstawiennictwo Matki Bożej i naszych świętych. Modlitwa różańcowa była modlitwą codzienną, a w czasie Wielkiego Postu w rytm tygodnia włączane było nabożeństwo Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Dzisiaj czasem trudno jest nam znaleźć na nie czas. Jeśli nie możemy w nich uczestniczyć w naszych kościołach, zachęcam by modlić się, jeśli to możliwe, w naszych domach. Jezus 40 dni przed rozpoczęciem publicznej działalności przebywał na pustyni na rozmowie z Ojcem. Od modlitwy, od naszego kontaktu z Bogiem, zależy przeżywanie naszej codzienności, naszych trudów i naszej radości.
Nie zapominajmy w tym czasie o poważnym potraktowaniu dni wyznaczonych  na post. Zachowajmy piątek jako dzień umartwienia. Mówmy swym wnukom i dzieciom, dlaczego w piątek nie spożywamy pokarmów mięsnych i jemy mniej niż w inne dni oraz dlaczego rezygnujemy w tym dniu z udziału w zabawach.
Dla nas ludzi wierzących w Chrystusa nie mogą być obojętne nasze pobożnościowe tradycje, które kształtowały poprzednie pokolenia i mogą dobrze ukształtować nas i tych, którzy przyjdą po nas.
W podobny sposób trzeba, abyśmy potraktowali również jałmużnę,
czyli umiejętność przychodzenia z pomocą potrzebującym. Historia naszego Kościoła diecezjalnego daje nam wiele przykładów duchownych i wiernych świeckich, którzy nie byli obojętni na trudną sytuację materialną innych osób. Potrafili się dzielić tym co posiadali, chociaż sami często mieli niewiele. Chciałbym w tym miejscu wskazać na postać biskupa Ignacego Świrskiego. Znany był szczególnie w Siedlcach, ale nie tylko, właśnie z tego, że nigdy nie pozostawił bez pomocy potrzebujących. Praktykowanie chrześcijańskiej Caritas i wszelka pomoc bliźniemu była jego pasją życia. Dnia 24 marca br. – w przededniu 50 rocznicy śmierci tego Ojca Ubogich, jak nazywano biskupa Ignacego – rozpocznie się jego proces beatyfikacyjny. Już dziś proszę wszystkich o modlitwę, aby zakończył się on potwierdzeniem świętości jego życia. Niech przykład jego życia pobudza nas do dostrzegania wokół siebie ludzi potrzebujących i przychodzenia im z konkretną pomocą.

Drodzy Bracia i Siostry!
Rok Jubileuszowy, który przeżywa nasza wspólnota diecezjalna, jest rokiem szczególnej łaski. Dlatego też zwróciłem się do Stolicy Apostolskiej z prośbą, aby wierni mogli uzyskać dar odpustu jubileuszowego. Pragnę z radością poinformować, że Penitencjaria Apostolska przychyliła się do tej prośby i udzieliła daru odpustu zupełnego:
– uczestnikom uroczystości jubileuszowych, które odbędą się w wyznaczone dni czerwcowe w Janowie Podlaskim i w Siedlcach, a następnie we wszystkich parafiach
w diecezji;
– a także wiernym, którzy do 8 grudnia br. będą nawiedzać następujące kościoły:
– Katedrę pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Siedlcach
– Bazylikę Mniejszą w Kodniu, Leśnej Podlaskiej i Parczewie
– Kolegiatę w Janowie Podlaskim, Łukowie i Garwolinie
– Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białej Podlaskiej
– Sanktuarium Maryjne w Orchówku i w Woli Gułowskiej
– oraz Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie.
 
Warunkiem dostąpienia odpustu jest przystąpienie do sakramentu pokuty i Komunii św., całkowite wewnętrzne oderwanie się od grzechu, a także modlitwa w intencjach Ojca Świętego. Uzyskane odpusty można ofiarować za siebie lub za zmarłych. Zachęcam zatem do korzystania z tych darów, jakie ofiaruje nam Kościół ze swego skarbca.
Na zakończenie pragnę podziękować wszystkim księżom i wiernym świeckim za nabywanie cegiełek i ofiary do puszek na rzecz budowy Domu Pielgrzyma w Pratulinie oraz za ofiary składane dzisiaj na tacę, które są przeznaczone na wydatki związane z przygotowaniem centralnych  uroczystości jubileuszowych.
Na czas przeżywania Wielkiego Postu, czas umacniania przymierza z Bogiem i przygotowania do Świąt Wielkanocnych, z serca wszystkim błogosławię: w Imię Ojca
i Syna i Ducha Świętego.
 
 
                                                                                               Kazimierz Gurda
                                                                                            BISKUP SIEDLECKI

 

Dodano: 18 Luty 2018
Krąg Biblijny 15.02.2018r

 

Krąg Biblijny 15.02.2018r

Dodano: 17 Luty 2018
Pierwszy piątek Wielkiego Postu 16.02.2018r

 

2018.02.16 Biczowanie I konferencja ks. Jacka

2018.02.16 Droga Krzyżowa

2018.02.16 homilia  ks Jaceka

Dodano: 17 Luty 2018
Rozpoczynamy Wielki Post 2018 - homilia i konferencja ks. Jacka

 

2018.02.14

konferencja wprowadzająca w Wielki Post

ks. Jacek 

2018.02.14 Homilia ks Jacka Środa Popielcowa

 

Środa Popielcowa - posypanie głów popiołem

Dodano: 15 Luty 2018

<<< [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] >>> ... z 105

Projekt i wykonanie Orange Computers