Odwiedzin: 309582
Aktualności

<<< [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] >>> ... z 100

OŚWIADCZENIE PREZYDIUM KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI W SPRAWIE OGRANICZENIA HANDLU W NIEDZIELE

 

OŚWIADCZENIE
PREZYDIUM KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
W SPRAWIE OGRANICZENIA HANDLU W NIEDZIELE


W związku z trwającymi pracami legislacyjnymi nad projektem ustawy                   w sprawie ograniczenia handlu w niedziele, jako Prezydium Konferencji Episkopatu Polski – biorąc również pod uwagę liczne głosy wiernych Kościoła rzymsko-katolickiego i chrześcijan z innych Kościołów – wyrażamy nasz niepokój wobec losu obywatelskiej inicjatywy Związku Zawodowego „Solidarność”, która została poparta podpisami ponad 500 tys. obywateli naszego kraju. Tak Konferencja Episkopatu Polski, jak i biskupi poszczególnych diecezji wielokrotnie udzielali tej inicjatywie jednomyślnego poparcia   w komunikatach i listach pasterskich, licząc na przywrócenie całemu społeczeństwu niedzieli jako dnia wypoczynku i czasu budowania więzi rodzinnych oraz umacniania relacji społecznych. Niestety, jak wynika z dotychczasowych prac nad ustawą, aktualnie proponowane rozwiązania odbiegają zasadniczo od proponowanego kształtu tej inicjatywy. Milczenie z naszej strony w tej kwestii byłoby zaniedbaniem naszego pasterskiego obowiązku stania na straży dobra wspólnego.
 
Trudno pominąć fakt, iż to właśnie „Solidarność” – jako Związek programowo ukierunkowany na ochronę praw pracowniczych – realizując własną uchwałę programową i zapis o dążeniu do wprowadzenia zasady 5-dniowego tygodnia dla wszystkich pracujących, ma szczególne prawo i obowiązek upominania się o wolne niedziele. Wolna niedziela zawiera się w etosie „Solidarności”, z którego nie wolno korzystać wybiórczo, zwłaszcza tym, którzy się na nią programowo powoływali
i powołują.
 
W okresie przygotowań do obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości – otwarcie odnosząc się do dziedzictwa „Solidarności” – nie można pominąć niedzieli jako budulca duchowej wspólnoty narodu. Ten społeczny wymiar „uwolnienia” niedzieli zawiera w sobie jedną z podstawowych prawd o naturze człowieka, który współistnieje
z innymi, tworząc z nimi wspólnotę, społeczność, naród. Chodzi również o uwolnienie człowieka, gdyż osoba, której odbiera się wolną niedzielę jest kimś wykorzystywanym. Rzecz nie dotyczy jedynie osób pracujących w handlu – choć to ich los najbardziej leży nam na sercu. Wykorzystywani są również i ci, którym – oferując spędzanie jedynego wolnego dnia w handlowej galerii – zacieśnia się tym samym obszar budowania relacji
z innymi do samej tylko konsumpcji, do zdobywania nowych towarów, mających rzekomo nieustannie poprawiać standard życia, co ostatecznie jest formą materializmu praktycznego.
 
Apelujemy więc do tych, którzy mają realny wpływ na kształt prawa w naszym państwie, aby mieli na względzie przede wszystkim dobro obywatela i dobro społeczeństwa, zagrożone – podobnie jak w innych państwach Europy – laicyzacją. Nie wolno zapominać własnych haseł i postulatów wysuwanych w drodze do osiągnięcia władzy, w tak ważnej społecznie kwestii. Nie wolno – nawet wobec lobbingu środowisk, dla których zysk stanowi większą wartość niż człowiek, czy naród. Konkretnym wyrazem miłości do człowieka jest umacnianie sprawiedliwości – napisał św. Jan Paweł II w encyklice Centesimus Annus. Niedzielny odpoczynek jest jednym z nierozłącznych elementów sprawiedliwego traktowania wszystkich i nie może być luksusem dla wybranych. Niech zatem nie ginie sprawiedliwość i solidarność pośród nas, przygotowujących się do świętowania setnej rocznicy niepodległej Polski. Niech integralnym elementem tego święta całego narodu stanie się prawne i definitywne zabezpieczenie wolnej od pracy niedzieli, jako spoiwa umacniającego narodową wspólnotę.
 

+Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
+Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Krakowski
Zastępca Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski
+Artur Miziński
Biskup Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski


Warszawa, dnia 31 października 2017 roku


Powyższe oświadczenie należy odczytać w ramach ogłoszeń duszpasterskich we wszystkich kościołach i kaplicach Diecezji Siedleckiej, w niedzielę 5 listopada br.
               
                                           
 + Kazimierz GURDA
                                   
BISKUP SIEDLECKI
 

Dodano: 04 Listopada 2017
Bierzmowanie - Spotkania poszczególnych grup w listopadzie

 

Terminy spotkań w grupach.
Uwaga gr IV i III zmiana terminu spotkania.
Spotkania poszczególnych grup:
05 listopada – grupa VIII, godz. 15.00
06 listopada – grupa II, godz. 16.00
06 listopada – grupa VI, godz. 18.00
19 listopada – grupa IV, godz. 15.00
19 listopada – grupa III, godz. 17.00
20 listopada – grupa IX, godz. 18.00
20 listopada – grupa VII, godz. 19.00
26 listopada – grupa I, godz. 15.00
26 listopada – grupa X, godz. 17.00
27 listopada – grupa XI, godz. 18.00
27 listopada – grupa V, godz. 19.00

Na tych spotkaniach wykazujemy się znajomością podstawowych modlitw.

Dodano: 04 Listopada 2017
Spotkanie rodziców dot. bierzmowania 05.111.2017r

 

W niedzielę, 05 listopada, po Mszy św. sprawowanej o godz. 16.00 odbędzie się spotkanie rodziców młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Serdecznie zaprasza ks. Jacek.

Dodano: 04 Listopada 2017
Więcej
Wieczór Świętych 31.10.2017 r - fotorelacja

 

Galeria zdjęć

Dodano: 01 Listopada 2017
Wieczór Świętych 31.10.2017 r - Msza Święta i procesja

 

Homilia ks. Jacka 31.10.2017 r

 

Dodano: 01 Listopada 2017
Przedstawienie teatralne pt.: „Objawienia Maryjne w Fatimie” 29.10.2017 r

 

29.10.2017r. pani Paulina Matoszuk przygotowała z grupą teatralną „Nadzieja” ze Szkoły Podstawowej nr 9 przedstawienie pt.: „Objawienia Maryjne w Fatimie”. Celem przedstawienia było przybliżenie historii objawień Maryjnych w Portugalii oraz ukazanie niezłomnej postawy dzieci fatimskich: Łucji, św. Franciszka i św. Hiacynty. Sztuka została przygotowana w związku z setną rocznicą Objawień Maryjnych w Fatimie na zakończenie obchodów Roku Jubileuszowego (1917r. – 2017r.), a wystawiona w październiku – miesiącu modlitwy różańcowej, o którą prosiła Matka Boska. 20.10.2017r. przedstawienie zostało dwukrotnie pokazane w szkole uczniom z 15 klas oraz gościnnie przybyłym dzieciom z 2 grup przedszkola nr 13 w Białej Podlaskiej.
29.10.2017r. w niedzielę po mszy św. o godz. 1300 uczniowie wystąpili z tą sztuką w parafii bł. Honorata, przybliżając zebranym w kościele ludziom historię Objawień Maryjnych w Fatimie.


 

Dodano: 30 Październik 2017
Trzydziesta Niedziela Zwykła 29.10.2017

 

Rocznica poświęcenia własnego kościoła

We wtorek, 31 października, w Wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych zapraszamy na Wieczór ze Świętymi, którego hasłem będą słowa: „Świętymi bądźcie”. O godz. 17.30 rozpoczniemy modlitwę różańcową, a następnie będziemy sprawować Mszę św. z Uroczystości Wszystkich Świętych, którą poprzedzi uroczyste wniesienie relikwii naszych świętych i błogosławionych. Na zakończenie pójdziemy w procesji uliczkami naszego osiedla, niosąc relikwie i wizerunki świętych. Będziemy modlić się śpiewając Litanię do Wszystkich Świętych. Bardzo prosimy na tę wieczorną procesję zabrać lampiony.

W środę, 1 listopada Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze św. w naszej świątyni będą sprawowane o 7.00,  8.30,  10.00,  18.00.

Na cmentarzu parafialnym: 12.00, na komunalnym 11.00.

W dzień Zaduszny, 2 listopada w naszym kościele tak samo: 7.00,  8.30,  10.00,  18.00.

Na cmentarzu parafialnym: 12.00 i 17.00, na komunalnym 16.00.

Przez cały listopad o godz. 17.15 będziemy odmawiali różaniec wypominkowy i Mszę św. wieczorową odprawiali za naszych zmarłych polecanych w wypominkach. W niedzielę różaniec o 9.30. Do 8 listopada, w dni powszednie, Msza św. połączona będzie z Nieszporami za zmarłych.

W tym tygodniu różaniec wypominkowy według następującego porządku:
1 listopada (środa) -         wszystkich wiernych zmarłych
2 listopada (czwartek) -     ul. Terebelska (nieparzyste)
3 listopada (piątek) -         ul. Terebelska (parzyste)
4 listopada (sobota) -         ul. Okopowa
5 listopada (niedziela) -     Terebela
6 listopada (poniedziałek) -    ul. Janowska, Sapieżyńska, Jana III Sobieskiego, Jana                         Kazimierza, Stefana Batorego

W tym tygodniu przypadają: pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. W czwartek połączymy z różańcem modlitwy za zmarłych kapłanów, w piątek spowiedź od 15.30, o godz. 16.00 Msza św. W sobotę po Mszy św. wieczorowej modlitwa różańcowa, 15 – minutowa medytacja tajemnicy różańcowej i adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy do godz. 21.00.

Za tydzień z racji pierwszej niedzieli miesiąca po Mszy św. o godz. 10.00 adoracja Najświętszego Sakramentu. W sali św. Matki Teresy spotkanie KŻR.

Dzisiaj i za tydzień odbędzie się zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, który ma na celu zatrzymanie zabijania chorych, nienarodzonych dzieci. Do ważności podpisu potrzebny jest pesel i pełna nazwa miejscowości. np. Biała Podlaska, nie Biała Podl. Podpis może złożyć ten kto ukończył 18 rok życia. Swoim podpisem możesz zatrzymać okrucieństwo zabijania dzieci podejrzanych o chorobę lub upośledzenie.

Dzisiaj rozpoczynają się w naszej parafii Katechezy Neokatechumenalne. Zapraszamy do ich wysłuchania w niedzielę o godz. 19.00,  a w środy o 18.45. Mogą pomóc w przeżywaniu swojego życia w bliskości z Bogiem. Posłuchajmy krótkiego świadectwa i zaproszenia katechistów.

Podajemy wcześniej informację, że opłatki na stół wigilijny będą roznoszone od poniedziałku – 13 listopada.

Zakład Bakalland w Janowie Podlaskim oferuje pracę. (zob. gabl.)

Dzisiaj liczymy wiernych starajmy się wychodzić wolniej i bocznymi drzwiami, główne drzwi są zamknięte.

W Echu Katolickim napisano:

  • Czym jest świętych obcowanie
  • O świętości w codzienności możliwej dla każdego
  • Św. Brat Albert, czego o nim nie wiemy
  • Jak wielbić Boga w codziennym życiu
  • Historia męczeństwa unitów z Hołubli.


W minionym tygodniu odeszli do Pana:  +  Janusz Nikoniuk, Wiesław Andrzejuk…...

Dodano: 29 Październik 2017
Wieczór Świętych 31.10.2017 r

 

Dodano: 29 Październik 2017
Krąg Biblijny 27.10.2017 r

 

Krąg Biblijny 27.10.2017 r

Dodano: 29 Październik 2017
Krąg Biblijny 19.10.2017 r

 

Krąg Biblijny 19.10.2017 r

 

Dodano: 25 Październik 2017

<<< [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] >>> ... z 100

Projekt i wykonanie Orange Computers