Odwiedzin: 368807
Aktualności

<<< [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] >>> ... z 147

Imieniny ks. proboszcza Zbigniewa -17.03.2022 r.

 

Dodano: 16 Marzec 2022
Wizytacja kanoniczna księdza Biskupa - 20.03.2022

 

 

Dodano: 16 Marzec 2022
Całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji Ojczyzny

 

Dodano: 15 Marzec 2022
II Niedziela Wielkiego Postu - 13.03.2022 r.

 

1.    Druga Niedziela Wielkiego Postu to niedziela Ad Gentes - Dzień Modlitw, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Obecnie na misjach w 99 krajach pracuje 1800 polskich misjonarek i misjonarzy. Są świadkami prawdy, że Bóg jest miłością i kocha każdego bez wyjątku. Dzisiaj można wesprzeć ich dzieło ofiarą złożoną do puszek wychodząc z kościoła.

2.    W kaplicy M. Bożej wystawiona jest skrzynia miłosierdzia, do której składamy dary miłosierdzia dla najbardziej potrzebujących.

3.    Zapraszamy do udziału w nabożeństwach wielkopostnych w piątki i niedziele. W piątek Droga Krzyżowa: o 9.00, o 16.00 (dla dzieci) i o 17.15. Gorzkie Żale w niedziele po Mszy św. o 10.00 oraz o 17.40.

4.    W sobotę wypada uroczystość św. Józefa, oblubieńca Najśw. Maryi Panny

5.    Także w sobotę o godz. 18.45 zapraszamy na film pt. „Fatima” To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca opowieść o objawieniach fatimskich, które dały siłę milionom chrześcijan. Jest rok 1917. Świat pogrążony jest w mrokach Pierwszej Wojny Światowej. Do małej portugalskiej wioski Fatimy płyną dramatyczne wieści o tysiącach zabitych.  Do domów wracają okaleczeni i pozbawieni nadziei weterani. W takich chwilach łatwo o zwątpienie i załamanie. Właśnie w takich okolicznościach troje dzieci z Fatimy doświadcza niezwykłego spotkania. Ich oczom ukazuje się Matka Boża, by przekazać im przepowiednie dla świata.

6.    Za tydzień 20 marca 2022 r. odbędzie się wizytacja kanoniczna księdza Biskupa w naszej parafii. Przeprowadzi ją ks. Bp pomocniczy Grzegorz Suchodolski. Msze św. będą sprawowane wg porządku niedzielnego.

W programie wizytacji:
•    8.30 – Ingres ks. Biskupa do świątyni i Msza św. pod przewodnictwem ks. Biskupa
•    10.00 – spotkanie w Sali Matki Teresy z grupami formacyjnymi i wspólnotami naszej parafii. Zapraszamy na to spotkanie wszystkie wspólnoty działające w naszej parafii.
•    11.30 – kolejna Msza św. po przewodnictwem Ks. Biskupa
•    12.30 – spotkanie z Radą Parafialną


7.    W zakrystii do nabycia rozprowadzane przez Caritas diecezjalną baranki wielkanocne w cenie 7 zł i świece- paschaliki w cenie 20 zł. To także forma jałmużny wielkopostnej.

8.    W przyszłą niedzielę taca będzie przeznaczona na ogrzewanie kościoła.

9.    Szkoła Podstawowa im. Św. Królowej Jadwigi w Białej Podlaskiej przypomina o naborze do klas pierwszych na rok szkolny 2022/2023. Stosowne dokumenty można składać w sekretariacie szkoły.

10.    Na plakatach w gablocie jest już umieszczony program rekolekcji parafialnych w dniach 25-27 marca 2022 r.

11.    Ks. Henryk Szustek, proboszcz z Tucznej organizuje w dniach 19-30 kwietnia pielgrzymkę autokarową do Włoch. Program pielgrzymki i informacje są wywieszone na plakacie w gablocie przed kościołem.

12.    Na stoliku za ławkami nowy numer Echa Katolickiego:
•    Wybuchają bomby, giną ludzie … - gdzie w tym wszystkim jest Bóg?
•    Jak Kościół Siedlecki zdaje egzamin z miłosierdzia?
•    Czy istnieje ryzyko, że Rosja zaatakuje Polskę?
•    Wojna oczami ukraińskiego księdza- korespondencja z Charkowa.

13.    W minionym tygodniu odszedł do Pana: +Janusz Pirogowicz. Wieczny odpoczynek…

 

Dodano: 13 Marzec 2022
Trasa EDK 2022r BRĄZOWA - błogosławionego Honorata

 

Informujemy, że Trasa EDK 2022r została zarejestrowana
BRĄZOWA - błogosławionego Honorata
Biała Podlaska (wyjście z naszej parafii) - Rakowiska - Cicibór - Roskosz - Hrud - Ossówka - Kolonia Witulin - Bukowice Kolonia - Leśna Podlaska - Nowa Bordziłówka - Ludwinów - Worgule - Łukowce - Sitnik - Biała Podlaska


DODATKOWE INFORMACJE O REJONIE
DŁUGOŚĆ TRASY
40 km
SUMA PODEJŚĆ
152 m
DATA EDK
08.04.2022


Wyjście rozpocznie się po Mszy Świętej o godzinie 18:00 z aszego kościoła
Preferowana rejestracja przez stronę internetową EDK.
Na godzinę przed Mszą Świętą będzie możliwa rejestracja pozostałych uczestników, którzy nie dokonali rejestracji w formie elektronicznej.
Na godzinę przed Mszą Świętą będzie możliwość zaopatrzenia się w pakiety z rozważaniami w salce Matki Teresy przy kościele.
MOŻNA SIĘ JUŻ REJESTROWAĆ NA TRASĘ

ZAREJESTRUJ SIĘ TUTAJ - KLIKNIJ

 

Dodano: 13 Marzec 2022
DLA RODZINY I PRZYJACIÓL ALKOHOLIKÓW AL-ANON

 

 

CZY ALKOHOL JEST PROBLEMEM W TWOJEJ RODZINIE?
AL – ANON       ALATEEN
DLA RODZINY I PRZYJACIÓL ALKOHOLIKÓW

W tej wspólnocie możesz:

  • Spotkać ludzi, z którymi łączy cię ten sam problem
  • Nauczyć się czegoś o alkoholizmie, jako o chorobie
  • Zastąpić rozpacz nadzieją
  • Poprawić atmosferę w rodzinie
  • Odbudować pewność siebie

Jeżeli picie bliskiej Ci osoby przeszkadza Tobie normalnie żyć.
PRZYJDŹ DO NAS!!!

Grupa Al-Anon "Nadzieja"

Biała Podlaska ul. Długa 2
przy Parafii WNMP
Mitingi - poniedziałek godz.18:00
Miting otwarty
w ostatni poniedziałek miesiąca


GRUPA „SŁONECZKO”

Biała Podlaska ul. Narutowicza 37
   (kościół św.Antoniego, dom katechetyczny na końcu parkingu)
 Mityngi odbywają się w czwartki, godz. 17:30    GRUPA DDA

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

 

Dodano: 11 Marzec 2022
I niedziela Wielkiego Postu – 06 marca 2022 r.

 

1.    W kaplicy zostanie wystawiona „skrzynia miłosierdzia", do której przez okres Wielkiego Postu możemy składać dary w postaci produktów spożywczych lub   chemicznych. Diakonia Miłosierdzia przygotuje z nich paczki najbardziej potrzebującym. Do puszki przy skrzyni można składać ofiary na zakupienie dodatkowych produktów. Dziękujemy ofiarodawcom za dary przekazane w okresie adwentu. Dziękujemy też za ofiary złożone w ubiegłą niedzielę i w Środę Popielcową na rzecz poszkodowanych na Ukrainie. W sumie zebraliśmy do puszek 36733 zł. Ofiary zostały przekazane do Kurii Diecezjalnej, aby je rozdysponowała potrzebującym.

2.    Zapraszamy do udziału w nabożeństwach wielkopostnych w piątki i niedziele.
W piątek Droga Krzyżowa: o 9.00, o 16.00 (dla dzieci) i o 17.15.   Gorzkie Żale w niedziele po Mszy św. o 10.00 oraz o 17.40.

3.    W piątek na godz. 18.45 zapraszamy na spotkanie członków bractwa Strażnicy Kościoła.

4.    Przyszła niedziela to niedziela Ad Gentes - pomocy Kościołowi w potrzebie, Na ten cel odbędzie się zbiórka ofiar do puszek.

5.    Katolicka Szkoła Podstawowa im. Cypriana Norwida w Białej Podlaskiej ogłasza nabór do klas pierwszych na rok szkolny 2022/2023. Rekrutacja trwa już od 1 marca. Stosowne dokumenty można składać w sekretariacie szkoły przy ul. Wyszyńskiego 53/55. Więcej informacji znajdziemy na plakacie w gablocie i na stronie internetowej szkoły www.kspbp.pl

6.    Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy ul. Wyszyńskiego zaprasza na całonocną adorację Najśw. Sakramentu w dniu 11 marca, w piątek, od godz. 21.00 do 6.00, w intencji ojczyzny i o pokój na świecie.

7.    VII Diecezjalny Kongres Żywego Różańca odbędzie się w sobotę 12 marca 2022 r. w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim. Organizowany jest wyjazd autokarowy, jeśli nazbiera się liczba chętnych. Zapraszamy wszystkich, a szczególnie członków żywego Różańca. Zapisy w zakrystii lub u zelatorki parafialnej Zofii Parafiniuk.

8.    Za tydzień w naszej parafii Rejonowy Dzień Wspólnoty Domowego Kościoła. Rozpocznie się Mszą św. o godz. 13.00 a następnie będzie odprawiona Droga Krzyżowa i spotkania w grupach. Zapraszamy Do udziału we Mszy św. i Drodze Krzyżowej wszystkich chętnych.

9.    Za dwa tygodnie 20 marca 2022 r. odbędzie się wizytacja kanoniczna księdza Biskupa w naszej parafii. Przeprowadzi ją ks. Bp pomocniczy Grzegorz Suchodolski. W planie wizytacji są Msze Święte sprawowane przez księdza Biskupa oraz spotkania ze wspólnotami i ruchami działającymi w naszej parafii i z Radą Parafialną.

10.    Rekolekcje parafialne będziemy przeżywać w dniach 25-26 -27 marca 2022 r. (piątek – sobota i niedziela). Już dzisiaj zaplanujmy nasze zajęcia aby skorzystać z tego wyjątkowego czasu łaski. 
                       
11.    W parafii Narodzenia NMP przy ul. Brzeskiej w naszym dekanacie, przez okres Wielkiego Postu, dla osób poszukujących i pragnących pogłębić swoją wiarę, będą odbywały się spotkania formacyjne w ramach Seminarium Odnowy Wiary w każdy poniedziałek po Mszy świętej o godz. 18.00. Organizatorzy zapewniają opiekę dla dzieci na czas spotkania.

12.    Spotkanie formacyjne Osób Zawierzonych Jezusowi w niewolę miłości przez ręce Maryi odbędzie się 9 marca br. w parafii pw. św. Anny w Białej Podlaskiej. Początek o godzinie 17.30. W programie spotkania: Godzinki ku czci Maryi, konferencja, Msza święta, modlitwa różańcowa i adoracja Najświętszego Sakramentu z Niepokalaną.

13.    Ks. Henryk Szustek, proboszcz z Tucznej organizuje w dniach 19-30 kwietnia pielgrzymkę autokarową do Włoch. Program pielgrzymki i informacje są wywieszone na plakacie w gablocie przed kościołem.

14.     Zapraszamy do lektury prasy katolickiej.
•    Ojcze przebacz im bo nie wiedzą co czynią – co znaczą te słowa w kontekście obecnej sytuacji na świecie
•    Dlaczego Putin zaatakował Ukrainę i czy świat wyleczył się z fascynacji komunizmem
•    Sytuacja za wschodnią granicą oczami posługujących tam naszych księży
•    Czym jest dialog małżeński – czemu służy i jak go prowadzić - w kolejnym odcinku cyklu dla małżeństw

15.    W minionym tygodniu odeszły do Pana; + Izabela Kosińska-Gregorczyk i Teresa Daniluk. Wieczny odpoczynek….

Dodano: 06 Marzec 2022
LIST PASTERSKI BISKUPA SIEDLECKIEGO Na Wielki Post 2022

 

 

Czcigodni Księża, Osoby Życia Konsekrowanego, Drodzy Siostry i Bracia!

       Czas Wielkiego Postu wzywa ludzi wierzących do nawrócenia, do zbliżenia się do Boga i do oddania Mu czci. To wezwanie słyszymy w dzisiejszej liturgii słowa.
W pierwszym czytaniu Mojżesz - do Narodu Wybranego uwolnionego przez Boga z niewoli egipskiej – zwraca się w słowach: „Oddasz pokłon Panu, Bogu swemu”. Oddaniu pokłonu Bogu towarzyszy wymienienie dzieł, jakich On dokonał dla swego Ludu oraz zachowanie pamięci o dobru, które od Boga pochodzi.
      Kościół, Nowy Lud Boży, czuje się wezwany do rozpamiętywania historii zbawienia oraz do wspominania wielkich dzieł Boga dokonanych w Starym i Nowym Przymierzu. Pragnie on oddać pokłon Bogu i w ten sposób naśladować Jezusa Chrystusa, swego Zbawiciela, który kuszony przez szatana - przeciwnika Boga i człowieka - odrzuca jego propozycje, odmawiając mu oddania mu czci i pokłonu. Odpowiedź Jezusa jest zdecydowana: „Panu Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz”. Historia zbawienia, historia ludzkiego życia potwierdza, że ilekroć człowiek ulegał propozycjom złego ducha, tylekroć skazywał siebie na utratę swego człowieczeństwa, na utratę dobra i szczęścia. Jako ludzie wierzący pragniemy oddawać cześć i pokłon jedynie Bogu, chcemy zachować wiarę w Niego i podążać drogą zbawienia. Co mamy zatem czynić, aby to nasze pragnienie wypełnić?
        Drodzy Bracia i Siostry! Odpowiadając na to pytanie, chciałbym zwrócić uwagę na te postawy, które dzisiaj stają się znakiem przynależności do Boga, naszego oddawania Mu czci i pokłonu. Są nimi: pomoc potrzebującym, aktywne włączenie się w życie Kościoła oraz troska o rodzinę i o chorych.
        Oddajemy pokłon Bogu, gdy pomagamy bliźnim, potrzebującym. Nasza pomoc takim osobom musi być wielowymiarowa i obejmować całego człowieka, zarówno jego sferę duchową, jak i potrzeby materialne. W obecnym czasie mamy wiele okazji, aby taką troskę okazać tym, którzy są blisko nas, naszym najbliższym, ale również tym, których nie znamy, a którzy pukają do naszych drzwi i proszą o pomoc.
Oddajemy pokłon Bogu, gdy dzielimy się z potrzebującymi dobrem duchowym, gdy dzielimy się słowem, które prowadzi do Boga i do nawrócenia. Dziękuję Wam za to, co czynicie, aby Wasza wiara w Chrystusa stale wzrastała. Dziękuję za wspólną modlitwę w rodzinach, za troskę o życie sakramentalne dzieci i młodzieży. Podejmując te działania sprawiamy, że Bóg staje się pierwszy i najważniejszy w naszym życiu i Jemu oddajemy cześć i pokłon. Troszcząc się o ducha, troszczymy się także o ciało. Ono również należy do Boga, bo On je stworzył. Szanujemy i uznajemy dzieło Stwórcy. Wszystko, co On uczynił jest dobre, nasza płeć również.
       Oddajemy pokłon Bogu, gdy przychodzimy z pomocą materialną potrzebującym. W obecnym czasie wyzwaniem staje się dla nas pomoc materialna i troska o uchodźców
z Ukrainy. Dziękuję, że znajdujecie miejsca noclegowe dla chorych i starszych oraz dla matek z dziećmi, którzy dla ratowania życia musieli opuścić swój kraj. Wyrażam wdzięczność za ofiary zebrane w minioną niedzielę i w Środę Popielcową przy naszych kościołach, za przekazywaną żywność, ubrania, środki opatrunkowe i środki chemiczne.
Te podziękowania kieruję szczególnie pod adresem Księży Proboszczów i osób zaangażowanych w działających przy parafiach oddziałach Caritas i punktach charytatywnych, a także Szkolnych Kołach Caritas i wszystkich wolontariuszy. Dziękuję naszej diecezjalnej Caritas, która te działania animuje i koordynuje. Bardzo dziękuję także sołtysom, wójtom, burmistrzom i prezydentom gmin i miast naszej diecezji za wspólne działania podejmowane przy organizacji pomocy dla uchodźców i dla tych, którzy pozostali na dotkniętej działaniami wojennymi Ukrainie. Widzimy, że wspólnie możemy uczynić więcej dobra, a przecież Jezus uczy nas, że nie można kochać Boga nie kochając drugiego człowieka, bez względu na jego wyznanie czy przynależność państwową.
      Bracia i Siostry. Oddajemy pokłon Bogu, gdy włączamy się w życie Kościoła.  Wiemy, że jesteśmy Nowym Ludem Bożym idącym za Chrystusem, Dobrym Pasterzem. Jesteśmy Kościołem, napełnionym Duchem Świętym. Nasze zbawienie dokonuje się w tej wspólnocie. Chrystus obecny w niej nas zbawia. Zwycięża razem z nami i w nas działanie złego ducha, pokonuje grzech i jego skutek, którym jest śmierć, a Duch Święty we wspólnocie Kościoła nas uświęca. Dlatego tak ważne jest przyjęcie tej prawdy, która sprawi, że nie będziemy postrzegali Kościoła tylko jako instytucji funkcjonującej na podobieństwo instytucji państwowych czy społecznych, ale będziemy dostrzegali to, co jest w Kościele najważniejsze, czyli zbawcze działanie Chrystusa. Od tego, na ile tę tajemnicę pojmiemy i przyjmiemy, będzie zależała przyszłość Kościoła i nasza.
Uczenie się życia w Kościele i wspólne podążanie za Jezusem jest treścią Synodu, który zaproponował nam w ubiegłym roku papież Franciszek. Jego hasło brzmi:
„Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. To podążanie razem, duchownych i wiernych świeckich we wspólnocie Kościoła, jest nazwane przez Ojca Świętego synodalnością. Synodalność jest cechą Kościoła od początku Jego istnienia. Wszystkie parafie naszej diecezji zostały zaproszone do udziału w Synodzie na pierwszym etapie jego przebiegu. W każdej parafii mogły powstać - i mam nadzieję, że powstały - grupy synodalne, w których wierni, wraz ze swym duszpasterzem i wybranymi koordynatorami, po modlitwie do Ducha Świętego oraz wspólnym słuchaniu i rozważaniu Bożego Słowa, mogli podjąć rozmowę na tematy związane z życiem Kościoła zarówno na szczeblu parafialnym, diecezjalnym jak i powszechnym. Wszystkim, którzy włączyli się w to dzieło bardzo dziękuję. Dziękuję za przesłanie do Kurii Diecezjalnej spostrzeżeń i propozycji z prac grup synodalnych, które po opracowaniu w wymiarze diecezjalnym, zostaną przekazane do sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. Cieszy mnie, że pośród tych spostrzeżeń i propozycji najwięcej dotyczyło spraw związanych z duszpasterstwem, na drugim zaś miejscu były sprawy związane z ekonomią. Przedstawiane postulaty były odpowiedzią na pytanie co zrobić, aby w działaniach duszpasterskich i ekonomicznych poszczególnych parafii, było zaangażowanych jak najwięcej wiernych świeckich, i by inicjatywy duszpasterskie odpowiadały potrzebom wiernych, aby przyczyniały się do wzrostu wiary dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Przekaz wiary, którą Kościół wyznaje zawsze, wszędzie i razem z innymi - staje się dzisiaj najpilniejszym zadaniem parafii i diecezji. Ci, którzy wierzą, zadbają także o sprawy materialne Kościoła. Dlatego w tym miejscu pragnę podziękować wszystkim Księżom i Wiernym za świadectwo wiary, zrozumienie i troskę o wymiar materialny w funkcjonowaniu parafii, ale także – w dniu składanych na tacę ofiar przeznaczonych na cele diecezjalne – za dar serca i wsparcie potrzeb Kościoła diecezjalnego.
       Umiłowani w Panu. Oddajemy cześć i pokłon Bogu, gdy troszczymy się o rodzinę. W tym roku w całym Kościele obchodzony jest Rok Rodziny.  Zostanie on zakończony 26 czerwca w Rzymie. Troska ludzi wierzących o rodzinę wyraża się w akceptacji nauki Jezusa o rodzinie i małżeństwie. Zły duch kwestionuje naukę przekazaną Kościołowi przez Jezusa. Kłamliwie podpowiada uczniom Jezusa żyjącym w Kościele, aby zrezygnowali z małżeństwa sakramentalnego zawieranego pomiędzy mężczyzną i kobietą. By odrzucili zasadę nierozerwalności małżeństwa, by odrzucili jego cel, którym jest wierna miłość, zrodzenie i wychowanie potomstwa. Modlimy się by wszyscy, którzy należą do Kościoła uznali nierozerwalność sakramentalnego małżeństwa za prawdę, która określa ich kościelną tożsamość, aby tę prawdę przyjęli bez względu na swoją życiową sytuację. By nie zdarzyło się tak, że będą tę prawdę krytykować czy odrzucać, a nawet domagać się jej zmiany, tylko dlatego, że ich własna życiowa sytuacja jest inna. Uczeń Jezusa uznaje Jego naukę zawartą w Ewangelii jako trwałą i niezmienną. A gdy jego sytuacja życiowa staje się niezgodna z nauką Jezusa, razem z Kościołem poszukuje sposobu, by zachować te więzy z Chrystusem, na które jego sytuacja mu pozwala. Zapraszam was Drodzy Małżonkowie do uczestnictwa w organizowanych przez Wydział Duszpasterstwa Rodzin modlitewnych i formacyjnych spotkaniach, czy to w waszych parafiach, czy to w Centrum Duszpasterstwa Rodzin w Siedlanowie, czy też w Diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie. Potrzeba nam wspólnej modlitwy i ciągłej formacji, by nie ulec tak mocnym dzisiaj naciskom złego ducha, by nie oddać mu pokłonu.
        Troska o rodzinę to także troska o chorych. Wiemy, że zbawienie człowieka dokonuje się do ostatniej chwili jego ziemskiego życia. O zbawieniu decyduje wyznanie wiary w Boga i pojednanie się z Nim, które nieraz ma miejsce w ostatnim momencie ziemskiego pielgrzymowania. Dlatego dla nas ludzi wierzących – którym doświadczenie choroby i śmierci naszych najbliższych, przyjaciół czy znajomych stale towarzyszy - tak ważne jest, aby ostatnie chwile życia naszych bliskich były nie tylko możliwością rozmowy z nimi, podziękowania im za miłość, którą nas otaczali, ale były wypełnione troską o ich przygotowanie na spotkanie z Bogiem w wieczności. Wierzymy bowiem, że życie człowieka nie kończy się wraz ze śmiercią, ale się zmienia i trwa, stąd wszystkim wierzącym powinno zależeć na tym, aby było ono szczęśliwe także po śmierci. Dlatego zachęcajmy naszych chorych do tego, aby żyli w łasce uświęcającej. Pamiętajmy, że przygotowanie na spotkanie z Chrystusem, Sędzią żywych i umarłych, dokonuje się
w sakramencie chorych, gdy zatem widzimy, że zbliża się kres ich ziemskiego życia, zachęćmy ich i zadbajmy o przyjęcie przez nich tego sakramentu. Dzięki temu zostanie pokonany szatan, który do końca życia kusi człowieka, aby oddał jemu pokłon, aby człowiek trwał w swych grzechach i nie pojednał się z Bogiem. W tym miejscu pragnę podziękować wszystkim, którzy troszczą się o życie duchowe swoich chorych. Dziękuję rodzinom, dziękuję księżom proboszczom i wikariuszom, którzy odwiedzają swoich chorych parafian w domach, służąc im w sakramencie pokuty i pojednania oraz przynosząc Komunię świętą. Wyrażam wdzięczność księżom kapelanom posługującym
w szpitalach i domach opieki za ich stałą gotowość posługi sakramentalnej wobec chorych, także w czasie trwającej pandemii koronawirusa. Zachęcam wszystkich do zainteresowania się działającym w naszej diecezji Duszpasterstwem Chorych, które poprzez swoją działalność niesie pomoc zarówno chorym i cierpiącym, jak również opiekującym się nimi.
       Drodzy Bracia i Siostry! Okres Wielkiego Postu, który rozpoczęliśmy w Środę Popielcową jest czasem naszego nawrócenia, przylgnięcia do Chrystusa. Czasem walki
z szatanem oraz ze złem i grzechem, które są skutkami jego ataku i naszej słabości. Jezus pokazuje nam drogę zwycięstwa. Jest nią modlitwa, post i jałmużna. On przez 40 dni przebywał na pustyni i był kuszony przez szatana, by oddał mu pokłon. Wiemy,
że Zbawiciel nie poddał się tej pokusie, ale ją zwyciężył i pozostał wierny Ojcu Niebieskiemu. Dzięki modlitwie, uczestnictwu we Mszy św., w rekolekcjach,
w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich żali; dzięki podejmowaniu postu
i jałmużny - możemy stać się duchowo mocniejsi. Bądźmy zatem mężni i zawsze oddajmy naszą cześć i pokłon samemu Bogu. Niech to dokonuje się szczególnie przez pomoc bliźnim, przez zaangażowanie się w życie Kościoła, a także przez troskę o małżeństwo, rodzinę i ludzi chorych.
Na trud i radość z wierności Bogu z serca wszystkim błogosławię:
w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.                                  
                                                                                                                                                              
 
BISKUP SIEDLECKI Kazmierz Gurda
 
L.dz. 157/2022
Siedlce, dnia 4 marca 2022 r.

Dodano: 06 Marzec 2022
Środa Popielcowa 2022.03.02

 

 

Dodano: 01 Marzec 2022
Ósma Niedziela Zwykła – 27 lutego 2022 r.

 

1. Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Komunikat Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy w sprawie modlitwy w intencji pokoju na Ukrainie i zorganizowania pomocy materialnej dla jej mieszkańców(2022)
 
Czcigodni Księża Proboszczowie!
W dniu 24 lutego br. nastąpiła inwazja rosyjska na Ukrainę. Z ogromnym bólem przyjmujemy doniesienia o tym wszystkim, co dzieje się za wschodnią granicą, a szczególnie o lęku, cierpieniu i śmierci wielu niewinnych osób.       W dniu wczorajszym Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki w imieniu Konferencji Episkopatu Polski wyraził solidarność ze wszystkimi Ukraińcami, zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie, zapewniając ich o naszej bliskości, modlitwie oraz gotowości do pomocy.

Zgodnie z tym Apelem, jak również odpowiadając na prośbę Ojca Świętego Franciszka, Środa Popielcowa będzie obchodzona w Polsce jako dzień postu i modlitwy w intencji pokoju oraz solidarności z Ukrainą. Proszę zatem, aby zachęcić swoich Parafian do podjęcia tej inicjatywy. Proszę także  zgodnie z moją decyzją z 15 lutego br. aby nadal podczas każdej Mszy św. w modlitwie wiernych zanosić wezwanie w intencji pokoju na Ukrainie, a po zakończeniu celebracji odśpiewać Suplikację. Zarządzam również, aby po wszystkich Mszach św. w niedzielę 27 lutego br. oraz w Środę Popielcową 2 marca br. została przeprowadzona zbiórka ofiar do puszek, które za pośrednictwem Caritas Polska będą przeznaczone na pomoc dotkniętym obecnym kryzysem na Ukrainie.
Mając na uwadze fakt, że na teren naszej diecezji może przybyć znaczna liczba uchodźców z Ukrainy bardzo proszę Czcigodnych Księży, aby wraz ze swoimi Parafianami w duchu chrześcijańskiej miłości i miłosierdzia udzielili wszelkiej możliwej pomocy tym osobom. Diecezja potrzebującym schronienia oddaje do dyspozycji Dom Rekolekcyjny w Siedlanowie. W wymiarze diecezjalnym organizacją pomocy i koordynacją działań z nią związanych zajmie się nasza Caritas, która na bieżąco, w miarę rozwoju sytuacji, będzie przekazywała Księżom niezbędne informacje.

Dziękując już dziś Księżom i ludziom dobrej woli spieszącym z modlitwą oraz pomocą materialną narodowi ukraińskiemu, wszystkim z serca błogosławię.

BISKUP SIEDLECKI
+ Kazimierz Gurda


2. W nawiązaniu do powyższego Apelu Ks. Biskup zarządził, aby po wszystkich Mszach św. w niedzielę 27 lutego br. oraz w Środę Popielcową 2 marca br. została przeprowadzona zbiórka ofiar do puszek, które – za pośrednictwem Caritas Polska – będą przeznaczone na pomoc dotkniętym obecnym kryzysem na Ukrainie. Oprócz ofiar, które mają być zbierane do puszek prosi – w miarę możliwości – o zorganizowanie zbiórki niezbędnych rzeczy materialnych tj. konserwy o długim terminie przydatności, słodycze, woda w małych butelkach (w zgrzewkach), środki medyczne i higieniczne, nowe: koce, śpiwory, poduszki, odzież. Można te dary przynosić i składać w kaplicy.

3. Mając na uwadze fakt, że na teren naszej diecezji może przybyć znaczna liczba uchodźców wojennych potrzebujących schronienia, decyzją Księdza Biskupa Kazimierza Gurdy do dyspozycji potrzebującym został przeznaczony Dom Rekolekcyjny w Siedlanowie. Ks. Biskup prosi też o przygotowanie listy chętnych parafian, którzy mogliby – jeśli będzie taka potrzeba – przyjąć do swoich domów obywateli Ukrainy. Taka lista będzie tworzona i w naszej parafii. Można zgłaszać się w zakrystii.

4. Dzisiaj rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu pod hasłem: „Posłani w pokoju Chrystusa, budujmy trzeźwą i wolną Polskę”. Niech modlitwa i pochylenie się na problemem, który dotyka tak wielu Polaków, obudzą wrażliwość naszych serc i pomogą nam wytrwać w trzeźwości. Zachęcamy wszystkich do podjęcia abstynencji od alkoholu na Wielki Post.

5. Dzisiaj po Mszy Świętej o godz. 10.00 zapraszamy na spotkanie Radę Parafialną zarówno ekonomiczną jak i duszpasterską, natomiast na Mszę Św. o godz. 13.00 zapraszamy rodziców i dzieci klas III w ramach przygotowania do I Komunii Św.

6. Trwają katechezy neokatechumenalne. W niedziele o godz. 19.00 i we czwartki o godz. 18.45 w kościele w nawie bocznej.

7. 02 marca Środa Popielcowa otwiera czas Wielkiego Postu. Msze św. połączone z posypaniem głów popiołem: 6.20, 7.00, 9.00,16.00, 18.00. W tym dniu obowiązuje post ścisły, polega on na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą być ograniczone co do ilości. Post ścisły obowiązuje wszystkich między 18 a 60 rokiem życia.

8. W głębokim przeżywaniu Wielkiego Postu pomogą nam nabożeństwa.   W tym tygodniu w I piątek Droga Krzyżowa: o 9.00, o 16.00 (dla dzieci) - wcześniej od 15.30 spowiedź  i o 17.15 Droga Krzyżowa dla wszystkich.
Gorzkie Żale w niedziele po Mszy św. o 10.00 i o 17.40.


9. W I czwartek miesiąca modlimy się o powołania do kapłaństwa i życia zakonnego. Wystawienie Najśw. Sakramentu i modlitwy w intencji kapłanów i o powołania o godz. 17.30.
VERTE

10. W najbliższy piątek, 4 marca, w pierwszy piątek Wielkiego Postu, Kościół w Polsce po raz szósty będzie przeżywał dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. Ta duszpasterska inicjatywa Konferencji Episkopatu Polski, ustanowiona w odpowiedzi na apel papieża Franciszka, służy kształtowaniu naszych sumień i wrażliwości oraz stanowi pomoc do naszego częstego duchowego towarzyszenia osobom, które zostały zranione i zmagają się bolesnymi konsekwencjami wyrządzonej krzywdy.

11. W pierwszą sobotę po Mszy św. wieczorowej adoracja Najświętszego Sakramentu do 21.00. Adorację poprowadzą Koła Różańcowe.

12. W przyszłą niedzielę na Mszę Św. o godzinie 13.00 zapraszamy młodzież klas VIII – kandydatów do Bierzmowania. Po Mszy św. odbędzie spotkanie dla nich.

13.  VII Diecezjalny Kongres Żywego Różańca odbędzie się w sobotę 12 marca 2022 r. w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim. Organizowany jest wyjazd autokarowy. Zapraszamy wszystkich chętnych, a szczególnie członków żywego Różańca. Zapisy w zakrystii lub u zelatorki parafialnej Zofii Parafiniuk.

14. Na stoliku za ławkami nowy numer „Echa Katolickiego"
• Matka Boża z psem na ręku zamiast Jezusa-to nam dziś proponuje tzw. nowoczesna kultura. Gdzie są granice obłudy, która pod pozorem prowokacji artystycznej promuje bluźnierstwo
• Dlaczego pije coraz więcej kobiet a nawet dzieci? O niedocenionej roli Kościoła w walce o trzeźwość Polaków
• Nikt z nas nie wie, co przyniesie jutro. Wierzymy, że modlitwą i postem uda się powstrzymać wojnę, a my nadal będziemy mogły posługiwać tym, którzy nas potrzebują - mówi posługująca na Ukrainie s. Hieronima Dorota Kondracka, albertynka pochodząca z diecezji siedleckiej.

15. W minionym tygodniu odszedł do Pana: + Robert Mikulski. Wieczny odpoczynek….

Dodano: 27 Luty 2022

<<< [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] >>> ... z 147

Projekt i wykonanie Orange Computers