Odwiedzin: 342104
Aktualności

<<< [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] >>> ... z 132

Pielgrzymka kobiet do Pratulina 31.05.2020 r. - zaproszenie

 

 

Dodano: 24 Maj 2020
Wniebowstąpienie Pańskie - 24.05.2020 r.

 

Dzisiaj przypada szósta rocznica ingresu Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy do   katedry, pamiętajmy o nim w modlitwach.

Jutro z racji dnia obrony życia Mszę św. wieczorową i nabożeństwo majowe ofiarujemy w tej intencji.

We wtorek, 26 maja, obchodzimy Dzień Matki. Niech nie zabraknie wdzięcznej pamięci o naszych mamach, tych żyjących i tych, które Pan Bóg powołał już do siebie.

W Wigilię Zesłania Ducha Świętego, 30 maja w zamian corocznego Koncertu Uwielbienia „Biała dla Jezusa” we wszystkich kościołach Białej Podlaskiej zbierzemy się o godz. 20.00 by wziąć udział w odśpiewaniu Akatystu do Ducha Świętego.
    Chętnych do pomocy w śpiewie akatystu zapraszamy na próbę w poniedziałek na 19 do sali Matki Teresy.

Na dzień 31 maja są zaproszone do Pratulina na godz. 10.00 Kobiety w ramach V Diecezjalnej Pielgrzymki. Jednak w tym roku ze względu na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa zachęca ks. biskup do uczestnictwa przez transmisję na żywo na You Tube Podlasie 24.pl i radiową za pośrednictwem Katolickiego Radia Podlasie.

W święto NMP Matki Kościoła, 1 czerwca br. o godz. 11.00, w Katedrze Siedleckiej będą miały miejsce święcenia biskupie ks. Kanonika Grzegorza Suchodolskiego. Już teraz zachęcamy wszystkich do modlitewnego towarzyszenia w czasie Jego przygotowań do przyjęcia święceń biskupich. 
         Do Katedry będą mogły wejść tylko osoby z imiennymi zaproszeniami. Dla nas przygotowywane są transmisje przez Telewizję Trwam i Katolickie Radio Podlasie.

Za tydzień kończy się okres wielkanocny i czas Komunii św. wielkanocnej.

Dodano: 24 Maj 2020
Dziś, 18 maja, mija 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły

 

 

"Gdy będzie wam trudno, gdy będziecie w życiu przeżywać jakieś niepowodzenie, czy zawód, niech myśl wasza biegnie ku Chrystusowi, który was miłuje, który jest wiernym towarzyszem i który pomaga przetrwać każdą trudność."
- Święty Jan Paweł II, Papież Polak.

 

 

Dziś, 18 maja, mija 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły, od 16 października 1978 r. - papieża Jana Pawła II. Wkrótce po śmierci został on ogłoszony błogosławionym a następnie świętym Kościoła katolickiego.
Karol Wojtyła urodził się 20 maja 1920 w małopolskim miasteczku Wadowice, niedaleko Krakowa jako drugie z trójki dzieci Karola i Emilii Kaczorowskiej. Karol Wojtyła przyszedł na świat w Wadowicach, 18 maja 1920 roku w domu należącym do Żyda, Chaima Bałamutha.
Matka przyszłego papieża, Emilia Wojtyła (z domu Kaczorowska) zajmowała się domem dorabiając jako szwaczka. Ojciec, Karol Wojtyła, służył w armii cesarza Franciszka Józefa, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., został urzędnikiem Powiatowej Komendy Uzupełnień w Wadowicach, będąc oficerem tamtejszego 12 Pułku Piechoty.
Karol bardzo wcześnie stracił wszystkich swoich najbliższych. Miał niespełna 9 lat kiedy umarła mu matka, Emila Wojtyła z d. Kaczorowska (miała zaledwie 45 lat). Trzy lata później zmarł jego starszy o 14 lat brat Edmund, lekarz, który po studiach na Uniwersytecie Jagiellońskim pracował w szpitalu w Bielsku-Białej i śmiertelnie zaraził się od pacjentki szkarlatyną. Ojciec (Karol Wojtyła), zmarł, gdy przyszły papież miał lat 20 lat. Siostra zmarła w wieku niemowlęcym.
Po śmierci matki i starszego brata zostali tylko ojciec i syn. Świadkowie tamtych lat Lolka wspominają ich ogromną więź i troskliwą opiekę Karola seniora.
Przyszły papież rozpoczął w 1938 studia polonistyczne na UJ w Krakowie, przerwane przez II wojnę światową, podczas której pracował zawodowo, a pod koniec zaczął się kształcić w podziemnym seminarium duchownym, mieszczącym się w pokojach abp Adama Stefana Sapiehy w jego pałacu arcybiskupim. Święcenia kapłańskie przyjął 1 listopada 1946 z jego rąk w katedrze wawelskiej i wkrótce potem wyjechał na dalsze studia do Rzymu.
Po powrocie do kraju w 1948 był przez pół roku wikarym w wiejskiej parafii w Niegowici, następnie zajmował podobne "stanowisko" w krakowskim kościele św. Floriana, by następnie osiąść na ul. Kanoniczej, gdzie przygotowywał pracę habilitacyjną.
Przez cały ten czas, łącznie z wojną, żywo interesował się literaturą piękną i teatrem, a gdy jako kapłan działał w Krakowie, wiele uwagi poświęcał studentom, których otaczał szczególną opieką duszpasterską.
Od 1954 pracował jako profesor akademicki na KUL-u i właśnie na obozie kajakowym na Mazurach z grupą studentów z tej uczelni zastała go papieska nominacja z 4 lipca 1958 na biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej. Sakrę przyjął 28 września tegoż roku z rąk ówczesnego administratora apostolskiego w Krakowie abp Eugeniusza Baziaka. Gdy ten ostatni zmarł 15 czerwca 1962 w Warszawie, kapituła krakowska wybrała wikariuszem kapitulnym (tymczasowym rządcą) archidiecezji właśnie bp. Wojtyłę.
Decyzję tę potwierdził Paweł VI, mianując oficjalnie 13 stycznia 1964 niespełna 44-letniego hierarchę arcybiskupem metropolitą krakowskim. Ten sam papież powołał go w skład Kolegium Kardynalskiego 26 czerwca 1967 r.
Jako pasterz Kościoła krakowskiego kard. Wojtyła żywo interesował się swą archidiecezją, wizytując parafie, zwołując synod itp., nie zaprzestając przy tym działalności naukowo-dydaktycznej jako profesor KUL-u. Brał też czynny udział we wszystkich sesjach Soboru Watykańskiego II.
Po powrocie z Soboru znaczną część swojego dorobku publicystycznego poświęcił propagowaniu jego ducha i przesłania. Przede wszystkim jednak starał się zaszczepić ducha soborowej odnowy Kościołowi w Polsce. Zwołał dwa Synody: w 1972 Synod Archidiecezji Krakowskiej, a rok później Synod Metropolii Krakowskiej. Obydwa zamknął już jako papież, podczas wizyt w Ojczyźnie w 1979 i 1983 r.
Wraz z prymasem Polski kard. Stefanem Wyszyńskim złożył we wrześniu 1978 historyczną rewizytę z ramienia episkopatu Polski w RFN.
16 października 1978 na konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie 111 zgromadzonych tam kardynałów wybrało 58,5-letniego arcybiskupa krakowskiego 264. Biskupem Rzymu. Był pierwszym od 1523 r. nie-Włochem na tym urzędzie i pierwszym Polakiem i Słowianinem. Od tamtego czasu trwał najdłuższy w XX wieku i trzeci w historii (łącznie ze św. Piotrem, którego lata rządów w Kościele nie są jednak dokładnie znane) pontyfikat.
Jednocześnie pontyfikat Jana Pawła II był najbardziej rekordowym, i to pod wieloma względami, np. pod względem liczby podróży zagranicznych - 104 i odwiedzonych podczas nich krajów - 129, przemierzonych kilometrów - prawie 1,3 mln, przeprowadzonych beatyfikacji - 148 i kanonizacji - 51 oraz ogłoszonych podczas nich błogosławionych - 1343 i świętych - 482.
Jan Paweł II ogłosił 14 encyklik, czyli najwyższej rangi urzędowych dokumentów, jakie papieże kierują do całego Kościoła. Pierwszą zatytułowaną "Redemptor hominis" papież Wojtyła podpisał 4 marca 1979 r.; ostatnią "Ecclesia de Eucharistia" – 17 kwietnia 2003 r.
Jednym z najgłośniejszych dokumentów pontyfikatu stała się jedenasta encyklika "Evangelium vitae" (Ewangelia życia) z 25 marca.1995 r. To ukoronowanie papieskiej wizji miłości, małżeństwa, rodziny a przede wszystkim "wartości i nienaruszalności życia ludzkiego" od poczęcia do naturalnej śmierci.
Jedną z wielu pionierskich idei Jana Pawła II były Światowe Dni Młodzieży, które miały stać się jednym z fenomenów całego pontyfikatu. Dokumentem niejako programowym, w którym papież zapowiedział tę inicjatywę, był "List apostolski do młodych całego świata" wydany 31 marca 1985 r.
Był pierwszym w dziejach papieżem, który tak otwarcie i przyjaźnie mówił o wyznawcach innych religii. Także jako pierwszy papież przekroczył próg synagogi – miało to miejsce w Rzymie, 13 kwietnia 1986 r. 27 października 1986 r. odbyło się zaś międzyreligijne spotkanie modlitewne w Asyżu. Na zaproszenie Jana Pawła II do miasta św. Franciszka przybyło 47 delegacji reprezentujących wyznania chrześcijańskie oraz przedstawiciele 13 innych religii aby w jednym czasie modlić się w intencji pokoju
Już 13 maja 2005 r. ogłoszono decyzję nowego papieża, Benedykta XVI, by w przypadku Jana Pawła II odstąpić od wymaganego przez przepisy kościelne okresu 5 lat od śmierci danej osoby i rozpocząć jego proces beatyfikacyjny. Zarówno tempo w jakim wszczęto proces beatyfikacyjny jak i czas jego trwania – niespełna dwa lata od jego otwarcia – są absolutnym ewenementem w naszych czasach.
1 maja 2011 r. Jan Paweł II został beatyfikowany a 27 kwietnia 2014 r. - ogłoszony świętym.
W liście przygotowanym z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II, papież-senior Benedykt XVI napisał o swoim poprzedniku: "W Janie Pawle II uwidoczniły się nam wszystkim moc i dobroć Boga. W czasie, kiedy Kościół na nowo cierpi z powodu naporu zła, jest on dla nas oznaką nadziei i otuchy".

Dodano: 18 Maj 2020
Szósta Niedziela Wielkanocy - 17.05.2020 r.

 

Od dzisiaj w naszym kościele na Mszach św. i nabożeństwach może jednocześnie być 100 osób, a na zewnątrz liczba nieograniczona, serdecznie zapraszamy.

Przypominamy o obowiązku spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej (31 maja). Dyżur spowiedniczy w tym tygodniu  codziennie pół godziny przed Mszą św. od 17.30.

Dzisiaj  w  100  rocznicę  urodzin   Świętego  Jana  Pawła   II   dziękujemy  Bożej Opatrzności za wielki dar jego pontyfikatu, za przykład mocnej wiary i heroicznej miłości, jaki nam pozostawił.

Jutro, 18 maja, I Program Telewizji Polskiej oraz Polskie Radio o godz. 18.00 wyemitują widowisko muzyczne Santo subito – Prorok naszych czasów.

W przyszłą niedzielę Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego i szósta rocznica ingresu Biskupa Siedleckiego. Pamiętajmy o naszym Pasterzu w modlitwach.

Od tego tygodnia rozpoczynamy spotkania wspólnot i grup parafialnych. W poniedziałek Legion Maryi, we wtorek o 16.00 spotkanie ministrantów, a po Mszy św. wieczorowej Kręgu Biblijnego.

Za tydzień  zapraszamy na spotkanie rodziców dzieci przygotowujących się do          I Komunii św. na godz.13.00, a po Mszy św. o 16.00 spotkanie z komitetem rodziców dzieci, które były u I Komunii św. w ubiegłym roku, celem ustalenia terminu rocznicy.

Składamy serdeczne podziękowania za ofiary składane na utrzymanie parafii. Bóg zapłać!
Zarządzenie Biskupa Siedleckiego
KAZIMIERZA GURDY
w związku ze zmianami przepisów państwowych
w trwającym stanie epidemicznym

W związku z zapowiedzią łagodzenia obostrzeń, obowiązujących w naszym kraju w czasie trwania epidemii koronawirusa, które wejdą w życie z dniem 18 maja br. zarządzam co następuje:

1.    Od 17 maja br. liczba osób uczestniczących we Mszy Św. lub innym obrzędzie religijnym uzależniona jest od powierzchni świątyni (jedna osoba na 10 m2). Proszę Księży Proboszczów o przeprowadzenie odpowiednich wyliczeń i zakomunikowanie wiernym nowych danych. Należy umieścić je na drzwiach wejściowych kościoła, na stronach internetowych, podać je w ogłoszeniach parafialnych i wywiesić w gablotach.

2.    Proszę Księży Proboszczów o poinformowanie swoich wiernych o obowiązku wynikającym z trzeciego przykazania kościelnego: Przynajmniej raz w roku w Okresie Wielkanocnym przyjąć Komunię Świętą. Równocześnie przypominam, że należy w tym celu zorganizować dodatkowe dyżury spowiednicze i poinformować wiernych o podjętych środkach ostrożności, zgodnych z obowiązującymi przepisami.

3.    Informuję, że nadal można korzystać ze specjalnych odpustów na podstawie Dekretu Penitencjarii Apostolskiej o specjalnym odpuście z dnia 20.03.2020 roku. Jednocześnie przypominam, że do odwołania obowiązuje dyspensa od uczestnictwa we Mszy Św. niedzielnej i w uroczystościach, udzielona przeze mnie dn. 14.03.2020 roku.

4.    Uwzględniając zmiany w rozporządzeniu władz państwowych dotyczące częściowego przywrócenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach i placówkach oświatowych, informuję o możliwości przeprowadzenia Uroczystości Pierwszej Komunii Świętej przed wakacjami. Polecam Księżom Proboszczom podjęcie rozmów z rodzicami, w celu zaproponowania terminów przedwakacyjnych oraz powakacyjnych (dla rodziców, którzy zdecydują się na zorganizowanie tej Uroczystości w późniejszym czasie). Ze względu na obowiązujące obostrzenia należy Uroczystość tę przeprowadzić w grupach – zgodnie z przepisami państwowymi i liturgicznymi. Według ustalonych grup dzieci winne przeżyć Biały Tydzień. Bardzo proszę, aby rodzice i katecheci dołożyli wszelkich starań w przygotowaniu dzieci do godnego przeżycia Uroczystości Pierwszej Komunii Świętej oraz Białego Tygodnia.

5.    Informuję Księży Proboszczów, że na tych samych zasadach należy przywrócić przygotowanie i przystąpienie młodzieży do Sakramentu Bierzmowania. Decyzję o dopuszczeniu kandydata do Sakramentu Wtajemniczenia Chrześcijańskiego podejmuje Ksiądz Proboszcz. Na dwa tygodnie przed Bierzmowaniem należy przesłać (drogą mailową) wypełniony nowy formularz Protokołu wizytacji oceniającej katechezę parafialną przygotowującą do sakramentu bierzmowania do Wydziału Nauczania Katechetycznego.

6.    W związku ze zmianami przypisów państwowych (co do ilości i wieku gromadzących się osób) zalecam, aby w parafiach przywrócić spotkania formacyjno-duszpasterskie prowadzone w grupach, ruchach i stowarzyszeniach. W tym celu należy wykorzystać powierzchnię sakralną kościoła.

7.    Coroczne Diecezjalne Czuwanie Ruchów i Stowarzyszeń Diecezji Siedleckiej odbędzie się w parafii Ducha Świętego w Siedlcach dn. 30.05.2020 roku. Podkreślając wagę Uroczystości Zesłania Ducha Świętego, bardzo proszę Księży Proboszczów o zorganizowanie czuwania także na poziomie parafialnym.

8.    Oznajmiam o wznowieniu nauk przedmałżeńskich w domu rekolekcyjnym w Siedlanowie. Ponadto informuję, że dn. 31.05.2020 r. odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet do Pratulina przeprowadzona zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami państwowymi. Będzie ona transmitowana online za pośrednictwem Katolickiego Radia Podlasie.

9.    Przypominam, że od dnia 1.06.2020 r. obowiązuje nowy formularz protokołu rozmów kanonicznych przed zawarciem Sakramentu Małżeństwa. Jest on do nabycia w Księgarni Diecezjalnej.

10.    Dziękuje wszystkim kapłanom za odważne towarzyszenie wiernym w czasie epidemii, w ramach nałożonych na Kościół ograniczeń.
Ze względu na bezpieczeństwo i dobro wspólne zobowiązuje wszystkich Duszpasterzy do sumiennego przestrzegania przepisów sanitarnych oraz zaleceń dotyczących ilości wiernych w kościołach i kaplicach.
Z pasterskim błogosławieństwem


BISKUP SIEDLECKI

L. dz. 319/2020
Siedlce, dnia 15 maja 2020 r. 


Zarządzenie należy odczytać we wszystkich kościołach i kaplicach na terenie Diecezji Siedleckiej w niedzielę dn. 17.05.2020 r.

Dodano: 17 Maj 2020
Biskupi w liście na stulecie św. Jana Pawła II: dziś powiedziałby nam – „Nie lękajcie się” 17-05-2020

 
 


W trudnym dla nas wszystkich czasie – gdy zmagamy się z pandemią koronawirusa i stawiamy pytania o przyszłość naszych rodzin oraz społeczeństwa – warto także zapytać o to, co On dziś miałby nam do powiedzenia? Z jakim przesłaniem zwróciłby się do rodaków w maju 2020 roku? Jako pierwsze przychodzą nam na myśl słowa: „Nie lękajcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi” – podkreśla Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w liście z okazji setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.
List Prezydium KEP będzie odczytany w kościołach w niedzielę 17 maja, w przeddzień rocznicy urodzin papieża Polaka. Biskupi przypominają m.in. słowa, które św. Jan Paweł II wypowiedział w homilii rozpoczynającej pontyfikat w 1978 r.: „Nie lękajcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi. Dla Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji, rozwoju! Nie bójcie się! Chrystus wie, co nosi w swoim wnętrzu człowiek. On jeden to wie!”. „Tak, Chrystus wie, co każdy z nas nosi dziś w sobie, On doskonale zna nasze radości, niepokoje, nadzieje, lęki, tęsknoty. Tylko On ma odpowiedź na pytania, które stawiamy sobie w obecnej chwili” – napisali.
„Gdyby Papież Polak żył dzisiaj, na pewno dobrze rozumiałby osoby, które przebywają w izolacji i kwarantannie. Modliłby się za chorych, zmarłych oraz ich rodziny. Sam przecież wielokrotnie chorował i cierpiał w warunkach szpitalnego odosobnienia, bez możliwości sprawowania Mszy św. z wiernymi. Jego brat Edmund zmarł w wieku 26 lat, jako młody lekarz, kiedy zaraził się od chorej pacjentki, udzielając jej pomocy medycznej. Na jego płycie nagrobnej wyryto napis: +Swe młode życie oddał w ofierze cierpiącej ludzkości+. By upamiętnić swego starszego brata, nasz święty Papież trzymał na swoim biurku lekarski stetoskop. Święty Jan Paweł II rozumiał i cenił pracę lekarzy, pielęgniarek, ratowników i pracowników medycznych, za których często się modlił i z którymi się spotykał” – czytamy w liście.
Prezydium Episkopatu podkreśla, że Papież z Polski odwiedził 132 kraje i około 900 miejscowości. „Jego nauczanie jest wciąż aktualne. Warto do niego sięgać, także poprzez internet i media społecznościowe, wykorzystując możliwości, które stwarzają nowe technologie. Już w 2002 roku Papież wzywał przecież cały Kościół do wypłynięcia +na głębię cyberprzestrzeni+” – wskazują biskupi. „Dzisiaj, gdy w czasie pandemii koronawirusa świat walczy o każde ludzkie życie, trzeba przypomnieć, że Jan Paweł II domagał się ochrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci” – dodają.
W liście przywołano też słowa kard. Stanisława Dziwisza opisujące chwilę zamachu na życie św. Jana Pawła II: „Pamiętam, że w momencie zamachu na Placu św. Piotra [Papież] zachował duży spokój i opanowanie, choć sytuacja była dramatyczna, a zagrożenie życia ogromne. Pytany przeze mnie, potwierdził, że odczuwa ból spowodowany przez rany, pokazał też ich miejsca. Nie można jednak mówić o żadnej panice. Zanim stracił świadomość, od razu też zawierzał się Maryi i mówił, że przebacza temu, który do niego strzelił”.
Biskupi cytują również papieża Franciszka, który we wstępie do książki „Święty Jan Paweł II, 100 lat. Słowa i Obrazy”, opublikowanej w Watykanie z okazji stulecia urodzin św. Jana Pawła II, wyznał: „Wiele razy w czasie mojego życia kapłańskiego i biskupiego spoglądałem na niego, prosząc w moich modlitwach o dar wierności Ewangelii, tak jak on dawał o niej świadectwo”.
BP KEP

Dodano: 17 Maj 2020
Piąta Niedziela Wielkanocy - 10.05.2020 r.

 

W środę, 13 maja, w liturgii wspominamy Matkę Bożą Fatimską oraz 39 rocznicę zamachu na św. Jana Pawła II. Nabożeństwo majowe połączymy z różańcem fatimskim i procesją wokół świątyni. Różaniec poprowadzi Domowy Kościół.

Ojciec święty prosi, aby  czwartek 14 maja uczynić dniem modlitwy, postu i dzieł miłosierdzia w intencji powstrzymania epidemii korona                                                                                                                                 wirusa. Prosimy o podjęcie tych dzieł pokutnych.     

W sobotę, 16 maja, przypada święto patrona Polski, św. Andrzeja Boboli, kapłana i męczennika. Dnia 16 maja 1657 został schwytany przez Kozaków. Mimo okrutnych tortur nie wyrzekł się wiary w Jezusa Chrystusa.

W przyszłą niedzielę będzie obchodzony dzień dziękczynienia za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II. Za Jego przyczyną prośmy Boga o potrzebne łaski. Niech wstawia się za Kościołem, naszą Ojczyzną i diecezją. Módlmy się za Jego pośrednictwem o ustanie pandemii, za chorych, zmarłych i ich rodziny, za służbę zdrowia oraz za wszystkich, którzy narażają swoje życie dla naszego bezpieczeństwa.

Bóg zapłać za ofiary indywidualne i te, które wpłynęły na konto parafialne na utrzymanie parafii.

W minionym tygodniu odszedł do wieczności:   +  Zdzisław Chwedoruk…...

Dodano: 10 Maj 2020
CZWARTA NIEDZIELA WIELKANOCY - 03.05.2020 r.

 

Dzisiejsza niedziela Dobrego Pasterza rozpoczyna Tydzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne. Prosimy by nie zabrakło nigdy tych, którzy w imieniu Chrystusa będą głosić Ewangelię.

Dzisiaj również 229 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Pamiętajmy w modlitwach o naszej Ojczyźnie, szczególnie teraz w tym trudnym czasie.

Przypominamy, że do świątyni może wejść 1 osoba na 15m2, maksymalnie 65 osób; wszystkich obowiązują maseczki.
Miejsca w ławkach zajmujemy na przemian, nie siadamy razem.

W tym tygodniu pierwszy czwartek miesiąca, po Mszy św. wieczorowej na nabożeństwie majowym modlitwy w intencji kapłanów i o powołania.

W piątek 8 maja uroczystość św. Stanisława, głównego patrona Polski. Z racji uroczystości można spożywać pokarmy mięsne.
Na Mszy św.  o godz.18.00   będziemy modlili się w intencji ks. Stanisława.

W przyszłą niedzielę w Parczewie Diecezjalny Dzień Rodziny. Zachęcamy do udziału poprzez transmisję internetową.

Składamy serdeczne podziękowania za ofiary złożone w ostatnim czasie na utrzymanie parafii, indywidualnie bądź wpłacane na konto. Bóg zapłać.

Dodano: 03 Maj 2020
Trzecia Niedziela Wielkanocy - 26.04.2020 r.

 

W trzecią niedzielę Wielkanocy we wszystkich diecezjach w Polsce obchodzona  jest Niedziela Biblijna, która rozpoczyna Tydzień Biblijny. Nie tylko dzisiaj ale często rozważajmy słowo Boże, bo jest to głos mówiącego do nas Boga. W tym tygodniu zorganizujmy w domach rodzinne czytanie Pisma św.

Dzisiaj jest też obchodzona Niedziela Modlitw za Kierowców. Obserwując codzienność dostrzegamy, jak pilna jest potrzeba modlitwy o bezpieczne poruszanie się po drogach i wzajemny szacunek między kierowcami.

W środę będziemy obchodzić Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, upamiętniający rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau w 1945 r.

W piątek rozpoczynamy miesiąc maj poświęcony Maryi. Zachęcamy do codziennego odmawiania Litanii do Matki Bożej.
Zapraszamy na nabożeństwa majowe: dni powszednie po Mszy św. wieczorowej, a w niedziele o 17.30.

W tym tygodniu przypada I piątek i I sobota miesiąca. W piątek o godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego i adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 16.00  z możliwością spowiedzi; o 16.00  Msza św.

Na sobotę, 2 maja, została przeniesiona Uroczystość NMP Królowej Polski. Dodatkowa Msza św. o godz.9.00

W I niedzielę miesiąca po Mszy św. po godz. 10.00 adoracja Najświętszego Sakramentu. KŻR zmieniają tajemniczki prywatnie bez spotkania.

Przed świętami zakończyliśmy malowanie wnętrza naszej świątyni i wymianę grzejników. Uporządkowano teren wokół nowego budynku.  Całość prac przekroczyła 130 tysięcy złotych. Dziękujemy kilkunastu rodzinom, które wpłaciły n ofiary na konto lub indywidualnie na utrzymanie  parafii i prosimy o  pomoc innych. 

W minionym tygodniu odeszli do wieczności:  +  Teresa Skrodziuk i Jan Olesiejuk...

Dodano: 27 Kwiecień 2020
Druga Niedziela Wielkanocy, czyli Niedziela Miłosierdzia Bożego 19.04.2020 r.

 

KOMUNIKAT

 Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy


W związku z zapowiedzią wejścia w życie – z dniem 20 kwietnia br. -
zmian w Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych
ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które
przewidują, że liczba osób uczestniczących we Mszy św. lub innym obrzędzie
religijnym będzie zależała od powierzchni świątyni (na jedną osobę musi
przypadać co najmniej 15m2 powierzchni) zalecam, aby:
1. Księża Proboszczowie wyliczyli powierzchnię kościoła lub kaplicy, które
są przeznaczone do kultu religijnego.
2. Biorąc pod uwagę 15m2 powierzchni na jedną osobę należy wyliczyć,
ile osób maksymalnie może uczestniczyć w liturgii w danym obiekcie sakralnym.
3. W najbliższą niedzielę poinformować parafian w ogłoszeniach
o powierzchni kościoła lub kaplicy oraz maksymalnej liczbie osób mogących
uczestniczyć w liturgii od dnia 20 kwietnia br. Taka informacja powinna zostać
też umieszczona przy wejściu do kościoła lub kaplicy.
4. Księża Proboszczowie przekazali Księżom Dziekanom, najpóźniej do 20
kwietnia br. informacje o powierzchni kościoła lub kaplicy, gdzie sprawowane są
Msze św. i maksymalnej liczbie wiernych.
5. Księża Dziekani niezwłocznie przekazali te informacje zebrane w swoim
dekanacie do Wydziału Duszpasterstwa naszej Kurii Diecezjalnej drogą
e-mailową: kuriainfo@radiopodlasie.pl
Ze względu na bezpieczeństwo naszych wiernych i dobro wspólne
zobowiązuję wszystkich Duszpasterzy do sumiennego przestrzegania przepisów
sanitarnych oraz zaleceń dotyczących ilości wiernych w kościołach i kaplicach.
Z pasterskim błogosławieństwem
BISKUP SIEDLECKI
L. dz. 256/2020
Siedlce, dnia 18 kwietnia 2020 r.   Duszpasterze i wierni parafii bł. Honorata z wielką radością przyjęli wiadomość o nominacji ks. Grzegorza Suchodolskiego na biskupa pomocniczego naszej diecezji. Nominatowi życzymy błogosławieństwa Bożego i zapewniamy o modlitwie.

Od jutra w naszej świątyni na Mszach św. i na nabożeństwach będzie mogło uczestniczyć jednorazowo - 43 osoby. Udzielając tej informacji przepraszamy wszystkich, którzy odchodzili od  zamkniętych drzwi kościoła, było to przykre i dla nas, ale tak być musiało. Miejmy nadzieję, że ta nienormalna sytuacja wkrótce się skończy.  W kościele obowiązują wiernych maseczki. W ławce zajmuje miejsce tylko jedna osoba. Siadamy na krańcowych stronach ławki.

Zarządzenie Biskupa Siedleckiego dotyczące Pierwszej Komunii św.: ze względu na bezpieczeństwo dzieci i ich najbliższych oraz aktualne rozporządzenia władz państwowych, do czasu przywrócenia przez kompetentne organy państwowe zajęć dydaktyczno – wychowawczych w szkołach i placówkach oświatowych nie można przeprowadzać spotkań formacyjnych z dziećmi i rodzicami oraz organizować uroczystości pierwszokomunijnych i rocznice Pierwszej Komunii św.
W obecnej sytuacji trwającej epidemii i obowiązującego rozporządzenia o zamknięciu szkół do 26 kwietnia br. należy odwołać wszystkie zaplanowane terminy Pierwszej Komunii św., jakie miały odbyć się w pierwszej połowie maja br. Zgodnie z propozycją rodziców ustalono, że w naszej parafii I Komunia św. odbędzie się w niedzielę 30 sierpnia.

Rozpoczęliśmy Tydzień Miłosierdzia, do soboty włącznie od godz.15.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu i Koronka. Adoracja będzie do godz.18.00. Z tego względu, że dzisiaj może być tylko 5 osób zapraszamy od jutra, a dzisiaj możemy uczestniczyć za pośrednictwem internetu.

W związku z pytaniami o numer konta parafialnego poniżej podajemy:
66 1240 2177 1111 0000 3572 1233

W czwartek, 23 kwietnia, uroczystość św. Wojciecha, głównego patrona Polski.

W minionym tygodniu odeszli do Pana:  + Marian Panasiuk i Mieczysław Kuzawiński ………..

 

Dodano: 19 Kwiecień 2020
Dodano: 19 Kwiecień 2020

<<< [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] >>> ... z 132

Projekt i wykonanie Orange Computers