<<< [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ] [ 11 ] >>> ... z 163
Ogłoszenia parafialne XX Niedziela Zwykła – 20 sierpnia 2023 r.
1. Dzisiaj o godz. 20.15 zapraszamy na kolejny „film pod chmurką” pt. „Próba ogniowa”. Nastąpiła zmiana tytułu, gdyż planowany film wczoraj był emitowany w telewizji.
Caleb próbuje ratować swoje małżeństwo wypełniając zadania z książeczki otrzymanej od ojca.
2. W sobotę uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Msze św. o godz. 6.20, 7.00, oraz o godz. 18.00.
3. W sobotę 26 sierpnia w Leśnej Podlaskiej odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Kół Żywego Różańca. Zachęcamy do udziału. Szczegóły na plakatach.
4. W niedzielę 27 sierpnia po Mszy św. o godz. 7.00 wyruszy tradycyjna piesza pielgrzymka z Białej Podlaskiej do Leśnej Podlaskiej.
5. W parafii Św. Anny w Białej Podl. organizowane są rekolekcje zawierzenia w niewolę Jezusowi przez Maryję. Spotkanie organizacyjne odbędzie się w niedzielę 27 sierpnia o godz. 16:00, a rekolekcje rozpoczną się w niedzielę 03 września o godz. 16.00 Więcej informacji na plakacie
- Na stoliku pod chórem do nabycia Echo Katolickie.
W najnowszym numerze „Echa Katolickiego":
* Obszerna relacja z uroczystości w Kodniu z okazji 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej.
* Żyje, bo stał się cud - świadectwo odzyskania zdrowia za wstawiennictwem Matki Bożej Kodeńskiej.
* Tutaj cuda dzieją się po cichu. Czarna Madonna wciąż skutecznie wstawia się za tymi, którzy się do Niej zwracają.
* Władza stała się bożkiem, za nią wielu polityków jest w stanie podeptać fundamentalne wartości. O kampanii wyborczej od kuchni w rozmowie „Echa".
Ogłoszenia parafialne XIX Niedziela Zwykła – 13 sierpnia 2023 r.
- Dzisiaj wypada dzień objawień w Fatimie. Po Mszy św. o godz. 9.00 zapraszamy do modlitwy różańcowej przed Najśw. Sakramentem.
- We wtorek o uroczystość Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny. Msze św. według porządku niedzielnego: 7.00, 9.00, 11.00, 12.30, 16.00 i 18.00. Na każdej Mszy św. obrzęd błogosławieństwa ziół i kwiatów.
Jest to uroczystość odpustowa w Leśnej Podlaskiej i szczególna uroczystość w Kodniu, oraz w Białej Podlaskiej w parafii Wniebowzięcia NMP.
3. Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski..
4. W uroczystość Wniebowzięcia NMP - 15 sierpnia br. zostanie przeprowadzona zbiórka ofiar do puszek na rzecz poszkodowanych w powodzi, które – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przekazane potrzebującym.
5. W sobotę 26 sierpnia w Leśnej Podlaskiej odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Kół Żywego Różańca. Zachęcamy do udziału. Zapisy na wyjazd autokarowy u zelatorki parafialnej Zofii Parafiniuk do 20 sierpnia.
6. W niedzielę 27 sierpnia wyruszy tradycyjna piesza pielgrzymka z Białej Podlaskiej do Leśnej Podlaskiej. Bliższe informacje za tydzień.
- Na stoliku pod chórem do nabycia Echo Katolickie. W numerze:
· Czym dla młodych z naszej diecezji był udział w Światowych Dniach Młodzieży?
· Co św. Antoni miałby do przekazania nam dzisiaj? W jakich sprawach pomaga najchętniej? O łaskach i cudach za jego wstawiennictwem - w wywiadzie „Echa".
· Co można, a czego nie wypada robić podczas Liturgii? - w artykule „Forma i treść".
· Chcą pokazywać, że naród białoruski i Białoruś ma nie tylko twarz reżimu Łukaszenki. O białoruskich katolikach w Polsce, którzy pielgrzymowali do Kodnia - w dziale „opinie".
· O. Maksymiliana Kolbego znamy głównie z tego, że oddał swoje życie za drugiego człowieka. Po latach światło dzienne ujrzały także inne dowody jego świętości.
- W minionym odeszli do Pana: +Stanisława Skakun i Wiesława Kaniuga. Wieczny odpoczynek...
Ogłoszenia parafialne Uroczystość Przemienienia Pańskiego
06 sierpnia 2023 r.
- Dzisiaj w I niedzielę miesiąca po Mszy św. o godz. 9.00 procesja Eucharystyczna i zmiana tajemnic różańcowych.
- W sierpniu w czasie trwania Msze św. wieczorowe o godz. 18.00 połączone będą z modlitwą w ramach DUCHOWEGO PIELGRZYMOWANIA – odmawianą po Mszy Św.
- W przyszłą niedzielę wypada dzień objawień w Fatimie. Po Mszy św. o godz. 9.00 zapraszamy do modlitwy różańcowej przed Najśw. Sakramentem.
- Od przyszłej niedzieli rozpoczną się uroczystości w Kodniu związane z 300 leciem koronacji obrazu Matki Bożej. Zachęcamy do udziału. Program jest wywieszony w gablocie.
- Na stoliku pod chórem nowe Echo Katolickie.
· Wyjeżdżała z Kodnia jako Wygnanka, a wracała jako Królowa. Historia powrotu obrazu Matki Bożej Kodeńskiej po 52 latach.
· Prosimy Boga o zdrowie, pomoc w różnych sprawach, a zapominamy o mądrości. Czym ona jest i czy da się jej nauczyć z książek? - w artykule „Mądrość poszukiwana".
· Wyniki badań wskazują, że największy problem mamy z historią najnowszą. W konsekwencji młodzi mylą bohaterów z antybohaterami. Czy istnieje sposób na odczarowanie polskiej edukacji historycznej?
· Droga to nie gra komputerowa. O konsekwencjach brawury za kierownicą, zwłaszcza ludzi młodych, mówią policjanci i lekarze.
· Zanim sięgniesz po antydepresanty - o ubocznych, a przy tym poważnych skutkach sięgania po leki uspokajające i wpływie diety na zdrowie.
List pasterski Biskupa Siedleckiego KAZIMIERZA GURDY
z okazji jubileuszu 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Kodeńskiej
Czcigodni Księża, Osoby Życia Konsekrowanego,
Drodzy Siostry i Bracia!
Zbliża się trzechsetna rocznica koronacji cudownego Obrazu Matki Bożej w Kodniu. To maryjne sanktuarium zajmuje ważne miejsce na religijnej mapie naszego regionu, diecezji i naszej Ojczyzny. Jego historia sięga wieku XVII i jest związana z osobą Mikołaja Sapiehy, właściciela Kodnia. To on, w czasie pielgrzymki do Rzymu w 1631 roku, podczas modlitwy przed tym Obrazem został uzdrowiony, dlatego zabrał go ze sobą i przywiózł do Kodnia. Św. Jan Paweł II, jeszcze jako metropolita krakowski, w czasie obchodów 50-lecia powrotu Obrazu Matki Bożej Kodeńskiej z Częstochowy do Kodnia, powiedział: „Kiedy dzisiaj gromadzimy się wobec Wizerunku Matki Bożej Kodeńskiej (…), starajmy się raz jeszcze zrozumieć ten przedziwny czyn, który stał u początków dziejów Matki Bożej Kodeńskiej. Wedle zwyczajnych, ludzkich sposobów rozumowania, Mikołaj Sapieha, dziedzic Kodnia, zwany Pobożnym, dopuścił się bardzo niepobożnego czynu. Bez zezwolenia papieża Urbana VIII zabrał Obraz z jego kaplicy. Można by powiedzieć: ukradł. Wydaje się jednak, że aby zrozumieć tę „błogosławioną winę”, trzeba uświadomić sobie, iż ten Obraz zanim został wzięty, był mu w jakiś sposób darowany. Nie przez papieża Urbana VIII. Myślę, że darowała mu go sama Bogarodzica. Kiedy znalazł się w Rzymie, kiedy zapatrzył się w Jej Wizerunek, umieszczony w kaplicy gregoriańskiej, kiedy mówił w tym co my języku po wielokroć razy: łaskiś pełna, łaskiś pełna! doznał szczególnej łaski. Nie tylko powrócił do zdrowia, ale jeszcze otrzymał wewnętrzne objawienie, wewnętrzną pewność, że ten Obraz, na który patrzy, w którym artysta wyraził podobiznę do Matki Chrystusa zostaje mu darowany nie tylko dla niego i jego rodziny, ale dla Ludu Bożego tej ziemi, z której przybył. Więc zabrał go bez zezwolenia. Potem został mu ten Obraz po raz drugi ofiarowany. Kiedy Ojciec Święty przekonał się o jego pobożności, o jego szlachetnych zamiarach, odpuścił mu winę i Obraz, już za zgodą Stolicy Apostolskiej, został tutaj w Kodniu. Dwa razy więc został darowany”.
W roku 1651 Obraz Matki Bożej Gregoriańskiej, czyli Kodeńskiej, został umieszczony w nowo wybudowanym, murowanym kościele pw. św. Anny – obecnie bazylice mniejszej – w którym znajduje się do dzisiaj. Tu doznawał czci od wiernych, którzy zamieszkiwali Kodeń i pobliskie miejscowości. Matka Boża w kodeńskim kościele stała się im bliska i kochająca. Przychodzili do Niej wszyscy bez względu na narodowość czy wyznanie, przybywali zarówno Polacy, Rusini jak i Litwini, będący wiernymi Kościoła łacińskiego, unickiego czy prawosławnego. Ona przyjmowała wszystkich, przytulała do serca i obdarzała łaskami. Matka Boża obecna w kodeńskim Wizerunku stała się znakiem jedności. Nic dziwnego, że 300 lat temu, 15 sierpnia 1723 roku, Obraz został ozdobiony koronami papieskimi. Koronacji tej dokonał delegat papieża Innocentego XIII, biskup łucki Bronisław Rupniewski, Kodeń bowiem należał wówczas do diecezji łuckiej. Było to wielkie wydarzenie nie tylko dla Kodnia i dla Podlasia, ale również dla ówczesnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów, bo po Jasnej Górze i Trokach, był to trzeci obraz maryjny ukoronowany papieskimi koronami.
Cudowny Wizerunek Pani Kodeńskiej gromadził na modlitwie coraz to nowe i większe rzesze pielgrzymów, zwłaszcza w okresie zaborów Polski. W tym czasie pogorszyła się szczególnie sytuacja wiernych Kościoła unickiego na Podlasiu, którzy byli zmuszani przez cara do powrotu do Cerkwi Prawosławnej. Prześladowani unici przychodzili wówczas do Królowej Podlasia, aby przed Nią wypowiedzieć swoje cierpienia znoszone dla Chrystusa, swą niedolę spowodowaną stratą najbliższych czy utratą majątków. Sanktuarium kodeńskie przez cały czas wypełnione było pielgrzymami. Drażniło to zaborcę, dlatego nakazał wywiezienie Obrazu na Jasną Górę do Częstochowy, a kościół zamienił na cerkiew prawosławną. Po wywiezieniu Obrazu, Podlasiacy przychodzili do Częstochowy, aby tam spotkać się ze swą Królową. Obraz powrócił do Kodnia po 52 latach, 4 września 1927 roku. Biskup Podlaski Henryk Przeździecki w wygłoszonym wówczas kazaniu odwołał się do tradycji związanej z Obrazem, którą żyli mieszkańcy Podlasia i wyraził życzenie: „Niechaj Kodeńska Matka, łącząca ongiś swym Obrazem dzieci różnych narodów, łączy wszystkich zamieszkujących granice Rzeczpospolitej węzłami wzajemnej miłości”. To życzenie i ta modlitwa biskupa Henryka realizowała się na przestrzeni ostatniego stulecia. Sanktuarium w Kodniu stale się rozwijało dzięki posłudze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, którym biskup Przeździecki przekazał opiekę nad Obrazem Matki Bożej. Przybywało i wciąż przybywa do Kodnia wiele pielgrzymek z terenu nie tylko naszej diecezji i Ojczyzny, a także – tak jak to bywało kiedyś – z krajów ościennych. Maryja w kodeńskim Obrazie pozostaje znakiem jedności i wzajemnego szacunku pomiędzy narodami.
Bracia i Siostry! Taka jest historia tego diecezjalnego sanktuarium podana w największym skrócie. Za tę historię Panu Bogu dziękujemy. Wyrażamy wdzięczność za to, że Maryja wybrała sobie Kodeń, na naszej podlaskiej ziemi, na miejsce swego przebywania i działania. Dziękujemy Mu za to wydarzenie z przed 300 lat i za te uroczystości jubileuszowe, które są przed nami, a które będą miały miejsce w Kodniu w dniach od 13 do 15 sierpnia. O randze tego religijnego wydarzenia świadczy fakt, iż Ojciec Święty Franciszek, mianował swojego specjalnego wysłannika, który będzie przewodniczył tym uroczystościom. Legatem papieskim został Kardynał Stanisław Dziwisz, wieloletni sekretarz św. Jana Pawła II, emerytowany arcybiskup Krakowa. To on, 15 sierpnia, nałoży na skronie Maryi i Jezusa nowe korony pobłogosławione przez papieża Franciszka w Rzymie 3 sierpnia ubiegłego roku. Te korony zawierają dary ofiarne złożone przez wiernych i są znakiem wdzięczności i miłości do Maryi obecnej w kodeńskim Wizerunku. Samo ukoronowanie Obrazu jest wyrazem naszej miłości i czci dla Matki Jezusa i Królowej Podlasia.
Do jubileuszowych uroczystości nie tylko sanktuarium kodeńskie, ale także cała nasza diecezja, przygotowywała się przez dziewięciomiesięczną nowennę, rozpoczętą 8 grudnia ubiegłego roku oraz przez przypomnienie historii cudownego Obrazu w specjalnie przygotowywanych czytankach na tegoroczne nabożeństwa majowe. O tym wydarzeniu mówili Ojcowie Oblaci także w czasie Misji Ewangelizacyjnych, które odbywają się w naszej diecezji od 2018 roku. Obok bowiem relikwii Błogosławionych Męczenników z Pratulina, świętym znakiem, który nawiedza parafie podczas tych misji, jest kopia cudownego Obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. Maryja w swoim Wizerunku towarzyszyła wiernym naszej diecezji w odnowie i umocnieniu wiary w Jej Syna, naszego Pana i Boga, Jezusa Chrystusa. I gdyby nie pandemia koronawirusa, Matka Boża Kodeńska nawiedziłaby wszystkie parafie naszej diecezji przed świętowanym teraz jubileuszem. Do obchodów jubileuszowych przygotowywała także diecezjalna pielgrzymka chorych do kodeńskiego sanktuarium, pielgrzymki dzieci pierwszokomunijnych i innych grup modlitewnych z naszych parafii oraz z innych części Polski.
Bracia i Siostry. Z sanktuarium w Kodniu wiążemy – jako diecezja, parafie i poszczególni wierni – swoje nadzieje. Te nadzieje mają swe źródło w obecności Maryi pośród nas. Ona zawsze wskazuje nam na Jezusa, prowadzi do Niego oraz odbudowuje i umacnia nasze więzy z Nim. Wspomniany już biskup Henryk Przeździecki, w kazaniach wygłaszanych do wiernych, którzy byli świadkami powrotu Obrazu z Jasnej Góry do Kodnia w 1927 roku, zachęcał naszych przodków do przemiany chrześcijańskiego życia. Zachęcał ich, aby stali się nowymi ludźmi na wzór Chrystusa, podobnymi do Niego. Jego słowa są aktualne także dzisiaj w stosunku do nas. Maryja, obecna w kodeńskim Obrazie, wzywa nas do przemiany życia. Ona pragnie, byśmy dzięki Jezusowi stali się nowymi ludźmi, abyśmy mieli udział w życiu samego Boga. Pragnie dla nas tej bliskości z Jezusem, której doświadczyli Apostołowie Piotr, Jakub i Jan zabrani przez Jezusa na górę Tabor, górę Przemienienia. Jezus wobec nich zajaśniał boskim światłem i dał im odczuć radość z przebywania z Nim. To wówczas Apostoł Piotr powiedział: „Panie dobrze, że tu jesteśmy”. Tego doświadczenia radości i dobra nie mogły zniszczyć ani uczestnictwo w cierpieniach Jezusa na drodze krzyżowej, ani ich własne cierpienia, jakich doznali jako świadkowie wiary w bóstwo Jezusa. Oni oddali swe życie za wiarę w Jezusa. Możemy powiedzieć, że przy Maryi, obecnej w kodeńskim Obrazie, wzrastali nasi Błogosławieni Męczennicy Podlascy. Ona umacniała ich w wierze w Jezusa jako ich Boga i Pana. Przy Niej przeżywali tajemnice swego przemienienia. Pozostali przy Jezusie i w Jego Kościele pomimo cierpień, jakie spotkały ich z tego powodu. I dzisiaj mamy wiele świadectw łask otrzymanych przez pielgrzymów, przez wstawiennictwo Maryi w Jej kodeńskim sanktuarium.
Maryja, Pani Podlasia, pragnie, abyśmy przychodzili do Niej, do Jej sanktuarium, byśmy przy Niej doświadczali przemiany naszego życia, byśmy – pokonując wszelkie przeszkody – doświadczali tej pewności, że dobrze jest być przy Jezusie, naszym Bogu i Panu. Ona, tak jak w przeszłości, tak i dzisiaj, przyjmuje wszystkich uczniów Jezusa bez względu na to, jakiego są wyznania i narodowości. Szczególnie bliskie są Jej narody, które doświadczają cierpienia niesprawiedliwości i wojny. Jest blisko Narodu Ukraińskiego, który walczy o swą wolność z rosyjskim najeźdźcą. Ona jest Matką Jedności. A korony, które zostaną 15 sierpnia, w Uroczystość Jej Wniebowzięcia, nałożone na Jej skronie i skronie Jezusa, będą nam przypominać o Jej królowaniu. O tym, że jest Ona Królową Podlasia, że jest Królową ludów, które zamieszkują te ziemie, że jest Królową ich serc.
Drodzy Bracia i Siostry. Pragnę, wraz z Księdzem Biskupem Grzegorzem i Misjonarzami Oblatami Maryi Niepokalanej, kustoszami sanktuarium kodeńskiego, bardzo serdecznie zaprosić wszystkich wiernych naszej diecezji: księży, osoby życia konsekrowanego, bractwa, stowarzyszenia kościelne, grupy modlitewne, osoby starsze, rodziców, młodzież i dzieci do wzięcia udziału w uroczystościach koronacji Obrazu Matki Bożej Kodeńskiej w dniu 15 sierpnia. Postarajmy się przybyć tego dnia do Kodnia, by wyśpiewać dziękczynne Te Deum za wielkie rzeczy, których Bóg dokonał i dalej dokonuje za przyczyną Bogurodzicy w Jej cudownej Ikonie, by podziękować za dotychczasowe łaski uproszone przez Maryję i prosić o Jej dalsze wstawiennictwo za nami u Boga.
Wszystkim, którzy będą uczestniczyć fizycznie w uroczystościach jubileuszowych oraz tym, którzy będą łączyć się duchowo – za pośrednictwem Katolickiego Radia Podlasie oraz transmisji telewizyjnej w TVP3 i FARO.TV – już dziś z serca błogosławię: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.
+ Kazimierz Gurda
BISKUP SIEDLECKI
Ogłoszenia parafialne XVII Niedziela Zwykła – 30 lipca 20232 r.
1. We wtorek rozpoczniemy sierpień, który jest miesiącem szczególnym zarówno pod względem religijnym, jak i historycznym. W tym czasie zechciejmy włączyć się w modlitwę o trzeźwość naszego narodu. Warto ofiarować Panu Bogu naszą czasową lub całkowitą abstynencje w intencji ludzi pogrążonych w nałogu pijaństwa czy narkomanii.
2. We wtorek 1 sierpnia wyruszy z Białej Podlaskiej grupa Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę. Po Mszy Św. o godz. 6:00 w parafii Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny pielgrzymi wyruszą na pątniczy szlak. Zapisy i zdanie bagażu przed pielgrzymką: 31 lipca (poniedziałek), godz.: 18:30 – 20.00 tylko przy parafii Wniebowzięcia NMP.
Na stoliku zaś pod chórem leżą intencje i deklaracje Duchowego pielgrzymowania. Można je wypełniać i oddawać, przekażemy je przewodnikowi grupy.
W czasie trwania pielgrzymki Msze św. wieczorowe będą sprawowane o godz. 18.00 i połączone będą z modlitwą w ramach DUCHOWEGO PIELGRZYMOWANIA – odmawianą po Mszy Św.
3. We środę 2 sierpnia, przypada odpust Porcjunkuli, w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami: stan łaski Bożej i modlitewne nawiedzenie kościoła.
4. W I czwartek miesiąca – modlitwy o powołania kapłańskie po Mszy św. wieczorowej.
5. W I piątek miesiąca spowiedź od godz. 17.30. Rano spowiedź będzie tylko przed Mszą św. czyli od 6.00 do 6.20 i od 6.45 do 7.00. Nie będzie spowiedzi w czasie Mszy św. porannych. Prosimy o spowiedź w dniach poprzedających.
6. W I sobotę po Mszy św. wieczorowej adoracja z racji I soboty miesiąca do godz. 21.00. Poprowadzi Krąg Biblijny.
7. Za tydzień w I niedzielę miesiąca po Mszy św. o godz. 9.00 procesja Eucharystyczna i zmiana tajemnic różańcowych.
8. Prezydent Miasta Michał Litwiniuk zaprasza wszystkich mieszkańców Białej Podlaskiej do uczestnictwa w uroczystościach 79. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które rozpoczną się 1 sierpnia o godz. 17.00 przed Miejscem Straceń na Placu Wolności w Białej Podlaskiej.
9. Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk informuje, że w dniach od 26 sierpnia do 10 września 2023 r. można głosować na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego Białej Podlaskiej.
Głosowanie na projekty zakwalifikowane do budżetu obywatelskiego odbywać się w następujących formach:
a) w dniach 26 sierpnia - 6 września 2023 r. poprzez osobiste złożenie karty do głosowania w Urzędzie Miasta na stanowisku nr 15 lub 16 na sali obsługi,
b) w dniach 26 sierpnia - 10 września 2023 r. poprzez stronę internetową bo.bialapodlaska.pl i uzupełnienie elektronicznej wersji karty do głosowania.
Zapraszamy i zachęcamy wszystkich mieszkańców do udziału w tej inicjatywie, która daje Państwu możliwość współdecydowania o kształtowaniu przestrzeni naszego miasta.
10. Za ławkami na stoliku jest do nabycia „Echo Katolickie":
* O Maryi nigdy dość, ale... zdrowo! Jak nie wypaczyć pobożności maryjnej - w rozmowie „Echa".
* Nie da się działać we wszystkich wspólnotach i uczestniczyć we wszystkich rekolekcjach. O tym, czym grozi przesyt duchowy, w tekście „Świętość, która nie uświęca".
* O życiu w cieniu śmierci i wojennej rzeczywistości - w relacji historyka lwowskiego uniwersytetu.
* Jakie zasady obowiązują pielgrzymów duchowych? - w dziale „opinie".
* Świętowanie jubileuszu potrwa 3 dni. Program obchodów 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej.
Wczoraj tj. 25.07.2023 roku obchodziliśmy imieniny ks. Krzyszofa,
a po Mszy Świętej było poświęcenie wszelkich pojazdów.
Czcigodny Księże Krzysztofie!
Dziękując Panu Bogu za dar obecności Księdza w naszej parafii, w dniu imienin, życzymy dużo zdrowia, błogosławieństwa Bożego oraz obfitych łask i opieki Maryi. Niech Duch Święty prowadzi Księdza, umacnia w posłudze kapłańskiej i pomaga właściwie rozeznawać Bożą wolę.
Życzymy radości z codziennego odkrywania miłości Bożej i dzielenia się nią z innymi oraz zapału do podejmowania nowych wyzwań. Życzymy pokoju serca w tak niełatwej posłudze i wdzięczności Panu Bogu za każdy nowy dzień.
Niech nigdy nie zabraknie Księdzu marzeń i odwagi do ich realizacji, a Pan Bóg zawsze niech otacza Księdza dobrymi, życzliwymi i pomocnymi ludźmi.
Wierzymy, iż św. Krzysztof będzie wstawiał się i orędował za Księdzem oraz wypraszał u Pana Boga wszystkie potrzebne łaski, a ludzka życzliwość towarzyszyć będzie każdemu dziełu, które Ksiądz podejmuje dla dobra drugiego człowieka.
Szczęść Boże.
Z pamięcią w modlitwie – rodziny Domowego Kościoła
i wszystkie wspólnoty z naszej parafii.
Ogłoszenia parafialne XVI Niedziela Zwykła – 23 lipca 2023 r.
1. We wtorek wypada święto św. Jakuba Apostoła i wspomnienie św. Krzysztofa – patrona kierowców oraz dzień świętości życia. W intencji obrony życia nienarodzonych będziemy modlić się przed Mszą Św. wieczorową czyli o 17.45 a po Mszy św. wieczorowej odbędzie się błogosławieństwo kierowców i pojazdów mechanicznych. Przy okazji poświęcenia składamy ofiary przeznaczone na zakup pojazdów dla misjonarzy. Akcja jest organizowana przez organizację MIVA Polska.
2. We wtorek obchodzi imieniny ks. Krzysztof, wspomagający nas w pracy duszpasterskiej. Pomodlimy się w jego intencji na wieczorowej Mszy św.
3. We środę wspomnienie św. Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny, to dzień wdzięczności rodzicom, dziadkom i emerytom, będziemy się modlić w ich intencjach.
4. 1 sierpnia wyruszy z Białej Podlaskiej grupa 43 Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę. Po Mszy Św. o godz. 6:00 w parafii Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny pielgrzymi wyruszą na pątniczy szlak. Zapisy i zdanie bagażu przed pielgrzymką: 31 lipca (poniedziałek), godz.: 18:30 – 20.00 tylko przy parafii Wniebowzięcia NMP. W tym roku ks. Przewodnik prosi, aby przy zapisach dla potrzeb grupy złożyć 3 zwykłe bandaże. Wpisowe 180 zł. Z wpisowego zwolniona jest trzecia i kolejne osoby z rodziny.
Na stoliku zaś pod chórem leżą intencje i deklaracje Duchowego pielgrzymowania. Można je wypełniać i oddawać, przekażemy je przewodnikowi grupy.
5. Na stoliku pod chórem do nabycia też prasa katolicka. Zachęcamy do lektury.
9 lipca 2023 r.– XIV Niedziela Zwykła
1. Podczas wakacji pamiętajmy o niedzielnej Mszy św., o nawiedzaniu Pana Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie, o godnym stroju i właściwym zachowaniu się w miejscu świętym.
2. Dziś w Sali Matki Teresy o godz. 19:00 odbędzie się katecheza chrzcielna dla rodziców i rodziców chrzestnych. Następne katechezy w kolejne dwie niedziele.
3. We czwartek z racji 13 dnia miesiąca po Mszy św. wieczorowej czyli o godz. 18.45 zapraszamy na Nabożeństwo Fatimskie.
4. Za tydzień o godz. 21.00 zapraszamy na film w plenerze. Będzie to film pt. „Opiekun”
Film fabularny z elementami dokumentu, w którym oparta na faktach historia rodzinna Roberta i Dominiki staje się pretekstem do głębszej opowieści o ewangelicznej postaci ziemskiego opiekuna Jezusa i roli, jaką odegrał w życiu wielu współczesnych ludzi.
5. Także za tydzień w naszej parafii gościmy misjonarza z ks. Tomasza Denickiego. Będzie głosił słowo Boże i po każdej Mszy św. zbierał ofiary do puszek na potrzeby swojej posługi na misjach.
6. Zaproszenie Biskupa Siedleckiego KAZIMIERZA GURDY na IV Diecezjalną Pielgrzymkę Dziadków i Teściów do Parczewa
Drodzy Diecezjanie! Dziadkowie, Babicie i Teściowie!
Zapraszam Was do udziału w IV Diecezjalnej Pielgrzymce Dziadków i Teściów do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie w niedzielę 23 lipca br., którą – w łączności z papieżem Franciszkiem i młodzieżą naszej diecezji wyjeżdżającą na Światowe Dni Młodzieży do Lizbony – będziemy przeżywali pod hasłem: „Miłosierdzie Jego z pokolenia na pokolenie!”.
Pragniemy w domu Matki, Królowej Rodzin, modlić się za siebie, prosząc szczególnie o potrzebne łaski, zdrowie i niegasnący entuzjazm życia, a także wypraszać dobre owoce spotkania młodych w Portugalii i szukać odpowiedzi na nurtujące pytanie: jak dzisiaj pomagać w wychowaniu dzieci i młodzieży? Nasze modlitewne spotkanie rozpocznie się o godz. 10.30 Eucharystią sprawowaną w Bazylice Parczewskiej.
Proszę Czcigodnych Księży Proboszczów o poinformowanie swoich Parafian o tym wydarzeniu i o modlitwę za Dziadków i Teściów podczas niedzielnej Eucharystii w swojej parafii. Niech Maryja Królowa Rodzin otacza misję Dziadków i Teściów swoją opieką i wstawiennictwem.
Z pasterskim błogosławieństwem + Kazimierz Gurda BISKUP SIEDLECKI
7. Zapraszamy do czytania prasy katolickiej,
8. W ubiegłym tygodniu odeszli do wieczności: śp. Ryszard Sala, Józef Hryciuk. Wieczny odpoczynek…
02 lipca 2023 r.– XIII Niedziela Zwykła
1. Dziś przypada pierwsza lipcowa niedziela. Niech trwające wakacje i urlopy będą okazją do pogłębienia naszej wiary. Idąc do kościoła pamiętajmy o godnym stroju. Po Mszy św. o godz. 9.00 adoracja Najśw. Sakramentu i procesja Eucharystyczna.
2. Dzisiaj w naszej parafii rozpoczynają się katechezy chrzcielne dla rodziców i chrzestnych, przez cztery niedziele o godz. 19.00. Spotkania w Sali Matki Teresy.
3. We czwartek przypada I czwartek miesiąca. Po Mszy św. wieczorowej modlimy się o powołania do kapłaństwa i życia zakonnego.
4. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek. Spowiedź od 17.30 i Msza św. o godz. 18.00.
5. W okresie wakacyjnym kancelaria parafialna będzie czynna w zmienionych godzinach: w poniedziałek – nieczynna, od wtorku do piątku tylko po południu czyli od 16.00 do 17.30 i w soboty od. 8.00 do 9.00.
6. Zapraszamy do czytania prasy katolickiej, W najnowszym numerze „Echa Katolickiego":
· Księża zmieniają parafie. W numerze lista obowiązujących od l lipca zmian wśród duchowieństwa.
· Kogo mogą objąć emerytury stażowe, jakie jest ich założenie i co sądzą o nich eksperci? - w rozmowie „Echa".
· Nie ustaje dyskusja o aborcji. Czy kolejny będzie temat eutanazji i czy jesteśmy gotowi, by stawić mu czoło?
· Żyjemy w czasach, w których ludzie - zamiast się wstydzić - chlubią się swoimi grzechami - komentuje specjalnie dla „Echa" ks. prof. Robert Skrzypczak.
· Dorosłe dzieci kontra rodzice. Jak skutecznie odciąć pępowinę i mądrze budować wzajemne relacje?
25 czerwca 2023 XII Niedziela Zwykła
1. Kończy się czerwiec- miesiąc szczególnej modlitwy do Najświętszego Serca Jezusa . Zapraszamy na ostatnie w tym miesiącu nabożeństwa czerwcowe codziennie o godz. 17.45.
2. Dzisiaj o godz. 20.45, w plenerze, na placu przy kościele można będzie obejrzeć film pt. "Nakręcony tata".
Przyjemna i zabawna komedia familijna o tacie, który otrząsa się z kryzysu wieku średniego i ponownie nawiązuje kontakt z rodziną… z Biblią w jednej ręce i telefonem w drugiej.
3. W czwartek, 29 czerwca uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła – Msze św. o godz. 6.20, 7.00 i 18.00. Ofiary składane w tym dniu na tacę - jest to tzw. ofiara „pro obolo S. Petri” – kiedyś zwana „świętopietrzem” i jest przeznaczana na działalność Stolicy Apostolskiej.
4. W pierwszą sobotę po Mszy św. wieczorowej adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 21.00. Adorację poprowadzi Legion Maryi
5. Za tydzień po Mszy św. o godz. 9.00 adoracja Najśw. Sakramentu i procesja eucharystyczna z racji I niedzieli miesiąca.
6. Także za tydzień rozpoczynają się w naszej parafii katechezy dla rodziców i chrzestnych o godz. 19.00.
7. Prasa katolicka jest wyłożona na stoliku za ławkami.
W najnowszym numerze „Echa Katolickiego":
· Bądźcie jak Dobry Pasterz - w numerze relacja ze święceń kapłańskich, które miały miejsce 17 czerwca w siedleckiej katedrze.
· Jeżeli Polska ulegnie duchowemu rozbiorowi, konsekwencje będą straszne - ostrzega w wywiadzie dla „Echa" kard. Gerhard Muller, były prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.
· „Byłam analfabetką, jeśli chodzi o wiarę. To on mnie uratował i przyprowadził do Boga" -mówi o swoim synu mama bł. Carla Acutisa.
· Dlaczego członkowie Kół Żywego Różańca mają obowiązek duchowej formacji?
8. W minionym tygodniu odeszli do Pana: +Mieczysław Sidoruk i Helena Chmiel. Wieczny odpoczynek